علائم آلرژی | هر آنچه باید درباره آلرژی بدانیم

آلرژی پاسخ سیستم ایمنی بدن به یک ماده خارجی است که به طور معمول برای سلامت بدن مضر نیست. به این مواد خارجی آلرژن گفته می‌شود. این آلرژن‌ها می‌توانند شامل غذاهای بخصوصی، گرده یا شوره حیوانات خانگی باشند. وظیفه سیستم ایمنی بدن ما حفظ سلامت با مبارزه با عوامل بیماری‌زا است. سیستم ایمنی، این کار را با حمله به هر چیزی که فکر می‌کند می‌تواند بدن ما را در معرض خطر قرار دهد انجام داده و به اینگونه به آنها پاسخ می‌دهد. بسته به آلرژن، این پاسخ ممکن است شامل التهاب، عطسه، یا تعدادی از علائم دیگر باشد.

سیستم ایمنی بدن به طور معمول با محیط اطراف ما تنظیم می‌شود. به عنوان مثال، هنگامی که بدن ما با چیزی مانند شوره سر حیوان خانگی روبرو می‌شود ، باید متوجه شود که بی ضرر است. در افراد مبتلا به حساسیت به لرزش، سیستم ایمنی بدن آن را به عنوان یک مهاجم بیرونی که بدن را تهدید می‌کند درک می‌کند و به آن حمله می‌کند. آلرژی‌ها شایع بوده و چندین روش درمانی می‌تواند به ما در جلوگیری از علائم آنها کمک کنند.

علائم آلرژی

علائمی که ما به دلیل آلرژی تجربه می‌کنیم نتیجه چندین عامل است. این علائم شامل نوع آلرژی شما و مقدار شدت حساسیت آن است. اگر قبل از پاسخ آلرژیک پیش‌بینی شده، دارویی مصرف کنید، ممکن است هنوز برخی از این علائم را تجربه کنید، اما این علائم ممکن است کاهش یابند.

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی

آلرژی غذایی می‌تواند باعث تورم، کهیر، حالت تهوع، خستگی و موارد دیگر شود. ممکن است مدت زمانی طول بکشد که یک شخص متوجه شود که آلرژی غذایی دارد. اگر بعد از غذا واکنشی جدی نشان داده‌اید و مطمئن نیستید که چرا این اتفاق افتاده است، سریعاً به یک پزشک مراجعه کنید. پزشک می‌تواند علت دقیق واکنش شما را پیدا کنند یا شما را به یک متخصص ارجاع دهد.

آلرژی فصلی

علائم تب یونجه می‌تواند علائم سرماخوردگی را کاهش دهد. این علائم شامل احتقان، آبریزش بینی و تورم چشم هستند. بیشتر اوقات، می‌توان با استفاده از درمان‌های بدون نسخه پزشک، این علائم را در خانه مدیریت کرد. اگر نشانه‌های شما غیرقابل کنترل شدند به پزشک مراجعه کنید.

آلرژی شدید

آلرژی شدید می‌تواند باعث آنافیلاکسی شود. آنافیلاکسی زیاد شدن حساسیت بدن نسبت به یک پروتئین خارجی یا ماده دیگری که بدن قبلا به آن حساس شده، می‌باشد. آنافیلاکسی یک وضعیت اضطراری خطرناک برای زندگی است که می‌تواند منجر به مشکلات تنفسی، سبکی سر و از دست رفتن هوشیاری شود. اگر بعد از تماس با آلرژن احتمالی این علائم را تجربه کرده اید، فوراً به پزشک مراجعه کنید.

علائم و نشانه‌های واکنش آلرژیک متفاوت هستند.

آلرژی‌های پوستی

آلرژی‌های پوستی

آلرژی پوستی ممکن است نشانه یا علائم نوعی از آلرژی باشد. این علائم همچنین ممکن است نتیجه قرار گرفتن مستقیم در معرض آلرژن باشند. به عنوان مثال، خوردن غذایی که به آن حساسیت دارید می‌تواند علائم مختلفی ایجاد کند. ممکن است در دهان و گلو احساس سوزن شدن کنید. همچنین ممکن است دچار راش یا بثورات جلدی شوید.

با این حال، درماتیت تماسی یا التهاب پوستی نتیجه این است که پوست شما مستقیماً با یک آلرژن تماس برقرارکرده است. این حالت ممکن است با لمس چیزی که به آن حساسیت دارید مانند یک محصول تمیز کننده یا گیاه رخ دهد.

انواع آلرژی‌های پوستی شامل موارد زیر است:

 • راش: مناطقی از پوست تحریک شده، و یا قرمز یا متورم می‌شوند و می‌توانند دردناک یا خارش‌دار باشند.
 • اگزما: لکه‌های پوستی ملتهب می‌شوند و می‌توانند خارش و خونریزی ایجاد کنند.
 • درماتیت تماسی یا التهاب پوستی: لکه‌های قرمز و خارش‌دار پوست تقریباً بلافاصله پس از تماس با آلرژن ایجاد می‌شوند.
 • گلو درد: حلق یا گلو تحریک شده یا ملتهب است.
 • کهیر: جوش‌های قرمز‌، خارش‌دار و برافراشته با انداز‌ها و اشکال مختلفی روی سطح پوست ایجاد می‌شوند.
 • چشمان متورم: چشم‌ها ممکن است آبکی یا خارش‌دار باشد و پفی به نظر برسند.
 • خارش: سوزش یا التهاب در پوست وجود دارد.
 • سوزش: التهاب پوست منجر به ناراحتی و ایجاد احساسات بر روی پوست می‌شود.

دلایل ایجاد آلرژی

دلایل ایجاد آلرژی

محققان دقیقاً مطمئن نیستند که چرا وقتی یک ماده خارجی معمولاً بی ضرر وارد بدن می‌شود، سیستم ایمنی بدن باعث ایجاد واکنش آلرژیک می‌شود. آلرژی‌ها یک جزء ژنتیکی دارند. این بدان معنی است که والدین می‌توانند آنها را به فرزندان خود منتقل کنند. در این حالت، فقط یک حساسیت کلی در برابر واکنش آلرژیک، ژنتیکی است. آلرژی‌های خاص رد نمی‌شوند. به عنوان مثال، اگر مادر شما به صدف حساسیت دارد، لزوماً به معنای این نیست که شما نیز به آن حساسیت داشته باشید.

انواع متداول آلرژن‌ها عبارتند از:

 • محصولات حیوانی: اینها شامل شوره حیوان خانگی، زباله کنه گرد و غبار و سوسک است.
 • داروها: داروهای پنی‌سیلین و سولفا محرک‌های متداول هستند.
 • خوراکی‌ها: آلرژی‌های ناشی از گندم، آجیل، شیر، صدف و تخم شایع است.
 • نیش حشرات: شامل زنبورها، زنبورها و پشه‌ها است.
 • کپک: هاگ‌های هوازی موجود در کپک می‌توانند باعث ایجاد واکنش شوند.
 • گیاهان: گرده‌های چمن، علف‌های هرز و درختان و همچنین شیره گیاهانی مانند پیچک سمی و بلوط سمی، آلرژن های گیاهی بسیار متداول هستند.
 • سایر آلرژن‌ها: لاتکس، که اغلب در دستکش و کاندوم لاتکس یافت می‌شود، و فلزاتی مانند نیکل نیز آلرژن‌های متداول هستند.

آلرژی‌های فصلی، که به عنوان تب یونجه نیز شناخته می‌شوند، برخی از شایع‌ترین آلرژی‌ها هستند. اینها در اثر گرده رها شده توسط گیاهان ایجاد می‌شوند که باعث موارد زیر می‌شوند:

 • خارش چشم
 • چشمان اشک آلود
 • آبریزش بینی
 • سرفه

درمان آلرژی

بهترین راه برای جلوگیری از ایجاد آلرژی، دوری کردن از هر چیزی که باعث واکنش می‌شود، است. اگر دوری گزیدن امکان‌پذیر نباشد، گزینه‌های درمانی در دسترس هستند.

دارو

آنتی‌هیستامین‌ها

درمان آلرژی اغلب شامل داروهایی مانند آنتی‌هیستامین‌ها برای کنترل علائم است. این دارو می‌تواند بدون نسخه یا با نسخه باشد. آنچه پزشک توصیه می‌کند بستگی به شدت آلرژی شما دارد.

داروهای آلرژی شامل موارد زیر است:

 • آنتی‌هیستامین‌ها مانند دیفن هیدرامین (بنادریل)
 • کورتیکواستروئیدها
 • سیتریزین
 • لوراتادین (کلاریتین)
 • کرومولین سدیم (گاستروکروم)
 • ضد احتقان‌ها (افرین، سوفردین PE، سودافد)
 • تعدیل‌کننده‌های لوکوترین (Singulair ، زیفلو)

Singulair تنها در صورت عدم وجود گزینه‌‎های درمانی مناسب دیگر، باید تجویز شود. این به این دلیل است که خطر تغییرات جدی رفتاری و خلقی، مانند افکار و اقدامات خودکشی شما را افزایش می‌دهد.

ایمونوتراپی

بسیاری از افراد تصمیم به ایمونوتراپی می‌گیرند که شامل چندین تزریق در طول چند سال برای کمک به بدن در حساسیتاست. ایمونوتراپی موفقیت‌آمیز می‌تواند از بازگشت علائم آلرژی جلوگیری کند.

اپی‌نفرین اورژانسی

اگر آلرژی شدید و خطرناکی دارید، به صورت اورژانسی تزریق اپی‌نفرین انجام دهید. این تزریق تا زمان رسیدن کمک پزشکی واکنش‌های آلرژیک را مهار می‌کند. مارک های متداول این درمان شامل EpiPen و Twinject است.

برخی از پاسخ‌های آلرژیک نشان دهنده یک فوریت پزشکی است. با دانستن کمک‌های اولیه واکنش آلرژیک، برای این شرایط اضطراری آماده شوید.

داروهای طبیعی برای آلرژی

داروهای طبیعی برای آلرژی

بسیاری از داروهای طبیعی و مکمل‌ها به عنوان یک درمان و حتی راهی برای جلوگیری از آلرژی به بازار عرضه می‌شوند. قبل از امتحان کردن این موارد با پزشک خود مشورت کنید. برخی از درمان‌های طبیعی ممکن است حاوی آلرژن‌های دیگری باشد و علائم شما را وخیم‌تر کند.

به عنوان مثال، برخی چای‌های خشک از گل‌ها و گیاهانی استفاده می‌کنند که از نزدیک با گیاهان ارتباط دارند و ممکن است باعث ایجاد عطسه شوند. در مورد روغن‌های اساسی نیز همین امر وجود دارد. رخی افراد برای تسکین علائم شایع آلرژی از این روغن‌ها استفاده می‌کنند، اما روغن‌های اساسی حاوی موادی هستند که می‌توانند آلرژی ایجاد کنند. هر نوع آلرژی داروهای طبیعی دارد که ممکن است به تسریع بهبودی کمک کند. همچنین برای درمان آلرژی‌های کودکان گزینه‌های طبیعی نیز وجود دارد.

چگونه آلرژی تشخیص داده می شود

پزشک شما می‌تواند از چند طریق آلرژی را تشخیص دهد. ابتدا پزشک در مورد علائم شما سؤال خواهد کرد و معاینه جسمی را انجام می‌دهد. آنها درباره هر چیز غیر معمولی که اخیراً خورده‌اید و هر ماده‌ای که ممکن است با آنها در تماس باشید سؤال خواهند کرد. به عنوان مثال، اگر در دست خود بثورات دارید، پزشک ممکن است از شما بپرسد که آیا اخیراً دستکش لاتکس پوشیده‌اید یا خیر.

سرانجام، آزمایش خون و آزمایش پوستی می‌تواند آلرژی‌هایی را که پزشک مشکوک به آن است را تشخیص دهد.

آزمایش خون برای تشخیص آلرژی

آزمایش خون برای تشخیص آلرژی

پزشک شما ممکن است آزمایش خون را تجویز کند. خون شما برای حضور آنتی بادی‌های ایجاد کننده آلرژی به نام ایمونوگلوبولین E (IgE) آزمایش می‌شود. اینها سلول‌هایی هستند که به آلرژن‌ها واکنش نشان می‌دهند. در صورت نگرانی از احتمال بروز حساسیت شدید، پزشک شما از آزمایش خون برای تأیید تشخیص استفاده خواهد کرد.

تست پوست

همچنین ممکن است پزشک شما را برای آزمایش و درمان به متخصص آلرژی ارجاع دهد. آزمایش پوستی نوع متداول تست آلرژی است که توسط متخصص آلرژی انجام می‌شود.

در طی این آزمایش، پوست شما با سوزن‌های کوچک حاوی آلرژن‌های احتمالی می‌خراشند. واکنش پوست شما ثبت می‌شود. اگر به یک ماده خاص حساسیت دارید، پوست شما قرمز و ملتهب خواهد شد.

آزمایش‌های مختلفی ممکن است برای تشخیص همه آلرژی‌های احتمالی شما لازم باشد.

جلوگیری از علائم آلرژی

هیچ راهی برای جلوگیری از آلرژی وجود ندارد. اما روش‌هایی برای جلوگیری از بروز علائم وجود دارد. بهترین راه برای جلوگیری از علائم آلرژی، دوری از آلرژن‌هایی است که آنها را تحریک می‌کنند.

اجتناب و  دوری گزیدن از این آلرژن‌ها، موثرترین روش برای جلوگیری از علائم آلرژی غذایی است. یک رژیم غذایی حذفی می‌تواند به شما در تعیین علت آلرژی شما کمک کند، بنابراین خواهید دانست که چگونه از آنها جلوگیری کنید. بدین صورت که با حذف ماده غذایی خاص از رژیم غذایی و مشاهده تاثیر این حذف، تاثیر آن ماده غذایی بر روی آلرژی را خواهید دانست. برای کمک به جلوگیری از حساسیت‌های غذایی، برچسب‌های مواد غذایی و اجزای تشکیل دهنده آن را به طور کامل بخوانید و هنگام غذاخوردن در بیرون از خانه در مورد آنها سؤال کنید.

جلوگیری از آلرژی‌های فصلی، آلرژی تماس و سایر آلرژی‌ها با دانستن اینکه آلرژن‌ها در کجا قرار دارند و چگونه می‌توان از آنها دوری گزید، می‌تواند محقق شود. به عنوان مثال، اگر به گرد و غبار حساسیت دارید، می‌توانید با نصب فیلترهای مناسب هوا در خانه، تمیز کردن مجاری هوای خانه و غبارگیری مرتب خانه، به کاهش علائم کمک کنید آزمایش صحیح آلرژی می‌تواند به شما کمک کند تا محرک‌هایی که منجر به آلرژی می‌شوند را مشخص کنید، که اجتناب از آنها را آسان‌تر می‌کند.

عوارض آلرژی

تنگی مجاری تنفسی

در حالی که ممکن است شما به آلرژی‌های فصلی با علائمی مانند سرفه و عطسه‌های مزاحم فکر که در هر فصل جدید رخ می‌دهد فکر می‌کنید، برخی از این واکنش‌های آلرژیک در واقع می‌توانند تهدید کننده زندگی باشند.

به عنوان مثال آنافیلاکسی یک واکنش جدی ناشی از قرار گرفتن در معرض آلرژن‌ها است. اکثر افراد آنافیلاکسی را با غذا مرتبط می‌دانند، اما هرگونه آلرژن می‌تواند باعث نشانه‌های زیر شود:

 • تنگ شدن ناگهانی مجاری تنفسی
 • افزایش ضربان قلب
 • تورم احتمالی زبان و دهان

علائم آلرژی می‌تواند عوارض بسیاری ایجاد کنند. پزشک شما می‌تواند در تعیین علت علائم و همچنین تفاوت بین حساسیت و یک آلرژی تمام عیار کمک کند. پزشک شما همچنین می‌تواند نحوه مدیریت علائم آلرژی را به شما یاد دهد تا از بدترین عوارض جلوگیری کنید.

آسم و آلرژی

آسم یک بیماری تنفسی شایع است. تنفس را دشوارتر می‌کند و می‌تواند مجاری هوایی را در ریه‌های شما باریک کند.

آسم ارتباط نزدیکی با آلرژی دارد. در واقع، آلرژی می‌تواند آسم موجود را بدتر کند. همچنین می‌تواند باعث ایجاد آسم در شخصی شود که هیچ وقت این شرایط را نداشته است.

وقتی این شرایط در کنار هم اتفاق بیفتد، این بیماری به نام آسم ناشی از آلرژی یا آسم آلرژیک است. بنیاد آلرژی و آسم در آمریکا تخمین می‌زند که آسم آلرژیک در حدود ۶۰ درصد از افرادی که در ایالات متحده مبتلا به آسم هستند، اتفاق می‌افتد.

بسیاری از افراد مبتلا به آلرژی ممکن است به آسم مبتلا شوند.

سرماخوردگی و آلرژی

آبریزش بینی، عطسه و سرفه علائم شایع آلرژی است. آنها همچنین علائم شایع سرماخوردگی و عفونت سینوس هستند. در حقیقت ، رمزگشایی بین علائم عمومی می‌تواند مشکل باشد.

با این حال، علائم و نشانه‌های اضافی شرایط ممکن است به شما در تمایز بین این سه کمک کند. به عنوان مثال، آلرژی می‌تواند باعث ایجاد بثورات پوستی و خارش چشم شما شود. سرماخوردگی می‌تواند منجر به درد بدن و حتی تب شود. یک عفونت سینوس به طور معمول ترشحات ضخیم و زرد در بینی شما ایجاد می‌کند.

آلرژی می‌تواند بر روی سیستم ایمنی بدن شما برای مدت طولانی تأثیر بگذارد. هنگامی که سیستم ایمنی بدن به خطر بیفتد، این امر باعث می‌شود ویروس‌هایی که با آنها در تماس هستید را بیشتر جذب و دریافت کنید.  این اتفاق شامل ویروسی که باعث سرماخوردگی می‌شود  نیز است.

داشتن آلرژی به نوبه خود خطر ابتلا به سرماخوردگی را افزایش می‌دهد.

آلرژی سرفه

آلرژی سرفه

تب یونجه می‌تواند علائمی را ایجاد کند که شامل عطسه، سرفه و سرفه مداوم و بد باشد. این نتیجه واکنش بیش از حد بدن شما به آلرژن‌ها است. مسری نیست، اما می تواند بیچاره‌کننده باشد.

برخلاف سرفه مزمن، سرفه ناشی از آلرژی و تب یونجه موقتی است. شما فقط ممکن است علائم این آلرژی فصلی را در مواقع خاص سال، هنگامی که گیاهان برای اولین بار در حال شکوفه‌دهی هستند تجربه کنید.

علاوه بر این، آلرژی فصلی می‌تواند باعث آسم شود و آسم می‌تواند باعث سرفه شود. هنگامی که فرد مبتلا به آلرژی فصلی رایج در معرض آلرژن است، سفت شدن راه‌های هوایی می‌تواند منجر به ایجاد سرفه شود. تنگی نفس و سفت شدن قفسه سینه نیز ممکن است باعث ایجاد آن شوند.

آلرژی و برونشیت

ویروس‌ها یا باکتری‌ها می‌توانند باعث برونشیت شوند یا برونشیت می‌تواند نتیجه آلرژی باشد. نوع اول، برونشیت حاد، به طور معمول بعد از چند روز یا چند هفته به پایان می‌رسد. با این حال، برونشیت مزمن ممکن است برای ماه‌ها طولانی شود , همچنین ممکن است به دفعات بازگردد.

قرار گرفتن در معرض آلرژن‌های رایج شایع‌ترین علت برونشیت مزمن است. این آلرژن‌ها شامل موارد زیر است:

 • دود سیگار
 • آلودگی هوا
 • گرد و خاک
 • گرده
 • دودهای شیمیایی

برخلاف آلرژی‌های فصلی، بسیاری از این آلرژن‌ها در محیط‌هایی مانند خانه‌ها یا محل‌های کار ماندگار می‌شوند. این امر باعث می‌شود که برونشیت مزمن پایدارتر و احتمال بازگشت بیشتر شود.

سرفه تنها علامت شایع بین برونشیت مزمن و حاد است.

آلرژی و نوزادان

آلرژی‌های پوستی امروزه در کودکان کم سن و سال بیشتر از چند دهه پیش شایع است. با این حال، با افزایش سن کودکان، آلرژی پوست کاهش پیدا می‌کند. آلرژی‌های تنفسی و غذایی با بزرگتر شدن کودکان شایع‌تر می‌شوند.

آلرژی‌های پوستی رایج در نوزادان شامل موارد زیر است:

 • اگزما: اگزما یک بیماری التهابی پوستی است که باعث خارش بثورات قرمز می‌شود. ممکن است این بثورات به آرامی توسعه یابد اما پایدار باشد.
 • آلرژی تماسی دراماتیک: این نوع حساسیت پوستی به سرعت، اغلب بلافاصله پس از تماس کودک با ماده تحریک کننده ظاهر می شود. درماتیت تماسی جدی‌تر می‌تواند به تاول‌های دردناک تبدیل شود و باعث ترک خوردگی پوست شود.
 • کهیر: کهیر برجستگی‌های قرمز در مناطقی از پوست است که پس از قرار گرفتن در معرض آلرژن ایجاد می‌شود. آنها پوسته پوسته و لایه‌ای نمی‌شوند، اما خارش کهیر ممکن است باعث خونریزی پوست شود.

بثورات غیرمعمول یا کهیر روی بدن کودک ممکن است شما را نگران کند.

زندگی با آلرژی

آلرژی شایع است و عواقب خطرناکی برای اکثر افراد ندارد. افرادی که در معرض خطر آنافیلاکسی قرار دارند، می توانند یاد بگیرند که چگونه آلرژی خود را مدیریت کنند و در شرایط اضطراری چه کنند.

بیشتر آلرژی‌ها با پرهیز و دوری کردن، داروها و تغییر شیوه زندگی قابل کنترل هستند.کار با پزشک یا متخصص آلرژی می‌تواند به کاهش هرگونه عارضه اصلی کمک کند و زندگی را لذت‌بخش‌تر سازد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments