تغییر دکوراسیون منزل با هزینه اندک

روح انسان همیشه طالب تازگی و تنوع است؛ محیط منزل نیز از آن جهت که انسان زمان زیادی را در آن می گذراند نیاز به یک تغییر دکوراسیون دارد.

حتی ممکن است شما به تازگی به یک خانه جدید نقل مکان کرده باشید و برخی قسمت های خانه باب میل‌تان نباشد. می توانید با ایجاد تغییراتی، آن را متناسب با سلیقه خود تغییر دهید تا احساس شادی و راحتی بیشتری در منزل خود داشته باشید.

این روزها به خصوص با هزینه های گزافی که اجاره بها و یا خرید خانه بر خانواده ها تحمیل می کند، هر کسی به دنبال کم کردن هزینه های زندگی است. شاید برخی با تفکر اینکه تغییر دکوراسیون حتما مستلزم صرف هزینه های گزافی است هرگز به این کار اقدام نکنند؛ اما اگر بدانید به راحتی با هزینه های اندک و فقط کمی خلاقیت می توانید در محیط منزل‌تان تغییر و تنوع ایجاد کنید حتما این کار را خواهید کرد.

نقاشی دیوارهای خانه

رنگ آمیزی، به خصوص اگر نقاشی قسمت کوچکی از منزل باشد، بسیار کار ارزان و ساده ای است؛ چون خودتان هم می توانید به کمک یک غلطک رنگ آمیزی و یک سطل رنگ کوچک، تغییری کوچک در دکوراسیون منزل ایجاد کنید که اثر بزرگی در روحیه شما دارد.

پیشنهاد ما این است که اتاق های کوچک یا فضاها و راهروهای باریک و تنگ را با رنگ های شاد و روشن دربیاورید تا فضا بزرگ تر به نظر بیاید.

حتی می توانید فقط قسمتی از منزل را رنگ کنید؛ مثلا فقط یکی از دیوارهای سالن پذیرایی را رنگ کنید. نقاشی دیوار پشت کاناپه با رنگ مکمل رنگ مبل ها باعث می شود مبلمانتان بیشتر به چشم بیاید.

با این ترفندها خودتان منزلتان را رنگ کنید:

ترفندهای نقاشی خانه

استفاده از آینه

آینه نور را در خود منعکس می کند و فضا را روشن تر جلوه می دهد به این ترتیب روحیه ساکنان خانه نیز شادتر خواهد شد. سبک چیدمان خانه تأثیر بسزایی در روحیه افراد خانه و بهبود افسردگی دارد؛ به خصوص نور و استفاده از رنگ های روشن روحیه را شادتر خواهد کرد.

استفاده از آینه نیز راهکار مناسبی برای بزرگ جلوه دادن فضاهای کوچک است. اگر آینه های دکوراتیو دارید آن ها را در همین فضاها قرار دهید تا با منعکس کردن نور و بازتاب فضای مقابلشان اتاق را بزرگ تر نشان دهند.

آینه در دکوراسیون

اگر پنجره های کوچکی دارید و یا نور کمی از پنجره به منزلتان می تابد، آینه را در دیوار مقابل پنجره نصب کنید تا نور طبیعی آفتاب را دوبرابر نشان دهد.

حتی می توانید برای اینکه ارزان تر تمام شود، از شیشه بری ها آینه بدون قاب بگیرید و آن را به دیوار نصب کنید.

استفاده از وسایل دکوری قدیمی

حتی اگر خانه خود را با مبلمان مدرن چیده اید هیچ اشکالی ندارد برای تغییر دکوراسیون از وسایل دکوری قدیمی که همین الآن شاید در انباری شما باشد استفاده کنید. حتی کاردستی های بچه ها می تواند به عنوان یک وسیله دکوری استفاده شود.

در سبک های جدید دکوراسیون، تلفیق وسایل قدیمی و جدید هیچ اشکالی ندارد؛ بنابراین شما حتی می توانید یک وسیله دکوری کوچک و ارزان قیمت از وسایل دست دوم فروشی ها خریداری نمایید. حتی اگر مبلمان شما گران قیمت باشد، قرار دادن وسایل ارزان در کنار وسایل گران نمی تواند سبک چیدمان منزل را بهم بزند. در سبک مدرن هیچ قانونی وجود ندارد.

علاوه بر تلفیق وسایل قدیمی و جدید، وسایل گران و ارزان، می توانید وسیله های طرح دار و ساده را در کنار هم بگذارید و به این ترتیب گرما و صمیمیت فضا را نیز بیشتر کنید.

وسایل قدیمی در دکوراسیون

دکور با کار دست خودتان

این روزها اگر به تابلوهایی که فروخته می شوند دقت کنید متوجه می شوید هر نوع خلق اثر را می توان به عنوان یک اثر هنری خلاقانه به عنوان یک تابلو یا مجسمه استفاده کرد.

حتی اگر نقاشی بلد نیستید کمی جسارت به خرج دهید؛ یک بوم و سه رنگ اصلی را خریداری کنید و یک نقاشی ساده بکشید. برای اینکه ترستان بریزد یک جستجوی اینترنتی انجام دهید و به تابلوهای هنرمندان که به فروش می رسد نگاه کنید. از آن ها ایده بگیرید. حتی رنگ آمیزی یک بوم نقاشی با یک رنگ ساده و کشیدن چند دایره با رنگی متفاوت در آن یک اثر هنری زیباست که می تواند بر زیبایی منزل شما بیفزاید. (برای مثال به تابلویی که در عکس بالا، روی شومینه قرار گرفته دقت کنید)

یک روش دیگر، که می تواند برای تزئین کتابخانه، روی کنسول و … استفاده شود خریداری خاک رس و ساختن یک مجسمه ساده است. برای این یکی هم به روش بالا عمل کنید.

استفاده از کاور مبل

کاور مبل ها می تواند به راحتی با تغییر فصل یا هر چند وقت یک بار عوض شود و هر بار دکوراسیون جدیدی به شما هدیه دهد. به علاوه، وقتی مبلمانتان کاور داشته باشد دیگر نگران کثیف شدن چیزی نخواهید بود.

یک بار پارچه گلدار می خرید و روی مبل ها می اندازید، یک بار دیگر از پارچه ساده با یک رنگ سرد استفاده می کنید و در فصل زمستان هم می توانید از رنگ های گرم تر استفاده کنید. به این ترتیب مرتبا مبلمان جدیدی خواهید داشت بدون اینکه هزینه گزافی برای آن صرف کرده باشید.

آویزان کردن گلدان در آشپزخانه

آشپزخانه باید محیطی گرم و دوست داشتنی باشد تا بچه ها را به فضای داخل خودش بکشاند و مهمان ها برای صرف غذا در آن احساس راحتی داشته باشند.

از آنجا که در آشپزخانه به فضای زیادی نیاز است، بهترین انتخاب این است که گلدان ها را از سقف آویزان کنید تا فضای روی کابینت ها برای آشپزی و قرار دادن وسایل خالی بماند.

به خصوص استفاده از گیاهان رونده که از گلدان به سمت پایین سرازیر می شوند، برای آویختن به سقف بسیار مناسب اند. گلدان ها نگاه ها را جذب می کنند و حس طراوت، تازگی و شادابی به محیطشان القا می کنند.

گل و گیاهان آپارتمانی

با آپارتمان نشینی، محیط زندگی ما از طبیعت دور شده؛ درحالی‌که طبیعت و بودن در طبیعت بسیار برای بهبود روحیه خوب است.

استفاده از گل و گیاه هیچ ربطی به سبک و رنگی که در دکوراسیون منزلتان استفاده کرده اید ندارد.

شما می توانید در هر فضایی از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. به علاوه اینکه قیمت آن ها بسیار پایین است. برای ارزان تر شدن می توانید از گلدان های پلاستیکی ساده خودشان استفاده کنید، زیبایی گل آن قدری زیاد هست که کسی توجهی به گلدان آن نکند. با این حال می توانید خودتان نیز خلاقیت به خرج داده و گلدان های پلاستیکی را رنگ آمیزی کنید و یا از سطل های زباله زیبا و سبدی به عنوان پوششی برای گلدان استفاده کنید.

گیاهان آپارتمانی در دکوراسیون

گیاهان سبز را در فضاهای مرده خانه جا دهید تا همه جای خانه پر از زندگی شود؛ مثلا گوشه دیوارها، پشت مبل ها و … .

گل های رنگارنگ نیز برای روی میزها مناسب اند. می توانید گل های طبیعی را خشک کنید و از آن ها برای گلدان های روی میزتان استفاده کنید.

تغییر رنگ مبلمان چوبی، پلاستیکی یا فلزی

تغییر دکوراسیون می تواند با تغییر رنگ تخته پشت کتابخانه حاصل شود.

اگر یک میز قدیمی چوبی دارید می توانید آن را به یکی از رنگ های مشکی، سفید، قهوه ای یا سبز تیره رنگ کنید که برای چوب طبیعی تر به نظر می رسند. البته انتخاب رنگ به سلیقه شما بستگی دارد. شاید حتی رنگ زرد برای بعضی فضاها مناسب باشد.

حتی می توانید بعد از اینکه رنگ خشک شد، با یک سیم ظرفشویی روی بعضی قسمت ها را بسابید تا رنگ زیری دیده شود و کهنه و قدیمی به نظر برسد.

مبلمان چوبی در دکوراسیون

در منازل قدیمی که قاب پنجره ها آهنی هستند نیز می توانید از همین تکنیک برای ایجاد یک تغییر دکوراسیون ارزان و کم هزینه استفاده کنید.

تغییر نحوه چیدمان وسایل و مبلمان

این روش کاملا بی هزینه و یکی از قدیمی ترین روشهایی است که خانم ها برای تغییر دکوراسیون منازلشان استفاده می کنند.

اما این بار ما قصد داریم به شما یک سبک جدید آموزش بدهیم.

فقط مبل ها را جابه جا نکنید، بلکه خلاقیت به خرج دهید و یک سبک جدید به وجود بیاورید، مثلا می توانید میز نهارخوری را در مقابل یکی از کاناپه ها قرار دهید و یک فضای گرم، صمیمی و راحت ایجاد کنید که هم برای صرف غذا مناسب است و هم برای دورهمی های عصرانه. این روش برای منازل کوچک نیز بسیار مناسب است. البته برای استفاده از این روش باید پایه های میز نهارخوری خود را کوتاه کنید تا ارتفاع آن برای کاناپه مناسب شود.

تغییر اتاق ها نیز یکی دیگر از روش های تغییر چیدمان است؛ مثلا اگر منزل شما به اندازه کافی اتاق دارد، می توانید یکی از اتاق ها را که ممکن است الآن اتاق خواب باشد به اتاق نهارخوری تبدیل کنید. آن را با آویختن تابلوهایی از عکس های خانوادگی و یک لوستر با نور ملایم مناسب و جذاب کنید.

به همین ترتیب می توانید یک اتاق را به اتاق تلویزیون تبدیل کنید و فقط یک کاناپه و یک تلویزیون در آن بگذارید. این فضا را نیز با گلدان هایی از گل های طبیعی فرح بخش و جذاب کنید.

کاشی کاری روی دیوار

می توانید با چسباندن چند عدد کاشی در کنار هم بر روی دیوار، یک تابلوی جدید و ارزان داشته باشید. این کاشی ها حتی می توانند شکسته باشند. مهم این است که با خلاقیت به طرز زیبایی در کنار یکدیگر قرار بگیرند به گونه ای که جلوه داشته باشند.

 

کوسن های جدید

حتی خرید چند عدد کوسن جدید با رنگ های شاد و متفاوت می تواند یک تغییر بزرگ در دکوراسیون خانه به وجود بیاورد.

برای اینکه هزینه کمتری صرف این کار کنید می توانید یک کیسه پارچه ای بدوزید و درون آن را با پشم شیشه پر کنید.

تعویض روتختی

اگر دو دست روتختی داشته باشید می توانید هرازگاهی روتختی خود را عوض کنید و یک رنگ و روی جدید و نو به اتاق خواب خود بدهید.

به جزئیات توجه کنید

گاهی حتی تغییرات کوچک و جزئی اثر خوبی بر روحیه ما می گذارد؛ مثلا دسته کابینت ها را عوض کنید، شیرهای آب را تعویض کنید، یک لامپ را  -با توجه به فضا- کم نورتر یا پرنورتر کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code