همه چیز درباره گل قهر و آشتی ؛ معرفی کامل و نحوه نگهداری

میموسا پودیکا که امروزه به نام « گل قهر و آشتی » بین ایرانیان شناخته می‌شود، یکی از جلوه‌های زیبا و عجیب طبیعت است. این گیاه آپارتمانی دارای برگ‌های مرکبی است که به محض اینکه لمس شوند، بسته شده و به اصطلاح می‌گویند گیاه قهر کرده است. این ویژگی عجیب گل قهر و آشتی، آن را بین سنین مختلف، بسیار محبوب کرده است. اما باید مراقب بود تا لمس برگ‌های آن به‌طور مدام صورت نگیرد زیرا این کار به انرژی زیادی نیاز داشته و این انرژی در اصل برای فتوسنتز است.

نگهداری از این گیاه خاص اصلاً دشوار نبوده و اگر نکات مورد نیاز را یاد بگیرید، می‌تواند برای همه بسیار سرگرم‌کننده باشد. حتماً تا الان سؤال‌هایی ازجمله علت قهر کردن این گیاه چیست؟ قهر کردن آن به چه شکل است؟ نحوه نگهداری از این گیاه در آپارتمان چگونه است؟ چه آفات و بیماری‌هایی این گیاه را تهدید می‌کند؟ و… در ذهنتان ایجاد شده است. در این مقاله از سایت ایده آل مگ پاسخ تمامی سؤال هایتان و هر آنچه را که باید درباره‌ی این گیاه بدانید برایتان فراهم کردیم.

چرا برگ‌های گل  قهر و آشتی بسته می‌شوند؟

هر آنچه درباره نگهداری از گل قهر و آشتی باید بدانید

علت وجود توانایی بستن برگ‌ها (قهر کردن) در این گیاه هنوز به‌طور کامل کشف نشده است؛ اما بسیاری از محققان معتقدند که این حرکت یک مکانیسم دفاعی در برابر شکارچیان و حشرات مضر است.  برای انجام این حرکت سریع گیاه نیاز به انرژی زیادی داشته و با فتوسنتز تداخل دارد. این گیاه شب‌ها نیز به علت تاریکی و کمبود نور برگ‌های خود را می‌بندد.

نام‌های رایج این گیاه

معرفی کامل گل قهر و آشتی و نحوه نگهداری از آن

 1. گل  قهر و آشتی
 2. گیاه حساس
 3. گیاه فعال
 4. گیاه خجالتی
 5. گیاه خوابالو
 6. گیاه به من دست نزن
 7. میموسا پودیکا

نگهداری از گل قهر و آشتی به صورت خلاصه:

خاک: هر خاک مناسب گلدان البته با خاصیت بالای زهکشی

ظرف: گلدان متناسب ​​با سایز گل قهر و آشتی با سوراخ‌هایی در انتهای گلدان برای تثبیت خاصیت زهکشی

نور: نور زیاد و حتی در مواردی نور مستقیم خورشید

دما: ۱۶-۳۰ درجه سانتی‌گراد

رطوبت: نیازمند رطوبت بالا

آبیاری: خاک به‌طور مداوم باید مرطوب باشد، اما خیس نباشد.

کوددهی: کود مایع پتاسیم بالا رقیق شده (هر دو هفته یک‌بار)

تکثیر: بذر یا قلمه زدن

نگهداری از گل قهر و آشتی

در ادامه به بررسی شرایط مناسب برای نگهداری این گل زیبا و اعجاب انگیز خواهیم پرداخت:

 • بهترین مخلوط گلدان برای  گل قهر و آشتی

وقت آن رسیده که با اصول نگهداری از گل قهر و آشتی آشنا شوید. یکی از پایه‌ترین موضوعات در این راه؛ انتخاب خاک مناسب برای هر گیاه است. گل قهر و آشتی به خاکی نیاز دارد که علاوه بر اینکه بتواند آب کافی را در خود حفظ کند دارای هوادهی و زهکشی خوبی نیز باشد تا از پوسیدگی ریشه ناشی از خاک خیس یا فشرده جلوگیری شود.

اگر دوست دارید خودتان مخلوط گلدان را بسازید، می‌توانید با استفاده از دو قسمت خاک لومی، دو قسمت زغال‌سنگ نارس و یک قسمت شن و ماسه آن را حاضر کنید. اگر نه به سادگی می‌توانید به دنبال یک خاک گلدان تجاری باشید که دارای نسبت‌های مشابه باشد.

 • انتخاب گلدان مناسب 

اولین ویژگی گلدان مناسب نگهداری گل قهر و آشتی، سوراخ‌های زهکشی آن است. اگر بیش‌ازحد گیاه را آبیاری کردید، سوراخ‌های زهکشی در انتهای گلدان باعث خارج شدن آب اضافی از آن می‌شوند. ریشه این گیاهان برای رشد نیاز به فضای کافی دارند پس گلدان‌های کوچک انتخاب‌های مناسبی نیستند. گلدانی را انتخاب کنید که متناسب با اندازه گیاه باشد. یک گلدان کوچک ۸ سانتی‌متری را برای نهال‌ها و سپس گلدانی ۱۸ سانتی‌متر برای گیاه بالغ استفاده کنید.

با توجه به اینکه گیاه قهر و آشتی دوست دارد که مخلوط گلدان خود را همیشه مرطوب نگه دارد، این گیاه را می‌توان در گلدان‌هایی با سیستم آبیاری اتوماتیک نیز پرورش داد.

 

 • نور موردنیاز گل قهر و آشتی

یکی دیگر از موارد مهم در نگهداری گیاه قهر و آشتی فراهم کردن نور مناسب و کافی برای آن است. این گیاه نور زیادی احتیاج داشته و اگر نور کافی دریافت نکند برگ‌هایش بسته می‌شوند و قادر به تولید شکوفه نخواهند بود. گیاه خود را در پنجره آفتابی قرار دهید تا نور مستقیم خورشید را دریافت کند. راه دیگر برای دستیابی به نور مناسب و نگهداری گل قهر و آشتی در آپارتمان، استفاده از نورپردازی طیفی فلورسنت است.

 

 • دما مورد نیاز برای نگهداری گل قهر و آشتی

این گیاهان برای جوانه زنی، رشد پایدار و تولید گل به دمای ۱۶-۳۰ درجه سانتی‌گراد احتیاج دارند. این دامنه با دمای معمولی اکثر آپارتمان‌ها مطابقت دارد؛ بنابراین تأمین دمای مناسب برای نگهداری گل قهر و آشتی در آپارتمان برای شما مشکل نخواهد بود. فراموش نکنید که اگر گیاه را در کنار پنجره قرار دادید، ممکن است که در شب‌ها سرما را تجربه کند که این موضوع می‌تواند گیاه را تضعیف کرده و مانع شکوفه دادن آن شود.

 • رطوبت مورد نیاز 

گل قهر و آشتی(میموسا پودیکا) به رطوبت بالایی احتیاج دارد. در حالی که بسیاری از گیاهان خانگی که بومی مناطق گرمسیری هستند، در محیط‌های داخلی خشک رشد بهتری دارند اما گل قهر و آشتی از جمله گیاهانی است که برای شکوفایی نیاز به رطوبت بالایی دارد.

برای فراهم کردن رطوبت مورد نیاز گل قهر و آشتی می‌توانید از یک مرطوب‌کننده هوا در مجاورت گیاه استفاده کنید. اگر مایل به خرید دستگاه نیستید، می‌توانید خودتان رطوبت ساز خانگی بسازید. برای این کار تعدادی سنگریزه در یک سینی کوچک قرار داده و میان آن را با آب پر کنید. گلدان را در بالای سنگریزه‌ها قرار دهید. حال سینی رطوبت ساز خانگی شما آماده است. مطمئن شوید گلدان بر روی سنگریزه‌ها در بالای سطح آب قرار دارد و آب به درون گلدان نفوذ نکرده و باعث غرق شدن آن نمی‌شود.

 • آب مورد نیاز برای نگهداری گل قهر و آشتی

برای نگهداری گیاه قهر و آشتی در آپارتمان، آبیاری نقش کلیدی در رشد آن دارد. میموسا پودیکا ترجیح می‌دهد که مخلوط گلدان آن به‌طور مداوم مرطوب باشد. برای این کار، خاک گلدان را کاملاً با آب کم املاح آبیاری کرده و اجازه دهید رطوبت اضافی از گلدان خارج شود. بعد از آنکه خاک کمی خشک شد، مجدداً آبیاری کنید. اطمینان حاصل کنید که بین دو آبیاری خاک هرگز کاملاً خشک نشود. به‌طور کلی، مدت زمان بین دو آبیاری بسته به عوامل متعددی مانند فصل، شرایط آب و هوایی و اندازه گیاه متفاوت خواهد بود.

 • کود مناسب برای نگهداری گل قهر و آشتی(میموسا پودیکا)

این گیاه فقط در طول فصل رشد(بهار و تابستان) نیاز به کود مایع آن هم هر دو هفته یک‌بار دارد. یک کود پتاسیم بالا برای نگهداری گیاه قهر و آشتی در آپارتمان توصیه می‌شود. زیرا پتاسیم یک ماده مغذی اساسی برای تولید، حرکت و ذخیره کربوهیدرات هایی است که باعث تحریک کل فعالیت‌های گیاهی می‌شود. همچنین گل قهر و آشتی برای بستن برگ‌های خود هنگام تحریک از یون‌های پتاسیم استفاده می‌کند.

 • تکثیر گل قهر و آشتی

تکثیر این گیاه  به دو روش قلمه زدن و استفاده از بذر ممکن است.

تکثیر با قلمه زدن: برای قلمه زدن باید صبر کنید تا غلاف گیاه کامل و بالغ شود. در اواخر بهار و تابستان از طریق برش ساقه قلمه‌ها را آماده کرده و اجازه دهید ریشه بزنند.

تکثیر با استفاده از بذر: دانه‌های این گیاه را خریداری کرده و در بهار در گلدانی با ویژگی‌های ذکرشده بکارید. نکات نگهداری از گل قهر و آشتی در این مقاله به‌طور کامل ذکر شده‌اند.

 • آفات و بیماری‌های گل قهر و آشتی

 شپشک آرد آلود، تریپس، کنه، شته، عنکبوتی قرمز (حشره‌های شبیه به یک نقطه قرمز بر روی سطح برگ‌های گیاه) و بیماری‌های ویروسی، اصلی‌ترین آفاتی هستند که گل قهر و آشتی را مورد حمله قرار می‌دهند. برای مقابله با این آفات هرگز از صابون‌های حشره‌کش استفاده نکنید. مواد شیمیایی و صابون‌های حشره‌کش باعث سیاهی و خراب شدن برگ‌ها می‌شود. راه‌حل این مشکل جداسازی گیاهان سالم از گیاهان بیمار است.

آیا می‌توان گیاه قهر و آشتی را در بیرون از خانه پرورش داد؟

پرورش گیاه ثهر و آشتی در بیرون از منزل

نگهداری  این گیاه در داخل خانه بسیار آسان‌تر از نگهداری آن در بیرون از خانه است. برای پرورش گیاه میموسا پودیکا باید آب و هوای گرمسیری یا نیمه گرمسیری، نور خورشید کافی، رطوبت و گرما وجود داشته باشد.

درمجموع نگهداری از گل قهر و آشتی و سازش با بازخوردهای آن در هنگام لمس یا تاریکی سخت نیست. فقط کافی است که نکات مهمی که در این مقاله از سایت ایده آل مگ مطرح شد در مورد آن بدانید و رعایت کنید تا شاهد رشد بی‌نظیر گیاه خود باشید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code