مکان های گردشگری نقده ؛ شهری با قدمت 8 هزار ساله

نقده یکی از شهرهای استان آذربایجان غربی است که در میان دشتی حاصل خیز قرار گرفته و از شمال به دریاچه ارومیه مشرف می باشد.این شهرستان به دلیل بهره مندی از آب و هوای مناسب، برای کشت انواع محصولات کشاورزی مستعد می باشد. نقده در بخش جنوبی استان آذربایجان غربی قرار دارد.سیب و انگور از محصولات اصلی شهرستان نقده می باشند که سرسبزی این باغ ها در این منطقه، مناظر زیبایی را خلق کرده است. این شهرستان یکی از بهترین مقاصد گردشگری در استان به شمار می رود .نقده در گذشته به «سلدوز» یعنی سرزمینی که آب همه آن را فراگرفته، معروف بود. این شهرستان همچنین به منطقه نمک نیز معروف است ، چون در سمت راست دریاچه شور ارومیه قرار گرفته است.

شهرستان نقده از شمال به شهرستان ارومیه، از غرب به اشنویه، از شرق به مهاباد و از جنوب به پیرانشهر محدود می شود. این منطقه دارای آثار باستانی و تاریخی زیادی است .  همچنین به واسطه طبیعت زیبایی که دارد ، سالانه میزبان تعداد زیادی از گردشگران داخلی و خارجی می باشد. آثار باستانی این شهر بیشتر در تپه و روستای حسنلو، در چند کیلومتری غرب نقده پیدا شده اند.

گردشگری در نقده

تعدادی از مکان های گردشگری نقده ، در ادامه معرفی شده اند . برای آشنایی بیشتر با این شهرستان زیبا با ما همراه باشید .

کوه سلطان یعقوب

کوه سلطان یعقوب | گردشگری

وقتی به نقده سفر می کنید به کوهستان های این منطقه هم سری بزنید. زیباترین کوهستان این شهر بدون شک کوهستان سلطان یعقوب می باشد. این کوه در ۵ کیلومتری جنوب شهرستان نقده و در کنار روستای بالقچی واقع شده است. ارتفاع قله این کوه از سطح دریا ، ۲۰۰۰ متر است .  شما در این قله می توانید همه شهر و زیبایی ها آن را ببینید. در این قله امکانات مختلف مهیا شده و سکوهایی برای استراحت و تفریح خانواده ها نیز پیش بینی شده است. البته چشم اندازها و  امکانات این بخش از شهرستان نقده فقط به مواردی که ذکر شد محدود نمی شود ،  بلکه چشمه های آب معدنی خوشگوار نیز در این منطقه وجود دارند. کوه سلطان یعقوب نیز در این مکان قرار دارد که مورد توجه ویژه کوهنوردان و علاقه مندان به گردش و کوهنوردی است.

تالاب گروس

تالاب گروس | گردشگری

تالاب ها از دیگر مکان های گردشگری نقده می باشند. تالاب گروس یکی از همین تالاب های زیبا است که در جنوب شرقی پارک ملی دریاچه ارومیه و در دهانه رودخانه های سیمینه رود و مهاباد چای قرار گرفته است. دراین منطقه همه اراضی به کشاورزی اختصاص ندارند ، بلکه شمال و شمال غرب آن به اراضي باتلاقي و طغياني درياچه اروميه محدود شده است و نهايتاً به درياچه مي‌رسند. این تالاب در جنوب غرب به تالاب كاني برازان محدود مي‌شود. راه هاي دسترسي به اين تالاب، جاده روستايي بفراون و خورخور منشعب از جاده ساحلي مهاباد می باشند. در هر فصلی از سال که عازم این منطقه شدید ، به هیچ عنوان فرصت سر زدن به این تالاب را از دست ندهید .

تالاب درگه سنگی

تالاب درگه سنگی

این تلاب که یکی از مناطق گردشگری نقده به شمار می رود ،  در منتهی الیه جنوبی دریاچه ارومیه و در ۲۰ کیلومتری شهر نقده قرار دارد. مناظر زیبا و چمنزارهایی که در کنار این تالاب قرار دارند ، سالانه تعداد زیادی گردشگر را راهی نقده می کنند . منبع تامین آب تالاب،روان آب های های فصلی ناشی از بارندگی و نشت آبهای زیرزمینی می باشد. اين تالاب به رشته كوه هاي سنگي و اراضي چمن زار منتهي مي‌شود كه اين اراضي در طول سال با افزايش ميزان آب ورودی به این منطقه به زير آب مي‌روند.

در این تالاب پوشش گیاهی به حد بالای خود می رسد . به طوری که تمام سطح زمین را در برمی گیرد. پوشش گیاهی قابل توجه در بخش جنوبی تالاب ،تنوع و کثرت فیتوپلانکتونها و گونه های جانوری بی مهرگان در آب این تالاب ، نظیر انواع بنتوزها و زئوپلانکتونها، زیستگاه بسیارمناسبی را برای پرندگان آبزی و کنارآبزی به وجود آورده است. از پرندگان شاخص این تالاب می توان به فلامینگو،اردک سرسفید، انواع مرغابی ها و چنگر اشاره کرد.

تالاب حسنلو

تالاب حسنلو | گردشگری

این تالاب در غرب جاده مهاباد به ارومیه و در حدود ۲۰ کیلومتری شرق نقده واقع شده است. نا گفته پیداست که تالاب حسنلو از بهترین مکان های گردشگری نقده به شمار می رود . در حاشیه و درون این تالاب چشم اندازهای بسیار زیبایی وجود دارد که این منطقه را به یکی از نقاط زیبای این منطقه تبدیل کرده است.مساحت تالاب در حدود ۱۱۰۰ هکتار است و شامل دریاچه ای کم عمق با آب لب شور فصلی است، که از آب باران، چشمه ها و جویبارها تغذیه می شود.

اکنون آب این بخش شیرین می باشد و خوشبختانه میزان آب نیز بیشتر شده است . این موضوع به خاطر احداث سدی در این بخش حاصل شده است. اکنون تالاب حسنلو تبدیل به دریاچه پشت سد شده است.این تغییرات باعث تبدیل تالاب به مخزن آب شده و یک اکوسیستم جدید دریاچه ای ایجاد کرده است.

تالاب یادگارلو

تالاب یادگارلو | نقده

این تالاب در جنوب دریاچه ارومیه و ۲۲ کیلومتری شهر نقده قرار دارد. منابع تامین کننده آب تالاب ، روان آبهای فصلی ناشی از بارندگی درسطح حوضه، جریانهای فصلی رودخانه گدار ازطریق انهار سنتی و نشت آبهای زیرزمینی می باشند.تالاب یادگارلو در گذشته زیستگاه بسیار مناسبی برای زمستان گذرانی و نیز زاد آوری پرندگان آبزی همچون قو، فلامینگو، اردک سرسفیدو انواع مرغابیها بوده است. اما اکنون و به مرور زمان و بر اساس تغییرات زیست محیطی ، کمتر شاهد این زیبایی ها در این منطقه هستیم.

تپه حاجی فیروز

تپه حاجی فیروز | نقده

تپه ها از دیگر مکان های گردشگری نقده می باشند . حاجی فیروز یک تپه  تاریخی است که قدمت آن به ۵۵۰۰ قبل از میلاد برمی گردد. این تپه در شهرستان نقده، بخش محمدیار، دهستان حسنلو، روستای حاجی فیروز واقع شده است. طبق حفاری هایی که در این منطقه صورت گرفته است ، این تپه ۱۶ دوره تاریخی را پشت سر گذاشه است .همچنین این تحقیقات نشان داده که این تپه یازده مرحله ساختمان سازی را نیز سپری کرده است در این تپه بقایای چند ساختمان به چشم می خورد که مستقل از یکدیگرند و نقشه آنها مربع شکل است.

تفرجگاه يئددي گوز، پل میمند، تالاب سولدوز، کوه های «شهرستان سولدوز» ، رودخانه گدار؛ گلوان چایی ( بالیخچی چای )، گرگول چای، مهمه دشاه چایی و”چشمه های سولدوز”: از مکان های دیگر دیدنی نقده می باشند.


مطالب زیر هم می توانند شما را در زمینه آشنایی با شهر های گردشگری ایران کمک کنند :

آشنایی با مکان های گردشگری و دیدنی های نیر
۵ | (۱)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.