همه چیز در رابطه با ریتالین ؛ موارد مصرف قرص ریتالین

ریتالین برای درمان کمبود توجه یا ADHD و نوعی اختلال خواب به نام نارکولپسی مورد استفاده قرار می‎‌گیرد. ریتالین با تغییر مقادیر خاص مواد طبیعی در مغز کار می‌کند. متیل فنیدات که ساختار اصلی ریتالین را تشکیل می‎‌دهد در دسته‎‌ای از داروها قرار می‎گیرد که به عنوان محرک شناخته می‎‌شوند.

ریتالین باعث افزایش توجه، افزایش تمرکز و کنترل مشکلات رفتاری شما می‌شود. همچنین ریتالین می‌‎تواند به شما در سازماندهی وظایف و بهبود مهارت‎‌های گوش دادن کمک کند. مصرف این دارو باید حتما زیر نظر پزشک باشد. از مصرف این دارو بدون مشورت با پزشک و به صورت خودسرانه به شدت پرهیز کنید. این دارو به خاطر ساختار خاص خود پتانسیل بالایی برای سوء مصرف و اعتیاد دارد. از مصرف دارو بیش از دوز تجویزی پزشک خودداری کنید. در این مقاله قصد داریم تا شما را با موارد مصرف ریتالین آشنا کنیم.

نحوه استفاده

موارد مصرف ریتالین گسترده نیست و از آن برای درمان برخی اختلالات استفاده می‌‎شود. این دارو را طبق دستورالعمل پزشک، معمولاً ۲ یا ۳ بار در روز مصرف کنید. این دارو بهتر است ۳۰ تا ۴۵ دقیقه قبل از غذا مصرف شود. اما اگر ناراحتی معده دارید، بهتر است این دارو را همراه با غذا یا بعد از غذا یا میان وعده میل کنید. مصرف این دارو در اواخر روز ممکن است باعث خواب مشکل و بی‌‎خوابی شود.

به طور مرتب از این دارو استفاده کنید تا بهترین عملکرد را در درمان بیماری داشته باشید. برای فراموش نکردن مصرف دارو، هر روز در یک زمان مشخص به مصرف دارو بپردازید. از مصرف دارو بیش از دوز تجویزی توسط پزشک خودداری کنید. اگر به طور ناگهانی مصرف این دارو را متوقف کردید، ممکن است با علائم ترک دارو مواجه شوید.

موارد مصرف ریتالین

از علائم ترک ریتالین می‎توان به افسردگی، افکار خودکشی یا سایر تغییرات روحی و روانی اشاره کرد. برای جلوگیری از بروز علائم ناشی از ترک ریتالین، پزشک ممکن است دوز مصرفی شما را به آرامی کاهش دهد. در صورت استفاده طولانی مدت ریتالین نیز ممکن است کار نکند. اگر این دارو به خوبی کار نکرد، با پزشک خود مشورت کنید.

اگر مدت طولانی یا در مقادیر زیاد از متیل فنیدات استفاده کرده اید، احتمال بروز علائم ناشی از ترک نیز بیشتر است. در حقیقت موارد مصرف ریتالین محدود است اما ممکن است این دارو باعث اعتیاد شما شود. در صورت بروز اختلال در مصرف مانند استفاده بیش از حد ریتالین یا اعتیاد به مواد مخدر ممکن است خطرات جبران ناپذیری شما را تهدید کند. پزشک شما موظف است که شرایط شما را به صورت دوره‌‎ای بررسی کند. در صورتی که ریتالین باعث بهبود نشود، پزشک باید دارو را قطع کند.

قرص خواب آور ضعیف بدون نسخه

همه چیز در رابطه با ریتالین ؛ اثرات جانبی

عصبی بودن، مشکل در خواب، کاهش اشتها، کاهش وزن، سرگیجه  حالت تهوع، استفراغ یا سردرد از اثرات جانبی شایع در مصرف ریتالین هستند. اگر هر یک از این اثرات ادامه داشت و یا بدتر شد، سریعا با پزشک معالج خود تماس حاصل کنید. به یاد داشته باشید که پزشک شما این دارو را تجویز کرده است و بر این باور بوده که سود مصرف ریتالین برای شما بیشتر از عوارض جانبی ناشی از مصرف آن است. بسیاری از افراد با استفاده از این دارو عوارض جانبی جدی ندارند. این دارو ممکن است فشار خون شما را بالا ببرد. فشار خون خود را مرتباً بررسی کنید و در صورت بالا بودن موضوع را با پزشک خود در میان بگذارید.

موارد مصرف ریتالین

در صورت بروز عوارض جانبی جدی نظیر مشکلات جریان خون در انگشتان دست یا انگشتان پا، زخم های غیرمعمول در انگشتان دست یا انگشتان پا، افزایش ضربان قلب و ضربان قلب نامنظم، تغییرات ذهنی و رفتاری مانند تحریک، پرخاشگری، نوسانات خلقی، افکار غیرطبیعی، افکار خودکشی، حرکات کنترل نشده عضلانی مانند پیچش و لرزیدن، تولید صداهای غیر ارادی، تغییرات بینایی وتاری دید سریعا با پزشک خود تماس حاصل کنید. در صورت بروز عوارض بسیار جدی از جمله غش کردن، تشنج، علائم حمله قلبی و علائم سکته مغزی سریعا کمک پزشکی دریافت کنید.

همه چیز در رابطه با ریتالین ؛ هشدارها

از جمله موارد مصرف ریتالین می‎توان به درمان ADHD اشاره کرد. نکته مهم در مصرف ریتالین دادن اطلاعات کامل به پزشک است. قبل از مصرف ریتالین، در صورت حساسیت به ماده خاصی پزشک خود را از شرایط آگاه سازید. پزشک معالج وظیفه بررسی سابقه بیماری و وضعیت بیمار را بر عهده دارد. قبل از استفاده از ریتالین، پزشک خود را از تاریخچه پزشکی خود مطلع سازید.

از جمله مواردی که باید در اختیار پزشک خود قرار دهید می‎نوان به فشار خون بالا، مشکلات گردش خون، گلوکوم، مشکلات قلبی مانند ضربان نامنظم قلب، حمله قلبی، مشکلات مربوط به ساختار قلب، شرایط روحی و روانی مانند اضطراب، تنش، آشفتگی، سابقه اختلالات روانی مانند اختلال دو قطبی، افسردگی، روان پریشی، افکار خودکشی، تیک و سندروم تورت، پر کاری تیروئید، اختلال تشنج و … اشاره کرد.

این دارو ممکن است باعث سرگیجه شما شود. الکل و ماری جوانا می‎توانند باعث تشدید این حالت شوند. از مصرف دارو در زمانی که باید رانندگی کنید و یا به هوشیاری بالا نیاز دارید پرهیز کنید. در صورت استفاده طولانی مدت، این دارو ممکن است بر سرعت رشد کودک، وزن و قد نهایی بزرگسالان تأثیر بگذارد. افراد مسن ممکن است نسبت به عوارض جانبی این دارو حساسیت بیشتری داشته باشند، مخصوصا مشکل در خواب، کاهش وزن یا درد قفسه سینه.

این توانایی انتقال به شیر مادر را دارد. قبل از شیردهی به کودکتان با پزشک خود مشورت کنید. درباره‎ی مصرف ریتالین در دوران بارداری با پزشک خود مشورت کنید.

موارد مصرف ریتالین

تداخل دارویی

داروهای بسیاری ممکن است با هم سازگاری نداشته باشند و باعث فرایندی شوند که مورد رضایت شما نیست. داروها در صورت تداخل ممکن عملکردشان تغییر کند. تغییر در روند داروها ممکن است باعث بروز عوارض جانبی شدیدی در شما شود. بهتر است دو هفته قبل از مصرف ریتالین از مهارکننده‌‎های MAO استفاده نکرده باشید.

سخن پایانی

با این که موارد مصرف ریتالین محدود است اما امروزه مشاهده شده که افراد برای بالا بردن بازده خود و افزایش تمرکز خود دست به مصرف خودسرانه ریتالین می‌‎زنند. مصرف ریتالین باید کاملا زیر نظر پزشک باشد. تهیه ریتالین از داروخانه‌‎ها بدون نسخه پزشک ممکن نیست. از مصرف این دارو بیش از دوز تجویزی توسط پزشک به شدت اجتناب کنید. ریتالین از پتانسیل بالایی برای اعتیاد برخوردار است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code