جاذبه‌های گردشگری دریاچه ولشت

جاذبه‌های گردشگری دریاچه ولشت

کوه‌ها و دشت‌ها، دریاها و مناطق زیبا و منحصر به فرد بسیار زیادی در نقاط مختلف کشورمان به چشم می‌خورند، که هر کدام‌شان به نحوی بازدید کنندگان را مجذوب خود می‌کنند، اما بخشی از زیبایی‌های جهان هستی را دریاچه‌ها به خود اختصاص داده‌اند و کم نیستند دریاچه‌هایی که در ایران، بازدید کنندگان را مات و مبهوت خودشان می‌کنند، چنانکه گویی به غیر از این دریاچه‌ها، در این جهان، هیچ زیبایی دیگری وجود ندارد. یکی از زیباترین دریاچه‌های کشور ایران و جنوب غرب شهر چالوس، دریاچه ولشت است، که تصمیم داریم تا در این مطلب شما عزیزان همیشه همراه را جاذبه های گردشگری دریاچه ولشت آشنا کنیم.

اگر اهل سفر به مناطق مختلف این سرزمین پهناور باشید و از عاشقان سر سخت طبیعت و اماکن طبیعی باشید، قطعا برای یک بار هم که شده به شمال کشورمان سفر کرده‌اید و به گردش و تفریح در مناطق زیبای این خطه‌ی سرسبز پرداخته‌اید، اما شاید تا کنون به منطقه زیبا و شگفت‌انگیز ولشت که در شهر چالوس قرار دارد، توجهی نکرده باشید، که به نظر باید از این پس با ولشت و جاذبه های گردشگری دریاچه ولشت آشنا شوید، تا بدانید که زیبایی و شگفت‌انگیز بودن به چه معناست.

معمولا رفتن به دل طبیعت و دور ماندن از هیاهو و شلوغی‌های زندگی شهری، مناسب‌ترین گزینه است تا بتوان به این واسطه به آرامشی وصف ناشدنی دست پیدا کرد و در واقع انرژی‌های درونی خود را تجدید کرد، تا مجدد با یک انرژی مضاعف به زندگی شهری خود با عشق و علاقه و آرامش برگردید.

دریاچه ولشت

بی شک همه ما انسان‌ها پس از پشت سر گذاشتن مشغله‌ها و سختی‌های زندگی، به دنبال راه‌حلی هستیم، تا خستگی‌ها را از تنمان بیرون کنیم و آرامش را به ذهنمان برگردانیم، از این‌رو اولین چیزی که به آن فکر می‌کنیم مسافرت است، اما مهم اینجاست که به کجا و چه منطقه‌ای سفر کنیم، تا این انرژی و آرامش را برگردانیم.

پیشنهاد ما برای شما این است، که با رفتن به طبیعت، از روزمرگی‌ها فاصله بگیرید و حتما مقصد تازه‌ای را انتخاب کنید، تا تصویری تازه از طبیعت در ذهنتان به ثبت برسد، حال چه بهتر که این طبیعت، دریاچه ولشت باشد. دریاچه ولشت را اکثر کسانی که به این منطقه سفر کرده‌‌اند، آن را به مکانی وسوسه انگیز و شگفت‌آور توصیف می‌کنند، که بد نیست شما هم ابتدا با آن آشنا شوید و سپس در برنامه‌های خود، حتما سفر به این دریاچه زیبا را قرار دهید.

دریاچه ولشت کجاست؟

در نقشه که بگردید به‌راحتی می‌توانید این دریاچه کوچک و زیبا را پیدا کنید، اما اگر دقیق‌تر بخواهیم آدرس دریاچه ولشت را در اختیار شما قرار دهیم، می‌توانیم بگوییم که این دریاچه در جنوب غربی شهر چالوس و شمال شرقی کلاردشت قرار دارد و در اطراف و نزدیکی‌های این دریاچه شهر مرزن آباد و چندین روستا با نام‌های سماء سرکا، ارزاودیمو، ولشت و جلارجو قرار دارند، که علاوه بر این روستاها، در جنوب غربی این دریاچه، علم کوه به چشم می‌خورد.

در واقع دریاچه ولشت نه تنها به خاطر زیبایی‌های خاص خود، بلکه به خاطر محیط اطراف آن و جاذبه‌های دیگری که در نزدیکی آن قرار دارند، بسیار زیباتر از آنچه که تصورش را بکنید، به نظر می‌رسد. همانطور که گفتیم، این دریاچه در نزدیکی شهرهای چالوس و کلاردشت قرار دارد، که هر کدام از این شهرها، خود به تنهایی مناطقی زیبا دارند، که پس از بازدید از دریاچه ولشت، می‌توانید، ساعاتی را از مناطق طبیعی این دو شهر بازدید به عمل آورید.

دریاچه ولشت

مسیر دستیابی به دریاچه

اگر می‌خواهید به دریاچه ولشت سفر کنید، مسیر دستیابی به آن را باید به خوبی بلد باشید. برای رفتن به این دریاچه که در میان کوه‌ها قرار دارد و یک منظره‌ی بسیار زیبا و دلنواز دارد، باید راهی شمال کشور و استان مازندران شوید و از مسیرهایی بسیار زیبا و جنگل‌هایی سرسبز و روستاهایی بسیار دیدنی عبور کنید، تا در نهایت به این مقصد برسید.

همانطور که از پیش گفتیم، جاده چالوس مسیری است که شما باید برای رسیدن به دریاچه ولشت آن را در پیش بگیرید و در ۳ کیلومتری مرزن آباد، از طریق یک راه آسفالته به غرب از جاده اصلی تغییر مسیر دهید. با این تغییر مسیر و گذر از جنگل‌ها و پیچ و خم‌های مسیر و همینطور سربالایی‌ها، روستای کردی مقصدی خواهد بود که با یک جاده خاکی می‌توانید از طریق آن، خود را به این دریچه زیبا برسانید.

توجه داشته باشید، که این دریاچه از به خاطر محل قرارگیری آن، از دید پنهان است و یک ورودی برای آن در نظر گرفته‌اند، که باید مبلغی را به ورودی این دریاچه پرداخت کنید، تا اجازه ورود و بازدید از آن را به شما بدهند.

آشنایی با جاهای دیدنی کلار دشت

دریاچه ولشت چگونه تشکیل‌شده است؟

دریاچه ولشت یکی از بهترین و منحصر به فردترین مکان‌های دیدنی جاده چالوس است، که در واقع جزء ۱۰ دریاچه‌ای است، که در ایران آب آن‌ها شیرین است. دریاچه ولشت به صورت یک حفره بزرگ در درون زمین ایجاد شده است و همانند دیگر دریاچه‌های بزرگ ایران، خاک کف آن از نوع فرسایشی، زایشی می‌باشد، بنابراین نفوذ آب به کف دریاچه بسیار بالاست.

وسعت این دریاچه نزدیک پانزده میلیون مترمربع است، که این میزان وسعت توانسته است، تا حدود ۳ میلیون متر مکعب آب را درون خود نگه دارد. البته این دریاچه توانایی نگه داشتن مقدار بیشتری آب را دارد، اما طی سال‌های اخیر دچار کم‌آبی و خشک‌سالی شده است.

آب این دریاچه از طریق چشمه‌هایی که در اطراف آن قرار دارند، تامین می‌شود و بخش اعظمی از آب دریاچه نیز هر ساله با بارش برف و باران تامین می‌شود و جالب است بدانید که آب این دریاچه به هیچ عنوان سرریز ندارد و کم یا زیاد شدن آب، تنها با بالا و پایین رفتن آب دریاچه صورت می‌گیرد.

دریاچه‌ولشت

امکانات مناسب دریاچه ولشت

دریاچه زیبای ولشت هفتاد و یکمین اثری است که توسط سازمان میراث فرهنگی، در فهرست میراث طبیعی ایران در سال ۱۳۸۸ به ثبت رسیده است، اما متاسفانه در چند سال اخیر شاهد بی توجهی‌هایی از سوی مسئولین به این منطقه بکر و زیبا بوده‌ایم، که قطعا اگر رسیدگی به این دریاچه آنطور باشد که انتظار می‌رود، قطعا هم در برابر بسیاری از خطرات محفوظ می‌ماند و هم محبوبیت بیشتری در بین گردشگران نقاط مختلف به دست می‌آورد.

قطعا اگر رونقی بخواهد صورت بگیرد و همه مناطق این سرزمین پهناور به آبادانی برسند، باید کشف و محافظت از منابع و مناطق طبیعی این سرزمین کوشا باشند، در این صورت است که چنین مناطقی برای نسل‌های آینده دست نخورده باقی می‌مانند، تا آن‌ها نیز از زیبایی‌های بکر و وسوسه انگیز این منطقه بی بهره نمانند.

این منطقه هیچ‌گاه دارای امکانات گردشگری پیشرفته‌ای،همچون هتل نبوده است، که البته در سال ۱۳۸۴ دولت این منطقه را به‌عنوان منطقه گردشگری اعلام کرد، که از همان سال به بعد پی ریزی‌هایی برای ساخت مهمانسراها و هتل‌ها انجام شده ولی چیزی به طور قطعی مشخص نیست.

معمولا وقتی که گردشگران به این منطقه سفر می‌کنند، پس از ساعت‌ها گشت و گذار در این منطقه، به دنبال مکانی برای استراحت، که دور از نور خورشید باشد، می‌گردند، که متاسفانه تعداد درختان کمی که در نزدیکی دریاچه قرار دارند، پاسخگوی خواسته تمام بازدید کنندگان نیستند. البته بسیاری از گردشگران ترجیح می‌دهند زیر نور آفتاب باشند، اما همچنان چشم از زیبایی‌های این دریاچه و مناطق اطراف آن بر ندارند.

دریاچه‌ولشت

جاذبه‌های گردشگری دریاچه ولشت

اگر بخواهیم از جاذبه‌های گردشگری دریاچه ولشت برای شما بگوییم، بدون مقدمه می‌توانیم بگوییم که در این منطقه سرتان را به هر طرفی که بچرخانید، می‌توانید، جاذبه‌هایی فریبنده و بسیار زیبا را ببینید، که کوهپایه‌ای بودن این منطقه علت این همه زیبایی است. آنچه شما در برنامه لذت نقاشی می‌دید و فقط یک نقاشی بود و شاید در آن لحظه دلتان هوای رفتن به چنین مناطقی را می‌کرد، که اکنون دیگر با رفتن به این منطقه چیزی فراتر از آن نقاشی‌های زیبا را می‌توانید از نزدیک ببینید و نفسی تازه کنید، همچنین با رفتن به این منطقه می‌توانید بوم نقاشی و یا دوربین عکاسی‌تان را بردارید و هر آنچه را که در این منطقه می‌بینید، مانند یک اثر هنری به ثبت برسانید و لذت تماشای آن‌ها را به دیگران هدیه دهید.

آب این دریاچه بسیار زلال و شیرین است، به همین علت شما هم همانند دیگر افرادی که علاقه‌مند به شنا در این دریاچه هستند، می‌توانید، به این دریاچه سفر کنید و یک روز بسیار عالی را در آبی شیرین به شنا کردن بپردازید. عمق این دریاچه کمتر از چهل متر است، بنابراین احتمال کمی برای غرق شدن در آن وجود دارد، اما بازهم بهتر است احتیاط کنید و با بی اهمیتی کار دست خودتان و دیگران ندهید.

این دریاچه شباهت بسیار زیادی به یک استخر بزرگ  دارد، که حتی تماشای آن به تنهایی به انسان لذت می‌دهد، چه برسد به اینکه در یک روز تابستانی در این دریاچه تنی به آب زد و خنکای آب را تا عمق وجود حس کرد.

دریاچه ولشت

آشنایی با دیدنی های چالوس

پوشش گیاهی و جانوری دریاچه ولشت

ازنظر پوشش گیاهی در نزدیکی دریاچه، فقط  تعداد درختان بسیارکمی را می‌توان پیدا کرد، اما کمی که به عقب‌تر برگردید و از دریاچه فاصله بگیرید، می‌توانید یک جنگل زیبا را ببینید. در نزدیکی دریاچه بیشتر، گیاهان بوته‌ای که دارای عمق ریشه بالایی هستند پیدا می‌شوند و مهم‌ترین گیاهی که در این منطقه می‌توانید بیابید نی بن است، که عمق ریشه این گیاه بیش از ۶ متر است.

دریاچه ولشت ازنظر پوشش جانوری نیز بسیار شگفت‌انگیز است؛ شیرین بودن آب این دریاچه و متعادل بودن هوای این منطقه،  پرندگان بسیاری را جذب دریاچه ولشت کرده است. همچنین در این منطقه به دلیل وجود ماهی سفید در آب شیرین این دریاچه و دیگر آبزیان، می‌توانید به ماهیگیری بپردازید و به گونه‌ای دیگر تفریح و لذت را در این منطقه تجربه کنید.

تفریحات دریاچه ولشت

همانطور که از پیش گفتیم، شیرین بودن آب این دریاچه موجب شده است، تا یکی از تفریحات این منطقه، ماهیگیری باشد و برای ساعاتی گردشگران را سرگرم گرفتن ماهی سفید از این دریاچه کند، از این‌رو شما نیز می‌توانید تنها با داشتن یک قلاب ماهی گیری و یک طعمه کوچک، غذایی خوشمزه را برای خانواده خود تهیه کنید و در کنار دریاچه یک روز متفاوت را تجربه کنید. درصورتی‌که به اصول پایه ماهی گیری آشنا هستید می‌توانید به ماهی گیری در این دریاچه بپردازید، البته فراموش نکنید این کار را نباید در پاییز که فصل تخم‌ریزی ماهیان است انجام دهید.

از دیگر تفریحات این منطقه که معمولا به صورت گروهی انجام می‌شود، دوچرخه سواری است؛ دوچرخه‌سواری همیشه یکی از تفریحاتی بوده است، که نه تنها بچه‌ها بلکه بزرگ‌ترها نیز به آن علاقه نشان داده‌اند. از این‌رو پیشنهاد می‌کنیم، اگر به طور حرفه‌ای دوچرخه سواری را انجام می‌دهید، در سفر به این منطقه دوچرخه‌تان را به همراه خودتان به این منطقه ببرید، تا از لذت دوچرخه‌سواری در این منطقه بی نصیب نمانید.

دوچرخه سواری

معمولا از تفریحات مشترک در اکثر دریاچه‌ها، قایق سواری است، که طرفداران خاص خود را دارد و اگر کسی تا به حال قایق سواری را تجربه نکرده باشد، محال ممکن است، بیخیال قایق سواری در دریاچه ولشت شود. این دریاچه نه آن‌قدر کم عمق است، که کف قایق را آزار دهد و نه آن‌قدر عمیق است، که امکان غرق شدن قایق در آن وجود داشته باشد، بنابراین با قایق‌های پدالی معمولی نیز می‌توان در این دریاچه، قایق سواری کرد.

در پایان

هر آنچه که از زیبایی‌ها و جاذبه های گردشگری دریاچه ولشت برای شما عزیزان بگوییم، باز هم کم گفته‌ایم، اما از گذشته تا کنون گفته‌اند، شنیدن کی بود مانند دیدن، از این‌رو توصیه می‌کنیم، حتما روزی را برای بازدید از این دریاچه زیبا و پرداختن به گردش و تفریح در این منطقه بکر، در کنار خانواده و عزیزان‌تان، در نظر بگیرید و  سفر خود را به خطه سرسبز شمال ایران پهناور آغاز کنید. برای شما تک تک عزیزان همیشه همراه مجله اینترنتی ایده آل مگ، آرزوی سلامتی و داشتن سفرهایی بی‌خطر به مناطق مختلف ایران پهناورمان را داریم، از اینکه همراه ما بودید، نهایت تشکر را داریم.

این نوشته تا چه حد مفید بود؟
[Total: 0 Average: 0]

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.