سفری به رشت پایتخت خوراک ایران

رشت مرکز استان گیلان از زیباترین شهرهای ایران محسوب می شود که در شمال کشور و نزدیک دریای خزر واقع شده است. این شهر دارای آثار تاریخی، فرهنگی و طبیعی فراوانی است.رشت از نظر جاذبه های طبیعی در میان شهرهای ایران کم نظیر است. ایرانی ها وقتی می خواهند برای سفر به یک منطقه سرسبز برنامه ریزی کنند به طور قطع رشت و استان گیلان را یکی از این گزینه ها انتخاب می کنند.

زیبایی های رشت

رشت به عنوان مرکز استان  گیلان هرچند با دریای خزر اندکی فاصله دارد اما در مرکز این شهر و به ویژه در حاشیه شهر مملو از زیبایی های طبیعی دیده می شود. جنگل های سراوان و هیرکانی از جمله جاذبه های طبیعی این شهر است که هیچ گردشگری حاضر دیدن این مناظر را از دست بدهد.

از مشخصه های مهم این شهرو همه شهرهای استان گیلان، میهمان نوازی مردم این استان است که شهره عام وخاص می باشد. بازارهای محلی از جمله جاذبه های گردشگری این استان است که این بازارها به تفکیک روزهای هفته در شهرهای مختلف این استان برگزار می شود.

دراین بازارها محصولات تولیدی این استان به وفور پیدا می شود و معمولا این بازارها یکی از مقاصد اصلی گردشگران در سفر به شهر رشت است. رشت از نظر تنوع غذایی و خوراک رتبه نخست کشور را در اختیار دارد و حتی چند سال پیش از سوی سازمان یونسکو به عنوان پایتخت خوراک ایران معرفی شد.

گیلان و خاصه رشت در خیلی از هنرها و فعالیت ها جزو اولین ها در کشور محسوب می شود به طوری که اولین تئاتر ایران در رشت برگزار شد. از استان گیلان و رشت هنرمندان زیادی از رشته های مختلف در سطح کشور فعالیت می کنند که دارای آثار و فعالیت های تاثیرگذار در سطح ملی و بین المللی نیز هستند. 

خانه میرزا کوچک خان

یکی از دیدنی های شهر رشت خانه میرزا کوچک خان جنگلی از مبارزان دوره مشروطیت تشکیل می دهد.

این خانه مدت ۸۵ سال خالی از سکنه بوده و به صورت مخروبه ای بدل شده بود که در سال ۱۳۸۲ بازسازی شده و همه روزه از ساعت ۸ صبح تا ۱۳ به نشانی رشت، استاد سرا،خیابان سهیل دبیری میزبان گردشگران و علاقه مندان است.

یونس استادسرایی ملقب به میرزا کوچک خان فرزند میرزا بزرگ در سال ۱۲۵۷ هجری شمسی در همین خانه متولد شد.

او از بزرگ‌ترین مبارزان جنبش جنگل بود و با هدف آزادسازی گیلان از اشغال روسیه مبارزه می‌نمود. این مبارز ملی‌گرا در یکی از مبارزه‌هایش شکست سختی خورد و پس از عقب‌نشینی به کوه‌های تالش پناه برد و در آنجا در اثر یخ زدگی جان خود را از دست داد.

این خانه ۳۰۰ مترمربع مساحت دارد و از دو طبقه تشکیل شده که هر طبقه‌اش ۴ اتاق و ایوانی بزرگ دارد. در حیاط خانه هم سردیسی از میرزا کوچک خان جنگلی به چشم می‌خورد که اطرافش با باغچه‌های کوچکی احاطه شده است. در طبقه اول خانه، کتاب‌هایی مربوط به تاریخ گیلان و نهضت جنگل به چشم می‌خورد و در طبقه دوم نیز انواع وسایل شخصی میرزا کوچک خان مانند تفنگ‌ها، ظروف و غیره به نمایش گذاشته شده‌اند.

 آرامگاه میرزا کوچک خان جنگلی نیز در محله سلیمان داراب رشت قرار دارد. در کنار آرامگاه، قبور دیگر مجاهدان نهضت جنگل به چشم می‌خورد.

خانه-میرزا-کوچک-خان

خانه ابریشمی

وقتی به رشت مسافرت می کنید با آثار مختلف تاریخی دوره های مختلف به ویژه دوره قاجار مواجه می شوید. محله صیقلان رشت یکی از جاهایی است که می توانید این آثار را مشاهده کنید.

جاذبه های گردشگری شهر رشت

در محله صیقلان رشت، خانه ای از دوران قاجار به یادگار مانده که به دلیل اینکه مالک آن حاجی میرزا ابریشمی بوده، بانام خانه ابریشمی شناخته می شود. این خانه از دو تالار بانام های چینی خانه و تالار آینه تشکیل شده و هر یک از تالارها با آئینه کاری های زیبا تزئینات شده اند و تصویری منحصر به فرد را خلق کرده اند

چشمه آب شور

سرزمین گیلان و از جمله رشت پر از چشمه هاست. وقتی این چشمه ها را درکنار دنیایی از سرسبزی ها می بینید مناظر بسیار شگفت انگیزی ایجاد می کند که هر گردشگری را به خود جذب می کند.

در روستای آقادانا پیر و در مسیر رشت به لاکان، جنگل انبوه و زیبایی وجود دارد که در دل خود چشمه آب شور لاکان را جای داده است. این چشمه پس از خارج شدن از دل زمین به حوضچه ای باتلاقی می ریزد که دیواره های آن با رسوبات آهکی پوشیده شده است.

آب این چشمه مملو از نمک و شور است و به همین دلیل چشمه شور نامگذاری شده است.آب این چشمه خاصیت درمانی دارد و برای درمان بیماری های پوستی مفید است. این منطقه به ویژه در فصل تابستان مملو از گردشگران می شود.

چشمه ی آب شور
چشمه ی آب شور

بازار روز رشت

بازار رشت معمولا یکی از مقاصد مهم گردشگران است. بسیاری از گردشگران وقتی به این شهر سفر می کنند حضور در این بازار را در اولویت مسافرت خود قرار می دهند.

اینجا همه نوع خوراکی ها دیده می شود. تنوع غذایی در این شهر و استان گیلان بسیار زیاد است و شما می توانید بخشی از این غذاها را در این محل ببینید یا اگر نتوانستید را در اینجا پیدا کنید می توانید وسایل و مواد آن را از این بازار تهیه کنید و سپس در فرصت مناسب خودتان آن را برای صرف آماده نمایید.

بازار رشت یا همان بازار بزرگ شهر رشت با مساحتی بالغ بر ۲۴ هکتار در بافت قدیمی و مرکزی این شهر قرار دارد و مرکز کلیه فعالیت ‌های بازرگانی استان گیلان به حساب می ‌آید. معماری کاروانسراها و طاقی ‌های موجود در بازار رشت یکی از جاذبه ‌های مهم گردشگری این بازار است. این کاروانسراها در دوره قاجاریه و اوایل دوره پهلوی به عنوان کانون‌ های بازرگانی رشت ساخته شدند.

یکی از ویژگی های بازار رشت این است که در گذرزمان کمتر با تغییر روبرو شده و تقریبا این بازار به شکل گذشته باقی مانده است. در گوشه کنار بازار رشت می توان جلوه های گوناگونی از زیبایی های فرهنگ فولکلور استان گیلان را یافت که به نوبه خود بسیار زیبا و جذاب است؛ از این رو بازار رشت زیبا، دوست داشتنی و نوستالژیک است. بازار رشت همان بازار سال های دور بوده و مدرنیسم چندان روی سنت های آن تاثیر نگذاشته است.

زنجان و جاذبه های گردشگری این استان

دریاچه سقالکسار

اینجا دریاچه های متعددی وجود دارد که در کنار طبیعت سرسبز این دیار، به زیبایی هرچه بیشتر آن افزوده است. در اطراف مزار آقا سید شریف در نزدیکی شهرستان شفت، دریاچه‌های متعددی وجود دارد که دارای طبیعت بسیار زیبایی هستند.

یکی از بزرگترین این دریاچه ها سد خاکی سقالکسار بوده که در نزدیک چماچاه و روستای سقالکسار واقع شده و در تمامی فصول مسافران را به سمت خود جذب می‌کند.

دریاچه-سقالکسار گیلان

منطقه ساحلی حاجی بکنده

هر چند شهر اندکی با سواحل دریای خزر فاصله دارد اما بخش ها و روستاهای آن در کنار این دریا واقع شده است.

یکی از ساحل های نزدیک به شهر رشت، ساحل حاجی بکنده است که بی شک می توان آن را در دسته ساحل های بکر، زیبا و پاکیزه دسته بندی کرد. این ساحل در میان راه رشت به بندر انزلی واقع شده و به آب های دریا خزر منتهی می شود.

اینجا امکانات و جاذبه های مختلفی برای گردشگران وجود دارد که انجام ورزش‏ های ساحلی و شنا، صید ماهی، تماشای صید گروهی یا به گویش محلی پره صیادی و زمستانی، خرید ماهی تازه از صیادان و ده ‏ها جاذبه دیگر است.

پایتخت خوراک

وقتی به استان گیلان سفر می کنید بعید است که از غذاهای محلی و خوشمزه این سرزمین چشم پوشی کنید. اینجا تنوع غذایی به شدت بالاست و در هیچ جای ایران و حتی منطقه چنین تنوع غذایی را نمی توانید ببنید.

به همین دلیل سازمان آموزشی، علمی و فرهنگی یونسکو سال ۹۴ رشت را به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی انتخاب کرد و در فهرست شبکه شهرهای خلاق یونسکو قرارداد.

این سازمان جهانی، هفت نوع شهر خلاق با محور خوراک شناسی، طراحی، ادبیات، رسانه، موسیقی، صنایع دستی و هنرهای بومی را مشخص کرده است تا این گونه، روند توسعه پایدار ِشهری را شتاب دهد.

علت انتخاب رشت به عنوان شهر خلاق خوراک شناسی، تازگی ، در دسترس بودن مواد اولیه و تنوع خوراک و فرآورده های غذایی محلی ، فرآیند سلامت محور تولید غذای محلی از مزرعه تا سفره، در مرکزیت قرار گرفتن رشت و به تبع آن دارا بودن شاخص ها و زیرساخت های توسعه و در نهایت وجود رستوران‌های متعدد، مدرسه هتل داری و آشپزی در این شهر است.

با اینحال رستوران های این منطقه فقط به پخت غذاهایی چون باقلا قاتق، ترش تره و میرزا قاسمی اکتفا می کنند، تا جایی که بسیاری از گردشگران، گیلان و رشت را با همین سه  غذا می شناسند این درحالیست که رشت غذاها و خوراکی های محلی بسیاری دارد که نه تنها گردشگران بلکه حتی نسل جدید گیلانی ها هم با آن آشنایی نداشته وتمایلی به مصرف آن ندارند.

اشبل یا خاویار ماهی، باقلا، زيتون و گردو به عنوان چاشني و دسر در کنار پلوکباب ارائه مي شود، در رديف خوراکى هاى سنتى ويژه گيلان قراردارد در حالی که ۹۰ درصد رستوران ها و کبابى هاى رشت فقط ۲ تا ۳ خوراکى محلى گیلان را عرضه مى کنند. در زمان حاضر گیلان و رشت دارای ۲۲۰ خوراکی محلی، تنوع خوراک و فرآورده‌های غذایی محلی است.

معرفی جاذبه های گردشگری در استان مرکزی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code