نگهداری از گیاه بامبو در منزل ؛ آیا گیاه بامبو خوش شانسی می آورد ؟

بامبوها كه به خوش‌یمن بودن شهرت دارند، امروزه به يكي از محبوب‌ترین گياهان آپارتماني نيز مبدل ‌شده‌اند. اين گياه به علت شباهت فراوانش به خيزران، به «لاكي بامبو» مشهور شده است؛ اما نام اصلي آن دراسينا (به معنای گياه روباني) است. جالب است بدانید که سهولت پرورش و نگهداري از اين گياه خوش‌یمن از دیگر دلایلی است که موجب افزايش روز‌افزون خريدارانش شده است. نگهداري از لاکی بامبوها می‌تواند برای هر کسی بسيار ساده و شيرين باشد. تنها کافی است كه گياه درست را خريداري كرده و مراقبت‌های لازم و مخصوص به آن‌ را انجام دهید. در اين صورت خواهید دید که طول آن به ١ متر هم می‌رسد. در ادامه این مطلب علت خوش‌یمن بودن اين گياهان، چگونگي انتخاب بامبو مناسب و نحوه نگهداری از گیاه بامبو در منزل را برايتان شرح داده‌ایم.

چرا مي‌گويند گياه بامبو خوش‌شانسی می‌آورد؟

اگرچه بعضي از مردم خوش‌یمن بودن بامبوها را به چشم خرافه می‌بینند، اما كساني هستند كه مدام از بركات و نعمت‌هایی كه گياه بامبو برايشان به همراه داشته صحبت می‌کنند. طبق روایت‌های چيني، تعداد ساقه‌های گياه بامبو با ميزان شانسي كه براي شما به همراه خواهد داشت ارتباط داشته و هر تعداد بامبو، نعمت‌های خاص خودش را به همراه دارد. ۳ عدد بامبو به شما شادي، ثروت و عمر بلند هديه می‌کند. ۵ بامبو براي شما عشق و ثروت به ارمغان خواهند آورد و ۷ عدد از اين گياه خوش‌یمن براي شما سلامتي، خوش‌شانسی و محبوبيت به همراه خواهد داشت.

گفته می‌شود كه لاكي بامبوها بايد به تعداد فرد خريداري شوند و در چين هم حرفي از اينكه ۴ بامبو چه نعمت‌هایی به همراه دارد زده نشده است؛ چرا كه عدد ۴ چینی‌ها به کلمه‌ی «مرگ» در زبانشان نزديك است. از این رو داشتن ۴ بامبو (تعداد زوج) را خير نمی‌بینند. تجربه ثابت كرده است بامبو هر جا که باشد انرژی مثبت را جذب خواهد كرد. پس بهتر است كه همه‌ی ما فضاي كوچكي از خانه‌مان را به اين گياه خوش‌یمن اختصاص دهيم.

نكات خريد گياه لاكي بامبو

انتخاب بامبو سالم

انتخاب بامبوی سالم

اگر به یک سری موارد جزئي توجه كافي داشته باشيد، انتخاب بامبوي مناسب كار سختي نخواهد بود. يكي از موارد مهمي كه بايد هنگام انتخاب بامبو برای نگهداري در آپارتمان دقت كنيد سالم، سبز و شاداب بودن ساقه و برگ‌های آن است. از خريدن گياهاني كه داراي لکه‌های زرد يا قهوه‌ای هستند اجتناب كنيد. همچنين در نظر داشته باشيد كه گیاهی ریشه‌دار را انتخاب كنيد و از خریدن گیاه بدون ریشه در فصل‌های پاییز و زمستان پرهيز كنيد.

كاشت صحيح بامبو

اطمینان حاصل کنید که بامبو به درستي كاشته شده و فاقد هرگونه بوي نامطبوع است. اين گیاهان خوش‌یمن بسیار انعطاف‌پذیر بوده و می‌توانند رو به جهت‌های مختلف رشد كرده و برگ بدهند. اما اگر درست كاشته نشده باشند می‌توانند مكان مناسبي براي رشد باکتری‌ها بوده و بوهاي نامطبوع به همراه داشته باشند.

خاك يا آب؟

در صورتی‌ که می‌خواهید گياه خوش‌یمن خود را در گلدان پر از آب پرورش دهيد، بايد مقداري سنگريزه (بدون تركيبات شيميايي) تهیه ‌کرده و در انتهاي گلدان قرار دهيد تا گياه صاف و محكم نگه داشته شود. همچنين به خاطر داشته باشيد كه ریشه‌ی بامبو بايد به طور كامل در آب قرار گيرد. براي كاهش احتمال پوسيدگي گياه، آب آن را مرتباً تعويض كنيد. اگر هم قصد كاشت گياه خوش‌یمن را در خاك داريد مقداري ماسه، خزه، زغال‌سنگ نارس و خاك معمولي (حاوي پيت ماس) تهيه كنيد.

گلدان بامبو

گلدانی که انتخاب می‌کنید باید حدود ۵ سانتی‌متر از قطر ساقه‌ی بامبو قطورتر باشد. یک گلدان شفاف براي نگهداري بامبو در آب انتخاب بسيار مناسبي بوده و سنگریزه‌ها را نیز به زيبايي نمایش می‌دهد.

نگهداری از گیاه بامبو در منزل

آب گياه بامبو

گیاه بامبو به آب زیادی احتیاج ندارد، اما نوع آبی که به آن می‌دهید بسیار مهم است. توصيه ما استفاده از آب‌معدنی یا آب تصفیه‌شده است زيرا آب شيرين، آب شير يا آب حاوي مواد شيميايي موجب قهوه‌ای شدن رنگ برگ‌های بامبو خواهد شد. فراموش نكنيد كه آب گلدان بامبو را هر ۱۰ روز یک‌بار به طور كامل عوض كنيد و در حين كار ساقه‌ی گياه را با آب و صابون بدون غیرمعطر شستشو دهيد. توجه داشته باشيد كه باید اين اعمال را در محيطي بسته انجام دهيد؛ زيرا ریشه‌ها نبايد در معرض جريان هوا قرار بگيرند.

دما و رطوبت گياه بامبو

دمای بین ۱۸ تا ۲۵ درجه سانتی‌گراد براي بامبوهاي آپارتماني ایده آل است. گرما و سرماي شديد (مقابل كولر يا بخاري) می‌تواند موجب تخريب فوري اين گياه شود. بخار آب حاصل از فعاليت خود بامبو در گلدان مقداري از رطوبت مورد نياز اين گياه را تأمین می‌کند، اما براي رشد بهتر می‌توانید به صورت هفتگي با آبپاش برگ‌های آن را مرطوب كنيد.

نور گياه بامبو

نور کافی برای گیاه بامبو

ايده آل‌ترين نور براي بامبوهاي آپارتماني نوری است که از پنجره و یا پرده‌های توری گذشته باشد. هرگز بامبو خود را مقابل نور مستقيم خورشيد قرار ندهيد. نام گونه بامبو خود را پيدا كرده و درباره ویژگی‌ها و نيازهاي اختصاصي آن جستجو كنيد. اگر گیاه شما به نور بيشتري نسبت به آنچه محل زندگی‌تان فراهم می‌کند دارد، می‌توانید از نور مصنوعي كمك بگيريد. در صورتی که گونه‌های مختلف گیاه بامبو را نمی‌شناسید می‌توانید از فهرست پايين كمك بگيريد:

 بامبوهاي نيازمند نور زياد:

– گیاهانی با برگ‌های کوچک

– گونه‌های گرمسیری

– گیاهانی که در اتاق‌های گرم نگهداری می‌شوند

 بامبوهاي نيازمند نور متوسط:

– گیاهانی با برگ‌های بزرگ

– گونه‌هاي سردسيري بامبو

– گیاهانی که در اتاق‌های خنک نگهداری می‌شوند

كود دهي گياه بامبو

زیاده‌روی در كود دادن از كود ندادن بسيار مضرتر است. بامبو تا زمانی که فضای داخل ظرف كافي باشد به سرعت رشد كرده و براي اين رشد به مواد مغذی زيادي احتیاج ندارد. آغاز فصل رشد زمان مناسبي براي شروع کود دهی است. براي شروع بهتر است از يك كود متعادل مانند ۱۶-۱۶-۱۶ استفاده كنيد.

هشدار: پس از خريد بامبو به مدت ۶ ماه آن‌ها کود دهی نكنيد؛ چرا كه اكثر گياهان در گلخانه به ‌اندازه‌ی كافي کود دهی می‌شوند.

مشكلات و بیماری‌های گياه بامبو

ريزش برگ‌های بامبو

گونه‌های معتدل بامبو اغلب در شرایط کم نوري دچار ريزش برگ می‌شوند. بسیاری از بامبوها در فصل بهار يا تعداد محدودي در پاییز ریزش برگ را آغاز كرده و به تدریج برگ‌های جديد و سبز را جایگزین برگ‌های از دست‌رفته می‌کنند.

تغيير شكل برگ‌های بامبو

اگر طرفین برگ‌ها به سمت داخل بچرخد، نشانه این است که  گیاه نیاز به آبیاری دارد (فتوسنتز آب را مصرف می‌کند، بنابراین گیاه با كمبود آب مواجه خواهد شد). از طرفي ديگر اگر گياه را بيش از حد آبياري كنيد برگ‌ها به سمت پايين خميده می‌شوند.

تغیير رنگ برگ‌های بامبو

تغییر رنگ گیاه بامبو

 يكي از رایج‌ترین مشكلات صاحبان بامبو تغيیر رنگ آن است. مهم‌ترین دلیل قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های بامبو، کمبود رطوبت محیط‌زیست گیاه است که سبب سوختن نوک برگ‌ها می‌شود.

در بسياري از موارد نيز شاهد زرد شدن برگ‌ها يا ساقه‌ی گياه بامبو هستيم كه اين موضوع ناشي از کود دهی بيش از حد است. در اين صورت گلدان بامبو را شسته و آب بامبوها را تعويض كنيد. زرد شدن برگ‌های بامبو همچنين می‌تواند ناشي از استفاده از آب لوله‌کشي برای گیاه که حاوی مقدار بیش از حد نمک یا فلوراید است باشد. با دور كردن بامبو از تابش مستقیم نور آفتاب و استفاده از آب فیلترشده یا جوشیده سردشده می‌توانید سلامت آن را بازگردانيد.

كج شدن ساقه بامبو

رشد گياه بامبو شما وابسته به نوري است كه دريافت می‌کند. كج شدن ساقه‌ی بامبو ناشي از نور نامتعادلي است كه گياه شما دريافت كرده است. هر چند وقت یک‌بار بهتر است كه گياه را بچرخانيد تا همه قسمت‌های گياه به طور يكنواخت در معرض نور قرار گرفته و رشد كنند.

حشرات و آفات گياه بامبو

گیاهان بامبويي كه در مکان‌های سرپوشیده نگهداري می‌شوند در برابر این مشکلات آسیب پذیرتر هستند. به خصوص اگر جریان هواي منظم و گسترده در اتاق وجود نداشته باشد. در صورت وجود آفات يا حشره‌های كوچك بر روي برگ‌ها، در خارج از خانه به آرامي به آن‌ها اسپري حشره‌کش مخصوص بامبو اسپری كنيد.

به طور كلي، با رعايت نكات ذکرشده در اين مقاله می‌توانید به راحتي بامبوي مناسب خود را خريداري كرده و از آن به نحو احسن مراقبت كنيد، شاهد رشد آن باشيد و از نعمت‌ها و بركاتي كه برايتان به همراه دارد لذت ببريد.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

sister cheating.xxx2
fapfapfaphub.com