جنگل آمازون و 30 حقیقت شگفت انگیز درباره آن!

جنگل آمازون بزرگترین جنگل بارانی در سراسر جهان است. برای درک بهتر بزرگی این جنگل، تنها ذکر این نکته کافیست که مساحت آمازون، 5 برابر مساحت ایران، 17 برابر مساحت انگلستان و 15 برابر مساحت آلمان است!

رودخانه آمازون که در این جنگل جریان دارد، پر آب‌ترین رودخانه جهان و دومین رودخانه طولانی (بعد از رود نیل) است. در جنگل بارانی آمازون 16 هزار گونه درخت و بیش از 390 میلیارد درخت یافت می‌شوند!

علاوه بر این، برخی اعتقاد دارند که مردم و قبایلی در آمازون وجود دارند که تاکنون هیچ ارتباطی با جوامع پیشرفته بشری نداشته و زندگی خود را مانند انسان‌های اولیه سپری می‌کنند.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به شگفت‌انگیزترین و جذاب‌ترین حقایق درباره جنگل آمازون بپردازیم. اگر دوست دارین بیش از پیش با این جنگل افسانه‌ای آشنا شوید، حتما تا پایان با ما همراه باشید.

جنگل آمازون کجاست ؟

بزرگ‌ترین جنگل جهان یعنی آمازون در آمریکای جنوبی واقع شده‌است. این جنگل  6.7 میلیون کیلومتر مربع وسعت دارد که معادل 4 درصد از کل سطح کره‌زمین است! ضمن این‌که این جنگل، 40 درصد از کل کشور برزیل را شامل می‌شود.

آشنایی اولیه با جنگل آمازون

جنگل بارانی آمازون بخش‌هایی از کشورهای برزیل، بولیوی، پرو، اکوادور، کلمبیا، ونزوئلا، گویان، سورینام و گویان فرانسوی را شامل می‌شود. حدود دو سوم از مساحت این جنگل گرمسیری در برزیل قرار دارد.

جنگل بارانی آمازون در تمام طول سال آب و هوای گرم و مرطوب دارد. دمای این مناطق در طول ماه‌های گرم سال حدود 37 درجه سانتی‌گراد است. این دما در فصل‌های سرد، تنها 11 درجه خنک‌تر می‌شود. رطوبت هوا در بخش‌های از این جنگل گاهی تا 60 درصد هم می‌رسد.

جنگل آمازون از شمال به ارتفاعات گویان، از غرب به کوه های آند، از جنوب به فلات مرکزی برزیل و از شرق به اقیانوس اطلس محدود می‌شود.

نقشه AMAZON

همان‌طور که در نقشه بالا مشاهده می‌کنید، بخش اصلی جنگل آمازون (بیش از 60 درصد) در کشور برزیل قرار دارد. متاسفانه افزایش جمعیت بزریل در طول سده گذشته، منجر به آسیب‌هایی به این گنجینه تاریخی بشر شده است!

جنگل بارانی آمازون غنی‌ترین و متنوع‌ترین گنجینه بیولوژیکی جهان است که حاوی چندین میلیون گونه حشرات، گیاهان، پرندگان و سایر اشکال حیات است که هنوز بسیاری از آن‌ها توسط علم ثبت نشده است!

دلفین صورتی از نادرترین گونه‌‌های جانوری آمازون

جالب است بدانید که رودخانه آمازون بیش از 20 درصد کل حجم آب شیرین کره زمین را تشکیل می‌دهد. از طرفی دیگر، یک سوم از تمام گونه‌های گیاهی و جانوری جهان، در این جنگل شگفت‌انگیز قرار دارند.

آشنایی با گیاهان و حیوانات جنگل آمازون

حدود 10 درصد از گونه‌های شناخته شده جانوری جهان در این جنگل زندگی می‌کنند. در طی ده سال اخیر به طور متوسط هر سه روز یک گونه جدید در آمازون کشف می‌شود.

گیاهان و جانوران نادر در آمازون

گونه‌های گیاهی نیز در آمازون بسیار متنوع است. تاکنون حدود 40 هزار گونه مختلف گیاهی در این مناطق شناسایی شده‌اند که برخی از آن‌ها خواص درمانی دارند.

طبق آخرین گزارش نشنال جئوگرافیک، در حال حاضر 1300 گونه پرنده، 3 هزار گونه ماهی و 430 گونه پستاندار در جنگل آماوزن زندگی می‌کنند و این منطقه را زیست‌گاه خود می‌دانند.

گونه‌های دوزیست جنگل‌های بارانی آمازون

دوزیستان یکی از جالب‌ترین انواع گونه‌های جانوری موجود در جنگل آمازون هستند. دوزیستان این جنگل بیشتر شامل قورباغه‌ها، وزق‌ها و قورباغه‌های درختی هستند.

گونه های دو زیست AMAZON

بیشتر گونه‌های قورباغه‌های موجود در حوزه رودخانه آمازون سمی هستند. این قورباغه‌ها اغلب به رنگ‌های قرمز و نارنجی دیده‌ می‌شوند. بومیان مناطق آمازون اغلب سر نیزهای خود را به سم این قورباغه‌ها آغشته و در مواقع شکار و یا احساس خطر از آن استفاده می‌کنند.

یکی از معروف‌ترین گونه‌های قورباغه‌ سمی آمازون، قورباغه دارت سمی (Poison dart frogs) است. بومیان آمازون دارت‌های شکار خود را اغلب به سم این گونه قورباغه‌ها آغشته می‌کردند. به همین دلیل نام قورباغه دارت سمی بر روی آن‌ها نهاده شد.

قورباغه های سمی آمازون

این قورباغه‌ها اغلب روی درختان زندگی می‌کنند. آن‌ها در زیر برگ‌های درختان تخم‌ریزی می‌کنند. تخم‌ها به دلیل رطوبت بالای هوا در زیر برگ‌ها زنده می‌مانند و بالغ می‌شوند.

این قورباغه‌ها بین 2 تا 4 سانتی‌متر طول دارند. سم این گونه قورباغه‌ها بسیار کشنده است. گفته می‌شود تنها 2.5 گرم از این سم می‌تواند باعث مرگ یک انسان بالغ شود.

پرندگان زیبای بزرگ‌ترین جنگل جهان

گونه‌های پرنده جنگل آمازون نیز بسیار متنوع است. پرو با ثبت بیش از 139 گونه بومی پرنده، بیشترین تنوع پرندگان این جنگل‌ را دارد. شاید بتوان گفت مناطقی از جنگل بارانی آمازون که در پرو قرار دارند، بهترین مکان برای دوست‌داران پرندگان باشند.

یکی از عجیب‌ترین و دیدنی‌ترین پرندگان آمازون، هواتزین (hoatzin) است. این پرنده زیبا تاج بزرگی دارد و از نظر ظاهری بسیار شبیه قرقاول است. به دلیل همین شباهت ظاهری، به هواتزین قرقاول کانژ نیز گفته می‌شود.

پرندگان زیبای جنگل بارانی آمازون

این پرنده زیبا گاها به دلیل بوی بدی که دارد به نام پرنده بدبو نیز خوانده می‌شود. بوی بد این پرنده به دلیل آنزیم‌های سیستم گوارشش است. گفته می‌شود که این پرنده از نسل دایناسورهای مشتق شده‌اند و بسیار به آن‌ها شبیه هستند. این موضوع باعث شده تا این پرنده برای محققان بسیار جذاب باشد.

متاسفانه به دلیل جنگل‌زدایی‌های چند سال اخیر و تخریب زیستگاه پرندگان آمازون، بسیاری از گونه‌های پرندگان این جنگل در خطر انقراض قرار گرفته‌اند.

پروانه‌های دیدنی جنگل بارانی آمازون

پروانه‌ها یکی از دیدنی‌ترین موجودات زنده جنگل آمازون هستند. در واقع پروانه‌ها را می‌توان یکی از دلایل اصلی سفر گردشگران به جنگل بارانی آمازون دانست. در ادامه با زیباترین پروانه‌های آمازون آشنا می‌شویم؛

بلو مورفو (Blue Morpho): زیباترین پروانه آمازون است. ویژگی اصلی آن‌ داشتن بال‌های بزرگ 4 اینچی است. این پروانه از خانواده Nymphalidae است و از طریق انتشار بوی نامطبوع از خود دفاع می‌کند.

پروانه بلومورفو

پروانه‌های شیشه‌ای: یکی دیگر از دیدنی‌ترین موجودات آمازون، پروانه‌های شیشه‌ای هستند. این پروانه‌ها دو بال کاملا شفاف دارند که در برخی، دارای نگاره‌های رنگی است. این پروانه‌ها معمولا بدنی قرمز یا بنفش دارند. پروانه‌های شیشه‌ای از گل‌ها و گیاهان سمی تغذیه می‌کنند. این سم در بدن آن‌ها تجمع می‌کند و باعث می‌شود که شکارچیان از خوردن آن‌ها صرف نظر کنند.

پروانه شیشه ای

پروانه‌های گوگردی: یکی دیگر از پروانه‌های جالب آمازون، پروانه‌ گوگردی است. این پروانه‌ معمولا در حوضچه‌های آب یافت می‌شود و ازمواد معدنی موجود در آب مثل گوگرد و سدیم تغذیه می‌کند.

پروانه های گوگردی

Kite Swallowtail: این پروانه زیبا با زائده بلند بال پشتی خود شناخته می‌شود. این پروانه‌ نیز از مواد معدنی تغذیه می‌کند. پروانه‌ Kite Swallowtail به صورت دسته‌جمعی زندگی و حرکت می‌کند.

پروانه های زیبای آمازون

رودخانه آمازون

همان‌طور که گفتیم رودخانه آمازون دومین رودخانه بزرگ جهان است. رودخانه آمازون 6 هزار و 400 کیلومتر طول دارد. این رودخانه از کشورهای گویان، اکوآدور، ونزوئلا، بولیوی، برزیل، کلمبیا و پرو عبور می‌کند.

بزرگترین رودخانه های جهان

عرض این رودخانه در فصول مرطوب سال به 190 کیلومتر می‌رسد. جالب است بدانید که هیچ پلی بر روی رودخانه آمازون ساخته نشده است چون آمازون از مناطق شهری عبور نمی‌کند. بزرگ‌ترین شهر نزدیک به رودخانه آمازون، شهر مانائوس برزیل است.

در رودخانه آمازون گونه‌های جانوری زیادی زندگی می‌کنند. تاکنون 3 هزار گونه ماهی مختلف در این رودخانه شناسایی شده‌است.

از مهمترین جانوران رودخانه آمازون باید به مارهای آناکوندا و ماهی‌های گوشتخوار پیرانا اشاره نمود. مارهای آناکوندا در بخش‌های کم عمق رودخانه زندگی می‌کنند. آناکونداها یکی از بزرگ‌ترین مارهای جهان هستند. گفته می‌شود این مارها قادرند طعمه‌های بزرگ‌تر از خود و حتی یک بز را به طور کامل ببلعند.

مار آناکوندا

ماهی‌های پیرانا، نوعی ماهی گوشت‌خوارند. این ماهی‌ها به طور دسته‌جمعی حرکت می‌کنند. پیراناها معمولا حیواناتی که برای نوشیدن آب به رودخانه وارد می‌شوند را شکار می‌کنند.

قبایل بومی ساکن در جنگل آمازون

قبایل بومی زیادی در جنگل بارانی آمازون زندگی می‌کنند. بیشتر این قبایل ساکن بخش برزیل این جنگل هستند. حدود 240 قبیله بومی در برزیل زندگی می‌کنند که دولت آن‌ها را به رسمیت می‌شناسد.

قبایل بومی آمازون

معروف‌ترین قبایل آمازون Yanomamo و Kayapo هستند. تاریخ سکونت این قبایل در آمازون به 32 تا 39 هزار سال پیش بازمی‌گردد.

بومی‌های آمازون در طول سال‌ها زندگی در این مناطق روش‌های زنده ماندن و تامین مایحتاج خود از این جنگل را یاد گرفته‌اند. این بومیان تا قبل از دسترسی به اسلحه، برای شکار از نیزه‌های سمی استفاده می‌کردند.

این مردمان به صورت یک‌جا نشینی زندگی نمی‌کنند. معمولا 4 تا 5 سال در یک منطقه می‌مانند تا منابع طبیعی موجود در آن تمام شود، سپس به منطقه دیگری کوچ می‌کنند.

در چند سال اخیر به دلیل جنگل‌زدایی و ورود انسان‌های شهری به این مناطق، برخی بومی‌ها مجبور به یک‌جا نشینی شده‌اند. بومیان یک‌جا نشین برای تامین نیازهای خود مجبورند کشاورزی کنند.

قبایل بومی جنگل های آماوزن

مردم بومی آمازون به دنیای معنوی بسیار معتقدند. آن‌ها ادعا می‌کنند با مصرف گیاهان توهم‌زا می‌توانند به دنیای معنوی نزدیک شوند.

یکی از مهمترین افراد هر قبیله شمن است. این فرد دانش زیادی درباره گیاهان وحیوانات دارد. معمولا شمن‌ قبیله فردی است که با دنیای معنوی ارتباط قوی دارد و پزشک قبله هم محسوب می‌شود.

اهمیت جنگل بارانی آمازون برای جهان

همان‌طور که گفته شد جنگل‌ آمازون بزرگ‌ترین جنگل بارانی کره زمین است. این جنگل تاثیر زیادی در متعادل کردن آب و هوای محلی و حتی آب و هوای زمین دارد.

اهمیت جنگل آمازون برای جهان

درختان آمازون با جذب دی‌اکسید کربن و پس دادن اکسیژن، غلظت CO2 جهانی را کاهش می‌دهند. شاید این موضوع کمی ساده به نظر برسد اما وقتی بدانیم که سالانه 250 میلیارد تن کربن موجود در هوا توسط همین جنگل‌ها تصفیه می‌شود، اهمیت موضوع را خواهیم فهمید.

جنگل بارانی آمازون با جذب گازهای سمی، از گرمایش جهانی زمین جلوگیری می‌کند. درختان این جنگل با افزایش رطوبت هوا باعث کاهش دمای زمین می‌شوند.

متاسفانه در سال‌های اخیر با افزایش جنگل‌زدایی، هجوم مردم برای استفاده از گیاهان و حیوانات آمازون و آتش‌سوزی‌های پی‌درپی بخش‌های زیادی از آمازون نابود شده‌است.

زیباترین عکس های جنگل آمازون 

خب اکنون زمان آن است که برخی از زیباترین تصاویر و منظره‌های جنگل آمازون را با هم مرور کنیم. این شما و این هم سفری به اعماق بزرگترین، باشکوه‌ترین، زیباترین و مرموزترین جنگل جهان: 

درختان انبوه و در هم تنیده آمازون
درختان انبوه و در هم تنیده آمازون
تا جایی که چشم کار می‌کند درخت است و درخت است و درخت
تا جایی که چشم کار می‌کند درخت است و درخت است و درخت
اعماق آمازون و حیوانات دوست داشتنی
اعماق آمازون و حیوانات دوست داشتنی
درختان انبوه و حیرت‌انگیز جنگل آمازون
درختان انبوه و حیرت‌انگیز جنگل آمازون
ترکیب آب و درخت در آمازون
ترکیب آب و درخت در آمازون
مسیر رودخانه آمازون از دل جنگل
مسیر رودخانه آمازون از دل جنگل
نمایی فوق‌العاده از اعماق آمازون
نمایی فوق‌العاده از اعماق آمازون
باز هم تصویری دیگر از دل جنگل های آمازون
باز هم تصویری دیگر از دل جنگل های آمازون
جنگل مرموز آماوزن و افسانه‌هایی که در دل خود دارد
جنگل مرموز آماوزن و افسانه‌هایی که در دل خود دارد
قایق سواری در رودخانه آمازون
قایق سواری در رودخانه آمازون
جنگل آمازون از بالا
جنگل آمازون از بالا

حقایق باورنکردنی درباره آمازون

در ادامه چند حقیقت جالب را درباره جنگل بارانی آمازون بخوانید؛

 • تعداد درختان این جنگل از تعداد ستارگان راه شیری بیشتر است.
 • حدود 80 درصد از غذاهای گیاهی که می‌خوریم اولین بار درجنگل بارانی آمازون کشف شده‌اند. این غذاها به مرور زمان تغییر کرده‌اند و به شکل امروزی درآمده‌اند. از جمله این غذاها می‌توان به قهوه، کاکائو، برنج، گوجه‌فرنگی، سیب‌زمینی و موز اشاره کرد.
 • گیاهان بومی آمازون خواص دارویی زیادی دارند که تنها کمتر از 1 درصد این خواص تا کنون شناسایی شده‌است.
 • 50 درصد از تنوع زیستی کل کره‌زمین مربوط به این جنگل‌هاست.
 • در سال 2007 فردی به نام مارتین استرل تمام طول رودخانه آمازون را شنا کرد. او برای طی این مسیر  66 روز و هر روز 10 ساعت شنا کرد.
 • برخی اعتقاد دارند که حدود 50 قبیله بومی در آمازون وجود دارد که هنوز شناسایی نشده‌ و هیچ ارتباطی با تمدن ندارند.
 • برخی از بخش‌های جنگل آمازون به دلیل تراکم زیاد درختان همیشه تاریک است. تراکم شاخ و برگ درختان در این مناطق به حدی است که با شروع باران، ده دقیقه طول می‌کشد تا آب به زمین برسد.
 • ماکائوها یکی از پرنده‌های جالب آمازون هستند. این پرنده‌ها تنها در طول عمر خود با یک جفت زندگی می‌‌کنند. در طول زندگی مشترک ماکائوها، هر دو، وظایف تامین غذا و نگهداری از فرزندان را با هم انجام می‌دهند.
 • بیش از 20 درصد از اکسیژن جهان، توسط درختان جنگل آمازون تامین می‌شود.
 • در این جنگل بیش از 3 هزار میوه یافت می‌شوند که فقط 200 نوع از آن‌ها امروزه توسط بشر مصرف می‌شود.
 • کف جنگل آمازون بسیار تاریک است؛ زیرا فقط 1 درصد از نور از میان تاج درختان عبور می‌کند.
 • در سال 2020، بیش از 11 هزار کیلومتر مربع از این جنگل، توسط انسان نابود شد.
 • تخمین زده می‌شود که انسان هر روز، بیش از 137 گونه گیاهی یا جانوری را در آمازون منقرض می‌کند.
 • حدود 30 درصد از کربن جهان، بر اثر آتش زدن درختان این جنگل تولید می‌شود.
 • اگر آمازون یک کشور بود، می‌توانست در رده 9 از بزرگترین کشورهای جهان قرار بگیرد.
 • بیش از 2.5 میلیون گونه حشره در جنگل آمازون زندگی می‌کنند.
 • کارشناسان پیش‌بینی کرده‌اند که در صورت ادامه وضعیت فعلی، جنگل آمازون در 40 سال آینده کاملا از بین می‌رود!
 • پزشکان معتقدند که درمان سرطان در نهایت از یکی از گیاهان دارویی موجود در این جنگل کشف خواهد شد.

سخن پایانی

اگر دوست دارید از آمازون دیدن کنید باید به کشورهایی مثل برزیل یا پرو بروید. در طول سفر خود می‌توانید در کلبه‌های جنگلی اقامت کنید. برخی از بومیان آمازون گردشگران را در بین خود می‌پذیرند و از این راه کسب درآمد می‌کنند. اگر به زندگی بومیان این مناطق علاقه دارید، حتما یک شب را در بین بومیان اقامت کنید.

به نظر شما کدامیک از ویژگی‌های جنگل بارانی آمازون جالب‌تر است؟ اگر حقیقت جالب و باورنکردنی دیگری درباره آمازون می‌دانید آن را با ما و مخاطبان ایده آل مگ درمیان بگذارید.

سوالات متداول 

جنگل آمازون چقدر وسعت دارد؟

جنگل آمازون در حال حاضر نزدیک به 6 میلیون کیلومتر مربع مساحت دارد که تقریبا 5 برابر مساحت کشور ایران است.

خطرناک‌ترین حیوانات جنگل آمازون کدامند؟

قورباغه دارت سمی، مارماهی الکتریکی، جگوار و … از جمله خطرناک‌ترین و کشنده‌ترین حیواناتی هستند که در جنگل آمازون زندگی می‌کنند.

جنگل آمازون کجاست؟

این جنگل در قاره آمریکای جنوبی واقع شده و بیش از 60 درصد آن در کشور برزیل قرار دارد. بخش‌هایی از آمازون نیز در پرو، اکوارد، کلمبیا و چند کشور کوچک دیگر قرار دارد.

3.9 | (24)
منبع ietravel rainforests.mongabay
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

1 دیدگاه
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
1
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x