دیه شکستگی اعضای بدن در سال 1400 + جدول کامل

دیه شکستگی اعضای بدن یکی از مواردی است که در قانون مجازات‌های اسلامی به صورت شفاف و صریح ذکر شده است. معمولا شکستگی اعضا در سوانحی مانند تصادف، زد و خورد یا نزاع‌های دسته جمعی به وجود می‌آید. البته منشا شکستگی هر جه باشد تفاوتی نمی‌‎کند، دیه همه آن‌ها یکسان است.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به صورت کامل شما را با جدول دیه شکستگی اعضای بدن آشنا کنیم. لطفا تا پایان این مقاله با ما همراه باشید.

دیه اعضای بدن چیست؟

قبل از آنکه به دیه شکستگی اعضا بپردازیم، بهتر است با ماهیتی کلی‌تر، به نام دیه اعضای بدن بیشتر آشنا شویم. مبنای تعیین تمامی انواع دیه، دیه کامل انسان است که برای قتل نفس غیر عمد محاسبه می‌شود. نحوه محاسبه دیه برای سایر موارد، به صورت درصدی از آن تعریف می‌شود.

شکستگی اعضای بدن

دیه اعضای بدن به مبلغی گفته می‌شود که برای از بین بردن یکی از اعضای بدن محاسبه می‌شود. در قانون مجازات‌های اسلامی آمده است که اگر عضوی به صورت دوگانه (دوتایی) در بدن وجود داشته باشد، دیه آن، معادل نصف دیه کامل انسان خواهد بود.

همچنین اگر از هر عضو، تنها یکی در بدن وجود داشته باشد، دیه قطع شدن و از بین بردن آن، معادل صد در صد دیه کامل خواهد بود. بر این اساس، دیه قطع بینی برابر با دیه انسان و دیه از بین بردن گوش، معادل نصف دیه کامل خواهد بود.

برای اطلاعات بیشتر از نحوه محاسبه و جدول انواع دیه، می‌توانید مقاله “نرخ دیه سال ۱۴۰۰ چقدر است” را مطالعه نمایید.

دیه شکستگی اعضای بدن چگونه محاسبه می‌شود؟

شکستگی در زمره “جراحت” قرار می‌گیرد. بنابراین برای پرداخت دیه آن نیز باید با قوانین پرداخت دیه جراحت بیشتر آشنا شویم. بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی، به جراحتی که موجب شکستگی استخوان شود، “هاشمه” گفته می‌‎شود. بنابراین برای پرداخت دیه شکستگی اعضای بدن، به “دیه هاشمه” رجوع خواهد شد.

  • دیه هاشمه اعضای سر صورت، بر اساس دیه کامل انسان محاسبه می‌شود و مقدار آن، برابر با ۱۰ درصد از دیه کامل خواهد بود.
  • دیه هاشمه اعضای بدن، به صورت ده درصد از دیه کامل عضوی که شکستگی در آن رخ داده است، محاسبه می‌شود.

جدول شکستگی دیه اعضای بدن در سال ۱۴۰۰

برای آشنایی بیشتر با دیه اعضای بدن در سال ۱۴۰۰، می‌توانید از جدول زیر استفاده کنید. همانطور که قبلا نیز اشاره شد، انواع دیه بر اساس “مبلغ دیه کامل انسان” محاسبه می‌شوند.

دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۰ بر اساس دستور ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، ۴۸۰ میلیون تومان و معادل ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال محاسبه شده است. مقادیری که در جدول زیر مشاهده می‌کنید، بر اساس درصدی از ۴۸۰ میلیون تومان محاسبه شده‌اند.
نوع دیهمبلغ در سال ۱۴۰۰
دیه کامل در ماه های غیر حرام۴۸۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه کامل در ماه های حرام۶۴۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی استخوان دست که مطلوب التیام یابد۳۸/۴۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی نازک نی و درشت نی استخوان پا هر کدام۳۸/۴۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی بینی۴۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی ترقوه۲۸/۸۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی جمجمه سر در حد هاشمه۴۸/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه زخم شدگی در حد حارصه۲/۴۰۰/۰۰۰ تومان
دیه زخم شدگی در حد دامیه۹/۶۰۰/۰۰۰ تومان
دیه دندان‌ های پیشین که کامل ساقط شوند۲۴/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه دندان‌ های پشتی که کامل ساقط شوند۱۱/۹۶۰/۰۰۰ تومان
دیه یک دست۲۴۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه یک پا۲۴۰/۰۰۰/۰۰۰ تومان
دیه شکستگی دنده‌های محیط بر قلب۱۱/۹۲۱/۴۲۸ تومان
دیه خرد شدگی استخوان مطلوب التیام یافته۸۲/۳۴۶/۱۴۲ تومان

توجه: برخی از مقادیر مندرج در این جدول، ممکن است با ابلاغیه جدید قوه قضاییه، با تغییراتی مواجه شوند. در صورت اعلام نرخ قطعی دیه ۱۴۰۰ و جدول اصلی آن، این ارقام، بلافاصله به روز رسانی خواهند شد. 

همانطور که در جدول بالا نیز مشاهده می‌کنید، مبلغ دیه شکستگی، بر اساس عضوی که دچار آسیب شده است، محاسبه می‌شود.

هر آنچه باید درباره دیه بخیه بدانید
بخوانید

ارش چیست؟

در قانون مجازات‌های اسلامی، برای برخی از انواع جرائم و به صورت شفاف، مبلغی تحت عنوان دیه در نظر گرفته شده است. با این‌‌حال، تکلیف آسیب‌ها و جرائمی که در این قانون به آن‌ها اشاره نشده است، چه می‌شود؟ در این مواقع، مفهومی به اسم “ارش” به کمک ما خواهد آمد.

ارش به مقدار مالی گفته می‎‎‌شود که در شرع اسلام به صورت مستقیم به آن اشاره نشده است. برای محاسبه ارش، نظر کارشناس و در نهایت رای دادگاه است که حرف آخر را خواهد زد.

ممکن است برخی از شکستگی‌ها نیاز به محاسبه ارش داشته باشند. در این صورت، دادگاه بعد از اعلام نظر کارشناس پزشکی قانونی، رای خود را برای تعیین مبلغ قابل پرداخت، اعلام خواهد کرد.

کلام پایانی 

امیدواریم با اندکی احتیاط بیشتر و خویشتن داری، خود را درگیر مسائل مرتبط با انواع دیه و از جمله دیه شکستگی اعضای بدن نکنید. فراموش نکنیم که بهترین راه برای در امان ماندن از آسیب‌های احتمالی، کنترل خود در زمان عصبانیت و خشم است.

در صورتی که در ارتباط با انواع دیه و نحوه پرداخت آن‌ها، سوال یا ابهامی دارید، در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول در ارتباط با دیه شکستگی اعضای بدن

دیه شکستگی چه فرقی با دیه جراحت دارد؟

در قانون مجازات‌های اسلامی، شکستگی یکی از انواع جراحت محسوب می‌شود. بنابراین مفهوم دیه جراحت، بسیار کلی‌تر از دیه شکستگی است.

دیه شکستگی همه دندان های انسان در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

در صورتی که هر ۲۸ دندان یک فرد در یک حادثه شکسته و از بین بروند، دیه آن‌ها در سال ۱۴۰۰ معادل دیه کامل انسان و برابر با ۴۸۰ میلیون تومان خواهد بود.

دیه شکستگی مچ دست چقدر است؟

در قانون مجازات‌های اسلامی، دیه شکستگی مچ دست برابر با یک پنجم یا همان بیست درصد از دیه کامل دست خواهد بود. لازم به ذکر است که دیه دست در اسلام، برابر با نصف دیه کامل انسان خواهد بود.

دیه شکستگی بینی در سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

برای از بین بردن تمام بینی در قانون مجازات‌های اسلامی، دیه کامل انسان در نظر گرفته خواهد شد. اما برای شکستگی استخوان بینی، باید ارش تعیین شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
2 1 رای
رأی دهی به مقاله
اشتراک در
اطلاع از
guest
44 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments
یوزر 7
یوزر 7
2 ماه ها قبل

با سلام

سال ۹۹ تصادف کردم و ۲ تا از استخوان های نازک نی و ۱ استخوان درشت نی شکست و تو پام پلاتین گذاشتن و پرونده م تا سال ۱۴۰۰ ادامه داره.

۱- حالا میخوام بدونم چقدر دیه تعلق میگیره؟

۲- بعد از ۳ ماه پام عفونت کرد و ۱۲ روز بیمارستان بستری بودم و الان رو به التیام هست. آیا این رو در پزشک قانونی مطرح کنم؟ و چه نتیجه ای داره؟

۳- و آیا چون زن هستم دیه م نصف میشه؟

ممنونم

یوزر 7
یوزر 7
1 ماه قبل

با سلام
آیا هر چقدر دوره طول درمان، طولانی بشه رو غرامت دیه تاثیر داره؟
مرسی

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  یوزر 7

سلام، معمولا با توجه به نوع جراحت، دیه و هزینه طول درمان تعیین می‌شوند؛ اما طولانی شدن درمان و بهبودی، که در افراد مختلف متفاوت است بر مقدار دیه تاثیر ندارد.

پیمان
پیمان
1 ماه قبل

سلام خسته نباشید. میخواستم بدونم دیه اینها چقدر میشه. ممنون. شکستگی استخوان لگن در نواحی عانه فوقانی و تحتانی چپ. شکستگی ساق پای چپ. شکستگی جناغ سینه

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  پیمان

سلام و روز بخیر، مقدار دقیق دیه با توجه به توضیحات شما امکان‌پذیر نیست. ابتدا باید پزشک قانونی نوع جراحات و شدت آن‌ها را مشخص کند. بعد از آن با توجه به نرخ دیه سال ۱۴۰۰ می‌توان در این مورد نظر داد.

عاقلی
عاقلی
1 ماه قبل

سلام وقت بخیر ببخشید دیه خورد شدن استخوان درشت نی چقدر است که بدون مشکل خوب شده
ممنون از راهنمای تون

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  عاقلی

سلام، وقت شما هم بخیر، با توجه به توضیحی که دادید، حداکثر دیه‌ای که در نظر گرفته می‌شود؛ ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

Amir
Amir
1 ماه قبل

سلام میخواستم بدونم ۱/۳ساق پام پلاتین گذاشتن و اطراف زانو پام مشکل خورده میخواستم بدونم دیه چقدر تعلق میگیر در ضمن ۲۰ سانتر پلاتین گذاشتن ممنون

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  Amir

سلام با توجه به توضیحات شما، دیه «خردشدگی استخوان مطلوب التیام یافته» برای ساق پای شما تعیین می‌شود. برای مشکل زانو و طول درمان هم مقدار دیه باید توسط پزشکی قانونی تعیین شود.

اح
اح
1 ماه قبل

باسلام و احترام تصادف کردم به عنوان عابرپیاده به گفته دکتر متخصص مچ دست راست بنده خوورد شده و نیاز به عمل جراحی بدون پِلاتین دارد لطف کنید مبلغ دیه چقدر محاسبه می‌شود ممنون میشم جوا بدهید

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  اح

سلام وقت بخیر، مچ دست مجموعه‌ای از چند استخوان کوچک است. مبلغ کامل دیه شما باید طبق نظر پزشکی قانونی تعیین شود؛ اما با توجه به همین توضیحات، احتمالا ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دیه به شما تعلق می‌گیرد.

علی
علی
1 ماه قبل

سلام بنده در ماه حرام تصادف کردم و ماشینی ک به من زده صد درصد مقصر شده در این تصادف بینی و زانوی من شکسته زانوم عمل کردن بین گذاشتن بینیمم باید ورمش بخوابه تا بعد بتونم عمل کنم از زانو تا مچ هم چندین زخم داره خواستم بدونم دیه اینا چقد میشه

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  علی

دیه شکستگی و جراحت در ماه حرام و غیر حرام با هم تفاوتی ندارند. برای شکستگی بینی شما ۴۸ میلیون دیه تعیین می‌شود. در مورد زانو هم نیاز به نظر دقیق پزشکی قانونی است تا دیه تعیین شود. جراحت‌های وارد شده به پا هم باید توسط پزشکی قانونی بررسی شوند تا نوع آن‌ها (دامیه، حاصه و…) مشخص و مقدار دیه تعیین شود.

Emran
Emran
1 ماه قبل

دیه شکستگی استخوان ران پا بچه ۶ساله

Emran
Emran
1 ماه قبل
پاسخ به  Emran

مدت استراحت هم تاثیری در تعیین دیه دارد

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  Emran

در قوانین موضوعی به نام «طول درمان» هم برای شخص، در نظر گرفته می‌شود که به نوع جراحت بستگی دارد.
تعیین طول درمان و مقدار هزینه پرداختی باید توسط دادگاه تعیین شود.

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  Emran

در تعیین مقدار دیه شکستگی، فرقی بین زن، مرد یا کودک نیست؛ پس مقدار دیه شکستگی استخوان ران کودک با بزرگسال فرقی ندارند. مقدار دیه شکستگی ران در صورتی که بدون هیچ عیبی بهبود پیدا کند ۸ درصد دیه کامل و در صورتی که مشکلی در بهبود آن باشد، حداکثر ۱۰ درصد دیه کامل است که این درصد به طور دقیق توسط پزشکی قانونی تعیین می‌شود. مقدار دیه شما چیزی بین ۳۸ میلیون ۴۰۰ هزار تومان تا ۴۸ میلیون تومان تعیین می‌شود.

taj
taj
1 ماه قبل

سلام دو تا دستم از ناحیه مچ واستخوانها آن شکسته شدن وبرای هردو دستم هم پین و هم پلاتین گذاشته دست چپم ۵تاپین روی دستم یک پلاتین ۱۲ثانتی تخته برای دو دستم ودست راستم ۳تا پین که یکیشون زير دستمه ویک پلاتین ۱۲ثانتی روی تخته دستم.،الان خواستم بدونم که دیه اش چقدره؟ باتشکر

زواره زادگان
1 ماه قبل
پاسخ به  taj

سلام و وقت بخیر، تعیین دقیق دیه باید توسط پزشکی قانونی و قاضی با توجه به میزان آسیب و از کار افتادگی انجام شود؛ اما با توجه به توضیحات شما می‌توان حدود آن را تعیین کرد. دیه شکستگی هر دست شما ۱۹۲ میلیون است.

حسام
حسام
25 روزها قبل

سلام من جمجه سرم از پشت شکسته وقسمتی از جمجمه سرم برداشته شده وقراره پلاتین برام بزنن میخواستم ببینم حدود دیه چقده

زواره زادگان
24 روزها قبل
پاسخ به  حسام

سلام و روز بخیر، با توجه به شرایط شما، برای تعیین دیه ابتدا باید پزشکی قانونی نوع جراحت و میزان آن را مشخص کند. در چنین شرایطی، حداقل دیه شکستگی جمجمه در حد هاشمه یعنی ۴۸ میلیون تومان برای شما تعیین خواهد شد.

مجید
مجید
23 روزها قبل

سلام من برج ۳سال ۱۴۰۰تصادف کردم راننده بودم بابیمه شخص ثالث ایران..نظریه پزشکی قانونی ۱-جراحت بخیه شده دامیه ساعددست چپ وسمت راست صورت۲-شکستگی استخوان فک تحتانی سمت چپ وراست دردوناحیه که عمل جراحی قرارگرفته وصدمات براثرجسم سخت برخوردشده ومعاینه مجددبر۷نوشته برام ممنون میشم که حدودی بگین چقدردیه هستش

زواره زادگان
23 روزها قبل
پاسخ به  مجید

سلام و عرض احترام، با توجه به جراحاتی که ایجاد شده است یک کارشناس باید در مورد میزان دقیق دیه شما نظر دهد؛ اما می‌توان گفت که چیزی بیش از ۱۰۰ میلیون دیه برای شما در نظر گرفته می‌شود.

سیروس
سیروس
22 روزها قبل

سلام دیه شکستگی غوزک بیرونی پای راست چند درصد است؟

زواره زادگان
21 روزها قبل
پاسخ به  سیروس

سلام، دیه شکستگی غوزک پا معادل ۸ درصد دیه کامل یک انسان است. تعیین دقیق دیه شما باید طبق نظر پزشکی قانونی انجام شود؛ ولی حدودا ۳۸ میلیون و ۴۰۰ هزار تومان دیه برای شما تعیین می‌شود.

مسعود
مسعود
15 روزها قبل

سلام من ۱۴۰۰/۱/۱۵تصادف کردم ساق پای راستم استخوان بزرگ ب طور کامل شکست یعنی جدا شد و طرفم مقصر صد درصد بود از ساق پام تا زانو پلاتین گذاشتن تقریبا پام ۹ تا بخیه خورد ممنون میشم در مورد مبلغ دیه راهنمایی کنیداگر حدودی ام بگین ممنونتون میشم

زواره زادگان
14 روزها قبل
پاسخ به  مسعود

سلام و روز بخیر، مبلغ دقیق دیه بستگی به نظر پزشکی قانونی دارد و این مرجع قانونی باید نوع جراحات را تعیین کند؛ اما با توجه به توضیحات شما، احتمالا مبلغی حدود ۸۲ میلیون تومان دیه برای شما تعیین می‌شود.

امیر
امیر
13 روزها قبل

با سلام، دیه پبچ خوردگی آرنج دست راست که در اثر نیروی کششی و پیچشی حادث گردیده و طول درمان آن دو ماه است و در حال حاضر در گچ میباشد، چقدر است؟با تشکر از شما.

زواره زادگان
13 روزها قبل
پاسخ به  امیر

سلام و عرض ادب، مقدار دیه پیچ خوردگی آرنج دست شما باید به طور دقیق توسط پزشکی قانونی تعیین شود. با توجه به توضیحات شما حداقل، مقدار ۴ میلیون ۸۰۰ هزار تومان ارش (نوع خاصی از دیه) برای شما تعیین می‌شود.

مرتضی
10 روزها قبل

باسلام
دیه شکستگی استخوان زنداعلی ساعد راست که تحت عمل جراحی قرارگرفته وبه طورمطلوب بهبودیافته چقدر است ممنون میشم اگه پاسخ دهید

زواره زادگان
10 روزها قبل
پاسخ به  مرتضی

با سلام و عرض ادب، دیه شکستگی استخوان زنداعلی که به طور مطلوب بهبود پیدا کرده، معادل ۸ درصد دیه کامل انسان است. با توجه به نرخ دیه سال ۱۴۰۰، مقدار دیه شما ۳۸ میلیون ۴۰۰ هزار تومان تعیین می‌شود.

مرتضی
10 روزها قبل

ایاعمل جراحی که رودستم انجام شده وحدودا ده تا بخیه خورده دیه تعلق میگیره

زواره زادگان
10 روزها قبل
پاسخ به  مرتضی

در این مورد دیه تعیین نمی‌شود؛ اما پزشک قانونی برای شما طول درمان تعیین می‌کند. در کنار دیه، مبلغی هم به عنوان طول درمان به شما پرداخت می‌شود که پزشکی قانونی با توجه به پرونده پزشکی شما این مبلغ را تعیین می‌کند.

سام
سام
9 روزها قبل

سلام من درشت نی و نازک نی پام‌ نزدیک قوزک پام شکسته دیه چقدر میشه

زواره زادگان
9 روزها قبل
پاسخ به  سام

سلام و عرض ادب، مقدار دقیق دیه باید توسط پزشکی قاونی تعیین شود. با توجه به توضیحات شما می‌توان گفت که حداقل ۷۶ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دیه به شما تعلق می‌گیرد.

امیر
امیر
8 روزها قبل
پاسخ به  سام

سلام دیه نقص عضو ران واگن که جوش نخورده و استخوان ران کم است با گذشت ۳/۵ونقص عضو حساب میشه چقدر است وچند درصد حساب میکند

زواره زادگان
7 روزها قبل
پاسخ به  امیر

سلام و عرض ادب، با توجه به توضیحات شما، دیه شکستگی لگن که به طور کامل التیام پیدا نکرده معادل ۱۰ درصد دیه کامل انسان است؛ پس دیه لگن در سال ۱۴۰۰، ۴۸ میلیون می‌شود. دیه استخوان ران شما هم که کوتاه شده است معادل ۱۰ درصد دیه کامل انسان یعنی ۴۸ میلیون تومان خواهد بود.

امیر
امیر
8 روزها قبل

سلام دیه نقص عضو ران ولگن

مصطفی
مصطفی
8 روزها قبل

سلام وخسته نباشید خدمت شما
خواهرم تصادف کرده و لگنش ازدوطرف شکسته و همچنین مچ دست راست
میخواستم بدونم حداقل دیه ای که بهش تعلق میگیره چقدره؟
عمل هم دکتر فعلا گفته نمیخواد
وایابه کبودی زیر چشم و روی بدنش هم که ایجاد شده دیه تعلق میگیره یا نه
ممنون میشم پاسخ بدید.

زواره زادگان
7 روزها قبل
پاسخ به  مصطفی

سلام و عرض ادب، مقدار دقیق دیه باید با توجه به نظر پزشکی قانونی تعیین شود؛ اما می‌توان گفت حداقل ۱۲۰ میلیون تومان دیه به خواهر شما تعلق می‌گیرد. در مورد کبودی هم قانون دیه‌ای تعیین کرده است که در سال ۱۴۰۰ مقدار آن برای هر کبودی مبلغی حدود یک میلیون و ۴۰۰ هزار تومان است.

مصطفی
مصطفی
7 روزها قبل

ممنون از لطف ومحبتتون واینکه پاسخ دادید

محمد
محمد
7 روزها قبل

سلام خسته نباشید میخواستم بفهمم شکستن ران به همراه پلاتین در ماه غیر حرام دیه آن چقدر است

زواره زادگان
7 روزها قبل
پاسخ به  محمد

سلام و عرض ادب، دیه شکستگی اعضای بدن در ماه حرام و غیرحرام تفاوتی ندارند. تعیین مقدار دقیق دیه باید با توجه به نظر پزشکی قانونی انجام شود؛ اما با توجه به توضیحات شما می‌توان گفت حدود ۴۸ میلیون دیه به شما تعلق می‌گیرد.