همه در عجب 7 بنای حیرت انگیز جهان

وقتی حرف از عجایب هفتگانه جهان به میان می‌آید، فکر بسیاری از ما به سمت عجایب طبیعی موجود در اقصی نقاط جهان می‌رود. چیزی شبیه به جنگل‌های انبوه یا آتشفشان‌های بزرگ.

اما عجایب هفتگانه در واقع لیستی از مکان‌ها و ساختمان‌های تاریخی و منحصر به‌فرد است که به عنوان برجستگی‌های فرهنگی جهان شناخته می‌شوند.

اکنون قصد داریم به معرفی این بناها و سازه‌ها بپردازیم. ضمن اینکه عجایب هفتگانه جدید جهان را بررسی خواهیم کرد. عجایب هفتگانه جدید سالانه توریست‌های زیادی را به سمت خود جذب می‌کنند.

اگر اهل سفر و بازدید از مکان‌های تاریخی هستید با ما تا انتها همراه باشید، احتمالا مقصد سفر بعدی خود را از بین آن‌ها انتخاب خواهید کرد.

منظور از عجایب هفتگانه چیست؟

عجایب هفتگانه جهان به هفت اثر معماری و مجسمه‌سازی دوران باستان گفته می‌شود. این مکان‌ها به این نام خوانده می‌شوند زیرا در زمان خود، هفت سازه و بنای عظیم و شگفت‌انگیز محسوب می‌شدند که از نظر هنری، مهندسی و معماری از اهمیت بالایی برخوردار بودند.

این بناها که در نقاط مختلف جهان قرار داشتند، به‌عنوان نمادی از قدرت و ثروت تمدن‌های مختلف شناخته می‌شدند.

نام «عجایب هفتگانه» در ابتدا توسط یک شاعر و نویسنده یونانی به نام «آنتی‌پاتر صیدایی» در قرن دوم قبل از میلاد ابداع شد.

او در کتابی به نام «دستور العمل‌های سفر» از هفت سازه و بنای عظیم نام برد که در نظر او از نظر زیبایی، عظمت و اهمیت از سایر بناها متمایز بودند.

از این هفت بنا، که به‌عنوان عجایب هفتگانه جهان شناخته می‌شوند، تنها هرم بزرگ جیزه هنوز پابرجاست. سایر بناها در طول تاریخ به دلایل مختلف تخریب شده‌اند.

در سال ۲۰۰۷، یک سازمان غیرانتفاعی به نام بنیاد عجایب هفتگانه جدید اقدام به انتخاب هفت بنای جدید به عنوان عجایب هفتگانه جدید جهان کرد. انتخاب این بناها توسط یک نظرسنجی جهانی انجام شد که در آن بیش از یک میلیارد نفر شرکت داشتند. در ادامه به بررسی همه هفت گزینه قدیمی و جدید می‌پردازیم.

عجایب هفتگانه باستانی

در این بخش با عجایب هفتگانه قدیمی آشنا می‌شویم:

هرم بزرگ جیزه در مصر

هرم بزرگ جیزه یکی از عجایب هفتگانه جهان

هرم بزرگ جیزه یکی از عجایب هفتگانه جهان است. این هرم در مصر در صحرای غربی قاهره قرار دارد و به عنوان مقبره‌ای برای فرعون خوفو، دومین فرعون از دودمان چهارم مصر، حدود ۲۵۶۰ سال پیش از میلاد ساخته شده است.

این هرم از ۲٫۳ میلیون بلوک سنگ آهک تشکیل شده که هر کدام از آنها حدود ۲٫۵ تن وزن دارند. ارتفاع این هرم ۱۴۶٫۶ متر است که تا حدود ۴۰۰۰ سال پیش بلندترین سازه ساخته دست بشر بود.

بیشتر بخوانید: هر آنچه که باید درباره اهرام مصر بدانید + فیلم

هرم بزرگ جیزه یک بنای شگفت‌انگیز و نمادی از تمدن مصر باستان است. این هرم یک میراث ارزشمند برای بشریت بوده و هر ساله میلیون‌ها گردشگر از سراسر جهان از آن بازدید می‌کنند. 

باغ های معلق بابل در عراق

تصویر بازسازی شده باغ های معلق بابل

باغ‌های معلق بابل یکی دیگر از عجایب هفتگانه جهان بودند. این باغ‌ها در شهر بابل واقع در عراق امروزی قرار داشتند.

باغ‌های معلق بابل به دستور نبوکد نصر دوم، پادشاه بابل، در قرن ششم قبل از میلاد، به عنوان هدیه‌ای برای همسر او آمیتیس، ساخته شده بودند. آمیتیس از سرزمین ماد به بابل آمده و دلتنگ سرزمین سبز و کوهستانی خود بود. این باغ‌ها برای رفع دلتنگی او ساخته شدند.

باغ‌های معلق بابل مجموعه‌ای از باغ‌های مصنوعی بودند که در طبقات مختلف قرار داشتند.

این باغ‌ها از طریق پله‌ها و راهروها به یکدیگر راه داشتند. هر طبقه از باغ‌ها با درختان، بوته‌ها، گل‌ها و گیاهان مختلف پوشیده شده بود.

آب مورد نیاز این باغ‌ها از طریق یک سیستم پیچیده از آبراهه‌ها و کانال‌ها تأمین می‌شد. باغ‌های معلق بابل یکی از شاهکارهای مهندسی و معماری دوران باستان و نمادی از قدرت و ثروت امپراتوری بابل بودند.

آثار بجا مانده از باغ‌های معلق بابل در عراق و در نزدیکی فرات

جالب اینکه، در مورد وجود باغ‌های معلق بابل ابهاماتی مطرح می‌شود. برخی از باستان‌شناسان معتقدند که این باغ‌ها هرگز وجود نداشته‌اند و تنها یک افسانه هستند.

با این حال، شواهدی نیز هستند که وجود آن‌ها را ثابت می‌کنند. باغ‌های معلق بابل در حال حاضر تخریب شده‌اند و تنها بقایای آنها باقی مانده است. این بقایا در موزه‌های مختلف جهان نگهداری می‌شوند.

معبد آرتمیس در ترکیه

معبد بزرگ آرتمیس از عجایب هفتگانه جهان

معبد آرتمیس یکی از دیگر عجایب هفتگانه جهان بود که در شهر افسوس واقع در ترکیه امروزی قرار داشت. این معبد به افتخار الهه آرتمیس، الهه شکار و باروری، در قرن هفتم قبل از میلاد ساخته شد.

بیشتر بخوانید: زیباترین شهرهای دنیا (سفری به ۲۰ شهر دیدنی جهان)

معبد آرتمیس یک بنای عظیم از مرمر با ۱۲۰ ستون بود که هر کدام از آنها ۱۸ متر ارتفاع داشتند. معبد آرتمیس یکی از زیباترین بناهای جهان باستان شناخته می‌شد.

بقایای معبد آرتمیس

معبد آرتمیس در سال ۳۵۶ قبل از میلاد توسط هروستراتوس، یک آتش‌افروز، به آتش کشیده شد. معبد پس از آن بازسازی، اما در سال ۲۶۲ میلادی توسط گوت‌ها تخریب شد. در حال حاضر، تنها بقایای ناچیزی از معبد آرتمیس باقی مانده است. این بقایا در سایت باستان‌شناسی افسوس واقع شده‌اند.

تندیس زئوس در یونان

تندیس زئوس

تندیس زئوس از دیگر عجایب هفتگانه جهان باستان بود که در معبد زئوس در المپیا واقع در یونان قرار داشت.

این تندیس به افتخار زئوس، پادشاه خدایان یونانی و به‌ دست یکی از بزرگترین مجسمه‌سازان یونان باستان ساخته شده بود. تندیس زئوس از عاج و طلا و ارتفاع آن ۱۲ متر بود. این تندیس همچنان یکی از زیباترین و باشکوه‌ترین مجسمه‌های جهان باستان شناخته می‌شود.

تندیس زئوس در سال ۴۲۰ قبل از میلاد ساخته و تا سال ۴۲۶ میلادی در المپیا باقی ماند. در آن زمان، تندیس توسط مسیحیان تخریب شد. در حال حاضر، تنها بقایای تندیس زئوس باقی مانده است که در موزه باستان‌شناسی المپیا نگهداری می‌شوند.

آرامگاه هالیکارناسوس در ترکیه

آرامگاه هالیکارناسوس

آرامگاه هالیکارناسوس که در شهر هالیکارناسوس واقع در ترکیه امروزی قرار داشت، به عنوان مقبره‌ای برای ماسول، پادشاه کاریا، ساخته شده بود. قدمت این آرامگاه به قرن چهارم قبل از میلاد می‌رسد. این آرامگاه یک بنای عظیم بود که از سنگ مرمر ساخته شده و یک پایه مکعبی داشت که توسط یک هرم پوشیده شده بود.

بقایای آرامگاه هالیکارناسوس از عجایب هفتگانه جهان

آرامگاه هالیکارناسوس در سال ۱۵۸۰ میلادی توسط نیروهای عثمانی تخریب شد. در حال حاضر، تنها بقایای آرامگاه باقی مانده است. این بقایا در سایت باستان‌شناسی بودروم واقع شده‌اند.

بیشتر بخوانید: ۲۷ منظره زیبای جهان {زیباترین تصاویر طبیعت}

غول رودس در یونان

غول رودس

غول رودس در ورودی بندر شهر رودس واقع در یونان قرار داشت. این مجسمه به افتخار هلیوس، خدای خورشید، در قرن سوم قبل از میلاد ساخته شد.

غول رودرس یک بنای عظیم برنزی با ۳۰ متر ارتفاع بود که طبق برخی اسناد، دست راستش به سوی دریا اشاره داشت. غول رودس یکی از شگفت‌انگیزترین بناهای جهان باستان بود.

غول رودس در سال ۲۲۶ قبل از میلاد توسط یک زلزله تخریب شد. در حال حاضر، تنها بقایای مجسمه باقی مانده است. این بقایا در سایت باستان‌شناسی رودس واقع شده‌اند.

فانوس اسکندریه در مصر

فانوس اسکندریه

فانوس اسکندریه یکی دیگر از عجایب هفتگانه جهان باستان بود که در جزیره فاروس واقع در مصر قرار داشت. این فانوس برای راهنمایی کشتی‌ها به بندر اسکندریه، در قرن سوم قبل از میلاد ساخته و در قرن دوازدهم میلادی تخریب شد.

فانوس اسکندریه به دستور بطلمیوس سوتر، حاکم مصر، ساخته شد و تخریب آن در قرن دوازدهم میلادی در زلزله‌ای مهیب اتفاق افتاد. بقایای این بنا در حال حاضر، در زیر آب در نزدیکی جزیره فاروس قرار دارد.

عجایب هفتگانه جدید

اکنون به بررسی عجایب هفتگانه جدید جهان می‌پردازیم که خوشبختانه پابرجا هستند و سالانه میلیون‌ها گردشگر را جذب خود می‌کنند:

دیوار چین

دیوار چین از عجایب هفتگانه جدید جهان

دیوار چین با طول بیش از ۲۱ هزار کیلومتر، بزرگترین سازه ساخته شده توسط انسان است. این دیوار که در طول قرن‌ها توسط امپراتوری چین برای محافظت از کشور در برابر حملات خارجی ساخته شد، در نقاط مختلف چین قرار دارد و از نظر تاریخی و فرهنگی از اهمیت بالایی برخوردار است.

دیوار چین طولانی‌ترین و بزرگ‌ترین سازهٔ مهندسی دفاعی و نظامی از دید زمانِ ساخت در جهان است. این دیوار در نقشه جغرافیایی چین ۲۱٬۱۹۶ کیلومتر امتداد یافته‌ و در سال ۱۹۸۷ میلادی در فهرست میراث جهانی ثبت شده است.

بیشتر بخوانید: دو نفر دیوار چین را سوراخ کردند!

ساخت دیوار چین در طول قرن‌ها توسط سلسله‌های مختلف چینی انجام شد. اولین قسمت‌های دیوار در قرن هفتم پیش از میلاد ساخته شد و هدف از ساخت آن‌ها جلوگیری از حملات قبایل صحراگرد بود.

نمایی زیبا از دیوار بزرگ چین

در طول قرن‌ها، دیوار چین به تدریج گسترش یافت و به یکی از بزرگ‌ترین سازه‌های جهان تبدیل شد. در ساخت دیوار چین از مواد مختلفی مانند سنگ، خاک و چوب استفاده شده است.

این دیوار برج‌های نگهبانی، قلعه‌ها و دروازه‌های متعددی دارد. دیوار چین نمادی از قدرت و عظمت امپراتوری چین، همچنین یک یادآور زنده از تاریخ و فرهنگ چین محسوب می‌شود.

بخش‌های مختلفی از دیوار چین برای بازدید عموم باز هستند که محبوب‌ترین آن‌ها در نزدیکی پکن قرار دارد و به‌دلیل داشتن مناظر خارق‌العاده مورد استقبال بیشتری است.

هرم چیچن ایتزا

هرم چیچن ایتزا

هرم چیچن ایتزا یکی از مهمترین بناهای شهر باستانی چیچن ایتزا در مکزیک است. این هرم به افتخار کوکولکان، خدای مایا، در قرن دهم میلادی ساخته شده است.

هرم چیچن ایتزا به دلیل طراحی منحصر به فرد خود اهمیت بالایی در هنر و علم معماری دارد. این هرم در طول قرن‌ها محل برگزاری مراسم مذهبی و آیینی بود. هرم چیچن ایتزا در قرن نوزدهم میلادی توسط یک باستان شناس آمریکایی به نام ادوارد هربرت توماس کشف شد.

در توضیح بیشتر می‌توان اضافه کرد که هرم چیچن ایتزا نوعی سازه پلکانی با ارتفاع ۴۲ متر است. این هرم ۹۱ پله دارد که به سمت بالا می‌پیچند.

در هر طرف هرم، یک پلکان وجود دارد که به بالا می‌رود. معبد کوچکی که به افتخار کوکولکان ساخته شده در بالای این هرم قرار دارد. هرم چیچن نمادی از فرهنگ و تمدن مایاها محسوب شده و سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند.

بناهای شهر باستانی چیچن ایتزا

پلکان‌های هرم چیچن در روز ۲۱ مارس، در هنگام طلوع خورشید، سایه‌ای ایجاد می‌کنند که شبیه به یک مار است که از پایین هرم به سمت بالا می‌رود. این پدیده به عنوان «مار مارپیچ» شناخته می‌شود.

بازدیدکنندگان هرم می‌توانند از پلکان‌های آن بالا بروند و از بالای آن نمای پانوراما از شهر چیچن ایتزا را مشاهده کنند.

مجسمه مسیح

مجسمه مسیح در برزیل

مجسمه مسیح یکی از نمادین‌ترین بناهای جهان است که در شهر ریودوژانیرو در برزیل واقع شده و در بین عجایب هفتگانه جدید جهان قرار دارد.

این مجسمه که به افتخار مسیح ساخته شده، به دلیل ارتفاع و موقعیت خود از اهمیت بالایی برخوردار است. مجسمه مسیح در بالای کوه کورکواریو قرار گرفته و نمای پانوراما از شهر ریودوژانیرو را ارائه می‌دهد.

ایده ساخت مجسمه مسیح در سال ۱۹۲۲ توسط یک کشیش کاتولیک به نام هکتور دامیان لیبریا مطرح و به عنوان نمادی از مسیحیت در برزیل و نمادی از امید و صلح در جهان ساخته شد.

آسانسور در مجسمه مسیح

ساخت مجسمه مسیح در سال ۱۹۲۶ آغاز و در سال ۱۹۳۱ تمام شد. این مجسمه توسط یک مهندس فرانسوی به نام هنری جاکوب و یک مجسمه‌ساز فرانسوی به نام پل لاندوس ساخته شد.

یک آسانسور در داخل مجسمه قرار دارد که به بازدیدکنندگان امکان می‌دهد از بالای آن به تماشای شهر ریودوژانیرو بپردازند.

کولوسئوم

آمفی تئاتر کولوسئوم

کولوسئوم یک آمفی تئاتر بزرگ است که در شهر رم در ایتالیا قرار دارد. این آمفی تئاتر برای برگزاری مسابقات گلادیاتورها و سایر سرگرمی‌های عمومی در دوران امپراتوری روم ساخته شده است.

کولوسئوم به دلیل اندازه و اهمیت تاریخی خود از بناهای بسیار مهم در بین باستان‌شناسان و معماران است. این آمفی تئاتر با ظرفیت بیش از ۵۰ هزار تماشاگر، بزرگترین آمفی تئاتر ساخته شده توسط انسان محسوب می‌شود.

کولوسئوم در سال ۷۲ میلادی توسط امپراتور وسپاسیان ساخته شد. این آمفی تئاتر در طول قرن‌ها مورد استفاده قرار گرفت و صحنه بسیاری از نمایش‌های عمومی بود. کولوسئوم در قرن پنجم میلادی به تدریج متروک شد و در معرض خرابی قرار گرفت.

نمایی از بالا از آمفی تئاتر کولوسئوم

در توضیح دقیق‌تر می‌توان گفت، کولوسئوم یک سازه بیضی شکل با طول ۱۸۸ و عرض ۱۵۶ متر است. این آمفی تئاتر چهار طبقه دارد که با ۸۰ در ورودی به هم متصل می شوند.

کولوسئوم دارای یک تونل زیرزمینی است که برای نگهداری گلادیاتورها، حیوانات و تجهیزات مورد استفاده قرار می‌گرفت. این بنا برای مسابقات گلادیاتورها طراحی شده بود که در آن گلادیاتورها با یکدیگر یا با حیوانات وحشی می‌جنگیدند.

کولوسئوم همچنین برای برگزاری اعدام‌ها و نمایش‌های عمومی استفاده می‌شد.

ماچو پیچو

ماچوپیچو در پرو از عجایب هفتگانه جدید جهان

ماچو پیچو یک شهر باستانی است که در کوه‌های آند در پرو قرار دارد. این شهر توسط امپراتوری اینکا ساخته و به عنوان یک محل مقدس برای اینکاها استفاده می‌شد.

ماچو پیچو به دلیل موقعیت مکانی و وضعیت خوب خود از اهمیت بالایی برخوردار است. این شهر در ارتفاع ۲۴۳۰ متری از سطح دریا واقع شده و هنوز هم بسیاری از ساختارهای اصلی آن سالم هستند. 

ماچو پیچو در سال ۱۹۱۱ توسط یک باستان‌شناس آمریکایی به نام هیرام بینگهام کشف و به سرعت به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری پرو تبدیل شد که سالانه میلیون ها بازدیدکننده را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. ماچو پیچو در سال ۱۹۸۳ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

هرم پترا

هرم پترا در اردن

هرم پترا یک بنای سنگی است که در شهر باستانی پترا در اردن قرار دارد. این هرم به افتخار خدای خدایان، پترا، ساخته شده است.

هرم پترا به دلیل طراحی منحصر به فرد خود از اهمیت بالایی برخوردار است. این هرم از سنگ آهک قرمز ساخته شده و به شکل یک هرم معمولی نیست. 

بیشتر بخوانید: واقعیت شهر پترا ؛ آیا پترا ساخته دست انسان هاست ؟

هرم پترا در سال ۱۸۱۲ توسط یک کاشف اروپایی کشف و در فاصله کوتاهی به یکی از محبوب‌ترین جاذبه‌های گردشگری اردن تبدیل شد.

تاج محل

تاج محل در هند

تاج محل یک مقبره و در بیان بهتر قصر است که در شهر آگره در هند قرار دارد. این مقبره به افتخار ممتاز محل، همسر شجاع‌الدین محمد شاه، پادشاه گورکانی هند، در سال ۱۶۳۲ میلادی ساخته شد.

تاج محل به دلیل زیبایی و ظرافت خود از اهمیت بالایی برخوردار است. این مقبره از مرمر سفید ساخته و با جواهرات و سنگ‌های قیمتی تزئین شده است. 

تاج محل یکی از محبوب‌ترین جاذبه های گردشگری هند است و سالانه میلیون‌ها بازدیدکننده را از سراسر جهان به خود جذب می‌کند. این بنا که نمادی از عشق و زیبایی محسوب می‌شود، در سال ۱۹۸۳ به عنوان میراث جهانی یونسکو ثبت شد.

اهمیت شناخت عجایب هفتگانه جهان در چیست؟

عجایب هفتگانه جهان نمادی از تاریخ و فرهنگ بشریت محسوب می‌شوند که از نظر زیبایی، ظرافت و اهمیت تاریخی مورد توجه قرار می‌گیرند. عجایب هفتگانه جهان می‌توانند به ما کمک کنند تا درک بهتری از تاریخ و فرهنگ جهان داشته باشیم و از زیبایی و ظرافت هنر و معماری بشر لذت ببریم. اهمیت عجایب هفتگانه جهان را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

  • نمادی از تاریخ و فرهنگ بشریت: این آثار نشان می‌دهند که بشریت در طول تاریخ چه دستاوردهای بزرگی داشته است.
  • زیبایی و ظرافت: این آثار نشان می‌دهند که بشریت توانایی خلق آثار هنری و معماری زیبا را دارد.
  • اهمیت تاریخی: این آثار شاهدی بر رویدادهای مهم تاریخی هستند.

ضمن اینکه عجایب هفتگانه جهان می‌توانند به ما کمک کنند تا:

  • درک بهتری از تاریخ و فرهنگ جهان داشته باشیم.
  • از زیبایی و ظرافت هنر و معماری بشر لذت ببریم.
  • به اهمیت میراث فرهنگی و حفاظت از آثار تاریخی پی ببریم.

بنابراین عجایب هفتگانه جهان غیر از اینکه جاذبه‌های گردشگری مهمی محسوب می‌شوند، منابعی تاریخی، هنری و گاهی علمی هستند که می‌توانند سیر تحولات در فرهنگ و تمدن بشری را نشان دهند. این موارد درباره عجایب جدید صادق‌تر است چرا که هنوز می‌توان به مطالعات دقیق بر روی آن‌ها ادامه داد.

امتیاز شما به این پست
منبع
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x