مناطق گردشگری پلدشت ؛ شمال غربی ترین شهر ایران

یکی دیگر از شهرستان های زیبای استان آذربایجان غربی ، شهر زیبا و بکر پلدشت می باشد که امروز در ایده آل مگ می خواهیم سری به آن بزنیم و از جاذبه های گردشگری بی نظیرش لذت ببریم . شهرستان پلدشت در کناره رود ارس قرار گرفته است و از نظر اقتصادی نقش مهمی در این منطقه و حتی کشور ایفا می کند . به طوری که مسیر پایانه مرزی پلدشت به مقصد کشورهای ارمنستان، آذربایجان و قفقاز در شمال کشور در این منطقه واقع شده است.

رود ارس | پلدشت

مسیر بسیار هموار و مناسب این شهر از مزیت های مهم آن محسوب می شود که سبب رونق مبادلات اقتصادی ایران با شمال آسیا و اروپا شده است، همچنین از این مسیر است که ایران انرژی مصرفی جمهوری خودمختار نخجوان، یکی از جمهوری های آذربایجان را تامین می کند. این منطقه به خاطر موقعیت جغرافیایی خود و در مسیر بودن تزانزیت کالاها و همسایگی با کشورهای دیگر، نیازمند ایجاد زیرساخت های فعالیت های اقتصادی می باشد که هم اکنون ساخت پل موسوم به «دوستی» بین ایران و جمهوی خود مختار نخجوان و همچنین برنامه ریزی و ساخت تاسیسات پایانه مرزی پلدشت در محل یاد شده ، در راس برنامه های سازمان راهداری و حمل و نقل جاده ای قرار گرفته است.

گردشگری

گردشگری پلدشت

پلدشت از نظر جاذبه های طبیعی در جایگاه مناسبی قرار دارد . برای نمونه رود زنگبار از مرکز شهر می‌گذرد و به ارس می‌ریزد. این موقعیت باعث شدهه تا شهر از زیبایی ها و طراوت منحصر به فردی برخوردار شود. شهرستان پلدشت دارای آب و هوای نیمه خشک است. زمستان بسیار سرد و تابستان نیز گرم است. این شهر در یک دشت مسطح مابین دو دشت شیبلو و زنگنه واقع شده‌است.  یکی از جلوه های این شهر قرار گرفتن در کنار رود ارس است. حاشیه رود ارس در اطراف این شهر پوشیده از جنگل است که زیبایی خاصی به این محیط بخشیده است. این منطقه به دلیل سرسبزی و داشتن مراتع خوب، فضای مناسبی برای چرای حیوانات هم فراهم کرده است.

رونق مجدد کشاورزی

رونق کشاورزی در پلدشت

وجود بازارچه مرزی یکی از قوت ها و پتانسیل های شهرستان پلدشت است. هر چند کار اصلی مردم این شهر کشاورزی و دامداری است ، اما در چند سال گذشته و پس از فروپاشی شوروی سابق و تشکیل جمهوری آذربایجان، این منطقه از نظر تجاری نیز اهمیت فراوانی پیدا کرده است.
اکنون بسیاری از مردم پلدشت به کار تجاری  مشغول هستند. البته که در سال های اخیر با رفع کم آبی و احداث سد ماکو و انتقال آب آن به اراضی پلدشت و روستاهای اطراف، کشاورزی دوباره در این منطقه رونق یافته است.

مناطق گردشگری پلدشت

بازارچه مرزی پلدشت (بازارچه صنم بلاغی)، رود ارس، سد ارس، بازار ماهی فروشان ارس، پایانه مرزی پلدشت، حمام تاریخی روستای پورناک، روستاهای ساری سوبهلول آبادقلعه جوق و بقعه عرب لو از مهم ترین مناطق گردشگری پلدشت را تشکیل می دهند.

سرزمین ماهی های خوش رنگ

ماهیگیری در ارس

پلدشت را سرزمین ماهی ها خوش رنگ می نامند. در این منطقه ماهی های زیبایی وجود دارد و اگر سفری به آن داشتید ، می توانید در کنار رودخانه های آن، بساط ماهیگیری را پهن کنید.
شهرستان پلدشت با طبیعت بکر و ظرفیت بالای جذب گردشگر، لحظات خوشی برای گردشگران فراهم می کند تا با دیدن کوه های سر به فلک کشیده و طبیعت بکر و خوش آب و هوا، از خروش رودخانه ارس تا آرامش گل های بهاری به شوق و نشاط برسید.
رودخانه پر آوازه ارس، پل دوستی بین ایران و آذربایجان، بازارچه و گمرک، تفرجگاه ارس، سدهای ارس و ارس دو و قیقاج از مناطق گردشگری پلدشت محسوب می شوند. این منطقه ناحیه‌ای جلگه‌ای و شن زار به شمار می رود و قسمتی از آن هم کوهستانی است.

بازارچه مرزی پلدشت

بازارچه مرزی پلدشت

بازارچه مرزی پلدشت یکی از بازارهای معروف این منطقه است و انگیزه خیلی از گردشگران و مسافران برای سفر به این شهرستان نیز همین بازار است. پلدشت در شمال غربی ‌ترین نقطه ایران و ساحل زیبای رود ارس و همچنین در امتداد مرزهاي ايران با نخجوان در جمهوری آذربایجان واقع شده است. بازار مرزی صنم بلاغی پلدشت با ۱۴هزار متر مربع یکی از بازارهای مرزی کشور در این استان است که در ۳۰ کیلومتری ماکو قرار دارد. در این بازار که دارای ۳۰ غرفه است، کالاهای مختلفی از جمله مصنوعات صنعتی، صنایع چوبی، مصالح ساختمانی، میوه و تره ‌بار و همچنین کالاهای وارداتی عرضه می‌ شود. از این شهر به راحتی روستای «شاه‌ تختی» جمهوری خودمختار نخجوان و حتی ساختمان ‌های شهر نخجوان دیده می شوند.

بازارچه مرزی صنم بلاغی پلدشت در جوار مرزهای جمهوری آذربایجان و در شمال آذربایجان غربی ، به واسطه شرایط ویژه و فعالیت پیله وران رونق زیادی دارد. انواع میوه،سنگ گرانیت،کاشی و ظروف چینی ایرانی، یخچال، کشمش و خرما، انواع لبنیات، ماهی و فرآورده‌ های آن، بخاری، تجهیزات دستگاه‌ های شن و ماسه، روشویی و سنگ توالت، رنگ ساختمان و دستگاه خمیر پهن کن از جمله کالاهای صادراتی این بازارچه است. در این میان مهم ترین كالاهای صادراتی از این بازارچه مرزی را انواع میوه، ظروف شیشه ای و پلاستیكی و سنگ گرانیت و پروما تشکیل می دهد که این كالاها توسط پیله وران فعال در بازارچه صادر می شوند.

در حال حاضر عملیات محوطه بازارچه صنم بلاغی نیز در ده هزار مترمربع در حال اجراست. هفت مركز اقامتي شامل پنج مكان اقامتي در بخش مركزي و دو اقامتگاه در بخش ارس اين شهرستان آماده اسكان مسافران است. رودهای ارس و زنگبار در این نقطه از کشور واقع شده اند و در حاشيه رود ارس، درختان جنگلي زيبايي وجود دارند كه زيبايي خاصي به اين منطقه گردشگري بخشيده اند.

۲.۳ | (۳)
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.