مراحل و مدارک لازم برای تعویض شناسنامه و اخذ شناسنامه جدید

قبل از هرچیزی ذکر این نکته حائز اهمیت است که هیچ اجباری برای تعویض شناسنامه قدیمی و اخذ شناسنامه جدید وجود ندارد. در واقع می‌توان گفت اجباری بودن تعویض کارت ملی این شائبه را در بین مردم ایجاد کرده است که باید حتما برای تعویض شناسنامه هم اقدام کنند؛ اما اینگونه نیست.

شما زمانی احتیاج به تعویض شناسنامه خود پیدا می‌کنید که یا شناسنامه قدیمی شما مستعمل شده و یا تغییراتی در اطلاعات هویتی شما ایجاد شده باشد.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ همراه با شما مراحل تعویض شناسنامه و درخواست برای دریافت شناسنامه جدید را بررسی خواهیم کرد.

مراحل دریافت شناسنامه جدید

همانطور که در تصویر زیر مشاهده می‌کنید، برای دریافت شناسنامه جدید باید ۷ مرحله را پشت سر گذاشت.

مراحل تعویض شناسنامه

مراحل یک و دو بر توسط متقاضی انجام شده و سایر مراحل توسط مسئولین و کارمندان اداره ثبت احوال به انجام می‌رسند. در نهایت هم در مرحله ۷ متقاضی اقدام به دریافت شناسنامه جدید خواهد کرد.

قدم اول برای درخواست صدور شناسنامه جدید این است که به صورت حضوری به اداره ثبت احوال و یا یکی از دفاتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات ثبت احوال مراجعه کنید.

ما برای راحتی شما همراهان عزیز لیستی از ادارات ثبت احوال و همچنین دفاتر پیشخوان معتبر استان تهران را در ادامه آورده‌ایم.

آدرس ادارات ثبت احوال استان تهران

دفاتر پیشخوان ارائه دهنده خدمات ثبت احوال در تهران

عزیزانی که در سایر استان‌های کشور همراه ما هستند، می‌توانند به راحتی و با مراجعه به اینترنت، از لیست ادارات ثبت احوال و دفاتر مربوطه اطلاع پیدا کنند.

مدارک لازم برای تعویض شناسنامه

مدارک مورد نیاز برای تعویض شناسنامه قدیمی و گرفتن شناسنامه جدید عبارتند از:

 •  اصل شناسنامه
 •  سه قطعه عکس ۴×۳ تمام رخ جدید ( برای اشخاص ۱۵ سال به بالا )
 •  پرداخت هزینه متعلقه طبق تعرفه جاری
 • چنان‌چه شناسنامه‌ای که جهت تعویض ارائه می‌شود، فاقد عکس باشد ارائه اصل و تصویر مدارک معتبر عکس‌دار (گذرنامه، کارت پایان خدمت وظیفه عمومی یا معافیت، گواهینامه رانندگی، کارنامه عکس‌دار دوره‌های تحصیلی راهنمایی به بالا، معرفی‌نامه عکس‌دار محصلین از سوی محل تحصیل یا کارت شناسایی عکس‌دار کارمندان دولت با ذکر مشخصات سجلی) الزامی است. اصل مدارک پس از تطبیق با تصویر مدرک، مسترد خواهد شد.

جهت تعویض شناسنامه، کلیه شعب اداره ثبت احوال و دفاتر پیشخوان سراسر کشور آماده دریافت مدارک گفته شده در ساعات اداری خواهند بود.

چه کسانی می توانند برای دریافت شناسنامه جدید اقدام کنند ؟

تمام افرادی که شناسنامه قدیمی دارند می‌توانند جهت تعویض شناسنامه اقدام کنند. همچنین کسانی که شناسنامه آن‌ها جدید است ولی مستعمل شده هم در زمره واجدین شرایط دریافت شناسنامه جدید قرار می‌گیرند.

در نهایت افرادی که شناسنامه آنها مفقود شده باشد هم می‌توانند نسبت به دریافت شناسنامه المثنی اقدام کنند. برای این افراد هم شناسنامه جدید صادر خواهد شد.

شرایط عکس شناسنامه

به منظور دریافت شناسنامه جدید، عکس ارائه شده توسط فرد متقاضی، باید جديد، ۴×۳، تمام رخ، بدون کلاه و عينک، با زمينه سفيد و برای بانوان با حجاب کامل اسلامی باشد. همچنین لازم است مشخصات صاحب عکس، پشت آن نوشته شود.

در واقع شرایط عکس شناسنامه تقریبا مشابه شرایط عکس کارت ملی هوشمند است که در مطلبی جداگانه به آن پرداخته‌ایم.

تعویض شناسنامه چند روز طول میکشد؟

اگر چند سال قبل برای گرفتن شناسنامه جدید، به ادارات ثبت احوال مراجعه می‌کردید، این کار برای شما در حدود ۲ ماه زمان می‌برد. اما امروزه تعویض شناسنامه در ادارات ثبت احوال و دفاتر پستی به صورت لحظه‌ای انجام می‌شود. البته به دلیل افزایش تقاضا برای صدور شناسنامه جدید، این کار ممکن است با یک تاخیر حداکثر ۱۵ روزه مواجه شود .

هزینه تعویض شناسنامه

مدیرکل اسناد هویتی سازمان ثبت احوال کشور اعلام کرده است:

هزینه تعویض شناسنامه بعد از موعد قانونی در سال جاری ۱۷۲ هزار ریال است و افرادی که به منظور عکس‌دار کردن، قصد تعویض شناسنامه خود در موعد قانونی را دارند باید ۱۱۵ هزار ریال بپردازند. هزینه دریافت شناسنامه به علت مفقودی آن نیز بار اول ۲۳۰ هزار ریال، بار دوم ۴۶۰ هزار ریال و بار سوم یک میلیون ریال است.

مراحل تعویض شناسنامه

گرفتن شناسنامه جدید، فرآیند پیچیده‌ای ندارد. تنها کافی است با در دست داشتن مدارک مورد نیاز (بالاتر گفته شد) برای تعویض شناسنامه، به یکی از دفاتر پیشخوان یا خود اداره ثبت احوال شهر محل زندگی مراجعه کرده و فرم تعویض را درخواست کنید.

این کار می‌تواند توسط خود فرد، پدر، جد پدری، مادر (تا زمانی که در زوجیت پدر باشد) یا قیم برای افراد زیر ۱۸ سال انجام شود. پس از ثبت درخواست، باید مدتی منتظر ماند تا صحت اطلاعات شما تایید شده و تطبیق اطلاعات انجام شود.

در انتهای این فرآیند (در صورت نبود مشکل در مدارک) یک شناسنامه جدید برای فرد به چاپ رسیده و سازمان ثبت احوال از طریق پیامک فرد را مطلع می‌کند.

فرم تعویض شناسنامه

در این فرم اطلاعات شناسایی کامل (تمام اطلاعاتی که در شناسنامه هست) به‌علاوه اطلاعات دیگری مثل آدرس و میزان تحصیلات از متقاضی تعویض شناسنامه خواسته می‌شود. برای پر کردن این فرم به دقت زیادی نیاز است.

فرم تعویض شناسنامه

 فرم اظهارنامه درخواست صدور شناسنامه المثنی ناشی از فقدان

مدت زمان تعویض شناسنامه

در حال حاضر از زمان پرکردن و تحویل فرم به همراه مدارک تا تحویل شناسنامه، حدود ۲۰ روز طول می‌کشد. این زمان ممکن است در صورت بروز مشکلاتی در پرونده بیشتر از ۲۰ روز طول کشیده یا در مواردی کمتر از ۲۰ روز طول بکشد.

البته در صورت مفقودی شناسنامه، برای بار اول یک ماه، بار دوم سه و بار سوم ۶ ماه انتظار لازم خواهد بود.

نحوه درخواست تعویض شناسنامه

برای درخواست عوض کردن شناسنامه راه اینترنتی وجود ندارد. اگر دارای شرایط گفته شده برای تعویض شناسنامه هستید، لازم است با در دست داشتن شناسنامه فعلی،  چهار عکس ۴*۳ و مبلغ مورد نیاز (با توجه به تعرفه در هر زمان تعیین می‌شود و رقم ثابتی نیست) به اداره ثبت احوال واقع در محل زندگی خود مراجعه کرده و از طریق تکمیل و امضای فرم درخواست دهید.

کلام آخر

شناسنامه مهم‌ترین و معتبرترین مدرک شناسایی اشخاص حقیقی در ایران به‌حساب می‌آید. گاهی افراد بنا به دلایلی به صدور شناسنامه جدید نیاز پیدا می‌کنند. این دلیل ممکن است تغییر در اطلاعات شناسایی یا مفقود شدن شناسنامه باشد.

برای این کار لازم است با در دست داشتن مدارک لازم به ثبت احوال یا دفاتر پیشخوان مراجعه شود. پس از ارائه مدارک، پر کردن فرم مربوطه و پرداخت هزینه، نوبت به طی شدن مراحل اداری صدور شناسنامه جدید می‌رسد.

این زمان برای تعویض شناسنامه ۱۵ تا ۲۰ روز و برای مفقودی بین یک تا ۶ ماه است. در انتها صدور شناسنامه از طریق پیامک به اطلاع صاحب آن رسیده و فرآیند تعویض به پایان می‌رسد.

سوالات متداول در رابطه با تعویض شناسنامه

هزینه تعویض شناسنامه قدیمی با جدید چقدر است؟

این هزینه مبلغ ثابتی نبوده و با تعرفه مخصوص به هر زمان تعیین می‌شود.

مراحل تعویض شناسنامه چیست؟

تهیه مدارک، مراجعه به ثبت احوال (یا دفتر پیش‌خوان)، تکمیل فرم، پرداخت مبلغ و انتظار برای دریافت شناسنامه جدید

تعویض شناسنامه چند روز طول می‌کشد؟

به طور میانگین، تعویض شناسنامه به ۲۰ روز انتظار نیاز دارد.

برای تعویض شناسنامه کجا باید رفت؟

دفاتر پیشخوان دولت و یا ادارات ثبت احوال

برای تعویض شناسنامه چه مدارکی لازم است؟

اصل شناسنامه، عکس، مدرک معتبر عکس‌دار در صورت بدون عکس بودن شناسنامه

چقدر طول می‌کشد شناسنامه عکس‌دار شود؟

معمولا حدود ۲۰ روز که البته این زمان، ممکن است کمتر یا بیشتر شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
66 نظرات
 1. ZB می گوید

  مدارک مورد نیاز رو تو سایت ثبت احوال ناقص نوشتن و اینجا هم همونا کپی شده.
  کپی تمام صفحات شناسنامهٔ پدر و مادر هم برای تعویض شناسنامه لازمه.

  1. ارشیا می گوید

   من شناسناممو عوض کردم ولی کپی همه ی صفحات شناسنامه رو نبردم

 2. سعید می گوید

  سلام من از ۲۴ تیرماه مدارک رو تحویل دادم الان مهرماه است و شناسنامه جدید نیامده؟ چه کنیم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بهتر است به مرکزی که در آن ثبت نام انجام داده اید، مراجعه کنید و پیگیری کنید

 3. a می گوید

  من واسه المثنی شده دوماه چرا طولش میدن؟

 4. سامان می گوید

  این که چیزی نیست متاهل باشی باید سند بزاری خونه پدر زنت تا عقد نامه رو بگیری ببری ثبت احوال چون اونم میخوان

 5. ملیکا می گوید

  به نظرم تو ابن دفاتر پیش خوان از کسایی استفاده کنین که ادم باهاشون صحبت میکنه رفتار با ارباب رجوع و اول بهشون یاد بدین بعد بیارین سر کار چون متاسفانه انگار طرز رفتار محترمانه رو اصلا بلد نیستن و فکر میکنن اون جا که نشستن پست خیلی مهمی دارن و مردم زیر دستهاشون عقده هاشون و جای دیگه خالی کنن نه تو محل کارشون ممنون

  1. Ffff می گوید

   اکثر جاها همین شده متاسفانه. اعصاب رفتار با مردمو ندارن

 6. محمدی می گوید

  از من ۷۱هزار تومان گرفتن حرفتون با عملتون یکی نیست

 7. فاطمه می گوید

  سلام اگه لاک ناخن به صفحه مشخصات فرزندان خورده باشه لازمه شناسنامه تعویض بشه؟؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، در صورتی که لاک باعث ناخوانایی اطلاعات موجود در شناسنامه شود، باید آن را عوض کنید.

 8. حبیب می گوید

  سلام تعویض شناسنامه و برداشتن پسوند سیصدویک هزارتومان خرج دارد نمیدونم میخوان مگه چیکارکنندانقدر هزینه بالا تازه شناسنامه قبلی قدیمی و کهنه بودفقط یه پسوند میخواست حذف بشه

 9. حمید می گوید

  سلام سال ۷۲ قانونی بود که هر کس به هر دلیل دو بار شناسنامه جلد قرمز بگیره دومی المثنی صادر میشه که البته بعداز مدتی اون قانون لغو شد. من هم بدلیل تغییر نام خانوادگی اجبارا دومین شناسنامع جلد قرمز رو گرفتم و المثنی صادر شد . یعنی من شناسنامه گم نکردم ولی المثنی دارم . حالا سوالم اینه که اگر شناسنامه ام رو عوض کنم بازم المثنی میشه یا خیر . ممنون میشم جواب بدین

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، این مورد باید توسط مرجع قانونی بررسی شود؛ ولی به احتمال زیاد دوباره شناسنامه المثنی برای شما صادر می‌شود.

 10. صابر می گوید

  سلام آیا برای درخواست شناسنامه جدید شناسنامه قدیمی و همون لحظه ازت میگیرن تا دریافت شناسنامه جدید؟؟یا اینکه فقط کپی میگیرن..خواهشا بگید

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، بعد از درخواست شناسنامه جدید، شناسنامه قدیمی از شما گرفته نمی‌شود.

  2. حسين زاده می گوید

   با سلام
   براي تعويض شناسنامه پدرم آيا لازم هست تا اصل شناسنامه مادرم هم باشه؟ يا كپي كافيه؟

   1. خسروی می گوید

    خیر دوست عزیز. اصل شناسنامه مادر نیاز نیست

 11. فربد می گوید

  سلام. خسته نباشید، ببخشید من مرداد ۱۵ سالم میشه و اینکه میخوام شناسنامه رو عکس دار کنم؛ ولی مدرسه ای که در حال حاضر پروندم داخلش هست یه مدرسه دوره اول متوسطه هستش، و اینکه من پایه نهم رو تموم کردم و میخوام برم دهم. حالا باید از مدرسه ای که برای دهم ثبت نام میکنم باید نامه بگیرم یا اینکه از مدرسه فعلی؟ با تشکر.

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روز بخیر، بهتر است که از مدرسه جدید نامه بگیرید؛ اما قبل از مراجعه باز هم به صورت تلفنی، شرایط گرفتن نامه را از مدرسه بپرسید.

 12. فرشته می گوید

  سلام من دو ماه میشه ک شناسنامه قدیمیمو بردم برای تعویض، یک ماه دیگه قراره عقد کنم و شناسنامه ندارم، باید چیکار کنم؟ ممنون میشم کمکم کنید

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، این مورد را از محضری که برای عقد وقت گرفتید، سوال بفرمایید.

 13. پریسا می گوید

  سلام وقت بخیر،من روی شناسنامم آب ریخته و قسمت مشخصات همسر حالت لک گرفتگی شده ولی مطلبی نوشته نشده،میتونم تعویضش کنم؟
  ممنونم

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و وقت بخیر، بله مشکلی نیست.

 14. کیان می گوید

  سلام
  چند سال قبل به دلیل فرسوده بودن شناسنامه اقدام به تعویض شناسنامه کردم
  متولد اراک صادره از اراک
  در تهران درخواست تعویض دادم و شناسنامه جدید گرفتم
  در شناسنامه جدید صفحه اول زده شده متولد تهران در صفحه دوم زده شده صادره از اراک .
  حالا بعضی اوقات مغایرت بوجود میاد سر تطابق مثلا مدارک تحصیلی و شناسنامه . و یا پاسپورت که زده محل تولد اراک .
  الان من باید چی کار کنم؟ شناسنامه قدیمم هم که گرفتن ازم همون زمان .
  برای تعویض مجدد گرفتاری دارم؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، وقت بخیر، در این مورد باید با یک وکیل مشورت کنید.

 15. محسن یزدانی می گوید

  یک سوال دخترمن ۱۳ساله وشناسنامه اش گم شده همسرم تازه فوت کردن وبرای زدن واکسن کرونانیازبه شناسنامه دخترم هست چه مدارکی جهت صدورشناسنامه جدیدلازمه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز مدارک لازم توی همین مقاله توضیح داده شده. برای اطمینان بیشتر هم میتونید به اداره ثبت احوال مراجعه کنید

 16. زهرا هستم می گوید

  سلام موقع تعویض شناسنامه قدیمی رو ازمون میگیرن ؟یااون میمونه دست خودمون تا شناسنامه جدید بیاد؟
  اگه الان اقدام کنم براتعویض تقریبا چن ماه طول میکشه تاجدید رو بدن؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شناسنامه قدیمی ار شما گرفته میشه. مدت زمان تحویل شناسنامه جدید هم معلوم نیست

 17. ملیکا می گوید

  سلام وقتتون بخیر ، بنده تغییر فامیلی دادم و منتظرم که شناسنامه جدید به دستم برسه،شناسنامه ای که با فامیلی جدید دریافت میکنم المثنی هست یا خیر؟

  1. خسروی می گوید

   سلام دوست عزیز . بله المثنی خواهد بود

 18. شیما می گوید

  سلام بعلت فرسوده شدن شناسنامه میخوام تعویضش کنم هزینه تعویض چقدره و ایکنهدشماسنامه جدید المثنی صادر میشه یا خیر؟

  1. خسروی می گوید

   هزینه تعویض شناسنامه بر اساس تعرفه های جدید حساب میشه. خیر چون تعویض شناسنامه انجام میدید المثنی حساب نمیشه. ولی برای اطمینان بیشتر از متصدی هم در این رابطه سوال کنید

 19. رضا می گوید

  سلام ، من برا تعویض شناسنامه قدیمی و مستعمل ۲۲ شهریور مدارک رو به دفتر پیشخوان دادم و الان یه ماه میگذره چکار کنم چون به شناسنامه ام نیاز دارم ، آیا سایتی برا پیگیری هست

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بهتر است به همان دفتر مراجعه کرده و به صورت حضوری پیگیری کنید.

 20. Gita می گوید

  سلام تایمی که شناسامه تعویض میشه چقدره؟
  داخل ثبت احوال گفتن ۲ ماه ولی داخل این مقاله نوشته ۲۰ روز بعد ما الان یک هفته اس اسباب کشی کردیم ، آدرسی که واسه پست هستش آدرس قبلی هستش الان واسه تحویل شناسامه باید چکار کنم؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز واقعا تاریخ دقیق تحویل شناسنامه مشخص نیست. برای تغییر آدرس هم دوباره به ثبت احوال مراجعه کنید و قضیه رو باهاشون مطرح کنید

 21. المیرا می گوید

  سلام . من شناسنامه ام آب خورده ،خیس شده و متاسفانه عکسم خراب شده ، یعنی ک صورتم مشخص نیست ، فقط چشمام مشخصه ، سوال من اینه ، الان باید برم ثبت احوال فقط عکسمو تغییر بدم ؟ یا حتما باید کل شناسنامه رو تغییر بدم و برای شناسنامه جدید اقدام کنم ؟! و چون عکسم مشخص نیست آیا من الان جز شناسنامه های بدون عکس محسوب میشم ؟ و حتما باید اون مدارک لازم ک قید شد مثلا گواهینامه یا آخرین مدرک تحصیلی رو با خودم ببرم یا نیازی نیست فقط فتوکپی شناسنامه ام رو ببرم کافیه ؟ پاسخ بدین ممنون میشم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بهرحال برای شما شناسنامه جدید ظاهر خواهد شد. خیر شما همچنان شناسنامه عکس دار محسوب می‌شید ولی به دلیل مخدوش بودن، باید شناسنامه رو تعویض کنی

 22. امیر می گوید

  سلام ببخشید من میخوام شناسنامه رو عکس دار کنم ولی تا به دستم برسه خیلی وقته اگه نیازش داشتم ی برگه یا چیزی بهم میدن که کارم رو راه بندازه یا نه؟

  1. خسروی می گوید

   این مورد رو باید از ثبت احوال سوال بپرسید. ولی تا زمانی که شناسنامه به دستتون برسه می‌توانید از کارت ملی استفاده کنید

 23. محمد می گوید

  من ۱ ماه و نیم هستش که درخواست دادم شناسنامم عکس دار بشه هنوز نیومده اینم مثل کارت ملی دو سه سال طول میکشه؟

  1. خسروی می گوید

   بعید میدونم دوست عزیز اونقدر طول بکشه .احتمالا شناسنامه به زودی به دستتون برسه

   1. علی جوانمرد می گوید

    سلام حاجی من شناسنامه ام کوچک کردم شناسنامه جدید ثبتی برام زدن مشکلی برام به وجود نمیاد برای تحصلم تا دوازده خوندم چطوری در اونجا ثبت کنم

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز سوالتون رو واضح تر مطرح کنید لطفا

 24. ناصر می گوید

  سلام. میخواستم بپرسم آیا کاغذ شناسنامه و مواد دیگه رو از خارج وارد میکنن؟ آخه من نزدیک ۲ ماهه درخواست دادم عکس دارش کنن هنوز نیومده

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز همچنان از خارج میاد مواد اصلی متاسفانه

 25. نارگل می گوید

  سلام. ببخشید من ۴۳ روزه درخواست دادم شناسناممو عکس دار کنن هنوز به دستم نرسیده چیکار باید بکنم؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز باید صبر کنید چون راه دیگه ای ندارید. البته برای پیگیری میتونید به اداره ثبت احوال هم مراجعه کنید

 26. نیکا می گوید

  روزبخیر. من میخوام درخواست بدم واسه عکس دار کردن شناسنامه. بنظرتون حداکثر چند ماه طول میکشه؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در شرایط فعلی نمیشه تاریخ دقیقی برای این کار در نظر گرفت

   1. pooria می گوید

    سلام واسه عکس دار کردن شناسنامه من۲سال پیش اقدام کردم بعد تکمیل فرم‌.گفتن یک نفر از همسایگان یا کسبه محل باید بیان سند خونه یا جواز کسب بیارن که تائید کنند که من تو همون محل سکونت دارم و میشناسنم.میخواستم‌بدونم این قانون هنوز وجود داره ممنون میشم بگید🙏

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز اطلاع دقیقی از این موضوع نداریم متاسفانه ولی بعید میدونم همچنین قانونی وجود داشته باشه

 27. سارا می گوید

  سلام
  شناسنامه من خیس شده و کل صفحه اول جوهر پخش شده اما عکس سالمه. کارت ملی و کپی شناسنامه رو دارم. آیا برام المثنی صادر میشه یا نه ؟ همون مدارکی کا اینجا گفتید رو ببرم کافیه ؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز احتمال زیاد براتون المثنی صادر میشه . بله مدارکی که در این مقاله معرفی شدن کافی هستن

 28. اکبرطهماسبی می گوید

  سلام وقت بخیر درخواست تعویض شناسنامه دادیم خواستم ببینم چطور میتونم پیگیری کنم. آیا اینترنتی میشه پیگیری کرد?

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز وارد سایت سازمان ثبت احوال شوید و از قسمت پیگیری درخواست، درخواست خود را پیگیری کنید.

 29. Fateme Fakhri می گوید

  من مادر و پدرم از هم جدا شدن و با مادر و خواهر بزرگ ترم زندگی میکنم مادرم و خواهر ام قصد مهاجرت را دارند
  و چون من سن ام زیر ۱۸ هست برای گرفتن پاسپورت به اجازه پدرم نیاز دارم
  اگه من شناسنامه ام رو عوض کنم و چند سال سنم رو بالا تر بگیرم.
  شناسنامه جدید بهم میدن ؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بعید میدونم بتونید در شناسنامه جدید سن خودتون رو بالاتر در نظر بگیرید

 30. ناشناس می گوید

  اگه یه نفر شناسنامه شو گم کرده باشه بازم امکان دریافت شناسنامه جدید هست؟

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز . باید درخواست مفقودی شناسنامه بدید

 31. علی می گوید

  سلام
  برای آنکه شناسنامه خودم را عکس دار کنم باید شناسنامه قبلی را تحویل دهم؟

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز برای عکس دار کردن شناسنامه باید اصل شناسنامه رو همراه خودتون داشته باشید

 32. محمد می گوید

  باسلام‌ ..۲۳ سالمه شناسنامم فاقد عکس میباشد کارت پایان خدمتم ندارم کارت ملی هم ندارم میتونم بدون کارت پایان خدمت هم شناسناممو عکس دار کنم و هم کارت ملی بگیرم ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شما باید به اداره ثبت احوال مراجعه کنید و شرایط خودتون رو مطرح کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code