عوارض دیالیز

بررسی عوارض همودیالیز

کلیه ها مسئول فیلتر کردن مواد زائد از خون می باشند. دیالیز روشی است که جایگزین بسیاری از عملکردهای طبیعی کلیه است. کلیه ها دو اندام هستند که در ۲ طرف پشت حفره شکم قرار دارند. دیالیز می تواند به افراد بیمار اجازه دهد که زندگی های مولد و مفید داشته باشند، حتی اگر کلیه های آنها به طور مناسب کار نکنند. طبق گزارش داده های سالانه ایالات متحده آمریکا در سیستم کلی داده ها (USRDS) ، حدود ۴۶۸۰۰۰ بیمار دیالیز را در ایالات متحده دریافت کردند. بیش از ۱۹۳۰۰۰ بیمار اضافی پیوند کلیه را برای بیماری کلیوی نهایی انجام دادند.

دیالیز بیماران کلیوی

با انجام دیالیز، می توانید به کلیه های خود برای انجام وظیفه شان کمک کنید. کلیه نقش های زیادی دارد. یک وظیفه از کلیه این است که تعادل مایع بدن را تنظیم کند که این کار را با تنظیم میزان ادرار که روزانه دفع می شود، انجام می شود. در روزهای گرم، بدن بیشتر عرق می کند. بنابراین، آب کمتر از طریق کلیه دفع می شود. در روزهای سرد بدن تعرق کمتری دارد، بنابراین خروجی ادرار باید بیشتر باشد تا تعادل مناسب در بدن حفظ شود. کار کلیه برای تنظیم تعادل مایع با تنظیم خروجی ادرار است.

یکی دیگر از وظیفه اصلی کلیه این است که مواد زائد را که بدن در طول روز تولید می کند حذف کند. عمل سلول ها تولید مواد زائد است که باید از بدن خارج شوند. هنگامی که این مواد زائد به اندازه کافی دفع نشوند، در بدن انباشته می شوند. ارتفاع مواد زائد، همانطور که در خون اندازه گیری می شود، “آسوتمی” است. هنگامی که مواد زائد تجمع می یابند، باعث ایجاد احساسی در سراسر بدن می شوند که به نام “اورمیا” است که به علت اوره و سایر ترکیبات زائد نیتروژنی است.

عوارض دسترسی به همودیالیز (HD) باعث مشکلات زیادی برای پزشکان عمومی، سیستم مراقبت بهداشتی و مخصوصا برای افراد مبتلا به بیماری کلیوی نهایی می شود. عوارض جانبی مزمن HD عبارتند از: ترومبوز، عفونت، سندروم استروئیدهای استروئیدی، آنوریسم، فشار خون وریدی، هماتوم، نارسایی قلبی و خونریزی طولانی و منجر به مداخلات مکرر و افزایش میزان مرگ و میر می شود. علاوه بر این، مداخلات دسترسی اغلب پر هزینه و چالش برانگیز هستند و ممکن است نیاز به جراحی تخصصی داشته باشند.

عوارض همودیالیز

ترومبوز و عفونت شایع ترین اختلال های دسترسی عروقی هستند و ترومبوز شایع ترین علت از دست دادن دسترسی به عروق است. ترومبوز و عفونت اغلب در گرافتهای آئرویوژنز (AVG) و کاتتر دیالیز بیشتر از فیستول آئورت (AVF) دیده می شود. نتایج مطالعه و نتایج آزمایشات دیالیز (DOPPS) گزارش می دهد که AVG 3.8 برابر بیشتر از نیاز به ترومبکتومی است و ۳.۰ برابر بیشتر از مداخلات درمانی لازم است تا AVF1.3. نرخ ترومبوز AVF در محدوده ۰.۲ تا ۰.۸ در سال باقی می ماند و میزان ترومبوز AVG معمولا در محدوده ۰.۶ تا ۱.۲ در سال است. اگر چه داده های سیستم کلیه ایالات متحده آمریکا (USRDS) تایید می کند که AVF دارای کمترین میزان عوارض در دسترس هر گونه دسترسی عروقی می باشد. (۰.۶۴ روش در سال در مقایسه با ۱.۶۱ برای AVG5.6؛ هنگامی که یک فیستول اولیه ایجاد شده است، ترومبوز عامل اصلی از شکست در تقریبا ۴۰٪ موارد ۱.۷ می باشد).

عوارض عفونی دیالیز

عوارض عفونی از دسترسی عروقی یک منبع عمده مرگ و میر در میان بیماران HD است. مطالعات قبلی عفونت را به عنوان یک علت شایع مرگ گزارش کرده اند. آمار نشان دهنده حاکی از آن است که۹.۵ تا ۳۶ درصد از مرگ و میر در بیماران HD است. گزارش شده است که عفونتهای دسترسی عروقی (که اغلب در بیماران با استفاده از کاتترهای دیالیز یافت می شوند) تا ۴۸ تا ۷۳ درصد از همه باکتریمی ها در بیماران HD هستند. خطر ابتلا به باکتریایی با کاتترهای کوبنده تونل به طور متوسط ​​۲/۱ در هر ۱۰۰۰ کاتتر روز است. این در معرض خطر باکتریایی تقریبا ۲۰ تا ۲۵ درصد در طول مدت مصرف متوسط ​​است .خطر ابتلا به عفونت به طور متوسط ​​۱۰ درصد در AVG، ۵ درصد در فیستول انتقال یافته و کمتر از ۲ درصد در فیستول غیر انتقال یافته است.

عوارض عفونی دیالیز

سندروم استروئیدهای ایسکمیک ثانویه در حدود ۵ تا ۱۰ درصد از موارد به یک دسترسی به عروق کرونر HD رخ می دهد. پایه پاتوفیزیولوژیک این شرایط یک کاهش یا تغییر معکوس جریان در بخش شریانی است که به دور از AVF یا AVG ایجاد می شود که ناشی از مقاومت کم خروجی فیستول می باشد.موارد خفیف را می توان از نزدیک مشاهده کرد، زیرا بیشتر آنها در چند هفته معکوس می شوند؛ با این وجود، موارد شدید مستلزم مداخله فوری برای جلوگیری از عوارض شدید عصبی، از جمله نوروپاتی ایسکمیک و گانگرین ایسکمی با نیاز بالقوه برای قطع عضو می باشد. از جمله درمان های جراحی و آندوسکوپی که در این رابطه استفاده شده است عبارتند از: اتصالات دسترسی، باندینگ، انقباض، ترمیم شریان های دفاعی و پیوند فاصله بازو دچار دیستال. بهترین نتایج گزارش شده برای درمان سندرم سرقت همراه با دسترسی به دیالیز با نگهداری تابع دسترسی و معکوس شدن علائم، با پیوند مجدد دیستال ریوی مجاری صفراوی (DRIL) و روش تجدید نظر شده (Miller) مورد استفاده قرار گرفته است.

عفونت های ناحیه ای و شبه آئونوریسم ناشی از چرخش محل سوزن نادرست و یا به عنوان عوارض تنگی پروگزیمال بیشتر، عوارض کمتر از دسترسی عروقی است. پودودنوریزم AVG می تواند خونریزی شدیدی داشته و به مداخلات اورژانسی جراحی نیاز داشته باشد. انتخاب کارکنان مناسب دیالیز برای کانال دسترسی همراه با آموزش کانولاسیون برای کارکنان و بیماران ممکن است خطر این عوارض را کاهش دهد. علاوه بر این، شکل دسترسی به طور قابل توجهی پیچیده است که نگرانی عمده لوازم آرایشی برای بسیاری از بیماران است.

پرفشاری خون وریدی در حدود ۳٪ فیستول و پیوند رخ می دهد و معمولا به تنگی ورید مرکزی (CVS) مرتبط است. آنژیوپلاستی انتقال دهنده پوست از یک CVS همراه با قرار دادن استنت در صورت لزوم، موثر است و درمان اولیه برای چنین ضایعات به دلیل عدم وجود گزینه های جراحی زنده و قابل قبول است.

هماتوم ها ناشی از نفوذ سوزن است. نفوذ سوزن فیستول جدید یک عارضه نسبتا شایع است که بیشتر در بیماران مسن رخ می دهد. سیاست های نمونه و مراحل برای کانال جدید AVF در www.fistulafirst.org در دسترس است. اگر شکست فیستول بیش از ۲۰٪ از خروجی قلب اتفاق بیفتد، ضربان قلب از خروجی فیستول بالا می رود. این عارضه بسیار نادر است (کمتر از ۱٪ از سری موارد).

 

خونریزی دسترسی طولانی مدت نباید نادیده گرفته شود و باید سوء ظن فشار داخل درونی، تنگی خروجی یا التهاب موضعی را افزایش دهد. خونریزی طولانی مدت نیز ممکن است از طریق heparinization ، دسترسی به انسداد در هنگام قاعدگی قبلی یا آتروفی پوست ایجاد شود. در این قبیل از موارد معاینه بالینی سایت باید انجام شود و اندازه گیری های قبل و بعد از استاتیک یا دینامیکی فشار وریدی باید بررسی شود.

مدیریت دسترسی به عروق در دهه های گذشته به طور چشمگیری بهبود یافته است. راه حل های جدید درمان شامل قفل کاتتر، مهندسی بافت بیولوژیک و ادغام کانال های دسترسی فعلی به یک دستگاه منحصر به فرد در حال حاضر در حال توسعه و ارزیابی هستند. امید است که این و دیگر فناوری های جدید از بروز عوارض دسترسی عروقی در آینده بکاهد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code