یک درصد دیه کامل سال 1400 چقدر است؟

یک درصد دیه کامل سال ۱۴۰۰ چقدر است و چگونه محاسبه می‌شود؟ برای پاسخ به این سوال، ابتدا باید با چند مفهوم کلیدی مانند دیه، دیه کامل و دیه کامل سال ۱۴۰۰ آشنا شویم. هدف از این مقاله نیز دقیقا آشنایی بیشتر شما عزیزان با مفاهیم دیه و در راس آن‌ها، یک درصد از دیه کامل است.

دیه یکی از مجازات‌های اسلامی است و در مواقعی پرداخت آن واجب می‎شود که به هر دلیلی، امکان قصاص فرد بزه‌کار، میسر نباشد. هدف از پرداخت دیه نیز، تنبیه گناه‌کار و بازداشتن سایر افراد جامعه از ارتکاب بزه‌های مشابه است.

دیه انواع مختلفی دارد و مبلغ آن، در جرایم مختلف، متفاوت است. به عنوان مثال، دیه قتل نفس غیر عمد، تفاوت آشکاری با شکستگی دندان دارد. به عبارتی دیگر، محاسبه دیه و پرداخت آن، قوانینی دارد که به صورت شفاف، در قانون مجازات‌های اسلامی ذکر شده‌اند.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم شما را با یک درصد از دیه کامل آشنا کنیم. اصلا چه ضرورتی دارد که درصد دیه محاسبه شود؟ یک درصد دیه در چه جرایمی، باید پرداخت شود؟ اگر به دنبال یافتن پاسخ این سوالات هستید؛ حتما تا پایان با ما همراه باشید.

دیه کامل چیست؟

با مفهوم دیه به صورت کوتاه آشنا شدیم؛ حال اجازه دهید به بررسی دیه کامل نیز بپردازیم:

دیه کامل، مبلغی است که در شرع مقدس اسلام، برای قتل غیر عمد مرد مسلمان و یا قتل عمدی که اولیای دم مقتول، از قصاص صرف نظر کرده و به دریافت دیه راضی شده باشند، تعیین شده و باید توسط قاتل و یا بستگان درجه اول او، پرداخت شود.

دیه کامل چیست و یک درصد دیه چقدر است؟

مبلغ دیه کامل، به عنوان اساس و مبنای سایر دیه‌ها در نظر گرفته می‌شود؛ بدین ترتیب که برای انواع جرایمی که مشمول پرداخت دیه می‌شوند، درصدی از دیه کامل محاسبه شده و پرداخت می‌شود.

در قانون مجازات‌های اسلامی، برای جرایم زیر، پرداخت دیه واجب شده است:

 • دیه قتل: برای قتل نفس غیر عمد در نظر گرفته می‌شود و برابر با دیه کامل انسان است.
 • دیه منافع اعضاء: این دیه برای مواردی در نظر گرفته می‌شود که یکی  از حواس پنجگانه بدن انسان بر اثر عمل بزه‌کارنه فرد بزه‌کار، از کار افتاده باشند. (ممکن است در این مواقع، عضو بدن آسیبی ندیده و سالم باشد. برای مثال ممکن است گوش‌ها از نظر ظاهری سالم به نظر برسند، اما فرد شنوایی خود را از دست داده باشد.
 • دیه جراحت: برای مواردی در نظر گرفته می‌شود که بر اثر عمل مجرمانه فرد خاطی، جراحتی در بدن یک فرد دیگر ایجاد شده باشد.
 • دیه اعضای بدن: برای از بین رفتن یکی از اعضا در بدن فرد آسیب دیده، در نظر گرفته می‌شود.

از آن‌جایی که مبلغ دیه کامل، هر ساله تغییر می‌کند، در قوانین اسلامی، مبلغی به عنوان سایر انواع دیه در نظر گرفته نشده است؛ بلکه از درصدهای دیه کامل برای این‌گونه جرایم استفاده می‌شود.

دیه کامل چگونه محاسبه می‌شود؟

مبلغ دیه کامل انسان، در ابتدای هر سال و توسط ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران، محاسبه شده و به سایر ارگان‌های ذی‌ربط، ابلاغ می‌شود.

یک درصد دیه کامل 1399

در نحوه محاسبه دیه قیمت شتر در نظر گرفته می‌شود؛ به این صورت دیه کامل انسان مبلغی معادل قیمت ۱۰۰ شتر سالم است؛ البته ممکن است از مواردی همچون قیمت ۲۰۰ گاو سالم، ۱۰۰۰ گوسفند سالم و … نیز استفاده شود. لازم به ذکر است که میزان تورم سالیانه که توسط ریاست کل بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود نیز، در برآورد مبلغ دیه کامل هر سال، تاثیرگذار است.

همانطور که مشخص است، مبلغ دیه کامل هر سال تغییر می‌‎کند و به طبع آن، درصدهای دیه نیز افزایش می‌یابند.

نیم درصد دیه کامل سال ۱۴۰۰ + نحوه محاسبه و شرایط پرداخت
بخوانید

دیه کامل سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

در روز ۲۶ اسفند سال ۱۳۹۹ بود که سخنگوی قوه قضاییه، مبلغ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۰ را به میزان ۴۸۰ میلیون تومان، معادل ۴ میلیارد و ۸۰۰ میلیون ریال، اعلام کرد.

به دست آورن یک درصد دیه 99

لازم به ذکر است که نرخ دیه ، در ماه‌های حرام افزایش یافته و یک سوم کل دیه نیز علاوه بر مبلغ کلی، باید پرداخت شود. بدین ترتیب دیه کامل در ماه‌های حرام (محرم، رجب، ذی القعده و ذی الحجه) برابر با ۴۴۰ میلیون تومان خواهد بود.

یک درصد دیه کامل سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

بر اساس مبلغ دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۰ که ۴۸۰ میلیون تومان است، مشخص می‌شود که یک درصد دیه کامل سال ۱۴۰۰ نیز برابر با ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

تذکر: از آن‌جایی که تنها مبلغ دیه کامل انسان در ماه‌های حرام تغییر می‌کند، بنابراین در این ماه‌ها نیز، یک درصد دیه کامل، همان ۴/۸۰۰/۰۰۰ هزار تومان خواهد بود.

یک درصد دیه کامل در چه مواردی پرداخت می‌شود؟

برای پاسخ به این سوال، باید با تعاریفی مانند دامیه و حارصه بیشتر آشنا شویم:

 • دامیه: جراحتی است که به موجب ایجاد خونریزی در بدن فرد شود.
 • حارصه: جراحتی است که تنها منجر به کبودی شده و منجر به خون‌ریزی نمی‌شود.

محسابه یک درصد از دیه سال 1399

حال و با توجه به تعاریف بالا، یک درصد دیه کامل سال ۱۴۰۰ در موارد زیر قابل پرداخت است:

 • حارصه‌ای که روی سر یا صورت فرد ایجاد شده باشد.
 • دامیه‌ای که روی بدن ایجاد شده باشد.
 • دامیه‌ای که روی دست و پا ایجاد شده باشد.
 • دامیه‌ای که روی گردن ایجاد شده باشد.

به عبارتی ساده‌تر، یک درصد دیه در مواقعی که جراحت ایجاد شده باشد، پرداخت می‌شود.

کلام پایانی

در پایان این مقاله، آرزو می‌کنیم که هرگز در موقعیت‌هایی قرار نگیرید که مجبور به پرداخت دیه باشید. تحقق این امر نیز، تنها اندکی خویشتن‌داری و احتیاط بیشتر می‌طلبد.

اگر در ارتباط با انواع دیه و روش تعیین و پرداخت‌ آن‌ها، سوال یا ابهامی دارید، در بخش نظرات همین مقاله مطرح کنید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول در ارتباط با یک درصد دیه کامل

یک درصد از دیه کامل سال ۱۴۰۰ چقدر است؟

از آن‌جایی که دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۰ معادل ۴۸۰ میلیون تومان در نظر گرفته شده است؛ می‌توان نتیجه گرفت که یک درصد از دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۰ نیز برابر با ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود.

آیا بخیه پیشانی شامل یک درصد دیه کامل می‌شود؟

در صورتی که جراحت ایجاد شده روی پیشانی به گونه‌ای باشد که تنها منجر به کبودی و ورم شده باشد، مشمول یک درصد از دیه کامل انسان خواهد بود.

یک درصد از دیه ارش چقدر است؟

از آن‌جایی که مبلغ ارش نامقدر است و باید توسط دادگاه تعیین شود، نمی‌توان یک درصد آن را نیز محاسبه کرد. یک درصد ارش تنها زمانی قابل تخمین است که مبلغ ارش از قبل و بعد از نظر کارشناس پزشکی قانونی، تعیین شده باشد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
19 نظرات
 1. رضا می گوید

  سلام آقای وکیل برای من دیه نوشته شده الان توی ابلاغیه ام امده
  خمس یک درصد دیه انسان کامل
  تورم بینی داشته
  این حکم و دیه اشان چقدر میشه ممنون میشم اگه جواب بدید

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام. با توجه به ابلاغیه‌ای که دریافت کردید، مقدار دیه شما ۹۶۰ هزار تومان است.

 2. امین فرازی می گوید

  سلام
  جسارتا بنده محکوم به پرداخت دو هاشمه شده ام
  باتوجه به وقوع اتفاق در تاریخ ۱۲/۱۲/۱۳۹۹ وصدور حکم درتاریخ ۱۴۰۰/۰۵/۳۰ سائلم که بنده باید دیه سال ۹۹ را پرداخت کنم یا دیه سال ۱۴۰۰ را؟
  مبلغ دیه بنده چه میزان است؟
  باسپاس

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، جریمه‌ای که باید پرداخت کنید با توجه به دیه سال ۱۴۰۰ تعیین می‌شود. مقدار دیه هاشمه در سال ۱۴۰۰، ۴۸ میلیون تومان است که با توجه به حکم، شما باید ۹۶ میلیون تومان پرداخت کنید.

 3. علی می گوید

  باسلام.برادربنده سال۸۵محکوم به پرداخت۷۵۰هزارتومان دیه به شخصی که دعواکرده بودندشد وانزمان بدلیل ناتوانی درپرداخت دیه،قرارشد اقساطی وماهیانه۳۸۸۰۰تومان به حساب دادگستری بریزه که درسال۸۵فقط ۳قسط راپرداخت کردوتاامروز۱۵/۶/۱۴۰۰نه بقیه قسط رونداده ونه بقیه دیه رو.میخاستم بدونم الان چجوری بایدپرداخت بشه ایا بروزمحاسبه میشه؟واگه میشه چقدباید دیه بده .درضمن مبلغ کل دیه درسال۸۵ حدود۲۶۲۵۰۰۰۰تومان بوده.باتشکرازشما

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، همه این مواردی که سوال کردید به نوع شکایت و دادنامه طرف مقابل شما دارد. ممکن است، طرف مقابل یا وکیلش درخواست پرداخت بقیه مبلغ دیه به نرخ روز را مطرح کنند و حتی بخواهند که دادگاه برای دیرکرد پرداخت، جریمه هم تعیین کند.

 4. کاربر می گوید

  سلام وقت بخیر
  طرف ما محکوم به پرداخت یازده میلیون دیه شده که درخواست اعسار داده و پذیرفته شده که یک درصد دیه کامل پیش قسط و مابقی بصورت ماهیانه چهارهزارم دیه کامل از دیه خوانده تا استهلاک کامل محکوم به پرداخت بشه.مقدار پیش قسط و ماهیانه چقدر هستش؟

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام، وقت شما هم بخیر، یک درصد دیه کامل در سال ۱۴۰۰ معادل چهار میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است. با توجه به رای دادگاه مقدار قسط ماهانه هم یک میلیون و ۹۲۰ هزار تومان می‌شود.

 5. مریم می گوید

  یک درصد دیه مرد مسلمان چقدر میشه

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، یک درصد دیه مرد مسلمان در سال ۱۴۰۰ معادل ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان است.

 6. علی می گوید

  با سلام دیه شکستگی بند دوم انگشت کوچک دست چپ چقدر می باشد باتشکر

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، دیه شکستگی هر بند انگشت دست در صورتی که به صورت کامل بهبودی پیدا کند، ۴ میلیون و ۶۸۰ هزار تومان و در صورتی که دچار عیب یا نقصی شود، ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان است.

 7. زهرا می گوید

  سلام همسر من تصادف کرده و دادگاه براش یکدرصد ارش دیه کامل رونوشته منظور از ارش چیه و مبلغ چقدر میشه ؟ ممنونم

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و روزبخیر، در قانون مجازات اسلامی برای مواردی که به طور مستقیم دیه تعیین نشده، مبلغی به عنوان ارش تعیین می‌شود. ارش به صورت درصدی از دیه حساب می‌شود برای اطلاعات بیشتر می‌توانید مقاله جدول ارش و دیه را در ایده آل مگ مطالعه کنید.
   مبلغ ارش همسر شما هم ۴ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان می‌شود.

 8. محمد می گوید

  سلام خسته نباشید ببخشید من سه تاانگشت دست راستم انگشت کوچیکع له شده انگشت دومی ناخن نیست باتیکه ازگوشت انگشت سومم ازبالایی انگشت گوشت کنده شده دیه اش چقدرمیشه ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز پرونده شما باید توسط پزشکی قانونی و به صورت دقیق مورد بررسی قرار بگیره. تخمین دیه شما در این شرایط، مقدور نیست.

 9. یوسف می گوید

  سلام خسته نباشید
  توی کارخانه هتگام کار انگشت شست دست چپم زیر ناخن از دوجا شکسته و ناخن انگشتم سیاه شده میخواستم بدونم دیه چقدر میشه با تشکر فراوان

 10. علی می گوید

  سلام خسته نباشید
  سال ۹۸،همسایه من با شخص دیگری به من حمله کردن و الان ابلاغیه آمده که برای ۸درصد دیه اعسار ببندند،مگه تو جرائم عمد میتونند ،ومن چگونه میتونم از خودم دفاع کنم،چون زمانی که این اتفاق افتاد محکوم به،ماشین شاستی،خونه ۱۰۰متری،مغازه تجاری و حساب ۱/۵میلیاردی،داشت،الان اگه بنام کسی کرده باشه را نمیدونم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز پرونده شما نیاز به بررسی دقیق داره . توصیه می‌کنیم با یک کارشناس حقوقی مشورت کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code