تراریوم چیست ؟ چگونه در خانه تراریوم (باغ شیشه‌ای) بسازیم؟

اگر علاقه‌مند به کاشت و پرورش گیاهان آپارتمانی هستید؛ اما فرصت یا فضای کافی برای انجام این کار ندارید، دیگر نگران نباشید. تراریوم یا باغ شیشه‌ای گزینه‌ ایده‌آلی برای خانه شماست. این باغ شیشه‌ای علاوه بر اینکه جاگیر نیست، نگهداری از آن هم وقت زیادی از شما نخواهد گرفت. تراریوم را حتی می‌توانید به دیگران هدیه دهید؛ به خصوص اگر خودتان با سلیقه منحصر به فرد خود آن را بسازید. ساخت این باغ‌های شیشه‌ای زیبا، زحمت و هزینه زیادی ندارد و یک کار کاملاً سلیقه‌ای است. با توجه به محبوبیت فراوان این شیء زیبا، احتمالاً تا الآن کنجکاو شده باشید که تراریوم چیست؟!

تراریوم چیست ؟

ساخت تراریوم

تراریوم مجموعه‌ای از گیاهان تزئینی کوچک است که در یک محیط بسته شیشه‌ای در حال رشد می‌باشند. ظروف تراریوم معمولاً شفاف هستند تا گیاه بتواند از نور خورشید برای فرایند فتوسنتز و رشد استفاده کند. بر روی سطح این ظروف یک دریچه برای دسترسی به گیاهان داخل آن قرار دارد. گیاه و خاکِ داخل تراریوم بخار آب تولید می‌کنند. این بخار به صورت آب به خاک بر می‌گردد و توسط ریشه گیاهان جذب می‌شود. بهترین ویژگی تراریوم خانگی این است که هرکسی می‌تواند تراریوم مخصوص به خود را بسازد.

در ادامه همه نکاتی را که باید درباره نحوه ساخت یک تراریوم خانگی یا نگهداری از آن بدانید برایتان بیان کرده‌ایم.

مواد مورد نیاز ساخت تراریوم چیست ؟

در ادامه به مواردی که برای ساخت یک ترارویم ایده آل به آن‌ها نیاز خواهید داشت؛ اشاره می‌کنیم؛ با ما همراه باشید:

مخزن شیشه‌ای

برای ساخت یک تراریوم به ‌نوعی مخزن شیشه‌ای برای کاشتن گیاهان نیاز دارید. این مخازن شیشه‌ای در سایزها و اشکال متنوعی در بازار موجود می‌باشند. بسته به سلیقه شخصی یک مخزن شفاف خریداری کنید.

سنگ‌های کوچک یا سنگریزه‌ها

سنگ‌های کوچک یا سنگریزه به عنوان پایه تراریوم شما استفاده می‌شوند. این سنگریزه‌های کوچک برای ریشه گیاهان مانند زهکشی عمل می‌کنند؛ تا اطمینان حاصل شود که آب اضافی در خاک باقی نمی‌ماند و باعث پوسیدگی آن نمی‌شود.

زغال فعال

 زغال فعال را می‌توانید از آکواریوم فروشی‌ها تهیه کنید. یک لایه نازک از زغال فعال آب را تازه نگه می‌دارد و به مقابله با رشد باکتری‌ها در تراریوم کمک می‌کند.

خاک گلدان

خاک گلدان یک لایه مهم برای عملکرد بهتر تراریوم شما خواهد بود. نوع خاک اهمیت چندانی ندارد و هر نوع خاک حاصلخیزی قابل استفاده است. اگر قصد کاشتن کاکتوس یا از این قبیل گیاهان مکنده دارید، باید خاک مخصوص تهیه کنید.

گیاهان مناسب تراریوم

گیاهان مناسب تراریوم

انتخاب گیاه از اهمیت زیادی برخوردار است؛ لذا گیاهانی که رشدشان سریع نیست بهترین انتخاب هستند. چند مورد از گیاهان یا جوانه‌های آن‌ها در سایزهای کوچک انتخاب کنید تا در تراریوم خود استفاده کنید. گیاهان رطوبت دوست، گیاهان هوازی مثل تیلاندزیا، کاکتوس‌های کوچک، سرخس‌ها یا گیاهان گوشت‌خوار شامل ونوس مگس‌خوار، همگی گزینه‌های مناسبی برای پرورش در تراریوم هستند.

ابزارهای باغبانی

داشتن ابزارهای دستی کارآمد به شما کمک می‌کند تا فضای درونی تراریوم خود را راحت‌تر آماده کنید.


گام به گام تا ساخت تراریوم

پس از فراهم کردن موارد مورد نیاز، زمان شروع کار است. دستورالعمل‌های گام به گام ما را در ادامه مطلب دنبال کنید تا در کمتر از ۳۰ دقیقه تراریوم خانگی خود را بسازید.

کف تراریوم را با یک لایه ضخیم از سنگ‌های کوچک یا سنگریزه پر کنید

ته محفظه تراریوم را از یک لایه سنگریزه‌های کوچک (تقریباً ۲٫۵ سانتی‌متر) بپوشانید. این لایه به عنوان زهکش عمل کرده و آب‌های اضافی که می‌تواند موجب فاسد شدن یا پوسیدگی ریشه یا خاک گیاه شوند را از تراریوم خارج می‌کند.

یک لایه بسیار نازک زغال فعال اضافه کنید

بر روی لایه قبلی، یک لایه نازک (نصف ضخامت لایه قبلی) زغال فعال بریزید. زغال فعال آب را تازه نگه می‌دارد و با رشد باکتری‌ها در تراریوم شما مقابله می‌کند. به طور کلی این لایه وظیفه تصفیه کردن آب را بر عهده دارد.

یک لایه خاک گلدان درون تراریوم بریزید

همان‌طور که اشاره کردیم، هر مخلوط خاک گلدانی برای ساخت تراریوم قابل استفاده است مگر اینکه تصمیم به کاشت کاکتوس یا گیاهان مکنده داشته باشید. در این صورت ترکیب‌های مخصوصی وجود دارد که می‌توانید از آن‌ها استفاده کنید. نکته مهم این است که به مقدار کافی خاک اضافه کنید (به ضخامت حدود ۵ سانتی‌متر) تا گیاهان بتوانند در آن‌ها ریشه بزنند و رشد کنند.

گیاهان را درون خاک قرار دهید

با کاشت بزرگ‌ترین گیاه شروع کنید. ابتدا به کمک ابزارهایتان حفره‌هایی در خاک ایجاد کنید. اندازه‌ حفره باید متناسب با ریشه‌های گیاهان مورد نظرتان باشد. گیاه را از ظرف خود خارج کرده و بدون آسیب رساندن به ریشه‌ها، آن را درون خاک موجود در تراریوم خود بکارید.

پس از قرار دادن تمامی گیاهان، تراریوم را تزئین کنید

این مرحله بیشتر سلیقه‌ای است؛ چرا که جنبه‌ تزئینی دارد. می‌توانید هرگونه وسیله تزئینی مورد دلخواهتان را در مراکز پرورش و فروش گل و گیاه پیدا کنید و تراریوم ایده‌آل خود را بسازید.

شرایط رشد گیاهان موجود در تراریوم را فراهم کنید

شرایط ساخت تراریوم

پس از اتمام ساخت تراریوم خانگی‌تان، نوبت به مراقبت از آن می‌رسد. آب و نور خورشید دو عامل اساسی برای سالم ماندن تراریوم شما هستند. فراموش نکنید که دو هفته‌ یک‌بار (یا در مواقع لازم هفته‌ای یک‌بار) تراریوم خود را آبیاری کنید تا از خشک شدن خاک آن جلوگیری کنید. بهتر است تراریوم را نزدیک پنجره، لامپ فلورسنت یا هر منبع نور مناسب دیگری قرار دهید تا به طور روزانه مقدار نور غیرمستقیم مورد نیازش را تأمین کند و به رشد خود ادامه دهد.

امروزه تراریوم‌ها در میان گیاهان خانگی از محبوبیت قابل توجهی برخوردارند. اگر حوصله ساختن تراریوم را ندارید، می‌توانید آن را به راحتی از گل‌فروشی‌ها تهیه کنید. اما با کمک گرفتن از ۶ مرحله ذکر شده در این مطلب می‌توانید در کمتر از یک ساعت بدون نیاز به فضا یا زحمت زیاد تراریوم مخصوص خود را بسازید و با قرار دادن آن در گوشه‌ای از خانه یا محل کار، زیبایی و نشاط را در کنار سادگی به خود و دیگران هدیه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code