راه های درمان شپش سر

راه‌های درمان شپش سر

شپش سر و راه‌های درمان شپش سر موضوع و مسئله مهمی است که از گذشته تا به الان دغدغه‌ی بسیاری از افراد بوده است که روش‌های درمان خانگی تا حدودی نگرانی‌ها را برای از بین بردن آن‌ها از روی لباس و موی سر کم‌تر کرده است.

شپش سر یک عارضه معمول است که در بین بزرگسالان و کودکان به دلایل مختلف شیوع پیدا می‌کند، اما کودکان ۳ الی ۱۴ سال بیشتر به این مشکل دچار می‌شوند. در ایالات متحده آمریکا گسترش شپش سر آنچنان شدت بالایی دارد که سالانه ۶ تا ۱۲ میلیون کودک از دچار شدن به شپش سر رنج می‌برند. محل زندگی شپش‌ها نزدیک پوست سر انسان می‌باشد و با خون انسان نیز تغذیه می‌کنند.

هر شپش سر طولی ۱.۶ میلی‌متری دارد که اگر بخواهد زنده بماند حتما باید از خون انسان تغذیه کند و بر روی سر انسان تخمک گذاری کند، شپش‌ها در صورتی که خارج از روی سر شما باشند نمی‌توانند زیاد دوام بیاورند.

برای جلوگیری از دچار شدن به شپش سر، به هیچ عنوان از وسایل شخصی دیگران و وسایلی همانند لباس، ملافه ها، شانه، برس و هر آنچه متعلق به شما نمی‌باشد خودداری کنید. تماس داشتن با موهای آلوده نیز تا ۹۰ درصد ممکن است موجب انتقال شپش به شما نیز باشد از این رو بهتر است تا می‌توانید از چنین مواردی فاصله بگیرید.

راه‌های درمان شپش سر

علائم مبتلا شدن به شپش سر

از علائمی که به واسطه آن‌ها می توان مبتلا شدن به شپش سر را تشخیص داد، قرمز شدن برخی از نقاط پوست سر و خارش می‌باشد که در صورت مشاهده چنین علائمی بهتر است هرچه سریع‌تر اقدام به مراقبت کنید.

برای دانستن راه‌های درمان شپش سر ایده آل مگ را در ادامه مطلب همراهی کنید تا به خوبی با روش‌های آسان و مطمئن برای پاکسازی شپش‌ها از روی لباس‌ها، ملافه‌ها و موی سر آشنا شوید.

راه‌های درمان شپش سر

شپش سر را چگونه از بین ببریم؟

راه‌‌های درمان شپش سر کدامند؟ شپش سر را چگونه از بین ببریم؟ این قطعا سوالی است که پس از دچار شدن به شپش سر به دنبال پاسخ‌هایی قطعی و موثر برای آن می گردید که خوشبختانه می‌توان این اطمینان را به افراد مبتلا به شپش سر را داد که راه‌های درمان شپش سر آن هم از نوع خانگی‌شان وجود دارند که می‌توانند در زمان کمی شپش را از روی سر شما پاکسازی کنند.

سرکه

 •         یکی از راه‌های درمان شپش سر استفاده از سرکه می باشد که می‌تواند شپش‌ها را بکشد و شپش‌های مرده را نیز حل کند؛ دلیل اینکه سرکه می‌تواند شپش سر را از بین ببرد و به عنوان یکی از راه‌های موثر درمان شپش سر شناخته شود، وجود مقدار زیادی اسید استیک در آن می‌باشد که برای شپش‌ها یک کشنده قوی به حساب می‌آید.
 •         اگر به شپش سر مبتلا شده‌اید پیش از خواب مخلوطی از سرکه و روغن معدنی را آماده کنید و بر روی پوست و موی خود بمالید، سپس بر روی سر خود یک حوله یا کلاه دوش حمام بکشید و تا صبح روز بعد آن را به همان شکل نگه دارید و پس از بیدار شدن، با یک شامپو معمولی موهایتان را بشویید.
 •         البته این مخلوط را میتوان با آب و سرکه نیز آماده کرد؛ نحوه استفاده از این مخلوط به این صورت است که ابتدا با شامپو موهای خود را بشویید و مخلوط را به موهایتان بمالید و پس از ۱۰ دقیقه آن را با آب بشویید.
 •         پس از هر بار استفاده موهای خود را شانه کنید و حداقل دو ماه و هر هفته ۳ بار این مخلوط را بر روی موهای خود قرار دهید تا سر شما کاملا از شپش پاکسازی شود.

راه‌های درمان شپش سر

منافذ پوست را چگونه ببندیم؟

سس مایونز

 •         سس مایونز یکی از راه‌های درمان شپش سر به صورت قطعی می‌باشد که شما می‌توانید با استفاده از آن شپش‌ها را خفه و در نهایت به این واسطه موجب مرگ شپش‌ها شوید.
 •         اگر سس مایونز را برای پاکسازی شپش‌ها از روی سرتان انتخاب کرده‌اید، حداقل باید به مدت دو ماه و در هر هفته یک بار از آن استفاده کنید تا بتواند تاثیرات مثبتی بر جای بگذارد. در این روش موهای خود را به سس مایونز آغشته کنید و سر خود را با یک کلاه دوش یا حوله بپوشانید، و تا ۵ الی ۶ ساعت اجازه دهید بر روی سرتان بماند.
 •         پس از زمان گفته شده می‌توانید سرتان را با شامپوی معمولی بشویید و با سشوار خشک کنید و موهایتان را پس از سشوار کردن شانه کنید. شانه کردن موها به پاک کردن شپش‌ها و سشوار کردن سبب کشته شدن شپش‌ها می‌شود.

راه‌های درمان شپش سر

روغن نارگیل

 •         یکی از عوامل خفه کننده شپش‌ها که بسیار فوق‌ العاده و عالی می‌باشد، روغن نارگیل است که سریع‌تر از هر روش دیگری می‌توانید شپش‌ها را از روی سرتان پاکسازی کنید. با استفاده از مخلوط روغن نارگیل و کافور به مدت ۵ روز می‌توانید تاثیر آن را به خوبی ببینید.
 •         در این روش باید ابتدا روغن نارگیل به میزان ۳ قاشق غذاخوری در ظرفی کوچک بریزید و گرم کنید سپس آن را با کافور مخلوط کنید سپس به خوبی پوست سر خود را با این مخلوط ماساژ دهید و سرتان را با یک حوله یا کلاه دوش بپوشانید.
 •         این کار را بهتر است شب قبل از خواب انجام دهید و تا صبح روز بعد آن را به همان شکل نگه‌دارید و سپس موهایتان را با شامپو بشویید و با سشوار خشک کنید؛ در حین سشوار کردن موهایتان را شانه کنید تا به پاک کردن تخم شپش‌ها از روی سرتان کمک کرده باشید.

راه‌های درمان شپش سر

پیاز

 •         از روش‌های طبیعی درمان شپش سر پیاز می‌باشد. موثر بودن پیاز برای پاکسازی شپش‌ها از روی سر، گوگرد موجود در پیاز است که سبب مرگ شپش‌ها می‌شود.
 •         در این روش به یک مخلوط کن و ۴ الی ۵ پیاز متوسط نیاز دارید، با مخلوط کن پیاز ها مخلوط کنید تا خمیری شکل شوند و سپس با استفاده از یک صافی آب آن‌ها را جدا کنید. آب پیاز را بر روی پوست سر خود اسپری کنید و سر خود را با یک حوله یا کلاه دوش بپوشانید.
 •         به مدت دو ساعت اجازه دهید تا آب پیاز بر روی سرتان باقی بماند و سپس با شامپو و آب گرم موهایتان را بشوید و سشوار کنید، پس از سشوار کردن برای پاک کردن تخم‌های شپش با استفاده از یک شانه، موهایتان را شانه کنید.
 •         برای اینکه تاثیر آب پیاز را در درمان شپش سر ببینید، به مدت ۲ ماه و هر هفته یک بار از این روش استفاده کنید.

راه‌های درمان شپش سر

روغن درخت چای

 •         از راه‌های درمان شپش سر روغن درخت چای است  که به عنوان یک حشره‌ کش طبیعی و قوی عمل می‌کند. با استفاده از این روغن شما می‌توانید خارش و شپش سر خود را درمان کنید، فقط توجه داشته باشید که با حساسیت و مراقبت بسیار از روغن چای استفاده کنید.
 •         در این روش با ۳۰ گرم شامپو و ۳ الی ۵ قطره روغن درخت چای مخلوطی آماده کنید و از آن در هر بار حمام کردن به عنوان شامپو استفاده کنید، سپس پس از شستن موهایتان با یک شانه به از بین بردن تخم شپش‌ها از روی سرتان کمک کنید. این کار را حداقل تا دو ماه ادامه دهید تا تاثیرات آن را در درمان شپش سر ببینید.

راه‌های درمان شپش سر

آب لیمو

 •         اسید موجود در آب لیمو در درمان شپش سر و جلوگیری از مبتلا شدن به آن موثر می‌باشد. از آنجا که شیوع و انتقال این حشره بیشتر در کودکان و در مدرسه ها دیده شده است، استفاده از آن به مدت یک بار در هر هفته به مدت نیم ساعت کاملا تاثیر گذار و درمان کننده می باشد.
 •         در این روش پس از مالیدن آب لیمو به پوست سر و گذشت نیم ساعت، سرتان را با سرکه و سپس آب گرم بشویید.

راه‌های درمان شپش سر

روش های پوشاندن موهای سفید کدامند؟

وازلین

 •         یکی دیگر از راه‌های درمان شپش سر وازلین است که شپش‌ها را با اثر خفه‌ کنندگی که دارد در مدت زمان کمی از بین می‌برد. در این روش پوست و موی سر خود را کاملا به وازلین آغشته کنید و سپس روی سر خودتان را با  یک حوله یا کلاه دوش بپوشانید و اجازه دهید به مدت یک شب وازلین بر روی سرتان باقی بماند.
 •         پس از گذشت یک شب می‌توانید وازلین را از روی سرتان به کمک روغن بچه پاک کنید و سپس با شامپو معمولی موهای خود را به طور کامل بشویید. برای از بین بردن تخم شپش ها، پس از خشک کردن موهایتان، با استفاده از یک شانه به پاک کردن  آن‌ها کمک کنید.
 •         برای درمان موثر شپش سر به مدت دو ماه و در هر ماه دو هفته این عمل را تکرار کنید تا نتایج آن به خوبی حاصل شود.

راه‌های درمان شپش سر

روغن بچه

 •         مرگ شپش‌ها با روغن بچه؛ مواد شوینده موجود در روغن بچه با اثر کشندگی برای شپش‌ها، به سرعت می‌تواند موجب مرگ آن‌ها شود.
 •         در این روش شما به یک شانه فلزی و روغن بچه  نیاز دارید.
 •         ابتدا به موهای خود روغن بچه بمالید و سپس برای افتادن شپش‌ها از روی سرتان، با شانه فلزی موهایتان را شانه کنید.
 •         در مرحله بعد با آب گرم و مواد شوینده موهای خود را به طور کامل بشویید.

راه‌های درمان شپش سر

اسپند

 •         یکی دیگر از راه‌های درمان شپش سر اسپند می‌باشد که بیشتر افراد به طور مشترک در خانه‌هایشان به عنوان یک ضدعفونی کننده، خوش‌بو کننده و دفع کننده حشرات از آن استفاده می‌کنند. استفاده از اسپند برای درمان شپش سر به عنوان یکی از بی‌خطرترین راه حل‌ها شناخته شده است و توصیه شده که از آن برای کودکان مدرسه ای پیش از دچار شدن به شپش سر استفاده کنید.
 •         در این روش با استفاده از اسپند خشک آسیاب شده به میزان یک قاشق و یک لیوان آب جوش مخلوطی را آماده کنید و به مدت ۱۵ دقیقه آن را بر روی حرارت ملایم قرار دهید تا دم بکشد، البته با توجه به بالا بودن حجم موهای فرد مبتلا شده به شپش سر می توان مقدار این مخلوط را نیز افزایش داد.
 •         پس از آماده شدن مخلوط اسپند و آب جوش موهایتان را به آن آغشته کنید و با یک کیسه پلاستیکی رو سرتان را بپوشانید، سپس اجازه دهید تا ۴۵ دقیقه موهایتان در همین حالت بماند و بعد از آن با آب گرم موهایتان به طور کامل بشوید.
 •         برای اینکه اسپند در درمان شپش های سر موثر باشد بهتر است به مدت یک هفته این عمل را تکرار کنید.

راه‌های درمان شپش سر

نحوه از بین بردن شپش از روی لباس و دیگر اقلام پارچه ای

پس از پاک کردن شپش‌ها از روی سر، نوبت به لباس‌ها و هرآنچه را که ممکن است است به شپش آلوده شده باشد می رسد، چرا که اگر شپش بر روی لباس شما باقی مانده باشد ممکن است راه درمانی که پیش گرفته بودید بی اثر شود و دوباره مجبور شوید از ابتدا مراحل درمانی را طی کنید.

اولین کاری که باید برای پاکسازی شپش‌ها از روی لباس انجام دهید این است که هر آنچه را که  دو روز قبل از اینکه متوجه شده باشید که به شپش سر دچار شده اید، از آن‌ها استفاده کرده اید و تمامی لباس‌ها و اقلام پارچه‌ای همانند ملافه‌ها را جمع آوری کنید و با ماشین لباسشویی در حرارت بالا آن‌ها را بشویید. حداقل دمای تنظیم شده ماشین لباسشویی باید ۵۴ درجه سانتیگراد باشد تا شپش‌ها به این واسطه از بین بروند.

اگر لباس‌ها و اقلام پارچه ای که جمع آوری کرده‌اید به هر دلیلی نمی‌توانید با ماشین لباسشویی بشویید بهتر است آن‌ها را با آبی که دمای آن ۶۰ درجه سانتیگراد است بشویید و سپس خشک کن را در دمای بالا تنظیم کنید و لباس‌ها را در آن دما قرار دهید تا شپش‌ها به طور کامل کشته شوند.

لباس ها را به خشکشویی ببرید

برخی از لباس‌ها مانند لباس‌های پشمی و ابریشمی هستند ممکن با آب داغ آسیب ببینند از این رو بهتر است برای شستشوی آن‌ها به خشکشویی مراجعه کنید،به یاد داشته باشید که حتما فردی را که لباس‌ها را از شما تحویل می گیرد مطلع کنید تا مراقبت‌های لازم را در شستن آن‌ها انجام دهد.

آیا رنگ مو شپش را از بین میبرد؟

زمانی که شپش‌ها شیوع پیدا می‌کنند سوالی که به وجود می‌آید این است که آیا رنگ مو شپش را از بین میبرد؟ آن هم به این دلیل است که تصور می‌کنند مواد مورد استفاده در رنگ مو میتواند موجب مرگ شپش‌ها شود، اما از آنجایی که شپش‌ها به سرعت تخم گذاری می‌کنند و حدود ۱۰ روز طول میکشد تا نوزاد شپش از تخم بیرون بیاید رنگ مو هرچند هم که بتواند شپش‌ها را از بین ببرد باز هم نوزاد شپش‌ها متولد و به گسترش و زندگی کردن بر روی پوست سر شما ادامه میدهند. پس سعی کنید از بین راه‌های درمان شپش سر حتما از راه‌های موثر و خانگی که برای همه ی سنین موثر می‌باشند استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code