علائم میکروب معده و تأثیر شراب برای میکروب معده

میکروب معده (هلیکوباکتر پیلوری) نوعی باکتری است که می‌تواند وارد بدن‌ شود و در دستگاه گوارش زندگی کند. میکروب معده می‌تواند پس از گذشت چند سال در لایه‌ی مخاطی معده یا قسمت بالایی روده‌ی باریک‌ زخم‌هایی ایجاد کند و حتی گاهی منجر به سرطان شود. به همین دلیل باید نسبت به علائم میکروب معده آگاه بود. عفونت‌های ناشی از میکروب معده بسیار شایع هستند.

میکروب معده ازطریق غذا، آب یا اشیاءِ آلوده به فرد منتقل می‌شود. این میکروب در کشورهایی که آب تمیز و سیستم فاضلاب مناسب ندارند، شیوع بیشتری دارد. این باکتری می‌تواند ازطریق تماس با بزاق یا سایر مایعات بدنِ افراد آلوده نیز منتقل شود.

از علائم میکروب معده می‌توان به سوزش و درد معده، نفخ، بی‌اشتهایی، تهوع و استفراغ و در موارد حادتر زخم معده اشاره کرد. اگر میکروب معده منجر به زخم گوارشی (رخم معده یا زخم روده) شود باید هرچه سریع‌تر برای درمان آن اقدام کنید، چرا که زخم‌ها احتمال خونریزی داذند. در صورت مشاهده هر یک از علائم میکروب معده یا علائم زخم گوارشی از جمله مدفوع یا استفراغ خونی یا تیره، اختلالات تنفسی، سرگیجه، ضعف و رنگ‌پریدگی و یا درد شدید معده؛ به پزشک متخصص مراجعه کنید.

میکروب معده می‌تواند منجر به انواع عفونت‌های دستگاه گوارش شود.

عفونت های دستگاه گوارش

 • در سراسر جهان ۳-۶ میلیون کودک هر سال از گاستروانتریت (التهاب روده‌ای معده‌ای) عفونی می‌میرند.
 • شیوع عفونت های دستگاه گوارش نگرانی جدی در محیط بیمارستان است.

عفونت دستگاه گوارش چیست؟

عفونت دستگاه گوارش و یا عفونت های ویروسی، باکتری یا انگلی است که باعث گاستروانتریت، التهاب دستگاه گوارش می شود که شامل معده و روده کوچک است. علائم عبارتند از اسهال، استفراغ و درد شکمی. از دست دادن آب بدن خطر اصلی عفونت های دستگاه گوارش است، بنابراین هیدراتاسیون مهم است، اما اکثر عفونت های دستگاه گوارش خود محدود هستند و در عرض چند روز حل می شوند. با این حال، در یک محیط مراقبت های بهداشتی و در جمعیت های خاص (نوزادان / نوزادان، بیماران مبتلا به اسهال و یا افراد سالمند)، آنها به طور بالقوه جدی هستند. بنابراین تشخیص سریع، درمان مناسب و اقدامات کنترل عفونت به ویژه در این زمینه اهمیت دارد.

علائم میکروب معده

عفونت های دستگاه گوارش می تواند توسط تعداد زیادی از میکروارگانیسم ها ایجاد شود، از جمله:

 • آدنویروس

آدنو ویروس می تواند اسهال، تب، ملتحمه، عفونت مثانه و بثورات ایجاد کند، اما شایع ترین علامت بیماری تنفسی است. پس از روتا ویروس، شایع ترین علت اسهال کودکان است.

 • کمپیلوباکتر

کمپیلوباکتر یکی از رایج ترین علل باکتریایی گاستروانتریت در سراسر جهان است و در کودکان زیر دو ساله شایع است. این می تواند باعث اسهال (گاهی خونریزی)، گرفتگی شکم، استفراغ و تب شود. معمولا غذا از طریق گوشت خام یا نوشیدنی (به خصوص مرغ) و یا از طریق شیر آلوده منتقل می شود.

 • Clostridium difficile

عفونت Clostridium difficile مسئول بیش از ۲۵٪ موارد اسهال مرتبط با آنتیبیوتیک است که اغلب در بیمارستان ها و موسسات مراقبت های بهداشتی قراردارد. ظهور اخیر سویه های C. difficile بسیار سوزانده و مقاوم است که موجب شیوع بیشتر و شدید، افزایش مرگ و میر می شود.

 • اشرشیا کولی

Escherichia coli، که اغلب به نام E. coli، علت اصلی اسهال مسافران و علت اصلی بیماری اسهال در کشورهای در حال توسعه، به ویژه در کودکان است. مردم معمولا با خوردن آب آلوده به مدفوع انسان یا حیوان E. coli را ترک می کنند.

 • اشرشیاکلی O157: H7

Escherichia coli O157: H7 یک شکل تولید توکسین شبیه باکتری E.coli است که باعث عفونت های دستگاه گوارش با علائمی از جمله اسهال خون و استفراغ می شود. اگر چه معمولا بعد از چند روز آن را حل می کند، گاهی اوقات (۵ تا ۱۰٪ از ۴ عفونت) منجر به سندروم اورمیک همولیتیک (HUS) می شود که در صورت عدم درمان ممکن است باعث نارسایی کلیه شود.

 • هلیکوباکتر پیلوری

هلیکوباکتر پیلوری، به نام H. pylori، علت گاستریت است و با توسعه زخم معده و دوازدهه همراه است. این  باکتری می تواند درد معده یا حالت تهوع را ایجاد کند، اما در بسیاری از موارد علائمی وجود ندارد. افرادی که مبتلا به عفونت می شوند، خطر ابتلا به این بیماری در طول عمر ۱۰ تا ۲۰ درصد در معرض ابتلا به زخم معده و ۱ تا ۲ درصد خطر سرطان معده ۵ هستند.

 • روتا ویروس

روتاویروس شایع ترین علت اسهال در کودکان و نوزادان است و مسئولیت موارد شدیدتری دارد. یک واکسن روتاویروس برای این بیماری وجود دارد، اما در سراسر جهان، کودکان کمتر از ۵ ساله بیش از ½ میلیون مرگ و میر در هر سال ایجاد می کنند. بیشتر این افراد در کشورهای در حال ظهور هستند.

 • سالمونلا و شيگلا

سالمونلا و شیمگلا بیماری های گوارشی مواد غذایی هستند. سالمونلا باکتری شایعی است و در گوشت خام، مرغ، غذاهای دریایی و تخم مرغ، و همچنین شیر و محصولات لبنی یافت می شود. علائم حاد عبارتند از تهوع، استفراغ، گرفتگی شکمی، اسهال، تب و سردرد. شیگلا اغلب در آب آلوده به مدفوع انسان یافت می شود. علائم شیگلوز (دیازنتری باسیل) عبارتند از درد شکمی، گرفتگی، اسهال، تب، استفراغ و خون، گردن یا مخاط در مدفوع.

 • استافیلوکوک اورئوس

استافیلوکوک اورئوس شایع ترین علت مسمومیت غذایی است که با شروع ناگهانی خشونت آمیز، تهوع شدید، گرفتگی، استفراغ و اسهال همراه با استفاده از ۱-۲ روز طولانی مشخص می شود. این پاتوژن فرصتطلبانه را می توان بر روی انسان (پوست، برش های آلوده، بینی و گلو) یافت و با طیف گسترده ای از غذاها از جمله محصولات گوشتی و گوشتی، مرغ و محصولات تخم مرغ، سالاد، محصولات نانوایی و محصولات لبنی همراه بود.

 • Yersinia enterocolitica

Yersinia enterocolitica، کهY. enterocolitica نامیده می شود، علت نسبتا نادر از اسهال و درد شکمی است. عفونت اغلب از طریق خوردن غذاهای آلوده، به ویژه محصولات گوشت خوک و یا گوشت کم کالری، و نیز بستنی و شیر، به دست می آید. علائم معمول عبارتند از تب، درد شکمی و اسهال، که اغلب خونریزی است.

 

علائم میکروب معده

هنگامی که علائمی به یک میکروب معده و یبوست احتمالی اشاره می کند، تشخیص می تواند با آزمایش میکروب معده آزمایشگاهی مورد استفاده برای تشخیص آنتی ژن یا کشت از نمونه مدفوع تأیید شود. در موارد خاص (به عنوان مثال برای اشریشیا کلی، سالمونلا، کلستریدیوم دیفیسیل …)، تست حساسیت آنتی بیوتیکی برای تعیین مقاومت میکروبی به درمان آنتی بیوتیکی، در صورت مناسب استفاده می شود. به خصوص در تنظیمات بیمارستان، تشخیص سریع اطلاعات مهمی را برای اجرای اقدامات کنترل عفونت فراهم می کند.

شیوع بیماری های خوراکی:

هنگامی که گروهی از افردا یک غذای مشابه ای را تجربه می کنند و بیمار میشوند، نگرانی هایی در مورد سلامت عمومی گسترده می شود و تاثیر بسیاری در افرادی که در مکان های مختلفی زندگی می کنند هم به وجود می آید. آن ها در پی بدست آوردن روشی هستند که با استفاده از آن خود به این بیماری مبتلا نشوند.شناسایی و پیگیری اپیدمیولوژیک، برای جلوگیری از بیشتر افراد مبتلا به آلوده شدن امری مهم است.

 1. coli، Salmonella، Campylobacter و Staphylococcus یکی از شایع ترین پاتوژن هایی است که باعث شیوع مواد غذایی می شود.

اسهال مسافرتی:

شایع ترین بیماری مرتبط با سفر اسهال مسافرتی می باشد. قرارداد سفر مردم در مکان های که در آن عوامل بیماری زا متفاوت از آنچه آنها استفاده می شود وجود دارد، به خصوص در مناطقی که آلودگی مواد غذایی / آب، متداول است.

 • اغلب از طریق خوردن غذا یا آب آلوده به مدفوع منتقل می شود.
 • اکثر موارد ناشی از باکتریها از جمله coli، Salmonella و Shigella.

پیشگیری / درمان

برای پیشگیری از ابتلا به میکروب معده، اقداماتی لازم است که چندان متفاوت از روش‌های پیشگیری از آلودگی به سایر میکروب‌ها نیست. برای آن که به میکروب معده آلوده نشوید:

 • قبل از خوردن غذا دست‌های خود را بشویید.
 • از مصرف غذا و آب آلوده و غیر بهداشتی خودداری کنید.
 • از مصرف غذاهای نیم‌پز اجتناب کنید.

بهترین راه برای جلوگیری از عفونت دستگاه گوارش عبارتند از:

 • دست شستن مناسب
 • ضد عفونی سطوح آلوده با سفید کننده
 • شناسایی بیماران آلوده در اسرع وقت برای اجرای کنترل عفونت طولانی مدت
 • واکسن برای اکثر عفونت های دستگاه گوارش وجود ندارد.

استثنائات:

 • روتا ویروس
 • آدنویروس (دسترسی محدود)
 • برای difficile: اجتناب از تجویز آنتی بیوتیک ها ضروری است

در صورتی که علائم میکروب معده را تجربه می‌کنید، درمان‌های دارویی برای بهبود علائم میکروب معده و درمان آن‌ها شامل:

 • آنتی‌بیوتیک برای از بین بردن میکروب‌ها و باکتری‌های گوارشی مانند مترونیدازول، آموکسی‌سیلین، تتراسایکلین و…
 • داروهای کاهش دهنده اسید معده مثل امپرازول، پنتوپرازول و…
 • داروهای مهار‌کننده هیستامین جهت جلوگیری از تحریک ترشح اسید معده مانند رانیتیدین

فراموش نکنید که دوره درمان علائم میکروب معده می‌تواند کمی طولانی باشد اما باید دوره درمان را کامل طی کنید. مقاومت به داروها، به‌خصوص آنتی‌بیوتیک‌ها از مهم‌ترین عوارض کامل نکردن روند درمان علائم میکروب معده است.

اقدامات درمان برای عفونت دستگاه گوارش

 • Rehydration – خوراکی و گاهی اوقات داخل وریدی
 • برای بسیاری از موارد گاستروانتریت باکتریایی، تنها علائم درمان (برای تب، اسهال …) مورد نیاز است.
 • آنتی بیوتیک ها معمولا توصیه نمی شود، زیرا آنها بر روی عفونت های ویروسی تاثیر نمی گذارد، ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند و بیش از حد، خطر ابتلا به باکتری های مقاوم را افزایش می دهد.
 • آنتی بیوتیک ها ممکن است در موارد شدید گاستروانتریت توصیه شود یا اگر یک باکتری خاص به عنوان علت شناخته شده باشد.

تأثیر شراب برای میکروب معده

مطالعات جدید محققان نشان می‌دهد که مصرف مقادیر کمی شراب قرمز می‌تواند تعداد باکتری‌های خوب موجود در دستگاه گوارش را افزایش دهد. هرچند به این مورد نیز بارها در مقالات علمی اشاره شده است که در حالی که نوشیدن مقادیر کمی مشروب ممکن است اثرات مفیدی بر سلامت داشته باشد ولی نباید از اثرات ناسالم نوشیدن زیاد، مانند بیماری کبد، ابتلا به برخی سرطان‌ها مانند سرطان پانکراس غافل شد.
در این مطالعات مشخص شد که این الکل شراب قرمز نیست که چنین اثری دارد بلکه پلی فنول‌های موجود در شراب قرمز هستند که باکتری‌های خوب روده را افزایش می‌دهند. در واقع پلی فنول‏ها به تغذیه باکتری‌های خوب در میکروبیوم روده کمک می‌کنند.

پلی فنول‌ها همچنین در خوراکی‌های دیگری که الکل ندارند هم وجود دارد. از جمله این خوراکی ها می توان به انواع سبزیجات، میوه‌ها، غلات، آجیل، حبوبات و چای اشاره کرد. پلی فنول‏ها خاصیت آنتی اکسیدانی دارند.

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code