غذاهایی که باعث رفع یبوست در نوزادان می‌شود

غذاهایی که باعث رفع یبوست در نوزادان می‌شود

اگر نوزاد شما دچار یبوست شده است، لازم است که برنامه غذایی او را بررسی کنید. زیرا غذایی که در طول روز مصرف می‌کند در یبوست نوزاد نقش اساسی دارد. با ما همراه باشید تا غذاهایی که باعث رفع یبوست در نوزادان می‌شود را معرفی کنیم.

برنامه غذایی مایع

یبوست در نوزادان نسبتاً نادر است. به گفته‌ی جنیفر شو پزشک متخصص اطفال، نوزادان در برنامه غذایی کاملاً مایع قرار دارند، بنابراین مواد غذایی آنها راحتتر هضم و جذب می‌شود.

یک متخصّص اطفال در دانشکده پزشکی دانشگاه استنفورد می‌گوید توانایی روده کودک در جذب شیر مادر شگفت انگیز است بنابراین احتمال اینکه نوزادان یبوست بگیرند کم است. امّا اگر گمان می کنید که نوزاد شما یبوست داشته باشد به برنامه غذایی مادر توجه کنید زیرا همه چیزهایی که مادر می‌خورد از طریق شیر مادر در روند دفع نوزاد تأثیر می‌گذارد.

حساسیت به پروتئین شیر

یبوست در نوزادان با شیر مادر می‌تواند نشانه‌ای از حسّاسیت به پروتئین شیر باشد . بنابراین توصیه می‌شود مادری که به فرزندش شیر می دهد لبنیات را از برنامه غذایی‌ خودش حذف کند و پروتیئن سویا را جایگزین آن کند.همانطور که برنامه غذایی مادر ممکن است باعث یبوست نوزاد شود از طرفی دیگر با برنامه غذایی مناسب می‌توانید باعث سلامت نوزاد خود شوید. بنابراین یبوست نوزاد ممکن است بر اثر حسّاسریت به پروتئین شیر یا عدم هضم آن باشد.

پس از تشخیص پزشک متخصّص اطفال ممکن است برنامه غذایی نوزاد تغییر یابد . والدین نباید بدون مشورت و تشخیص پزشک متخصص اطفال، برنامه تغذیه نوزادشان را تغییر دهند.

غذاهایی که باعث رفع یبوست در نوزادان می‌شود

غذاهای جامد

هنگامی که کودک شروع به خوردن غذاهای جامد می‌کند وضعیت آب دهان او تغییر می‌کند. دکتر جنیفر شو می‌گوید : در این زمان روده‌های کودک بالغ‌تر شده به طوریکه قادر خواهند بود که مواد قابل دفع را جمع و جورتر کرده و آن را طولانی‌تر نگه دارند. و از آنجا که پردازش بدن برای مواد غذایی بیشتر طول می‌کشد، پوشک کمتری مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

غذا می‌تواند هم دوست و هم دشمن کودک باشد. سیب، موز، غلّات غذاهایی که می‌تواند مشکل یبوست را از بین ببرد. اما مصرف بیش از حدّ این موارد بویژه غلّات ممکن است برای کودک مشکل ساز باشد. همچنین محصولات لبنی که غذاهای محبوب کودکان هستند از جمله پنیر و ماست در این زمینه مفید هستند. از طرفی غذاهای کم فیبر مانند برنج سفید، نان سفید و ماکارونی، ممکن است باعث یبوست کودک شود.

از آنجایی که  ممکن است قطع کردن غذاهای ایجاد کننده یبوست، سخت و وسوسه انگیز باشد، دکتر شو توصیه می‌کند که این غذاها را با اعتدال به کودک خود دهید و اگر غذای خاصّی مشکل ساز است، مقدار مصرف آن را کاهش دهید.

علائم کمبود آب در بدن و عوارض خطرناک آن

غذاهای توصیه شده برای رفع یبوست و تسهیل عمل دفع

هنگامی که مدفوع کودک دشوارتر و سختر می‌شود، می‌توانید از غذاهای زیر برای تسهیل عمل دفع استفاده کنید.

  • غلات غنی از فیبر، ماکارونی سبوس دار و برنج قهوه ای
  • هرچیزی که حاوی سبوس است بدلیل داشتن فیبر زیاد، به تسهیل عمل دفع کودک کمک می‌کند.
  • میوه هایی مانند گلابی، هلو و آلو آب این میوه ها نیز می‌تواند در روان شدن مدفوع کمک کند. دکتر جنیفر شو اغلب آب گلابی را توصیه می‌کند، زیرا واقعاً باعث خوب کار کردن روده بزرگ می‌شود و بچه‌ها هم آن را دوست دارند.
  • برخی از سبزیجات نیز مانند کلم بروکلی، لوبیا و جوانه بروکسل در رفع یبوست مفیدند.
  • آب نیز نقش اساسی در ازبین بردن یبوست دارد. زیرا گاهی سیستم دفع کننده به یک شستشو خوب نیاز دارد تا دوباره بهتر کار کند. و از طرفی بخش بیشتری از مدفوع را آب تشکیل می‌دهد.

غذاهایی که باعث رفع یبوست در نوزادان می‌شود

سخن آخر

کلیه مطالب گفته شده در این پست از جمله نظر پزشکی و سایر اطّلاعات مرتبط با سلامتی فقط به منظور داشتن اطلاعات در این مورد است و نباید برای هر موقعیت فردی، یک برنامه تشخیص یا یک برنامه درمانی تلقّی شود و اطّلاعات موجود در متن، رابطه ‌ی پزشک- بیمار را ایجاد نمی‌کند. همیشه در رابطه با هر گونه سوال و مسئله‌ای که ممکن است در مورد سلامتی خود یا دیگران داشته باشید، از پزشک خود بخواهید که مستقیماً راهنمایی کند.

منبع parents
ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code