تراریوم چیست ؟ چگونه در خانه تراريوم (باغ شيشه‌ای) بسازيم؟

اگر علاقه‌مند به كاشت و پرورش گياهان آپارتمانی هستيد؛ اما فرصت يا فضاي كافي براي انجام اين كار نداريد، ديگر نگران نباشيد. تراريوم يا باغ شیشه‌ای گزینه‌ ايده‌آلي براي خانه شماست. اين باغ شیشه‌ای علاوه بر اينكه جاگير نيست، نگهداري از آن هم وقت زيادي از شما نخواهد گرفت. تراریوم را حتي می‌توانید به ديگران هديه دهید؛ به خصوص اگر خودتان با سلیقه منحصر به فرد خود آن را بسازيد. ساخت اين باغ‌های شیشه‌ای زيبا، زحمت و هزینه زيادي ندارد و یک كار کاملاً سلیقه‌ای است. با توجه به محبوبيت فراوان اين شيء زیبا، احتمالاً تا الآن کنجکاو شده باشید که تراریوم چیست؟!

تراریوم چیست ؟

ساخت تراریوم

تراریوم مجموعه‌ای از گیاهان تزئینی کوچک است که در یک محیط بسته شیشه‌ای در حال رشد می‌باشند. ظروف تراريوم معمولاً شفاف هستند تا گياه بتواند از نور خورشید براي فرايند فتوسنتز و رشد استفاده كند. بر روي سطح اين ظروف يك دريچه براي دسترسي به گياهان داخل آن قرار دارد. گیاه و خاکِ داخل تراریوم بخار آب توليد می‌کنند. اين بخار به صورت آب به خاك بر می‌گردد و توسط ریشه گیاهان جذب می‌شود. بهترین ویژگی تراريوم خانگي این است که هركسی می‌تواند تراريوم مخصوص به خود را بسازد.

در ادامه همه نكاتي را که باید درباره نحوه ساخت یک تراريوم خانگي يا نگهداري از آن بدانید برايتان بیان کرده‌ایم.

مواد مورد نیاز ساخت تراریوم چیست ؟

در ادامه به مواردی که برای ساخت یک ترارویم ایده آل به آن‌ها نیاز خواهید داشت؛ اشاره می‌کنیم؛ با ما همراه باشید:

مخزن شیشه‌ای

براي ساخت يك تراريوم به ‌نوعی مخزن شیشه‌ای براي كاشتن گياهان نياز داريد. اين مخازن شیشه‌ای در سايزها و اشكال متنوعي در بازار موجود می‌باشند. بسته به سليقه شخصي يك مخزن شفاف خريداري كنيد.

سنگ‌های كوچك يا سنگریزه‌ها

سنگ‌های کوچک یا سنگریزه به عنوان پایه تراریوم شما استفاده می‌شوند. اين سنگریزه‌های کوچک برای ریشه گیاهان مانند زهکشی عمل می‌کنند؛ تا اطمینان حاصل شود که آب اضافی در خاک باقی نمی‌ماند و باعث پوسیدگی آن نمی‌شود.

زغال فعال

 زغال فعال را می‌توانید از آکواریوم فروشی‌ها تهیه کنید. یک لایه نازک از زغال فعال آب را تازه نگه می‌دارد و به مقابله با رشد باکتری‌ها در تراریوم کمک می‌کند.

خاك گلدان

خاک گلدان یک لایه مهم براي عملكرد بهتر تراريوم شما خواهد بود. نوع خاك اهميت چنداني ندارد و هر نوع خاك حاصلخيزي قابل استفاده است. اگر قصد كاشتن كاكتوس يا از اين قبيل گياهان مكنده داريد، بايد خاك مخصوص تهيه كنيد.

گياهان مناسب تراريوم

گیاهان مناسب تراریوم

انتخاب گیاه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ لذا گیاهانی که رشدشان سریع نیست بهترین انتخاب هستند. چند مورد از گیاهان يا جوانه‌هاي آن‌ها در سايزهاي كوچك انتخاب كنيد تا در تراريوم خود استفاده كنيد. گياهان رطوبت دوست، گیاهان هوازي مثل تیلاندزیا، کاکتوس‌های كوچك، سرخس‌ها يا گیاهان گوشت‌خوار شامل ونوس مگس‌خوار، همگی گزینه‌های مناسبي برای پرورش در تراريوم هستند.

ابزارهاي باغباني

داشتن ابزارهای دستی کارآمد به شما کمک می‌کند تا فضاي دروني تراريوم خود را راحت‌تر آماده كنيد.


گام به گام تا ساخت تراريوم

پس از فراهم كردن موارد مورد نياز، زمان شروع کار است. دستورالعمل‌های گام به گام ما را در ادامه مطلب دنبال کنید تا در كمتر از ۳۰ دقيقه تراريوم خانگي خود را بسازيد.

كف تراريوم را با يك لايه ضخيم از سنگ‌های كوچك يا سنگريزه پر كنيد

ته محفظه تراريوم را از یک لايه سنگریزه‌های کوچک (تقریباً ۲.۵ سانتی‌متر) بپوشانيد. اين لايه به عنوان زهكش عمل کرده و آب‌های اضافی كه می‌تواند موجب فاسد شدن يا پوسيدگي ريشه يا خاك گياه شوند را از تراريوم خارج می‌کند.

يك لايه بسيار نازك زغال فعال اضافه كنيد

بر روي لايه قبلی، يك لايه نازك (نصف ضخامت لايه قبلی) زغال فعال بريزيد. زغال فعال آب را تازه نگه می‌دارد و با رشد باکتری‌ها در تراریوم شما مقابله می‌کند. به طور كلي اين لايه وظيفه تصفيه كردن آب را بر عهده دارد.

يك لايه خاك گلدان درون تراریوم بریزید

همان‌طور که اشاره کردیم، هر مخلوط خاک گلداني براي ساخت تراريوم قابل استفاده است مگر اینکه تصميم به كاشت كاكتوس يا گياهان مكنده داشته باشيد. در اين صورت ترکیب‌های مخصوصي وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. نكته مهم اين است كه به مقدار كافي خاك اضافه كنيد (به ضخامت حدود ۵ سانتی‌متر) تا گياهان بتوانند در آن‌ها ريشه بزنند و رشد كنند.

گياهان را درون خاک قرار دهید

با کاشت بزرگ‌ترین گیاه شروع کنید. ابتدا به کمک ابزارهایتان حفره‌هایی در خاک ایجاد كنيد. اندازه‌ حفره بايد متناسب با ریشه‌های گياهان مورد نظرتان باشد. گیاه را از ظرف خود خارج کرده و بدون آسيب رساندن به ریشه‌ها، آن را درون خاك موجود در تراريوم خود بكاريد.

پس از قرار دادن تمامي گياهان، تراريوم را تزئين كنيد

اين مرحله بيشتر سلیقه‌ای است؛ چرا که جنبه‌ تزئيني دارد. می‌توانید هرگونه وسيله تزئيني مورد دلخواهتان را در مراکز پرورش و فروش گل و گیاه پيدا كنيد و تراريوم ایده‌آل خود را بسازيد.

شرايط رشد گیاهان موجود در تراريوم را فراهم كنيد

شرایط ساخت تراریوم

پس از اتمام ساخت تراريوم خانگی‌تان، نوبت به مراقبت از آن می‌رسد. آب و نور خورشيد دو عامل اساسی برای سالم ماندن تراریوم شما هستند. فراموش نكنيد که دو هفته‌ یک‌بار (يا در مواقع لازم هفته‌ای یک‌بار) تراريوم خود را آبياري كنيد تا از خشك شدن خاك آن جلوگيري كنيد. بهتر است تراریوم را نزدیک پنجره، لامپ فلورسنت یا هر منبع نور مناسب دیگری قرار دهید تا به طور روزانه مقدار نور غيرمستقيم مورد نيازش را تأمین كند و به رشد خود ادامه دهد.

امروزه تراريوم‌ها در ميان گياهان خانگي از محبوبيت قابل توجهي برخوردارند. اگر حوصله ساختن تراريوم را نداريد، می‌توانید آن را به راحتي از گل‌فروشی‌ها تهيه كنيد. اما با كمك گرفتن از ۶ مرحله ذكر شده در این مطلب می‌توانید در کمتر از يك ساعت بدون نياز به فضا يا زحمت زياد تراريوم مخصوص خود را بسازيد و با قرار دادن آن در گوشه‌ای از خانه يا محل كار، زيبايي و نشاط را در کنار سادگی به خود و دیگران هديه كنيد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

sister cheating.xxx2
fapfapfaphub.com