مدارک لازم برای کارت ملی هوشمند

همانطور که می دانید فرصت تعویض کارت های ملی قدیمی تا پایان امسال است و خیلی از افراد در تکاپوی گرفتن کارت ملی هوشمند هستند. لزوم عوض کردن کارت‌های ملی قدیمی، به این دلیل است که کارت‌های ملی جدید، دیجیتالی هستند و می‌توانند جزئیاتی مانند اثر انگشت، اطلاعات فرزندان، اطلاعات ازدواج، امضای الکترونیک، کدپستی و دیگر اطلاعات را در خود ذخیره کند تا تشخیص هویت بهتر انجام شود.

همچنین کاربرد کارت ملی جدید بسیار زیاد است و قرار است از طریق آن، ارائه خدمات به مردم در سرویس‌های مختلف با سهولت بیشتری نسبت به قبل انجام گیرد. با توجه به زمان محدودی که در اختیار ماست، به خصوص در کلان شهرها، بهتر است از قبل مدارک لازم برای دریافت کارت ملی هوشمند را بشناسید تا مجبور به دوباره کاری نشوید.

نحوه ثبت نام

برای گرفتن کارت ملی هوشمند جدید باید به آدرس سایت www.ncr.ir مراجعه کنید. وارد بخش ثبت نام جدید شده و فرم خواسته شده را با اطلاعات دقیق پر کنید. سپس وارد درگاه بانک برای پرداخت الکترونیکی هزینه تعرفه صدور کارت هوشمند ملی خواهید شد. پس از طی این مراحل و پرداخت موفقت آمیز به شما کد رهگیری داده خواهد شد. در قسمت پایینی صفحه، می‌‌توانید با توجه به اولویت مکانی، اولویت زمانی و یا انتخاب دفتر پستی، دفتر پیشخوان و دفتر ثبت احوال، محل مورد نیاز برای مراجعه حضوری را مشخص کنید.

بعد از طی مراحل بالا به شما “رسید نوبت گیری تکمیل ثبت نام کارت هوشمند ملی” داده می‌شود که باید نسخه چاپی آن را در زمان مراجعه به دفاتر همراه خود داشته باشید.

مدارک لازم برای دریافت کارت ملی

مدارک لازم برای کارت ملی هوشمند

مدارک لازم برای کارت ملی هوشمند که باید در زمان مراجعه همراه خود داشته باشید: اصل شناسنامه عکس دار، کد پستی، آدرس محل سکونت و شماره تلفن ثابت و همراه است.

عکس کارت ملی هوشمند جدید باید به صورت زنده گرفته شود که در همه دفاتر ثبت نام، واحد عکس برداری مستقر است و به افراد پیشنهاد می‌شود با آمادگی کامل به دفاتر مراجعه فرمایند.

زمان صدور کارت ملی هوشمند

بعد از طی مراحل بالا پیگیری‌های بعدی را می‌توانید از طریق همان سایت در قسمت “مشاهده وضعیت” انجام دهید. مدت زمان صدور کارت ملی نسبت به قبل کوتاهتر شده و این مقدار به ۱۵ تا ۳۰ روز کاهش یافته است. همچنین هموطنان باید توجه داشته باشند که هزینه نهایی دریافت کارت ملی هوشمند نباید بیشتر از ۳۱ هزار تومان باشد.

رسیدگی به تخلفات صدور کارت ملی هوشمند

در صورت مشاهده تخلف حتما مراتب تخلف را به شماره های زیر گزارش دهند:

  • رسیدگی به امور دفاتر پیشخوان دولت:‌ ۰۲۱۶۱۹۱۲۲۲۲
  • رسیدگی به امور دفاتر پستی: ۰۲۱۸۴۴۷۰۰۰۰
  • رسیدگی به امور ثبت احوال: ۰۲۱۶۶۷۱۰۲۷۰
۳.۶ | (۲۵)
ممکن است شما دوست داشته باشید
guest

28 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
28
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x