مراحل و مدارک لازم برای تعویض شناسنامه و اخذ شناسنامه جدید

قبل از هرچیزی ذکر این نکته حائز اهمیت است که هیچ اجباری برای تعویض شناسنامه قدیمی و اخذ شناسنامه جدید وجود ندارد . در واقع می‌توان گفت اجباری بودن تعویض کارت ملی این شائبه را در بین مردم ایجاد کرده است، که باید حتما برای تعویض شناسنامه هم اقدام کنند. اما در واقع اینچنین نیست. شما زمانی احتیاج به تعویض شناسنامه خود دارید، که یا شناسنامه قدیمی شما مستعمل شده و یا تغییراتی در اطلاعات هویتی شما ایجاد شده باشد .

امروز در مجله اینترنتی ایده آل مگ همراه با شما مراحل تعویض شناسنامه و درخواست برای دریافت شناسنامه جدید را بررسی خواهیم کرد.

قدم اول برای درخواست صدور شناسنامه جدید این است که به صورت حضوری به اداره ثبت احوال و یا یکی از دفاتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات ثبت احوال مراجعه کنید. ما برای راحتی شما همراهان عزیز لیستی از ادارات ثبت احوال و همچنین دفاتر پیشخوان معتبر استان تهران را در زیر قرار داده ایم. عزیزانی که در سایر استان‌های کشور همراه ما هستند، می‌توانند به راحتی و با مراجعه به اینترنت، از لیست ادارات ثبت احوال و دفاتر مربوطه اطلاع پیدا کنند.

آدرس ادارات ثبت احوال استان تهران

دفاتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات ثبت احوال در تهران

مراحل دریافت شناسنامه جدید

مراحل دریافت شناسنامه جدید

همانطور که در عکس بالا مشاهده می‌کنید، برای دریافت شناسنامه جدید باید ۷ مرحله را پشت سر گذاشت. مراحل یک و دو بر عهده متقاضی خواهد بود. سایر مراحل بر عهده مسئولین و کارمندان اداره ثبت احوال می‌باشند. در نهایت هم در مرحله ۷ متقاضی اقدام به دریافت شناسنامه جدید خواهد کرد.

مدارک تعویض شناسنامه

مدارکی که برای تعویض شناسنامه قدیم به جدید لازم هستند به شرح زیر است:

 •  اصل شناسنامه
 •  سه قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید ( برای اشخاص ۱۵ سال به بالا )
 •  پرداخت هزینه متعلقه طبق تعرفه جاری.
 • چنانچه شناسنامه‌ای که جهت تعویض ارائه می‌شود، فاقد عکس باشد ارائه اصل و تصویر مدارک معتبر عکس‌دار از قبیل ( گذرنامه، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکس‌دار دوره‌های تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی نامه عکس‌دار محصلین از سوی مدرسه‌ای که مشغول تحصیل می‌باشند یا کارت شناسایی عکس‌دار کارکنان دوایر دولتی با ذکر مشخصات سجلی ) الزامی است. ضمناً پس از تطبیق اصل و تصویر مدارک معتبر یاد شده، اصل مدرک مسترد می‌گردد.

جهت تعویض شناسنامه همه ادارات ثبت احوال و دفاتر پیشخوان سراسر کشور آمادگی دریافت مدارک گفته شده را در ساعات و ایام اداری دارند.

چه کسانی می توانند برای شناسنامه جدید اقدام کنند ؟

تمام افرادی که شناسنامه قدیمی دارند، به هر دلیلی می‌توانند جهت تعویض شناسنامه اقدام کنند. همچنین کسانی که شناسنامه آن‌ها جدید است ولی مستعمل شده هم در زمره واجدین شرایط دریافت شناسنامه جدید قرار می‌گیرند. در نهایت افرادی که شناسنامه آنها مفقود شده باشد هم می‌توانند نسبت به دریافت شناسنامه المثنی اقدام کنند. برای این افراد هم شناسنامه المثنی در قالب شناسنامه جدید صادر خواهد شد.

در زیر می توانید فرم تعویض شناسنامه را مشاهده کنید:

فرم تعویض شناسنامه

 فرم اظهارنامه درخواست صدور شناسنامه المثنی ناشی از فقدان

شرایط عکس شناسنامه

به منظور تعویض شناسنامه و دریافت شناسنامه جدید، عکس آن باید جديد، ۴×۳، تمام رخ، بدون کلاه و عينک و با زمينه سفيد که مشخصات صاحبش در پشت آن نوشته شده و عکس بانوان با حجاب اسلامی باشد.

در واقع شرایط عکس شناسنامه تقریبا مشابه شرایط عکس کارت ملی هوشمند است که در پست مربوطه می‌توانید در مورد آن به طور کامل بخوانید.

تعویض شناسنامه چند روز طول میکشد؟

اگر چند سال قبل برای تعویض شناسنامه به ادارات ثبت احوال مراجعه می‌کردید، این کار برای شما در حدود ۲ ماه زمان می‌برد. اما امروزه تعویض شناسنامه در ادارات ثبت احوال و دفاتر پستی به صورت به روز انجام می‌شود. البته به دلیل افزایش تقاضا برای صدور شناسنامه جدید، این کار ممکن است با یک تاخیر حداکثر ۱۵ روزه مواجه شود .

هزینه تعویض شناسنامه

مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرده است:

هزینه تعویض شناسنامه بعد از موعد قانونی در سال جاری ۱۷۲ هزار ریال است و افرادی که به منظور عکس‌دار کردن، قصد تعویض شناسنامه خود در موعد قانونی را دارند باید ۱۱۵ هزار ریال بپردازند. هزینه دریافت شناسنامه به علت فقدان آن نیز بار اول ۲۳۰ هزار ریال، بار دوم ۴۶۰ هزار ریال و بار سوم یک میلیون ریال است.

ممکن است شما دوست داشته باشید
3 نظرات
 1. ZB می گوید

  مدارک مورد نیاز رو تو سایت ثبت احوال ناقص نوشتن و اینجا هم همونا کپی شده.
  کپی تمام صفحات شناسنامهٔ پدر و مادر هم برای تعویض شناسنامه لازمه.

 2. سعید می گوید

  سلام من از ۲۴ تیرماه مدارک رو تحویل دادم الان مهرماه است و شناسنامه جدید نیامده؟ چه کنیم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بهتر است به مرکزی که در آن ثبت نام انجام داده اید، مراجعه کنید و پیگیری کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code