دیه چشم در سال 1402 چقدر است؟

چشم اصلی‌ترین ابزار ارتباط و تعامل ما با دنیای پیرامون است. بنابراین طبیعی است که در قانون مجازات‌های اسلامی، برای هرگونه آسیب به این عضو مهم و حیاتی، دیه چشم در نظر گرفته شده باشد.

آسیب دیدگی عزیزترین عضو بدن انسان (از قدیم اگر کسی را خیلی دوست داشتند، می‌گفتند او را مانند چشم‌هایم دوست دارم!) می‌تواند شامل نابینایی کامل، کاهش بینایی و … باشد.

در این  مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ ضمن بررسی کامل دیه چشم در سال ۱۴۰۲ به مواردی از قبیل پارگی یا از بین بردن پلک هم اشاره خواهیم کرد. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

دیه از بین بردن چشم (نابینایی کامل)

چشم از اعضای زوج بدن انسان است. بنابراین دیه از بین بردن یک چشم یا نابینا کردن کامل آن، معادل نصف دیه انسان خواهد بود. بنابراین، دیه چشم در سال ۱۴۰۲، برابر با ۴۵۰ میلیون تومان است.

دیه از بین بردن چشم

بدیهی است که برای از بین بردن هر دو چشم یا نابینا شدن کامل فرد، دیه کامل انسان (۹۰۰ میلیون تومان) در نظر گرفته می‌شود. البته این دیه در شرایطی لحاظ می‌شود، که هر دو چشم قبل از آسیب، سالم بوده باشند.

در صورتی که فرد تنها یک چشم سالم داشته باشد و در یک حادثه آن را از دست بدهد، یکی از دو وضعیت زیر پیش می‌آید:

  • در صورتی که چشم دیگر فرد بر اثر یک نقص مادرزادی نابینا باشد، دیه نابینایی چشم سالم برابر با دیه کامل انسان خواهد بود.
  • در صورتی که چشم دیگر فرد بر اثر یک حادثه قبلی نابینا شده باشد، دیه نابینایی چشم سالم برابر با نصف دیه کامل انسان خواهد بود.

توجه داشته باشید که از بین بردن چشم می‌تواند شامل آسیب فیزیکی (از حدقه درآوردن یا تخلیه چشم) یا کور شدن باشد و در هر دو مورد، مبلغ دیه یکسان خواهد بود.

دیه کاهش بینایی در سال ۱۴۰۲

در صورتی که حادثه باعث از بین رفتن کامل بینایی نشده باشد، اما بخشی از بینایی فرد را تحت تاثیر قرار داده باشد، باز هم مشمول پرداخت دیه خواهد بود. در این حالت، یکی از دو وضعیت زیر پیش می‌آید:

  • در صورتی که میزان کاهش بینایی قابل محاسبه باشد، دیه به همان نسبت و بر اساس گزارش پزشکی قانونی تعیین می‌شود.
  • در صورتی که میزان کاهش بینایی قابل محاسبه نباشد، دادگاه برای فرد آسیب دیده، ارش تعیین می‌کند.

بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت کاهش بینایی در یک حادثه، باید منتظر گزارش دقیق پزشکی قانونی و رای نهایی دادگاه بمانید.

دیه پلک در سال ۱۴۰۲

همان‌طور که در ابتدای مقاله قول دادیم، اکنون نوبت به بررسی دیه پلک می‌رسد. هر فرد سالم ۴ پلک دارد و نرخ دیه از بین بردن هر چهار پلک، برابر با دیه کامل انسان خواهد بود که دیه سال ۱۴۰۲ برابر با ۹۰۰ میلیون تومان تعین شده است.

در قانون مجازات‌های اسلامی برای هر کدام از دو پلک بالای چشم، یک ششم دیه کامل ( ۱۵۰ میلیون تومان) و برای هر کدام از دو پلک پایین، یک چهارم دیه کامل (۲۲۵ میلیون تومان) در نظر گرفته شده است.

جدول دیه چشم در سال ۱۴۰۲

با توجه به مواردی که تاکنون مطرح کردیم، دیه چشم در انواع آسیب‌های مختلف را می‌توانید نحوه محاسبه دیه در موارد مختلف را در جدول زیر می توانید مشاهده نمایید:

نوع آسیب درصد دیه مبلغ دیه در سال ۱۴۰۱
نابینا کردن یا از بین بردن دو چشم سالم ۱۰۰ درصد دیه کامل ۹۰۰ میلیون تومان
نابینا کردن یک چشم بینا (به شرط سالم بودن چشم دیگر) ۵۰ درصد دیه کامل ۴۵۰ میلیون تومان
نابینا کردن یک چشم بینا (به شرط نابینا بودن مادرزادی چشم دیگر) ۱۰۰ درصد دیه کامل ۹۰۰ میلیون تومان
نابینا کردن یک چشم بینا (به شرط نابینا شدن چشم دیگر بر اثر آسیب قبلی) ۵۰ درصد دیه کامل ۴۵۰ میلیون تومان
از بین بردن چشمی که بینایی ندارد یک ششم دیه کامل ۱۵۰ میلیون تومان
از بین بردن هر چهار پلک ۱۰۰ درصد دیه کامل ۹۰۰ میلیون تومان
از بین بردن هر کدام از پلک‌های بالا یک ششم دیه کامل ۱۵۰ میلیون تومان
از بین بردن هر کدام از پلک‌های پایین یک چهارم دیه کامل ۲۲۵ میلیون تومان
از بین بردن همزمان چشم و پلک دیه جداگانه بر اساس نوع آسیب

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در صورتی که در یک حادثه پلک و چشم به صورت همزمان از بین بروند، دیه هر کدام از آن‌ها به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال اگر در یک حادثه بینایی یک چشم و پلک پایین آن از بین بروند، مبلغ دیه معادل ۶۷۵ میلیون تومان (۴۵۰ میلیون تومان برای چشم و ۲۲۵ میلیون تومان برای پلک) خواهد بود.

کلام پایانی

چشم یکی از مهم‌ترین اجزای بدن انسان است. بر همین اساس، در قانون مجازات‌های اسلامی، برای هرگونه آسیب که به این عضو وارد شود، مبلغی به عنوان دیه در نظر گرفته شده است.

در این مقاله به بررسی دیه چشم در سال ۱۴۰۲ پرداختیم. در صورتی که همچنان در این رابطه سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

۳.۵ | (۱۶)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

141 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
141
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x