قرص ریتالین ساندوز چیست ؟

متیل فنیدات هیدروکلرایدکه در قرص ریتالین ساندوز یافت می‌شود، یک محرک خفیف سیستم عصبی مرکزی است که دارای تاثیرات برجسته‎‌ای بر فعالیت‎‌های مغزی است. نحوه عملکرد دارو در انسان کاملاً درک نشده است، اما تاثیرات محرک آن کاملا قابل مشاهده است.

تصور می‌شود اثرات تحریک کننده آن ناشی از تحریک قشر مغز و احتمالاً تحریک سیستم فعال کننده شبکیه است. هیچ شواهد خاصی وجود ندارد که به روشنی مکانیسمی را تعیین کند که به موجب آن متیل فنیدات اثرات ذهنی و رفتاری خود را روی بیماران داشته باشد.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ به بررسی قرص ریتالین ساندوز خواهیم پرداخت و عملکرد آن را در بدن بررسی خواهیم کرد. با ما همراه باشید

معرفی قرص ریتالین ساندوز

شواهد قطعی در مورد چگونگی ارتباط اثرات مصرف متیل فنیدات هیدروکلراید با وضعیت سیستم عصبی مرکزی وجود ندارد. هیدرو کلراید متیل فنیدات به سرعت پس از مصرف داروهایی مثل قرص ریتالین ساندوز جذب می‎شود.

آشنایی با قرص ریتالین ساندوز

قرص ریتالین ساندوز که یکی از بهترین برندهای قرص ریتالین است توسط پزشک برای درمان بیماری‎‌هایی نظیر بیش فعالی و کمبود توجه یا ADHD و نوع خاصی از اختلال خواب مورد استفاده قرار می‎‌گیرد.

ریتالین می‎‌تواند تاثیر متفاوتی روی افراد داشته باشد. میزان تاثیر ریتالین بر روی افراد مختلف متناسب با شرایط آن‎‌ها متفاوت است. دوز مصرفی دارو از اهمیت بالایی برخوردار است.

تهیه قرص ریتالین ساندوز نیز بدون نسخه پزشک ممکن نیست. پزشک معالج شما موظف است تا شرایط شما را بررسی کرده و در صورت نیاز برای شما دارو تجویز کند. از مصرف بی‎‌رویه دارو و بدون مشورت با دکتر به شدت خودداری کنید. ریتالین به خاطر ساختار خود که حاوی متیل فنیدات است پتانسیل بالایی برای سوء مصرف دارد.

اگر دوز مصرف ریتالین از دستتان در رفت و بیشتر از دوز تجویزی پزشک مصرف کردید، حتما با پزشک خود تماس حاصل کنید و موضوع را با او در میان بگذارید. سوء مصرف ریتالین ممکن است خسارات جبران ناپذیری به شما بزند. در این مقاله قصد داریم تا با قرص ریتالین ساندوز بیشتر آشنا شویم.

استفاده از ریتالین برای درمان بیماری ADHD

ملاحظات تشخیصی ویژه علل اختصاصی ADHD را ناشناخته می‎‌داند و هیچ آزمایش تشخیصی درباره شناخت این بیماری وجود ندارد. تشخیص کافی، نه تنها مستلزم استفاده از منابع پزشکی است، بلکه نیاز به مراجعه به منابع ویژه روانشناختی، آموزشی و اجتماعی نیز دارد. تشخيص بايد براساس تاريخچه و ارزيابي کامل بيمار باشد.

قرص ریتالین ساندوز

نیاز به برنامه جامع درمان

قرص ریتالین ساندوز به عنوان بخشی از برنامه درمانی کلی برای ADHD ذکر شده است. ممکن است اقدامات ديگر روانشناختی، آموزشی، اجتماعی برای بیماران مبتلا به این بیماری در نظر گرفته شود.

درمان دارویی توسط ریتالین ممکن است برای همه بیماران مبتلا به این بیماری نیاز نباشد. درمان دارویی برای بیمارانی که علائم ثانویه از عوامل محیطی و یا سایر اختلالات روانپزشکی اولیه از جمله روان پریشی دارند، مورد استفاده قرار نمی‌‎گیرد. آموزش به کودکان و نوجوانان مبتلا و مداخله روانی و اجتماعی غالبا مفید بوده است.

در صورتي كه اقدامات درمانی به تنهایی کافی نباشد، پزشک معالج پس از بررسی شرایط بیمار تصمیم به تجویز ریتالین و یا داروهای مشابه برای درمان می‎گیرد. دوز مصرف دارو بسته به بیماری و سن فرد مبتلا متفاوت است.

پزشک در ابتدای دارو درمانی از دوز کم شروع می‎کند. به مرور و با توجه به شرایط بیمار پزشک تصمیم به تغییر دوز می‎گیرد.

مصرف طولانی مدت قرص ریتالین

تاثیر قرص ریتالین ساندوز برای استفاده طولانی مدت، یعنی بیش از ۴ هفته به طور سیستماتیک در آزمایشات کنترل شده با دارونما ارزیابی نشده است. در حقیقت پزشک باید در دوره طولانی مدت مصرف دارو، مرتبا شرایط بیمار را ارزیابی کند و از تاثیر دارو بر روند بهبود اطمینان حاصل کند.

مرگ ناگهانی در ارتباط با داروهای محرک مورد استفاده در درمان ADHD با دوزهای معمول در کودکان و نوجوانان با ناهنجاری‌‎های ساختاری قلبی یا سایر مشکلات جدی قلبی گزارش شده است. اگرچه برخی از مشکلات جدی قلبی به تنهایی خطر مرگ ناگهانی را به همراه دارد، اما نباید در کودکان، نوجوانان و بزرگسالان که دارای ناهنجاری‌‎های ساختاری قلبی شناخته شده هستند، از متیل فنیدات هیدروکلراید استفاده شود. سایر مشکلات جدی قلبی ممکن است اثرات ریتالین را افزایش دهد.

مرگ ناگهانی، سکته مغزی و انفارکتوس میوکارد در بزرگسالان که داروهای محرک را با دوزهای معمول برای ADHD مصرف می‎‌کنند نیز گزارش شده است. بزرگسالان احتمال بیشتری از کودکان دارند که ناهنجاری های ساختاری قلبی جدی مانند کاردیومیوپاتی، ناهنجاری های جدی در ریتم قلب، بیماری عروق کرونر یا سایر مشکلات جدی قلبی داشته باشند.

بزرگسالان با چنین ناهنجاری‎هایی نیز به طور کلی نباید با داروهای محرک درمان شوند. سوء مصرف محرک‎های CNS، از جمله هیدروکلراید متیل فنیدات، ممکن است با مرگ ناگهانی و سایر عوارض جانبی جدی قلبی عروقی همراه باشد.

عوارض قرص ریتالین ؛ آیا از عوارض قرص ریتالین باخبر هستید؟
بخوانید

اثرات استفاده بی رویه از ریتالین ساندوز

متیل فنیدات هیدروکلراید در بیمارانی که فشار خون متوسط تا شدید دارند نباید استفاده شود. داروهای سمپاتومیمیک می‌‎توانند باعث افزایش متوسط فشار خون و متوسط ضربان قلب شوند.

قرص ریتالین ساندوز

ممکن است تغییرات به تنهایی عواقب کوتاه مدت نداشته باشد، پزشک معالج موظف است بیمارانی را که برای آن‌‎ها قرص ریتالین ساندوز تجویز کرده است مرتبا مورد بررسی قرار دهد.

فشار خون و تپش قلب بیمارانی که ریتالین مصرف می‎کنند باید مرتبا بررسی شود. شواهد بالینی وجود دارد مبنی بر این که متیل فنیدات هیدروکلراید ممکن است آستانه تشنج را در بیماران با سابقه قبلی تشنج کاهش دهد. تجربه بالینی نشان داده است که تعداد کمی از بیماران هنگام درمان با ریتالین ممکن است افزایش در فرکانس تشنج را تجربه کنند. اگر فرکانس تشنج زیاد شود، پزشک باید مصرف دارو را قطع کند.

بیمارانی با سابقه ناهنجاری‎‌های CNS، مانند آنوریسم مغزی و یا سایر ناهنجاری‎‌های عروقی مانند واسکولیت یا سکته مغزی نباید با هیدروکلراید متیل فنیدات درمان شوند.

در صورتی که افراد سابقه بیماری خاصی داشته باشند، پزشک موظف به بررسی دوره‎ای خطرات احتمالی که بیمار را تهدید می‌‎کند را بر عهده دارد. به هیچ عنوان از ریتالین برای جلوگیری از خستگی طبیعی نباید استفاده شود.

مصرف ریتالین باید کاملا زیر نظر پزشک باشد. تهیه ریتالین بدون نسخه پزشک از داروخانه‎‌ها ممکن نیست. از دادن دارو به افراد مختلف حتی در صورتی که دارای ویژگی‎‌های مشابه بودند خودداری کنید.

سخن پایانی

قرص ریتالین ساندوز که از آن برای درمان بیماری‌‎های مثل بیش فعالی و یا اختلال نارکولپسی استفاده می‎‌شود، باید کاملا زیر نظر پزشک مصرف شود.

تهیه این دارو بدون نسخه پزشک ممکن نیست. ساندوز یکی از معروف‌‎ترین برندهای داروی ریتالین است. ریتالین به خاطر ساختار خود پتانسیل بالایی در وابستگی افراد به خود دارد. از مصرف این دارو بیش از دوز تجویزی توسط پزشک خودداری کنید.

۴.۳ | (۳)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x