PDW در آزمایش خون چیست ؟ شمارش پلاکت های خون

PDW در آزمایش خون چیست ؟ شمارش پلاکت، همچنین به عنوان تعداد ترومبوسیت (PLT در آزمایش خون)، عرض توزیع پلاکت (PDW)، میانگین حجم پلاکت (MPV در آزمایش خون) شناخته شده است.

تعداد پلاکت‌ها در یک نمونه از خون به عنوان بخشی از معاینه پزشکی تعیین می‌شود. برای غربالگری، تشخیص یا نظارت بر شرایطی که بر تعداد پلاکت‌ها تأثیر می‌گذارد، مانند اختلال خونریزی، بیماری مغز استخوان یا بیماری زمینه‌ای دیگر به کار می‌رود.

آزمایش PDW به عنوان بخشی از شمارش معمول کامل خون (CBC) شناخته می‌شود. هنگامی که شما بخش‌های خونریزی‌کننده غیر قابل توضیح یا طولانی‌مدت یا علائم دیگری دارید، ممکن است ناشی از اختلال پلاکت باشد. برای تفسیر این آزمایش شما باید با علائم اختصاری آزمایش خون آشنا شوید.

نمونه خوني كه از وريد در بازو و يا انگشت (كودكان و بزرگسالان) يا پاشنه پا (نوزادان) گرفته شده است برای شمارش پلاکت استفاده می‌شود.

برای شمارش تعداد پلاکت چه چیزی آزمایش می‌شود؟

تعداد پلاکت‌ها در یک نمونه از خون به عنوان بخشی از معاینه پزشکی تعیین می‌شود.

پلاکت‌ها که ترومبوسیت‌ها نیز نامیده می‌شوند، بخش‌هایی از سلول‌ها هستند که برای لخته شدن خون طبیعی، ضروری هستند. آنها از سلول‌های بسیار بزرگی به نام مگاکاریوسیت‌ها در مغز استخوان تشکیل شده و برای گردش خون در خون آزاد می‌شوند.

شمارش پلاکت‌ها، آزمایشی است که تعداد پلاکت‌ها را در نمونه خون شما تعیین می‌کند. وقتی صدمه‌ای به رگ خونی یا بافت وارد شود و خونریزی شروع شود، پلاکت‌ها از سه طریق به توقف خونریزی کمک می‌کنند:

 • در محل آسیب‌دیدگی قرار می‌گیرند.
 • با سایر پلاکت‌ها جمع می‌شوند (جمع)
 • ترکیبات شیمیایی را که تحریک تجمع پلاکت‌های دیگر است، آزاد می‌کنند.

این مراحل منجر به تشکیل پلاکت در محل آسیب در فرایندی به نام هموستاز اولیه می‌شود. در همان زمان، پلاکت‌های فعال شده از انعقاد پشتیبانی می‌کنند: یک سری از مراحل که شامل فعال شدن متوالی پروتئین‌ها به نام فاکتورهای لخته می‌شود.

این فرایند هموستاز ثانویه منجر به تشکیل رشته‌های فیبرین می‌شود که از طریق پلاگین پلاکت شل بوجود می‌آیند و یک شبکه فیبرین تشکیل می‌دهند و فشرده می‌شوند تا یک لخته پایدار تشکیل شود که تا زمان بهبودی زخم، آسیب نبیند. وقتی دیگر نیازی به لخته نباشد، فاکتورهای دیگر لخته را شکسته و آن را از بین می‌برند.

هر یک از اجزای فرآیند لخته شدن، باید وجود داشته باشند تا در زمان مناسب فعال شوند و برای لخته شدن مناسب، عملکرد مناسبی داشته باشند. اگر تعداد کافی پلاکت‌ها وجود نداشته باشند یا پلاکت‌ها به طور عادی کار نکنند، ممکن است لخته پایدار تشکیل نشود و ممکن است شما در معرض خطر خونریزی بیش از حد قرار بگیرید.

پلاکت‌ها حدود ۸ تا ۱۰ روز در گردش خون زنده می‌مانند، بنابراین مغز استخوان باید بطور مداوم پلاکت‌های جدیدی تولید کند تا جایگزین پلاکتی که تخریب می‌شود؛ شوند و مورد استفاده قرار گیرند و یا از طریق خونریزی از بین بروند. تعیین تعداد پلاکت در خون، با تعداد پلاکت می‌تواند به تشخیص طیف وسیعی از اختلالات مربوط به تعداد کمی یا تعداد بسیار زیاد از پلاکت‌ها کمک کند.

PDW در آزمایش خون چیست ؟

PDW در آزمایش خون بیانگر گستره توزیع پلاکت‌ها بوده و مخفف Platelet distribution width است. شاخص‌های پلاکتی نشانگرهای بالقوه و مفیدی برای تشخیص زودهنگام بیماری های ترومبوآمبولیک هستند.

پلاکت‌ها یا ترومبوسیت‌ها در جلوگیری از خون‌ریزی، سلامت مغز استخوان، رشد، تکامل و ایجاد یا از بین بردن سلول‌های سرطانی نقش دارند. همچنین یکی از فاکتورهای رشدی به نام فاکتور رشدی مشتق از پلاکت (PDGF) به حساب می‌آیند که وظیفه تنظیم رشد و تقسیم سلول‌ها را بر عهده دارند و در تشکیل رگ‌های خونی نقش مهمی ایفا می‌کنند.

برای تعیین تعداد پلاکت‌ها در خون از شمارش پلاکت استفاده می‌شود. این آزمایش در یک شمارش کامل خون (CBC) قرار دارد. یک صفحه آزمایشات که اغلب به عنوان بخشی از یک معاینه بهداشت عمومی انجام می‌شود. تعداد پلاکت ممکن است برای موارد زیر استفاده شود:

 • غربالگری یا تشخیص بیماری‌ها و شرایط مختلفی که می‌تواند باعث ایجاد لخته خون شود. این ممکن است به عنوان بخشی از فرایند یک اختلال خونریزی، بیماری مغز استخوان یا اختلال در لخته شدن بیش از حد مورد استفاده قرار گیرد.
 • به عنوان وسیله کنترل اگر بیماری زمینه‌ای دارید، تحت درمان اختلال پلاکتی قرار گرفته‌اید، یا تحت درمان داروهای شناخته شده برای پلاکت‌ها قرار می‌گیرید.

شمارش پلاکت ممکن است همراه با تست‌هایی که انعقاد خون را ارزیابی می‌کنند مانند PT و PTT انجام شود. برای بررسی پلاکت‌ها با استفاده از میکروسکوپ، ممکن است یک اسمیر خون انجام شود. این امر می‌تواند تأیید کند که آیا پلاکت‌ها واقعاً ممکن است از نظر تعداد کم باشند یا در کنار هم جمع شده‌اند.

مقدار نرمال PDW در آزمایش خون

PDW در آزمایش خون ، برای آقایان باید بین ۱۳۵-۳۱۷ میلیارد بر لیتر (معادل ۱۳۵۰۰۰ تا ۳۱۷۰۰۰ در هر میکرولیتر خون) و برای خانم ها بین ۱۵۷-۳۷۱ میلیارد بر لیتر (معادل ۱۵۷۰۰۰ تا ۳۷۱۰۰۰ در هر میکرولیتر خون) باشد.

شمارش پلاکت چه زمانی سفارش داده می‌شود؟

هنگامی که شما بخشهای خونریزی‌کننده غیر قابل توضیح یا طولانیمدت یا علائم دیگری دارید، ممکن است ناشی از اختلال پلاکت باشد

هنگام معاینه روتین بهداشتی، تعداد پلاکت‌ها به عنوان بخشی از شمارش خون کامل (CBC) سفارش داده می‌شود. ممکن است در صورت بروز علائم با پلاکت کم یا یک اختلال خونریزی از جمله موارد زیر سفارش داده شود:

 • کبودی غیر قابل توضیح یا آسان
 • طولانی شدن خونریزی از برش یا زخم کوچک
 • خونریزی‌های متعدد بینی
 • خونریزی در دستگاه گوارش (خون ممکن است در مدفوع وجود داشته باشد، که ممکن است سیاه تیره باشد)
 • خونریزی شدید قاعدگی
 • لکه های قرمز کوچک روی پوست به نام petechiae — ممکن است گاهی اوقات شبیه بثورات باشد.
 • لکه‌های کوچک ارغوانی روی پوست به نام پورپورا ایجاد می‌شود که در اثر خونریزی زیر پوست ایجاد می‌شود.

آزمایش PDW ممکن است در صورت مشکوک بودن پلاکت‌ها (ترومبوسیتوز) نیز انجام شود. در صورت عدم عملکرد صحیح پلاکت‌ها، این می‌تواند باعث لخته شدن بیش از حد یا بعضی اوقات خونریزی شود. اما ممکن است در صورت افزایش پلاکت‌هاt علامت یا علائمی نداشته باشید، بنابراین ممکن است این بیماری در صورتی که تعداد پلاکت‌ها به عنوان بخشی از معاینه بهداشتی یا وضعیت دیگری انجام می‌شود، خود را نشان دهد.

نتیجه آزمایش PDW چه چیزی را نشان می‌دهد؟

شمارش پلاکت شما توسط پزشک معالج بهداشت و درمان در چارچوب سایر آزمایشاتی که انجام داده‌اید مثلاً CBC و سایر عوامل مانند سابقه پزشکی شما تفسیر می‌شود. تعداد پلاکت‌های کم یا زیاد ممکن است دارای اهمیت پزشکی باشد. به طور کلی، این مورد در شرایطی است که نتیجه فقط کمی پایین‌تر یا بالاتر از مرجع (عادی) باشد.

پزشک بهداشت شما ممکن است آزمایش را تکرار کند و ممکن است به نتایج حاصل از شمارش پلاکت‌های قبلی نگاه کند. از طرف دیگر، نتیجه‌ای در خارج از محدوده مرجع ممکن است نشان‌دهنده یک مشکل باشد و تحقیقات بیشتری را ضمانت کند. پزشک مراقبت‌های بهداشتی شما مشخص خواهد کرد که آیا نتیجه‌ای که در خارج از محدوده مرجع قرار بگیرد به معنای چیزی قابل توجه برای شما است یا خیر.

شمارش پلاکت کم، به نام ترومبوسیتوپنی، همراه با علائم و نشانه‌های خاص دیگر، ممکن است در اثر تعدادی از شرایط و عوامل ایجاد شود. علل به طور معمول در یکی از دو دسته کلی قرار می‌گیرند:

 • اختلالی که در آنها مغز استخوان نمی‌تواند پلاکت‌های کافی تولید کند.
 • شرایطی که پلاکت‌ها از آن استفاده می‌شوند (مصرف می‌شوند) یا سریع‌تر از مغز استخوان از بین می‌روند، و باعث تولید آنها می‌شود

نمونه‌هایی از شرایط و عوامل ایجاد کننده تعداد پلاکت پایین

 • ترومبوسیتوپنی ایدیوپاتیک (ITP) ، که به عنوان پورپورا ترومبوسیتوپنیک ایمنی نیز شناخته می‌شود، نتیجه تولید آنتی‌بادی در برابر پلاکت‌ها است.
 • عفونت‌های ویروسی مانند مونونوکلئوز، هپاتیت، HIV یا سرخک
 • استفاده از برخی داروهای خاص، مانند آسپرین و ایبوپروفن، برخی آنتی‌بیوتیک‌ها (از جمله داروهای حاوی سولفا) ، کلشیسین و ایندومتاسین، داروهای مسدود کننده H2، هیدرالازین، ایزونیازید، کینیدین، ​​دیورتیک‌های دیازیدیاز تیازید و تولبوتامید. این‌ها تعداد معدودی هستند که با کاهش شمارش پلاکت‌ها ناشی از دارو همراه بوده‌اند.
 • ترومبوسیتوپنی ناشی از هپارین (HIT) منجر به پلاکت‌های کم در زمانی که شما با هپارین تحت درمان قرار گرفته‌اید و به آنتی‌بادی مبتلا می‌شوید.
 • لوسمی، لنفوم یا سرطان دیگری که در مغز استخوان گسترش یافته است (متاستاز شده). افراد مبتلا به سرطان به دلیل کاهش قابل توجه پلاکت‌ها، خونریزی بیش از حد را تجربه می‌کنند. با افزایش تعداد سلول‌های سرطانی در مغز استخوان، سلول‌های طبیعی مغز استخوان شلوغ می‌شوند و در نتیجه سلول‌های تولید‌کننده پلاکت کمتر هستند.( برای تشخیص این بیماری از اندازه گیری Lymph در آزمایش خون استفاده می شود.)
 • کم خونی آپلاستیک – شرایطی که تولید کلیه سلول‌های خونی به میزان قابل توجهی کاهش می‌یابد
 • سپسیس به ویژه سپسیس ناشی از یک عفونت باکتریایی گرم منفی جدی است
 • سیروز
 • اختلالات خود ایمنی مانند لوپوس، جایی که سیستم ایمنی بدن آنتی‌بادی‌هایی را تولید می‌کند که به اندام‌ها یا بافت‌های خود حمله می‌کنند و باعث تخریب پلاکت‌ها می‌شوند
 • شیمی درمانی یا پرتودرمانی، که ممکن است بر توانایی مغز استخوان در تولید پلاکت‌ها تأثیر بگذارد
 • پلاکت ها ممکن است به سرعت در شرایط جدی از جمله انعقاد داخل عروقی منتشر (DIC) ، پورپورا ترومبوسیتوپنیک (TTP) و سندرم اورمیک همولیتیک (HUS) استفاده شوند.
 • آسیب مغز استخوان ناشی از قرار گرفتن در معرض مواد شیمیایی سمی، مانند برخی از سموم دفع آفات یا بنزن
 • نوشیدن زیاد الکل به ویژه در مشروبات الکلی سنگین که دارای آهن کم، ویتامین B12 یا فولات هستند
 • تعدادی از سندرم‌های مادرزادی (ژنتیکی) که منجر به کاهش تعداد پلاکت‌ها می‌شود.

تعداد بالای پلاکت ممکن است به عنوان ترومبوسیتوز شناخته شود

هنگامی که تعداد پلاکت زیر ۵۰۰۰۰ باشد، در صورت قطع یا کبود شدن، خونریزی جدی‌تر است. اگر تعداد پلاکت‌ها زیر ۱۰۰۰۰ تا ۲۰،۰۰۰ در هر میکرولیتر سقوط کند، خونریزی خود به خود ممکن است رخ دهد و یک خطر تهدید کننده زندگی محسوب می‌شود. اگر تعداد پلاکت بسیار کمی داشته باشید، ممکن است پلاکت از طریق انتقال خون به شما داده شود. تعداد بالای پلاکت ممکن است به عنوان ترومبوسیتوز شناخته شود. این معمولاً نتیجه یک وضعیت موجود است (که به آن ترومبوسیتوز ثانویه یا واکنشی نیز گفته می‌شود) مانند:

 • سرطان، شایع‌ترین آن سرطان ریه، سرطان دستگاه گوارش، سرطان تخمدان، سرطان پستان یا لنفوم
 • کم‌خونی، به ویژه، کم‌خونی فقر آهن و کم خونی همولیتیک
 • شرایط التهابی مانند بیماری التهابی روده (IBD) یا آرتریت روماتوئید
 • بیماری‌های عفونی مانند سل
 • اگر طحال خود را در جراحی برداشته‌اید
 • استفاده از قرص‌های ضد بارداری (ضد بارداری خوراکی)

افزایش موقت تعداد پلاکت ها

برخی شرایط ممکن است باعث افزایش موقت تعداد پلاکت‌ها شود. اینها شامل موارد زیر است:

 • بهبودی از بین رفتن قابل توجه خون، مانند تروما یا جراحی اصلی
 • بعد از فعالیت بدنی یا ورزش
 • بهبودی از مصرف بیش از حد الکل و ویتامین B12 و کمبود فولات

به ندرت، ترومبوسیتوز ناشی از اختلال در مغز استخوان است. نمونه ای از آن ترومبوسیتمی است که به آن ترومبوسیتمی اولیه یا اساسی نیز گفته می‌شود، یک اختلال نادر میلوپرولیفراتیو است که در آن مغز استخوان تعداد بسیار زیادی پلاکت را تولید می‌کند. اغلب علائم و نشانه‌هایی وجود ندارد و هنگام آزمایش برای معاینه بهداشتی یا به دلایل دیگر، این بیماری کشف می‌شود.

افرادی که به این بیماری مبتلا هستند ممکن است در اثر لخته شدن بیش از حد پلاکت‌ها در معرض لخته شدن بیش از حد (ترومبوز) باشند اما ممکن است در اثر عملکرد پلاکت‌ها به طور عادی دچار خونریزی شوند. این اختلال اغلب با جهش در ژن به نام JAK2 همراه است.

در صورتی که پزشک بهداشتی گمان کند شما این اختلال را دارید، آزمایش این جهش باید انجام شود. بیش از نیمی از مبتلایان به ترومبوسیتمی جهش ضروری JAK2 دارند. افرادی که دارای اختلال میلوپرولیفراتیو یا میلوئدیپلاستیک دیگری هستند، مانند لوسمی میلوئید مزمن، پلی سیتمی‌ورا یا زیرگروه‌های خاصی از سندرم میلوسیپلاسمی، ممکن است تعداد پلاکت‌های قابل‌توجهی بالاتر نیز داشته باشند.

راه های افزایش تعداد پلاکت ها

نمونه خوني كه از وريد در بازو و يا انگشت (كودكان و بزرگسالان) يا پاشنه پا (نوزادان) گرفته شده است برای شمارش پلاکت استفاده می‌شود.

به طور کلی، هیچ تغییری در شیوه زندگی وجود ندارد که بتوانید تعداد پلاکت‌ها را افزایش دهید. درمان تعداد پلاکت کم خون معمولاً شامل رسیدگی به شرایط اساسی که باعث ایجاد آن می‌شود. اگر وضعیت شما خفیف است و تعداد پلاکتان نیز اندکی پایین است، ممکن است شما نیازی به درمان نداشته باشید.

اگر به دلیل دارویی ایجاد شده باشد، ارائه دهنده خدمات درمانی شما ممکن است درمان دارویی شما را به یک ماده دیگر تغییر دهند. اگر به دلیل اختلال خود ایمنی باشد، پزشک معالج شما ممکن است دارویی را برای کمک به سرکوب سیستم ایمنی بدن تجویز کند.

افرادی که تعداد پلاکت‌ها به طور قابل توجهی کاهش یافته‌اند، ممکن است در معرض خونریزی بیش از حد باشند و برای تعیین علت اصلی مورد ارزیابی قرار گیرند و ممکن است نیاز به انتقال پلاکت داشته باشند.

متوسط حجم پلاکت و عرض توزیع پلاکت

متوسط ​​حجم پلاکت (MPV) و عرض توزیع پلاکت (PDW) محاسباتی است که توسط آنالایزر خون خودکار انجام می‌شود. این محاسبات می‌تواند در مورد پلاکت‌های شما و علت تعداد زیاد یا پایین پلاکت، به پزشک معالج پزشکی شما اطلاعات اضافی دهد.

پلاکت‌های بزرگتر معمولاً پلاکت‌های جوانی هستند که زودتر از حد طبیعی از مغز استخوان آزاد شده‌اند، در حالی که پلاکت‌های کوچکتر ممکن است مسن‌تر باشند و برای چند روز در گردش هستند.

MPV اندازه متوسط ​​پلاکت‌های شما را نشان می‌دهد. تعداد زیادی پلاکت بزرگ MPV بالا و تعداد پلاکت پایین نشان می‌دهد که مغز استخوان شما در حال تولید پلاکت‌ها و رها شدن سریع آنها در گردش است. MPV بالا با نرخ بقای کم در برخی سرطان‌ها همراه است.

 

در مقابل، MPV کم نشان می‌دهد که پلاکت‌ها از متوسط ​​کوچکتر بوده و پیرتر هستند. این ممکن است به دلیل اختلال در تولید مغز استخوان باشد. MPV کم با بیماری التهابی روده، شیمی درمانی و کم خونی آپلاستیک همراه است.

PDW نشان‌دهنده یك اندازه پلاكت‌ها است. PDW معمولی پلاکت‌ها را نشان می‌دهد که اکثراً به یک اندازه هستند، در حالی که PDW زیاد بدان معنی است که اندازه پلاکت بسیار متفاوت است. سرنخی که وجود پلاکت را فعال می‌کند و با بیماری‌های عروقی و برخی سرطان ها همراه است.

غالباً، نتایج غیر طبیعی آزمایش‌های اضافی را به سرعت انجام می‌دهد. در شرایط خاص، پلاکت‌ها ممکن است با هم جمع شوند و به طور کاذب از نظر تعداد کم و یا اندازه بزرگتر به نظر برسند. بنابراین ممکن است یک اسمیر خون برای بررسی پلاکت‌ها به طور مستقیم با استفاده از میکروسکوپ انجام شود.

پلاکت های غول پیکر

برای تعیین تعداد پلاکت‌ها در خون از شمارش پلاکت استفاده می‌شود

“پلاکت غول پیکر” اصطلاحی است که برای توصیف پلاکت‌هایی که به طور غیر طبیعی بزرگ هستند، یعنی به اندازه یک گلبول قرمز معمولی، به کار می‌رود. این موارد ممکن است در برخی از اختلالات نظیر پورپورا ترومبوسیتوپنیک ایمنی یا در اختلالات وراثت نادر مانند بیماری برنارد سوولر مشاهده شود.

با این وجود، ممکن است لازم باشد یک متخصص آزمایشگاه، از یک میکروسکوپ برای بررسی یک اسمیر خون استفاده کند تا مشخص کند که پلاکت‌ها واقعاً غول پیکر هستند یا اینکه پلاکت‌ها در طول آزمایش با هم جمع شده‌اند. اگر پلاکت‌ها در حال جمع شدن هستند، آزمایش تکرار، ممکن است با استفاده از یک لوله جمع‌آوری متفاوت حاوی یک ضد انعقاد‌کننده مختلف انجام شود که از جمع شدن پلاکت جلوگیری کند.

کسر پلاکت نابالغ ( IPF )

IPF درصد پلاکت‌های نابالغ (که به آن پلاکت‌های رتیکولار نیز گفته می‌شود) در گردش خون است. این یکی از مقادیر گزارش شده هنگام ارزیابی خون با استفاده از یک وسیله خودکار است. IPF ممکن است برای کمک به ارائه‌دهنده مراقبت‌های بهداشتی شما در تعیین میزان افزایش پلاکت در موارد پلاکت کم باشد، مورد استفاده قرار گیرد.

پلاکت‌ها در مغز استخوان تولید می‌شوند و به طور معمول تا زمانی که بلوغ نکنند، وارد جریان خون نمی‌شوند. هنگامی که تعداد پلاکت شما کم است (ترومبوسیتوپنی)، مغز استخوان برای تولید سریعتر پلاکت‌ها تحریک می‌شود. وقتی نیاز بزرگ باشد و هنگامی که تولید نتواند “تقاضا” باشد ، پس تعداد پلاکت‌های نابالغ، غالباً پلاکت‌های بزرگی در جریان خون آزاد می‌شوند.

IPF کم نشان می‌دهد که مغز استخوان پلاکت کمتری تولید می‌کند. افزایش IPF حاکی از از دست رفتن پلاکت‌ها در خون است، به طور کلی به دلیل از بین رفتن پلاکت‌ها در ترومبوسیتوپنی ایمنی (ITP) مشاهده می‌شود. از نتایج آزمایشگاه شامل شمارش پلاکت و IPF نیز می‌توان برای تعیین اینکه آیا به انتقال پلاکت نیاز دارید و برای نظارت بر بهبودی مغز استخوان، مانند پس از پیوند مغز استخوان، کمک می‌کند.

تعداد پلاکت غیر طبیعی

پلاکت‌ها که ترومبوسیت‌ها نیز نامیده می‌شوند، بخش‌هایی از سلول‌ها هستند که برای لخته شدن خون طبیعی ضروری هستند

اگر علت نتیجه غیر طبیعی آشکار نباشد و از تاریخ پزشکی و معاینه جسمی شما مشخص نشود، ارائه دهنده خدمات درمانی شما می‌تواند سفارش آزمایش‌های آزمایشگاهی اضافی را انتخاب کند. بسته به علت مشکوک و نتایج حاصل از بررسی CBC و بررسی اسمیر خون، آزمایشات پیگیری مختلفی ممکن است انجام شود. چند مثال شامل موارد زیر است:

 • CRP (تست ترجیحی) یا ESR برای تشخیص التهاب
 • آزمایش آنتی‌بادی‌هایی که پلاکت‌ها را هدف قرار می‌دهند. به عنوان مثال آنتی بادی HIT
 • آزمایش برای بیماری‌‌های عفونی، از جمله باکتری‌ها و ویروس‌ها
 • آزمایش اختلالات خونریزی مانند PT ، PTT ، فیبرینوژن
 • آزمایش نارسایی کلیه
 • مطالعات آهن یا میزان ویتامین B12 و فولات
 • آزمایشات مربوط به بیماری کبد
 • در موارد غیر قابل توضیح و جدی، آسپیراسیون مغز استخوان و بیوپسی

سایر دانستنی های پلاکت

برخی افراد پلاکت‌هایی دارند که تمایل دارند در طحال خود “جمع شوند” و در نتیجه آن تعداد پلاکت کم است. با این حال، این افراد به طور معمول هیچ علامت یا علائمی در رابطه با این بیماری را تجربه نمی‌کنند. زندگی در ارتفاعات، ورزش شدید، و زایمان (پس از زایمان) ممکن است باعث افزایش تعداد پلاکت‌ها شود. داروهایی که ممکن است باعث افزایش تعداد پلاکت‌ها شود شامل قرص‌های استروژن و ضد بارداری است.

کاهش پلاکتی خفیف ممکن است در زنان قبل از قاعدگی دیده شود. بین ۷ تا ۱۲ درصد از زنان باردار ممکن است به طور ترم پلاکت کمتری داشته باشند. اختلالات ارثی ناشی از نقایص ژنتیکی در پلاکت‌ها عبارتند از ترومبوستنی Glanzmann ، بیماری برنارد-سولر، سندرم چدیاک-هیگاشی، سندرم ویسکوت-آلدریچ، سندرم مای-هگلین و سندرم داون. با این وجود، بروز این ناهنجاری‌های ژنتیکی نسبتاً نادر است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code