بهترین روش تنبیه کودک چیست

نحوه برخورد با كودكی كه گهگاه بدرفتاری می كند ، یا کودکی كه اغلب از خواسته های والدین سرپیچی می كند ، برای بیشتر والدین دلهره آور است. کارشناسان می گویند اولین و مهمترین کار، درک این مسئله است که شکل دادن به رفتار بچه ها فراتر از کاری است که شما هنگام بدرفتاری انجام می دهید. هدف نه تنها تشویق رفتار خوب بلکه ترویج استقلال ، مقاومت ، استحکام شخصیت و ارزشهای محکم است.

اگر کودکی نیت بدی نداشته باشد ، نباید مجازات شود. بیشتر اوقات ، کودکان نمی خواهند به کسی آسیب برساند ، آنها فقط می خواهند چیزهایی را کشف کنند. و هنگامی که کودک فقط سعی در یادگیری دارد ، باید از آنها حمایت شود حتی اگر اقدامات آنها منجر به نتیجه بدی شود. با کودک همدردی کنید و به آنها بگویید که چگونه اوضاع را اصلاح کنند.

روانپزشک آلوین روزنفلد می گوید: “بسیاری از والدین اغلب از مجازات استفاده می کنند. در حالی که والدین باید از خود بپرسند ، “چگونه می توانم فرزندی را پرورش دهم که احترام بگذارد و او را تحسین کنم؟ و بهترین روش تنبیه کودک چیست؟

بهترین-روش-تنبیه-کودک-

راه هایی برای مجازات کودک بدون اینکه به عزت نفس او آسیب برسد


 • مجازات نباید عاطفی باشد

اگر کودکی تمایلی به اطاعت نداشته باشد، برخی والدین عصبانی می شوند و حتی اگر عاشق فرزندان خود باشند ، نمی توانند عصبانیت خود را کنترل کنند. این غالباً ناشی از انتظارات بزرگ از کودکان است. وقتی این انتظارات با واقعیت روبرو می شود ، والدین ناراضی می شوند.

 • مجازات در مقابل عموم غیرقابل قبول است

مجازات عمومی ، کودکان را خجالت زده و عصبانی می کند. کودکی که اغلب در ملا عام مجازات می شود همیشه احساس حقارت می کند و انتظار تکرار اوضاع را دارد. در بزرگسالی ، آنها می توانند به شخصی تبدیل شوند که کاملاً به عقیده دیگران متکی باشند و قادر نخواهند بود مستقل تصمیم بگیرند.

 • اگر تهدید به مجازات كردید باید مجازات كنید

چگونه حسادت کودک را کنترل کنیم

 • وقتی نمی دانید چه کسی مقصر است ، همه را مجازات کنید!

اگر والدین مطمئن نیستند که کدام کودک مقصر است ، نباید فقط یکی از آنها را مجازات کند. در شرایطی که فرزند شما با یک دوست بود ، شما به هیچ وجه نباید از فرزندان دیگران انتقاد کنید. اگر آنها در کنار برادران یا خواهران خود بودند باید همه مجازات شوند.

اگر این کار را نکنید ، فردی که مجازات کرده اید صدمه می بیند.

 • کودکان فقط باید به خاطر اقدامات بد فعلی مجازات شوند ، نه برای اشتباهات گذشته

یكی از مهمترین قوانین فرزندآوری این است: “مجازات – بخشش – فراموشی”.

كودكی كه مرتباً به خاطر اشتباهات گذشته خود مجازات می شود ، نمی تواند فرد قدرتمندی باشد. آنها از انجام کاری جدید می ترسند. والدین باید به کودک توضیح دهند که چه اشتباهی انجام داده است.

روش تنبیه کودک خطاکار

 • مجازات باید متناسب با سن و سرگرمی آنها باشد

سیستم مجازات باید روشن و متعادل باشد. مجازات های مشابه را برای نمرات بد و یک پنجره شکسته انجام ندهید. چیزهای کوچک – مجازات های کوچک. چیزهای بزرگ – مجازات های جدی تر. همچنین ، شما باید سن و ترجیحات کودک را در نظر بگیرید. اگر کودک عاشق رسانه های اجتماعی است ، باید زمان استفاده از آنها را محدود کنید که این یک مجازات خوب خواهد بود. و اگر کودک به هیچ وجه از آن استفاده نمی کند ، باید به روش دیگری برای مجازات کردن آنها فکر کنید. کودکی که همیشه برای چیزهای مختلف مجازات یکسانی می شود ، نمی تواند یک سیستم خوب از ارزش های اخلاقی بسازد زیرا نمی تواند اهمیت کارها را تشخیص دهد.

 • از کلمات بد یا توهین آمیز استفاده نکنید.

روش های تنبیه کودک

بسیاری از والدین وقتی احساساتی می شوند متوجه صحبت خود نمی شوند. کودکان حساس بخصوص دختران ممکن است با اعتماد به نفس پایین روبرو شوند. ممکن است زمانهایی را که مادر یا پدرشان کلمه ای بد استفاده کرده اند به خاطر بیاورند. بنابراین مراقب رفتار خود باشید.

 

 • پیامدهای طبیعی

 فرزند شما به مدت ۲ هفته برای انجام تحقیق مدرسه فرصت داشته است. شب قبل از موعد تحویل تحقیق است و او در هراس است. شما یک هفته پیش ، به او هشدار داده اید تا آخرین لحظه کار را به تاخیر نیندازد ، اما به هر حال این اتفاق افتاده است. او اکنون از شما می خواهد که به او کمک کنید. به او كمك نكنيد و بگذاريد كه نتيجه اقداماتش را تجربه كند. اضطراب ، از بین رفتن خواب و نمره بد به او می آموزد که دفعه دیگر تصمیمات بهتری بگیرد.

نحوه برخورد با فرزند خطاکار


 • سکوت راهکار طلایی

سکوت برای مدت معینی باعث آرامش می شود و به کودک فرصت تفکر می دهد.

 • تک تک مسائل نیازی به دعوا و تنبیه ندارد

تنبیه کودک

 • نفس عمیق بکشید

وقتی صدای شما بلند می شود ، ادامه دادن در آن مسیر فقط موضوع را بدتر می کند. آنها را به اتاق خود بفرستید سپس وقتی همه آرام شدند ، به خصوص شما ، به آنها نزدیک شوید.

 • پیشنهاد و دستور متفاوت هستند

بین گفتن “بهتر است ، بازی نکنی؟” و “بازی نکن” تفاوت زیادی وجود دارد. اولی یک پیشنهاد است و دومی یک دستور است. بنابراین ، فقط به فرزندانتان پیشنهاد دهید که کاری انجام دهند یا ندهند.

اگر کودکی از نظر عاطفی قوی باشد و به دلیل مخالفت با یک پیشنهاد مجازات شود ، اشکالی ندارد. اما اگر حساس باشد ، می تواند آسیب ببیند.

 • پدر و مادر فعال

اگر در زمان آرامش با کودک خود کار کنید ، به آنها کمک خواهید کرد که چگونه بر رفتار خود در لحظه های ترسناک مسلط باشند.

 • مقتدر باشید نه مستبد

البته باید برای فرزندان خود محدودیت هایی تعیین کنید. اما اگر همه قوانین را تنظیم کرده و می خواهید فرزندانتان از آن ها پیروی کنند و  به آنها یاد دهید که مطیع باشند، در دراز مدت ، ممکن است شورش کنند. در عوض ، اگر به آنها اجازه دهید به وضع قوانین کمک کنند ، آنها می توانند سازش و کار را به عنوان یک تیم یاد بگیرند. به علاوه ، احتمالاً احساس می كنند كه این قوانین عادلانه هستند و از آنها پیروی می كنند. به عنوان مثال ، بچه ها می توانند به ترسیم یک جدول کار در خانه کمک کنند که مشخص می کند چه کارهایی باید انجام شود (و چه زمانی) و چه زمانی نوبت به انجام آنها می رسد. بچه های بزرگتر می توانند محدودیت تماشای تلویزیون در شب های امتحان را تعیین کنند.

در صورت شکسته شدن قوانین، اطمینان حاصل کنید که پیامدهای آن کاملا توضیح داده شده است. عواقب را تعیین کرده و آن را دنبال کنید. اگر به فرزندتان بگویید ، “فریاد نکش در غیراینصورت ما به پارک نمی رویم” ، ولی شما به هر حال به پارک بروید، رفتار او اصلاح نمی شود. اما اگر انتظارات و پیامدهای رفتار بد را از قبل روشن كنید و در صورت لزوم آن پیامدها را دنبال كنید احتمالاً دفعه بعد بهتر رفتار خواهد كرد.

انواع فوبیا در کودکان

 • مجازات را به حل مسئله تبدیل کنید.

کودکان اغلب دلیلی برای بد رفتاری دارند. اگر در لحظه ای که خوب رفتار می کنند با کودکان خود صحبت کنید ، ممکن است متوجه شوید دلیل رفتار آنها چیست. پی بردن به ریشه یک مشکل به شما کمک می کند تا طرز فکر خود را تغییر دهید و درگیر کردن فرزندتان در پیدا کردن راه حل باعث تقویت نظم و انضباط در او می شود.

 • بچه های خود را تشویق کنید ، اما پاداش را محدود کنید.

“تشویق به فرزندان شما می آموزد که به جای اینکه به دنبال تأیید باشند ، به دنبال رضایت درونی باشند. آنها یاد می گیرند، خود ارزیابی کنند.”

 • اول والدین باشید ، دوم یک دوست.

والدین نگهبانان درونی هستند. “آنها احساس درست و نادرستی را القا می كنند و وقتی آن را درونی می كنیم ، آنها به وجدان تبدیل می شوند. اگر وجدان شما دوست شما باشد هرگز به شما نمی گوید كار اشتباهی انجام دهید. بنابراین نترسید که نقش والدین را داشته باشید و نه بگویید.

 • ابراز عشق

 حقیقتاً نظم و انضباط همیشه در قالب پیام محبت آمیز موثر واقع می شود.

 • زمینه سازی

 به آنها بیاموزید که وقتی از مرزها عبور می کنیم یا قوانین را می شکنیم ، آزادی های خود را از دست می دهند. شاید گفتن این که فرزندتان نمی تواند با دوستانش به سینما برود سخت باشد ولی مقتدر باشید.

نکاتی درباره اهرام مصر

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code