آثار تاریخی و جاذبه های گردشگری استان کرمان

کرمان یکی از استان های کشور از نظر برخورداری از جاذبه های گردشگری است که سالانه عده زیادی از هموطنان و حتی گردشگران خارجی را به این منطقه می کشاند.

این استان هرچند دارای ظرفیت های مختلف گردشگری از نظر تاریخی، فرهنگی و طبیعی است اما در حد و اندازهای این پتانسیل ها، از نظر صنعت گردشگری شناخته شده نیست. برای مثال کرمان اکنون حدود ۷ هزار جاذبه تاریخی دارد که ۷۰۰ مورد آن در فهرست آثار ملی ثبت شده است.

این اعداد نشان می دهد که شهرهای استان کرمان برای رونق صنعت گردشگری جای کار بسیاری دارد که نبود زیر ساخت های گردشگری مانند اقامتگاه های مناسب، حمل و نقل و راه ها، باعث شده در حد نام خود دراین صنعت رشد پیدا نکند.

شهرهای استان کرمان دارای آب و هوا یخشک و بیابانی است و همین شرایط اقلیمی سبب شد که  تابستان ها برای خیلی از گردشگران، فصل مناسبی برای گردشگری نباشد اما این گروه نیمه دوم سال که هوای خنک ترمی شود را برای مسافرت انتخاب می کنند.

این استان بین استان‌های یزد، خراسان جنوبی، سیستان و بلوچستان، هرمزگان و فارس قرار گرفته است.

 • گنجعلی‌خان

سفر به استان کرمان با مردمان خونگرم می تواند خاطرات خوشی برای شما به همراه داشته باشد. وقتی گردشگران و مسافران با آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی آشنا شوند دل کندن از این استان برای آنان دشوار می شود.

آثار تاریخی و باستانی زیادی در این استان دیده می شود که یکی از آنها مجموعه گنجعلی‌خان کرمان متعلق به دور صفوی است که دارای چندین بنای مختلف می باشد. این مجموعه به همت گنجعلی خان که حاکمی در دوران شاه عباس صفوی بود، ساخته شد.

گنجعلی-خان-کرمان

 • حمام گنجعلی خان

در ادامه سفر وقتی به میدان گنجعلی می رسیم چند اثر تاریخی را در یک مکان می بینیم و در این حالت گردشگر همزمان می تواند از همه این آثار دیدن کند.

میدان مستطیل شکل گنجعلی خان، بازاری به همین نام را در کنار خود دارد که غیر از کاسبان و مشتریان، محل رفت و آمد گردشگران داخلی و خارجی هم هست. این بازار سنتی مانند بازارهای دیگر از این جنس، دارای معماری دیدنی و جذابی از دوره خود است.

در گوشه دیگر این میدان، حمام گنجعلی خان خودنمایی می کند که اکنون به موزه مردم شناسی کرمان تبدیل شده است. در اینجا ضرابخانه گنجعلی خان نیز وجود دارد که این اثر نیز به موزه سکه تبدیل شده است. این موزه دارای سکه های قدیمی است که توجه خیلی از گردشگران را به خود جلب می کند.

آب‌انبار، مدرسه، کاروانسرا و سرای گنجعلی‌خان از جمله بخش های این مجموعه است. مجموعه گنجعلی خان در مرکز قدیمی شهر کرمان واقع است.

نکاتی درباره اهرام مصر

 • حمام وکیل

حمام های تاریخی کرمان به اینجا ختم نمی شود بلکه در همین شهر بنای باشکوه حمام وکیل کرمان

که معماری زندیه-قاجاریه را در خود دارد، دیده می شوند. این بنا دارای دو بخش رختکن و گرمخانه است.

حمام وکیل کرمان اکنون به چایخانه سنتی تبدیل شده و گردشگران علاوه بر صرف نوشیدنی های مختلف، می توانند غذاهای محلی کرمان را در این محل تهیه و صرف کنند.

حمام-وکیل-کرمان-

 • گنبد جبلیه

اگر مایلید که تنها بنای سنگی در کرمان را مشاهده کنید به شرق کرمان و نزدیکی پارک پردیسان کرمان مراجعه کنید تا از نزدیک این اثر تاریخی را مشاهده نمایید.قدمت این بنا به دوران ساساسانی بر می گردد که داخل آن موزه سنگ کرمان قرار دارد.

 • ارگ بم

یکی از معروف ترین آثار تاریخی کرمان، ارگ بم است که در دهه های اخیر از رونق خاصی برخوردار شده است. ارگ بم، یک بنای خشتی و باشکوه است که بخش زیادی از آن در زلزله سال ۸۲ تخریب شد.

ارگ بم بزرگترین بنای خشتی دنیا است و این مجموعه در واقع دژی بزرگ و پرابهت می باشد.

ارگ-بم-کرمان

 • ارگ راین

ارگ راین نیز دومین بنای خشتی عظیم در دنیاست که در این منطقه واقع شده است. سالانه از این بنا که در جنوب غربی شهر راین واقع شده گردشگران بسیاری دیدن می کنند.

ارگ-راین-کرمان

 • جنگل پردیسان قائم

اما زیبایی های استان کرمان و شهرهای آن به همین جا ختم نمی شود بلکه این منطقه درکنار آثار تاریخی و فرهنگی، دارای فضاهای سبز و طبیعی هم هست. جنگل پردیسان قائم کرمان یکی از این جاذبه های گردشگری است که در کوه های صاحب الزمان این شهر قرار دارد.

درختان این جنگل به صورت دست کاشت بوده و منطقه ای برای تفریح و سرگرمی خانواده ها و جمع های دوستانه محسوب می شود. اطراف این جنگل، کوه ها در برگرفته که پذیرای علاقه مندان به ورزش کوهنوردی است.

جنگل-پردیسان-کرمان

 • باغ شازده ماهان

باغ شاهزاده یا شازده  متعلق به دوره قاجار از آثار دیگر این استان است که در دو کیلومتری شهر ماهان قرار دارد.

باغ شاهزاده جزو ۹ باغ ایرانی است که در سازمان بین المللی یونسکو ثبت جهانی شده است. اطلاعات باغ به ۳۵ زبان ترجمه شده و در نقشه گردشگری این سازمان قرار دارد. این باع براساس مثل باغ فتح آباد کرمان واقع در روستای اختبارآباد ساخته شده است.

بازسازی کشتی نوح با ابعاد واقعی

 • باغ فتح آباد

باغ فتح آباد روستای اختیار آباد در ۲۵ کیلومتری کرمان قرار دارد و از آثار دوره قاجار است. این باغ  که از وسط آن آب قناعت عبور می کند محل حکمرانی یکی از حاکمان کرمان بوده است. این باع شامل عمارت‌های چهار فصل، عمارت مرکزی و برج و باروی است که همین موضوع باعث شده این باغ به مکانی مفرح و زیبا تبدیل شود.

باغ-فتح-آباد-کرمان

 • موزه هنرهای معاصر صنعتی

اگر در کرمان مایلید آثاری از هنرمندان مشهور جهان را مشاهده کنید به موزه هنرهای معاصر صنعتی کرمان بروید. نیمی از آثار این موزه متعلق به استاد سید علی اکبر صنعتی است و بقیه آثار مربوط به ۸۳ هنرمند معاصر ایرانی و ۱۶ هنرمند خارجی می باشد. این موزه در خیابان شریعتی، حد فاصل میدان باغ ملی و چهار راه طهماسب آباد قرار دارد.

موزه-هنرهای-معاصر-کرمان

 • کتابخانه ملی کرمان

گردشگرانی که به کتاب و کتابخوانی علاقه دارند یا کسانی که دنبال تحقیق و پژوهش هستند می توانند به کتابخانه ملی کرمان مراجعه کنند و از آثار این مکان استفاده نمایند. این کتابخانه مربوط به دوره پهلوی اول است.

این کتابخانه در خیابان شهید رجایی، خیابان خورشید واقع است که از آثار ملی محسوب می شود.

 • آثار دیگر استان کرمان

آبشارهای سیمک، پیست اسکی سیرچ ، گندم بریان، گندم بریان کرمان و یخدان مویدی از دیگرآثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی استان کرمان را تشکیل می دهد.

تاریخ فرهنگ و غذای چینی

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

امتیاز شما به این پست