دیه چشم در سال 1401 چقدر است؟

چشم اصلی‌ترین ابزار ارتباط و تعامل ما با دنیای پیرامون است. بنابراین طبیعی است که در قانون مجازات‌های اسلامی، برای هرگونه آسیب به این عضو مهم و حیاتی، دیه چشم در نظر گرفته شده باشد.

آسیب دیدگی عزیزترین عضو بدن انسان (از قدیم اگر کسی را خیلی دوست داشتند، می‌گفتند او را مانند چشم‌هایم دوست دارم!) می‌تواند شامل نابینایی کامل، کاهش بینایی و … باشد.

در این  مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ ضمن بررسی کامل دیه چشم در سال ۱۴۰۱ به مواردی از قبیل پارگی یا از بین بردن پلک هم اشاره خواهیم کرد. لطفا تا انتها با ما همراه باشید.

دیه از بین بردن چشم (نابینایی کامل)

چشم از اعضای زوج بدن انسان است. بنابراین دیه از بین بردن یک چشم یا نابینا کردن کامل آن، معادل نصف دیه انسان خواهد بود. بنابراین، دیه چشم در سال ۱۴۰۱، برابر با ۳۰۰ میلیون تومان است.

دیه از بین بردن چشم

بدیهی است که برای از بین بردن هر دو چشم یا نابینا شدن کامل فرد، دیه کامل انسان (۶۰۰ میلیون تومان) در نظر گرفته می‌شود. البته این دیه در شرایطی لحاظ می‌شود، که هر دو چشم قبل از آسیب، سالم بوده باشند.

در صورتی که فرد تنها یک چشم سالم داشته باشد و در یک حادثه آن را از دست بدهد، یکی از دو وضعیت زیر پیش می‌آید:

  • در صورتی که چشم دیگر فرد بر اثر یک نقص مادرزادی نابینا باشد، دیه نابینایی چشم سالم برابر با دیه کامل انسان خواهد بود.
  • در صورتی که چشم دیگر فرد بر اثر یک حادثه قبلی نابینا شده باشد، دیه نابینایی چشم سالم برابر با نصف دیه کامل انسان خواهد بود.

توجه داشته باشید که از بین بردن چشم می‌تواند شامل آسیب فیزیکی (از حدقه درآوردن یا تخلیه چشم) یا کور شدن باشد و در هر دو مورد، مبلغ دیه یکسان خواهد بود.

همه چیز درباره محاسبه نرخ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۱
بخوانید

دیه کاهش بینایی در سال ۱۴۰۱

در صورتی که حادثه باعث از بین رفتن کامل بینایی نشده باشد، اما بخشی از بینایی فرد را تحت تاثیر قرار داده باشد، باز هم مشمول پرداخت دیه خواهد بود. در این حالت، یکی از دو وضعیت زیر پیش می‌آید:

  • در صورتی که میزان کاهش بینایی قابل محاسبه باشد، دیه به همان نسبت و بر اساس گزارش پزشکی قانونی تعیین می‌شود.
  • در صورتی که میزان کاهش بینایی قابل محاسبه نباشد، دادگاه برای فرد آسیب دیده، ارش تعیین می‌کند.

بنابراین باید به این نکته توجه داشته باشید که در صورت کاهش بینایی در یک حادثه، باید منتظر گزارش دقیق پزشکی قانونی و رای نهایی دادگاه بمانید.

دیه پلک در سال ۱۴۰۱

همان‌طور که در ابتدای مقاله قول دادیم، اکنون نوبت به بررسی دیه پلک می‌رسد. هر فرد سالم ۴ پلک دارد و دیه از بین بردن هر چهار پلک، برابر با دیه کامل انسان (۶۰۰ میلیون تومان) خواهد بود.

در قانون مجازات‌های اسلامی برای هر کدام از دو پلک بالای چشم، یک ششم دیه کامل ( ۱۰۰ میلیون تومان) و برای هر کدام از دو پلک پایین، یک چهارم دیه کامل (۱۵۰ میلیون تومان) در نظر گرفته شده است.
دیه شکستگی اعضای بدن در سال ۱۴۰۱ + جدول کامل
بخوانید

جدول دیه چشم در سال ۱۴۰۱

با توجه به مواردی که تاکنون مطرح کردیم، دیه چشم در انواع آسیب‌های مختلف را می‌توانید در جدول زیر مشاهده نمایید:

نوع آسیبدرصد دیهمبلغ دیه در سال ۱۴۰۱
نابینا کردن یا از بین بردن دو چشم سالم۱۰۰ درصد دیه کامل۶۰۰ میلیون تومان
نابینا کردن یک چشم بینا (به شرط سالم بودن چشم دیگر)۵۰ درصد دیه کامل۳۰۰ میلیون تومان
نابینا کردن یک چشم بینا (به شرط نابینا بودن مادرزادی چشم دیگر)۱۰۰ درصد دیه کامل۶۰۰ میلیون تومان
نابینا کردن یک چشم بینا (به شرط نابینا شدن چشم دیگر بر اثر آسیب قبلی)۵۰ درصد دیه کامل۳۰۰ میلیون تومان
از بین بردن چشمی که بینایی نداردیک ششم دیه کامل۱۰۰ میلیون تومان
از بین بردن هر چهار پلک۱۰۰ درصد دیه کامل۶۰۰ میلیون تومان
از بین بردن هر کدام از پلک‌های بالایک ششم دیه کامل۱۰۰ میلیون تومان
از بین بردن هر کدام از پلک‌های پایینیک چهارم دیه کامل۱۵۰ میلیون تومان
از بین بردن همزمان چشم و پلکدیه جداگانهبر اساس نوع آسیب

همان‌طور که مشاهده می‌کنید، در صورتی که در یک حادثه پلک و چشم به صورت همزمان از بین بروند، دیه هر کدام از آن‌ها به صورت جداگانه محاسبه می‌شود.

به عنوان مثال اگر در یک حادثه بینایی یک چشم و پلک پایین آن از بین بروند، مبلغ دیه معادل ۴۵۰ میلیون تومان (۳۰۰ میلیون تومان برای چشم و ۱۵۰ میلیون تومان برای پلک) خواهد بود.

کلام پایانی

چشم یکی از مهم‌ترین اجزای بدن انسان است. بر همین اساس، در قانون مجازات‌های اسلامی، برای هرگونه آسیب که به این عضو وارد شود، مبلغی به عنوان دیه در نظر گرفته شده است.

در این مقاله به بررسی دیه چشم در سال ۱۴۰۱ پرداختیم. در صورتی که همچنان در این رابطه سوال یا ابهامی دارید، حتما در بخش نظرات با ما در میان بگذارید تا در اولین فرصت، پاسخ‌گوی شما عزیزان باشیم.

۳/۵ - (۲ امتیاز)
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code