دیه تصادف چیست و قانون پرداخت دیه در تصادفات رانندگی چگونه است؟

دیه تصادفات از آنجایی حائز اهمیت است که بدانیم ایران از نظر حوادث رانندگی، در میان ۱۹۰ کشور جهان، در رده ۱۸۹ قرار دارد! همین موضوع نشان می‌دهد که سالانه چندین هزار نفر در کشورمان، درگیر دیه تصادف‌های جاده‌ای می‌شوند و به دنبال قوانین مربوط به آن هستند.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به صورت کامل، تمامی قوانین مربوط به محاسبه و پرداخت دیه تصادفات را بررسی کنیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

دیه تصادف چیست؟

هرگاه در یکی از تصادفات رانندگی، آسیب جانی یا جسمی به شخص ثالث وارد شود، دارنده وسیله نقلیه، موظف به جبران خسارت مالی است.

دیه تصادف چیست ؟

در قانون دیه تصادفات آمده است:

“کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و انواع یدک و تریلر متصل به وسایل مزبور و قطارهای راه آهن اعم از اینکه اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مسؤول جبران خسارات بدنی و مالی هستند که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور یا محمولات آن‌ها به اشخاص ثالث وارد شود و مکلفند مسئولیت خود را از این جهت…بیمه نمایند”

پرداخت دیه تصادفات بر عهده شرکت‌های بیمه خواهد بود. بر این اساس و طبق قراردادی که میان بیمه‌گر و بیمه کننده منعقد می‌شود، پس از بررسی‌های لازم و اظهار نظر کارشناسان و در نهایت بر اساس حکم دادگاه، شرکت بیمه موظف است دیه تصادف را به شخص ثالث بپردازد.

توجه: در صورتی که وسیله نقلیه بیمه نشده یا راننده از محل وقوع تصادف، متواری شده باشد، پرداخت دیه تصادفات بر عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی خواهد بود.

همچنین بخوانید: 

دیه تصادف به چه مواردی تعلق می‎‌گیرد؟

هرگونه آسیب جانی یا جسمی که در حین تصادف به شخص ثالث وارد شود، مشمول پرداخت دیه تصادفات خواهد بود. به عنوان مثال، در صورتی که تصادف منجر به قطع دست فرد مجروح شده باشد، بر اساس قانون دیه در مجازات‌های اسلامی، مبلغ دیه برآورده شده و پرداخت می‌گردد.

قانون پرداخت دیه در تصادفات

همانطور که گفته شد، پرداخت دیه تصادفات بر عهده شرکت‌های بیمه یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی خواهد بود. در ماده ۱۶ قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه آمده است:

در تصادفات رانندگی که منجر به فوت نشده باشند، شرکت‌های بیمه یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی، موظف است بعد از دریافت گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی و در صورت نیاز، سایر دستگاه‌های ذی‌صلاح، حداقل ۵۰ درصد از مبلغ دیه را پرداخت نموده و برای باقیمانده، منتظر رای قطعی دادگاه بماند.

قانون دیه در تصادفات

همچنین در صورتی که تصادف منجر به فوت شده باشد، شرکت‌های بیمه می‌توانند بدون نیاز به رای دادگاه و با گرفتن رضایت اولیای دم مقتول، کل مبلغ دیه را پرداخت کنند.

تذکر: تصادفات رانندگی منجر به فوت، در ردیف قتل غیر عمد قرار گرفته و دیه آن‌ها بر اساس دیه کامل انسان محاسبه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید به مقاله دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۱ مراجعه نمایید.

در حکم دادگاه، باید مبلغ کامل پرداختی دیه ذکر شده باشد؛ در غیر این‌صورت، شرکت‌های دیه می‌توانند از پرداخت آن، امتناع کنند.

نحوه محاسبه دیه تصادف رانندگی

محاسبه دیه در تصادفات رانندگی، تفاوتی با سایر انواع دیه ندارد. به عبارتی ساده‌تر، تصادف چه منجر به فوت شده باشد و چه آسیب جسمی وارد کرده باشد، نرخ دیه آن بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی محاسبه می‌شود.

فرض کنید در یک تصادف، دندان شخصی دچار شکستگی شده باشد. دیه این مورد، دقیقا همانند دیه شکستگی دندان در شرایط دیگر محاسبه و پرداخت می‌شود.

یادآوری: در قانون مجازات‌های اسلامی، برای قتل نفس غیر عمد مرد مسلمان، دیه کامل در نظر گرفته شده و سایر انواع آن، بر اساس درصدی از دیه کامل، محاسبه می‌شوند.

یک درصد دیه کامل سال ۱۴۰۱ چقدر است؟
بخوانید

دیه تصادف منجر به مرگ چقدر است؟

در صورتی که یک تصادف رانندگی، منجر به فوت شخص ثالث شود، برابر با قانون مجازات‌های اسلامی، دارنده وسیله نقلیه، موظف به پرداخت دیه کامل انسان است.

دیه تصادف منجر به مرگ

دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۱ برابر با ۶۰۰ میلیون تومان است. این مبلغ در ابتدای هر سال و توسط ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

یادآوری: مبلغ دیه کامل انسان بر اساس قیمت ۱۰۰ شتر سالم محاسبه می‌شود. البته نرخ تورمی که هر ساله و توسط ریاست بانک مرکزی اعلام می‌شود نیز در برآورد مبلغ دیه کامل، تاثیرگذار است.

دیه تصادف در ماه های حرام چقدر است؟

همانطور که در مقاله چرا دیه در ماه حرام با ماه‌های غیر حرام تفاوت دارد؟ اشاره شد، در ماه‌های حرام (محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه) دیه قتل نفس غیر عمد، افزایش یافته و ثلث دیه کامل به آن اضافه می‌شود. به این قانون، تغلیظ دیه گفته می‌شود.

قانون تغلیظ تنها برای قتل نفس اعمال می‌شود و سایر انواع دیه، در ماه‌های حرام، تفاوتی با ماه‌های دیگر سال ندارند. در تصادفات رانندگی نیز، در صورتی که حادثه در یکی از ماه‌های حرام رخ داده و منجر به فوت شده باشد، برابر با قانون تغلیظ دیه، یک سوم دیه کامل به مبلغ نهایی اضافه خواهد شد.

در صورتی که تصادف، تنها منجر به آسیب‌های جسمی شده باشد، مقدار دیه آن در ماه‌های حرام و سایر ماه‌های سال، یکسان است.

هر آنچه باید درباره دیه بخیه بدانید
بخوانید

کلام پایانی

امیدواریم با احتیاط بیشتر در رانندگی، کمتر به تصادفات جاده‌ای دچار شده و متحمل خسارت‌های احتمالی نیز نشوید. فراموش نکنید که بیشترین آمار مرگ و میر در کشورمان به همین تصادفات رانندگی باز می‌گردد.

در صورتی که در ارتباط با دیه تصادفات و یا سایر انواع دیه، سوال یا ابهامی دارید، لطفا در بخش نظرات همین مقاله مطرح نمایید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول در ارتباط با دیه تصادف

دیه تصادف در ماه های حرام چقدر است؟

در صورتی که تصادف منجر به فوت شخص ثالث شود، یک سوم از کل مبلغ دیه به دیه کامل انسان اضافه می‌شود؛ در غیر این‌صورت، دیه تصادف در ماه‌های حرام تفاوتی با سایر ماه‌های سال ندارد.

دیه تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه چقدر است؟

در صورتی که راننده گواهینامه نداشته باشد، مبلغ دیه افزایش پیدا نمی‌کند و برابر با همان دیه کامل انسان خواهد بود. البته در این شرایط، برخی از مجازات‌های اضافی از قبیل حبس، برای راننده خاطی در نظر گرفته خواهد شد.

دیه تصادف موتور با ماشین چقدر است؟

هم موتور سیکلت و هم ماشین، هر دو از وسایل حمل و نقل موتوری محسوب می‌شوند. به همین دلیل، تفاوتی در دیه تصادف این دو وسیله، وجود ندارد.

دیه شکستگی بینی در تصادف چقدر است؟

در صورتی که بینی به صورت کامل از بین رفته باشد، دیه آن برابر با دیه کامل انسان خواهد بود. اما اگر تنها شکستگی رخ داده باشد، برای آن، ارش تعیین و پرداخت می‌شود

۴.۱/۵ - (۹ امتیاز)
ممکن است شما دوست داشته باشید
100 نظرات
 1. محمدرضا می گوید

  نظر شمابا سلام
  من ب پزشک قانونی رفتم و معاینه انجام شد و جاهایی که جرح داشت توسط دکتر بر روی برگه نوشته شد و مهر تایید پزشکی قانونی و دادگاه رو برگه خورد؛
  وقتی که به بیمه مراجعه کردم کارشناس مربوطه با نگاه ب همون برگه دیه رو مشخص کرد و ۷ درصد زد و درصدی ۳میلیون و سیصد محاسبه کرد ،ماه حرام رو هم در نظر نگرفت.
  میخوام ببینم این روش محاسبه درسته یا مبلغ دیه رو طبق نظر پزشک قانونی دادگاه باید تعیین و توسط بیمه پرداخت بشه؟؟؟؟
  نظریه پزشکی قانونی با مهر و سربرگ دادگاه:
  ۱.کبودی بند انتهایی انگشت شست پای چپ ۲.خراشیدگی حارصه ساعد راست و زانوی چپ و ساق چپ هرکدام یک مورد و ساعد چپ دو مورد و زانوی راست چهار مورد(جمعاً نه مورد)۳.خراشیدگی حارصه بینی یک مورد ک شامل یک مورد تبصره۴ ماده ۷۰۹ ق.م.ا (علاوه بر دیه یک مورد حارصه)میباشد ۴.خراشیدگی حارصه قفسه سینه یک مورد که ارش آن به میزان نیم درصد(۰/۵٪) دیه کامل انسان تعیین میگردد./
  میشه لطف کنید و راهنماییم کنید ک مبلغ چقدر میشه؟؟؟
  ممنون از لطف و زحماتتون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز مقدار دیه در ماه های حرام تنها برای قتل نفس تغییر می‌کنه. در مورد مقدار مبلغ تعیین شده هم توصیه می‌کنیم به صورت حضوری به یک کارشناس حقوقی مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

   1. امین بصیر می گوید

    سلام من یک تصادف با موتور ۱۰ درصد از دندان اصلی شکست و ۲ تا دنده ام شکست و ریم هم آسیب دید بعد دستمو عمل کردم و ۵۰ درصد کم کردن از دیه به نظر شما چقدر میگیرمم

 2. محمد می گوید

  سلام من ۳ ماه پیش تصادف کردم و استخان رانم شکست و الان پای من پلاتین هست بعد موتورم هم کاملا نابود شده و سه ماه نمیتونم برم سرکار دیه من چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شکستگی استخوان شما معادل تقریبا ۳۸ میلیون تومان خواهد بود. خسارت موتور شما رو هم باید شرکت بیمه برآورد کنه

 3. شهاب دایی چی می گوید

  سلام من برج۲ سال ۱۴۰۰ یه ماشین بهم زد ۸تا زخم دست و پا حارصه سرخی ابرو جراحت روی بینی. شکستگی جمجمه. خونریزی سخت شامه ای که ۳درصد براش تایین شده و حس بویاییم از دست دادم حدودا چقدر بیمه باید پرداخت کنه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز پرونده شما نیاز به رای دقیق پزشکی قانونی داره. باید نوع جراحت دست، نوع شکستگی جمجمه مشخص بشه

 4. شاهين می گوید

  سلام وقت بخير. ببخشيد ديه ى قطع عضو پنجه ى پا و شكستگى ساق پا چقدر ميشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شکستگی ساق پا اگه بدون پلاتین خوب بشه معادل ۳۸ تومن و اگر پین و پلاتین لازم باشه ۴۸ میلیون خواهد بود. قسمت اول رو متوجه نشدم منظورتون این بود که پاتون از پنجه قطع شده؟

 5. سعید نادری می گوید

  سلام ، برادر من تصادف کرده پزشکی قانونی دیه رو زده سه درصد خونریزی داخلی سر ، یک درصد جراحت پا ، نیم درصد حراحت صورت و نیم درصد حراحت گوش من متوجه نمیشم این درصد هارو بر چه مبنایی محاصبه میکنن . بنظر شما حدودا چقدر میشه مبلغ دیه ؟ ضمن اینکه ۱۰ روز بیمارستان بود و ۵ ماه هم برای درمان از کارو زندگی افتاده موتورش هم داغون شد و کلی هم هزینه های پزشکی و دارو … داده میشه یه راهنمایی بفرمایید لطفا

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصدها رو بر مبنای دیه کامل انسان محاسبه میکنن. دیه کامل امسال معادل ۴۸۰ میلیون تومان است

 6. سعید آذرمینا می گوید

  راننده ماشین سنگین در شرکتی بودم که بدلیل نقص فنی دچار واژگونی ماشین شدم ودر نتیجه دچار شکستگی استخوان دست راست شدم.از دو ناحیه.یکی از قسمت ترقوه ودیگر از قسمت ساعد دستم بین مچ دست وارنج.ضمنا روی سرم هم دچار اسیب شدیدوعمقی گردیده وحدود ۲۰تا بخیه زده شده
  لطفا راهنمایی بفرمایید دیه چقدر تعلق میگیره.

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز هر کدام از شکستگی‌های شما معادل ۳۸ یا ۴۸ میلیون تومان دیه خواهند داشت. و برای آسیب دیدگی سر شما هم باید پزشکی قانونی شدت جراحت رو تعیین کنه

 7. ناهید می گوید

  سلام خانوم هستم در حادثه اتومبیل ترقوه خورد شدگی با پلاتین جراحی شده و تاندون چرخاننده کتف آسیب دیده تو برگه پزشک قانونی هم نوشته شده استخوان‌ از سه ناحیه شکسته و خورد شدگی دارد خواستم بدونم دیه امسال چقدر میشه ممنونم

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای شکستگی ها هر کدام معادل ۸ درصد از دیه کامل در نظر گرفته خواهد شد

 8. ساسان می گوید

  سلام
  برادر من در اثر تصادف دچار صدمه جدی خون ریزی داخلی و آسیب سر شد که بعد از ده روز بر اثر همین جراحات فوت کرد
  میخواستم بدونم محاسبه دیه به چه صورت هست؟ فقط یک دیه کامل تعلق میگیره یا اینکه دیه جرح و آسیب بر اثر تصادف مثل خون ریزی داخل و آسیب کلیه هم به این مبلغ کامل اضافه میشه؟

 9. اسماعیل می گوید

  سلام
  ۳ماه پیش با یه سمند تصادف کردم قوزک پام شکست
  پلیس ۵۰ ۵۰ نظر داد
  پزشکی قانونی بعد از عمل جراحی ۳ماه طول درمان نوشت
  الان بعد از گذشت ۳ماه من پام سرپا که می ایستم باد میکنه و بشدت درد میکنه توان کار کردن هم ازم گرفته و نمیتونم کار کنم
  ایا میتونم برای از کار افتادگی اقدام کنم از طریق بیمه ماشین که بهم زده فقط ۵۰ درصد دیه بهم تعلق میگیره
  بیمه تامین اجتماعی هم ندارم
  ممنون میشم پاسخ بدین

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز قطعا شما باید بدون اتلاف وقت و در اولین فرصت برای بیمه از کار افتادگی خودتون اقدام کنید و در این زمینه به صورت حضوری با یک کارشناس حقوقی مشورت نمایید

 10. علی می گوید

  به نام خدا
  مبلغ دیه دادگاه در حکم تعیین می کند

 11. محمد می گوید

  اگر در اثر تصادف ماشین سنگین با عابر پیاده ، منجرب به جراهات شدید و خورد شدن قفسه سینه و متلاشی شدن سر و. پهلو و .. شده است ، فقط یک دیه تعلطق میگیرد یا دیه نقص عضو و … هم پرداخت می شود به خانواده متوفی

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در صورتی که فرد آسیب دیده فوت کرده باشد دیگر نقض عضو معنی ندارد و فقط دیه کامل انسان معادل ۶۰۰ میلیون در ماه‌های عادی و ۸۰۰ میلیون در ماه‌های حرام تعلق می‌گیرد

 12. احمد می گوید

  سلام

  برادر اینجانب در اسفند سال ۹۷ تصادف کرد، ایشان سرنشین ماشین بود، و از ناحیه گردن دچار شکستگی و در رفتگی مهره گردن شد، که کمیسیون پزشکی حاضر به‌عمل نشد، و فقط گرد را تثبیت کردند، و میزانی از توانایی حرکتی گردن را از دست داد، پزشکی قانونی بعد از ۹ ماه، ۳۷.۵ درصد دیه تعیین کرد، و به دادگاه ارسال نمود، اما پرونده در دادگاه راکد شد و رسیدگی طولانی گردید، در سال ۱۴۰۰ قاضی برای صدور رای به پزشکی قانونی اعلام کرد که ارش جراحی در قانون حذف شده است، میزان این ارش چقدر است تا از کل کسر گردد، برادرم را دوباره معاینه کردند، و درصد کل دیه رو ۲۸ درصد اعلام کردند، و ۱۰ درصد به خاطر از دست دادن توانایی حرکتی گردن جزء آن بود، این بار قاضی اعتراض کرد که حق این شخص در این تعیین درصد ضایع شده است،و به برادرم گفت به نفع توست که دوباره بررسی کنند، پزشکی قانونی پرونده رو به مرکز استان اعاده کرد، و مرکز استان بدون اینکه برادرم را برای معاینه بخواهد، ۱۰ درصد از دست دادن توانایی حرکتی را هم حذف کرد، و دیه کل را ۱۹ درصد اعلام کرد، و اینگونه نسبت به اعلام اولیه ۱۸.۵ درصد حق برادرم تضییع شده است، و قاضی رای را با ۲۱.۵ درصد صادر کرد و به برادرم گفته اعتراض بزند، حال سوال این است که برادرم چگونه اعتراض بزند که بتواند حق خود را استیفا کند؟ تشکر

 13. کیمیا می گوید

  دوست عزیز دیه من دادگاه زده ۴ یعنی چقد بیمه نوین پرداخت می‌کنه ؟ شکستگی پاه و کبودی کلا زده ۴

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز اگر منظورتون ۴ درصد هست که برابر با ۲۴ میلیون تومان خواهد بود

 14. مصطفی می گوید

  سلام و با تشکر از شما .بینی من یکسانت شکسته ۶ تا بخیه ۵ تا خورده و پای راست م هم عمقی پاره شد ۲۰ تا بخیه و زانوم ۲ تا و جراحتهای پشت دست پشت ران .حدودا دیه من چقدره

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز شدت آسیب ها باید توسط پزشکی قانونی مشخص بشه و تعداد بخیه ها در مبلغ دیه تاثیر نخواهد داشت

 15. افشین می گوید

  سلام پدر همسر من با موتور تصادف کرده و فوت شده راننده موتور هم فوت شده موتور هم سرقتی بوده و راننده موتور هم بی هویت به دستور شهردار خاک شده دیه به ما تعلق میگیره؟؟

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز پرونده شما صندوق جبران خسارت‌های جانی و مالی که متعلق به دولت هست واگذار خواهد شد

 16. مجتبی می گوید

  سلام دیماه۱۴۰۰تصادف کردم مهره۱۲تنه کمرم شکسته وبدون عمل جراحی التیام یافته لطفا دیه آن چقدر است وآیا بر مبنای سال۱۴۰۱ دیه راپرداخت می‌کنند یا سال ۱۴۰۰

  1. خسروی می گوید

   دیه بر مبنای سال ۱۴۰۱ پرداخت میشه و مقدار اون برابر با ۶۰ میلیون تومان خواهد بود

 17. حسین می گوید

  سلام بر اثر تصادف بینی ام شکسته شده آیا بیمه ای تعلق میگیره ؟ و حدودا چقد میشه؟

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز مبلغ ۶۰ میلیون تومان دیه به شما تعلق می‌گیره

  2. سجاد می گوید

   سلام پدرم تصادف کرده و چند مهره گردنش پلاتین گذاشته خواستم ببینم چغدر بیمه تعلق میگیره؟؟؟

   1. خسروی می گوید

    دوست عزیز دیه مهره های گردن باید توسط پزشکی قانونی و بر اساس ارش تعیین بشه… ولی به احتمال زیاد ۶۰ میلیون تومان برای شما دیه تخصیص داده می شود

 18. س.ط می گوید

  سلام.وقت بخیر .حدود ۳ هفته پیش با یک پراید وانت تصادف کردم و دچار شکستگی زانوی پای چپ شدم و جراحی انجام دادم..و پزشکا گفتن ۳ ماه طول درمان داره و الان قادر به راه رفتن نیستم.لطفا بفرمایید دیه من چقدر میشه و الان دیگه نمیتونم برم سر کار و حقوقی ندارم تکلیفم چی میشه؟و هزینه های جانبی درمانم رو چطور بگیرم و کلا چطوری باید دیه و این هزینه هارو بگیرم و مراحلش چیه؟ ممنون میشم کاملا راهنمایی بفرمایید.

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز بعد از ۳ ماه دوباره به پزشکی قانونی مراجعه خواهید کرد و پرونده شما مجددا بررسی میشه و از کار افتادگی و سایر موارد هم در پرونده و رای نهایی شما تاثیر خواهند داشت

   1. س.ط می گوید

    سلام.ممنونم.ولی میشه لطفا حدود دیه بنده رو بفرمایید…با توجه به شکستگی و کبودی زانوی چپ و جراحی که انجام دادم و دو تا پیچ پلاتو خورده زانوم.

 19. حسین می گوید

  سلام در باب سوال قبلی که پرسیدم که بر اثر تصادف بینی ام شکسته آیا بستگی به مقدار شکستی و هزینه ای که واسه درمان انجام دادم هم داره ؟ ینی اینکه چقدر شدید یا خفیف باشه ؟

  1. خسروی می گوید

   بله دوست عزیز شکستگی استخوان بینی معادل ۶۰ میلیون تومان دیه خواهد داشت

 20. س.ط می گوید

  سلام.ممنونم.ولی میشه لطفا حدود دیه بنده رو بفرمایید…با توجه به شکستگی و کبودی زانوی چپ و جراحی که انجام دادم و دو تا پیچ پلاتو خورده زانوم.

 21. علی می گوید

  سلام میشه یه جوری بگید بفهمم یعنی چی اینا
  جراحت حارصه خلف آرنج راست-کبودی خلف بازوی راست-آسیب استخوان بیرونی ترقوه به صورت پارگی کپسول در رفتگی وتجمع خون سمت راست-آسیب عضله بازوی راست.
  ۲ماه هم طول درمان داده.

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز ۳ میلیون برای حارصه – ۹۰۰ هزار تومان برای کبودی و ارش برای سایر آسیب ها در نظر گرفته خواهد شد

  2. رضا می گوید

   سلام وقتتون بخیر . ۲۰ روز پیش داخل تصادف پلک بنده جراحت دید و ۶ تا بخیه خورد . خواستم بدونم چقدر دیه به بنده تعلق میگیره؟

   1. خسروی می گوید

    دوست عزیز با فرض اینکه آسیب شما از نوع دامیه بوده به شما ۱۲ میلیون تومان دیه تعلق میگیره

 22. پوریا می گوید

  با سلام و خسته نباشید
  با ماشینم به یک عابر پیاده برخورد کردم و الان در بخش ای سی یو بستری و هنوز بهوش نیومده میخواستم بدونم اگه اون شخص فوت کنه چند درصد از دیه ی اون شخص رو بیمه پرداخت میکنه و ایا من به عنوان راننده باید خسارتی پرداخت کنم یا نه؟ بعد اینکه شنیدم ۲.۵ درصد از خسارت رو باید من پرداخت کنم ممنون میشم راهنماییم کنید

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این مورد باید با یک کارشناس حقوقی و یک کارشناس بیمه مشورت کنید

 23. Mitra-sh می گوید

  سلام وقت شما بخير
  مادر من دي ماه ١٤٠٠ تصادف كردن و استخوان ران سمت راست شكست (بين ران و لگن) و جراحي شدن و به اندازه ٣٠ سانت محل جراحي هست و …
  يك هفته بيمارستان بودن و يك شب اي سي يو…
  ماشين دنده عقب اومده و زده بهشون
  از دي ماه تا ارديبهشت ماه مراحل درمان و طول درمان سپري شد و ما منتظر روز دادگاه و راي هستيم.
  مبلغ ديه و هزينه طول درمان چقدر محسابه ميشه؟؟

  1. خسروی می گوید

   دیه شما بین ۴۸ تا ۶۰ میلیون تومان خواهد بود دوست عزیز

 24. علیرضا می گوید

  سلام
  برادرم تصادف کردن و بر اثر تصادف به کما رفتند.حدود ۵۰ روز ای سی یو بودند بعد از اون مرهص شدند با لوله تراکت تنفسی و سمت راست بدن فلج و کلی مشکلات ذهنی
  الان بعد از حدود ۳ ماه خیلی از لحاظ فیزیکی بهتر هستند راه میرن و کارای شخصی رو خودشون انجام میدن ولی همچنان ذهنی مشکل دارند و فراموشی دارند.
  کارشناس تصادف هم خود ایشون رو مقصر دونستن
  ضربه مغزی شده بودند
  میخواستم ببینم چه دیه ای و چقدر شامل حالشون میشه
  ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز پرونده شما نیاز به بررسی دقیق توسط پزشکی قانونی داره و نمیشه از قبل در مورد مبلغ دیه نظر داد

 25. میلاد می گوید

  سلام
  بنده تصادف منجر به فوت داشتم و برای پرداخت خسارت دیه کامل به بیمه پارسیان مراجعه کردم. درحال حاضر بیمه میگه باید ۵درصد از ۶۰۰میلیون دیه را بنده پرداخت کنم. میخواستم ببینم تو قانون بیمه همچین موردی هستش؟؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این رابطه باید با یک کارشناس بیمه مشورت کنید

 26. رضا می گوید

  سلام
  آیا پس از دریافت خسارت آسیب‌های جسمی ناشی از تصادف، در صورت نیاز بعد از چندسال دوباره به درمان می‌توان از شرکت بیمه یا مقصر شکایت کرد؟

  1. خسروی می گوید

   مسئولیت بیمه صرفا تا سقف تهعداتش خواهد بود؛ اما مقصر حادثه در صورت اثبات این امر که آسیب‌های جسمی وارده ناشی از تصادف قبلی است، مسئول خواهد بود.

   1. رضا می گوید

    خب تمام موارد توسط پزشک قانونی تشخیص داده شد و قاضی در حکم اورد و بیمه تمام و کمال پرداخت کرد، شاید ۱۰ سال دیگه طرف خوب نشود چرا باید بنده مسئول پرداخت باشم؟ بیمه حتی رضایت کامل و کتبی و محضری از شاکی گرفته

   2. اکبر می گوید

    سلام بنده در تصادفی که داشتم یک ماشین بهم برخورد کرد و از موتور افتادم و دست راستم به اندازه ده سانت و کف دست راستم خیلی زخم شد و همچنین مچ پای راست و مچ دست راست و کف دست راستم زخم شد
    محاسبه دیه چجوری هست ؟
    جراحات خونریزی داشت بدون بخیه

    1. خسروی می گوید

     برای جراحت ها هر کدام ۳ میلیون تومان در نظر گرفته خواهد شد

 27. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر
  فروردین امسال ماشین سنگینم به دلیل نقص فنی واژگون شد
  چهار دنده شکسته شد ریه م سوراخ شد رابط کتف چپو راستم پاره شد اسیب به مهره گردنی و کمر وارد شد پنجتا بخیه سرم خورد لطف کنید حدودی بگید دیه م چقد میشه ، میدونم ک باید درصد دقیق اسیب دیدگی مشخص بشه ولی ممنون میشم اگه تقریبی رو بهم بگید با تشکر

 28. محمد می گوید

  سلام وقت بخیر کارشناس محترم
  فروردین امسال ماشین سنگین هستم به دلیل نقص فنی واژگون شد
  چهار دنده شکسته شد ریه م سوراخ شد رابط کتف چپ راستم پاره شد آسیب به مهره گردنی و کمر وارد شد پنجتا بخیه سرم خورد لطف کنید حدودی بگید دیه م چقد میشه ، میدونم ک باید درصد دقیق آسیب دیدگی مشخص بشه ولی ممنون میشم اگه تقریبی رو بهم بگید با تشکر

 29. فرشاد قاسمی می گوید

  سلام من ۱ ماه پیش تصادف کردم رویه پنجه پام ۷ سانتی متر باز شده با پاشنه پام ۳سانت خراشیدی و کبودی رو جفت زانو و بغل رانم زیر چشم ۹ تا بخیه خورده با خط های دیگه دیه این چقدر میشه و چه مدت طول میکشه برا گرفتنش ممنون اگه تقریبی بهم بگید 🙏

  1. خسروی می گوید

   دوسن عزیز برای هر کدام از جراحت های پای شما بین ۳ تا ۶ میلیون تومان دیه در نظر گرفته خواهد شد. برای کبودی ها هر کدام ۹۰۰ هزار تومان و برای جراحت زیر چشم هم ۶ میلیون تومان

 30. میلاد می گوید

  سلام ودرود.چندروز پیش تصادف کردم یکی از انگشتهای پام شکسته شد وپین گذاری کردن.وهمچنین روی پام‌ پاره شد وحدودا ۵تا بخیه خورد خواستم بدونم مبلغ دیه بنده چقدر میشه ممنونم از راهنماییتون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز ۹ میلیون و ۶۰۰ هزار تومان برای شکستگی انگشت و ۳ میلیون برای بخیه ها به شما دیه تعلق می گیره

 31. کیوان می گوید

  سلام یک درصد دیه کامل بابت حارصه خلف سر و یک درصد دیه کامل بابت دو جراحت حارصه آرنج چپ و بازوی چپ و سه هزارم درصد بابت دو خراشیدکی در شانه چب و بازوی چپ و نیم درصد بابت جراحت حارصه زانوی پای چپ چقدر میشود و به مدت دوسال از موقع تصادف سالی نیم درصد ی عنی چه ممنون

  1. خسروی می گوید

   دیه شما معادل ۲۲ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان خواهد بود دوست عزیز

 32. آرش می گوید

  دو ماه پیش تصادف کردم و در برگه پزشک قانونی قید شده که جراحت دامیه چانه دست چپ در آتل است شکستگی ثلث میانی استخوان زنده اعلی ساعد چپ که تحت عمل جراحی با پین ثابت شده پایه راست در اتل است شکستگی ثلث میانی استخوان درشت نی ساق پای راست و شکستگی ثلث فوانی و میانی استخوان نازک نی ساق پای راست
  تصادف در ماه حرام صورت گرفته و پزشک قانونی گفته ۶ ماه دیگه برم برای معاینه دیه من چقدر میشه م

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شما تقریبا معادل ۱۰۲ میلیون تومان خواهد بود

 33. مرضیه شاه سنایی می گوید

  سلام پدرمن یکسال پیش تصادف کردند استخون فکشون شکست کل صورتشون هم کبود شد ولی چند ماه بعدش پدرم کرونا گرفتند فوت شدند موقعی که زنده بودند دنبال دیه نرفتند و نگرفتن میخاصتم بدونم الان میتونم دیه پدرمو بگیرم یانه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این مورد باید با یک کارشناس حقوقی به صورت حضوری مشورت کنید

 34. م می گوید

  سلام پدرمن وقتی زنده بودند تصادف کردند شکستگی استخون فک باکلی کبودی چشم داشتند ولی دیه نگرفتند الان پدرم فوت شده میخاصتم بدونم الان دیه تعلق میگیره میتونم بگیرم ؟

 35. مهرتب می گوید

  سلام من برج ۲امسال تصادف کردم و کبودی روی کتف زخم زانو و کف دست داشتم و استخوان قوزک خارجی پام ترک خورد که پزشکی قانونی اون رو شکستی عنوان کرد و نوشت طبق بند فلان شکستگی به حساب میاد میخاستم بدونم چند درصد تعلق میگیره و چقدر میشه الان ۶ماه از مراجعم میگذره اما هنوز پرداخت نکردن و پیگیری میکنم میگن پروندت حقوقی شده

 36. علی دلکش می گوید

  سلام خسته نباشین برادر ما یک تصادف داشتیم دایی من بود پیاده زدن تو جاده پزشک قانونی ضربه به قفسه سینه نوشته وجراحت دست چپ که یک بند انگشت هست که تا کوشت رفته بود بخیه خواست ولی نزدن وخراشدگی دست هم داشت وضربه به کمر هم نوشته بود چون ماشینم هم از پست بهش زده بود ۷درصد کامل نوشته بود چقدر میشه ۷درصد الان ما سال ۱۴۰۱/۷/۲۸ تصادف هم ۱۴۰۱/۷/۱۶ اتفاق افتاده

  1. خسروی می گوید

   ۷ درصد دیه کامل معادل ۴۲ میلیون تومان خواهد بود

 37. ستاره می گوید

  سلام وقتتون بخیر
  من همسرم رو در تصادف از دست دادم
  قبل از فوت، همسرم دو عمل جراحی مغز شدن و چندجا شکستی داشتن و بعد از اون اعلام مرگ مغزی کردن و اهدا اعضا شد
  ایا هزینه ی این جراحی ها و شکستگی ها جدا محسوب نمیشه ؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز در این مورد باید با یک کارشناس حقوقی به صورت حضوری مشورت کنید

 38. رز نجفی می گوید

  سلام. وقت بخیر. سال گذشته یک ماشین با دنده عقب به من و دختر کوچکم زد و فرار کرد و پزشک. برای ما نیم درصد نوشته در صورتی دو انگشت پا م شکسته و عصب‌های آسیب دیده و دخترم هم دندان و بینی اش ولی پزشک حتی برای ندادن مالیات پول ویزیت گفت بیرون مطب پرداختیم و اینها ننوشته و بعد یکسال راننده ماشین فروخته و پرونده ما که شاکی بودیم از کلانتری گرفته بود الان خبر دادن پیگیر بشیم و راننده گفت شما هیچ کار نمیتوانید بکنید و این دیه دو تومان بیشتر نمیشه و راهنمایی رانندگی بعد از کورکی بخاطر نبود ماشین و یکسال گذشته نوشته واسه شورای سه نفره الان خواهش میکنم من راهنمایی کنید چکار کنم با این پایی داغان و … رضایت بدم لطفاً مرا راهنمایی کنید ممنون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز با عرض پوزش پرونده شما نیاز به بررسی بیشتر و دقیق تر توسط یک کارشناس حقوقی داره… لطفا به صورت اختصاصی نسبت به حل این مشکل اقدام کنید

 39. رضا می گوید

  سلام
  به من اتوبوس بی ار تی زده رو خط عابر و پنج عدد دنده شکست و سرم از دو قسمت شکست که چهارتا بخیه خورد خوب شد دیه این مورد حدودی چقدر است

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای شکستی سر مبلغ ۳ میلیون تومان و برای شکستگی دنده ها بسته به محیط یا غیر محیط بودن به قلب دیه تعیین خواهد شد

   1. علی مددی می گوید

    سلام،برادرمن چندماه پیش تو خیابان حومه تهران طبق نظر کارشناسان تصادف کرده ولی راننده متاسفانه متواری وناشناس شده،بعداز شناسایی متوفی توسط ما ودفن ،دادسرا نوشته پرونده به دادگاه کیفری ۲ تهران و طبق کروکی فرضی که بعدا کشیده شدونظریه کارشناس۵۰ ۵۰ قیدشده و پرونده درکنار دادسرا در صندوق خسارات بدنی هم تشکیل شده بدون دخالت ما،خود دادسرا فرستاده به صندوق،حالا دادگاه کیفری وصندوق کل دیه رو پرداخت میکنن ؟واین ۵۰ ۵۰ چجوری میشه،دیه نصف میدن؟درماه حرام بوده،

    1. خسروی می گوید

     دوست عزیز در این مورد شما باید به صورت حضوری با یک کارشناس حقوقی مشورت نمایید

 40. حسین می گوید

  سلام من دوماه پیش تصادف کردم و مقصر نبودم و پزشک قانی رفتم که نوشته :۱_ ناحیه جراحت حارصه خلف تنه سمت راست ۲_ ناحیه جراحت حارصه خلف تنه در مرکز ۳_ ناحیه جراحت حارصه خلف تنه سمت چپ ۴_ جراحت حارصه عفونی شده روی پای راست و جراحت حارصه روی پای چپ مشهود است که ضایعات فوق متعاقب اصابت جسم سخت در پذیرش بیمارستانی حادث شده است و لازم است برای معاینه مجدد ۲ ماه دیگر مراجعه فرمایید. لطفا بگید چند درصد و چقدر دیه من میشه؟!

  1. خسروی می گوید

   دیه شما معادل ۱۲ میلیون تومان خواهد بود دوست عزیز

 41. میثم می گوید

  سلام دوست عزیز بنده باموتور شاخ به شاخ شدم مقصرهم طرف مقابل بود گونه ی سمت راستم سه میل ترک برداشته بای راستم با اگزوز سوخته ببخشید دیه من چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز برای هر دو مورد باید بر اساس گزارش پزشکی قانونی و رای دادگاه ارش تعیین شود

   1. زهرا می گوید

    لطفا جواب سوال منو هم بدین ممنونم.

 42. زهرا می گوید

  سلام وقتتون بخیر. داداشم سال ۹۹تصادف کرد قاضی پرنده را طبق سال ۱۴۰۰ دیشو پنجاه پنجاه کرد.واسه گرفتن دیه گفتن برید بیمه سرمد رفتیم گفتن قرار دادمون تموم شده با راهدار.حالا راهدار هم گفته تا ۱۸ ماه وقت داره ک دیه پرداخت بشه.میشه لطفا راهنمایی کنید ما از کجا باید زودتر اقدام کنیم.پروندمون خرم آباد هست چند بار هم رفتم ولی فایده نداشت .خودم استان دیگه هستم .لطفا راهنمایی کنید ممنونم😔

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز متاسفانه برای این مورد ما نمی توانیم راهنمایی درستی به شما ارائه دهیم. باید با یک کارشناس حقوقی به صورت حضوری مشورت نمایید

 43. بابک می گوید

  سلام
  ۹ماه پیش تصادفی داشتم دچارآسیب دیدگی شدم مبلغ دیه را میخواستم بدونم ، نوشته شده
  یک دهم دیه کامل بابت شکستگی بینی که بدون عیب درمان شده
  چهار پنجم از یک پنجم ازیک دوم دیه کامل بابت شکستگی ثلث میانی استخوان زند اعلی ساعد دست چپ
  یک درصد دیه کامل با جراحت حارصه درطرف راست سر
  ممنون میشم میزان دیه را بفرمایید

  1. خسروی می گوید

   ۱۱۴ میلیون دوست عزیز

 44. خانم احمدی می گوید

  سلام ببخشید من ۲روز پیش تصادف کردم و مقصر نبودم …گوشه ابروم شکسته و ۳تابخیه خورده وزیر چشمم کبود وزخم شده وچشمم ورم کرده میخواستم بدونم چقدر دیه تعلق میگیره اگه برم دادگاه یا پزشک قانونی

  1. خسروی می گوید

   ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تومان دوست عزیز

 45. سلمان می گوید

  با سلام، بنده هنگام عبور از خط عابر پیاده یک موتور سیکلت بدون بیمه با بنده تصادف کرد، و بخاژر شکستگی استخوان ساق پا و نصب پلاتین ۴ ماه طول درمان داشتم، دادگاه ففط ۱۴۰ میلیون دیه مشخص کرده، آیا میتونم هزینه درمان و از کار افتادگی طول درمان رو مطالبه کنم؟؟

  1. خسروی می گوید

   پاسخ شما داده شد دوست عزیز

 46. سلمان می گوید

  جناب خسروی، ضمن عرض سلام و تشکر بابت راهنمایی های خداپسندانه ای که انجام میدهید، بنده هنگام عبور از خط عابر پیاده یک موتور سیکلت بدون بیمه با بنده تصادف کرد، و بخاطرشکستگی استخوان ساق پا و نصب پلاتین و جراحت سر چهار ماه طول درمان داشتم، دادگاه فقط ۱۴۰ میلیون دیه مشخص کرده، آیا میتونم هزینه درمان و از کار افتادگی طول درمان رو مطالبه کنم؟

  1. خسروی می گوید

   خیر دوست عزیز هزینه درمان و طول درمان شامل دیه نخواهد شد

   1. سلمان می گوید

    منظورم اینه از طریق شکایت حقوقی میتونم خسارت طول درمان و هزینه های پزشکی رو بگیرم؟

    1. خسروی می گوید

     خیر دوست عزیز … طول درمان فقط برای بررسی دقیق آسیب های شما لحاظ میشه و هزینه درمان هم در دیه محاسبه نخواهد شد

 47. محمدحسین علیخوردی می گوید

  سلام جناب خسروی من حدود ۳ماه قبل تصادف کردم.من باماشین در بولوار جاده دریا ساری میخواستم بریدگی را دور بزنم راهنما روشن وسطبریدگی ایست کردم چون ماشین از روبرو نزدیک بود که متاسفانه از عقب موتور به درب باک ماشینم زد که منجر به فوت راننده موتور وزخمی شدن سرنشین شد افسر مرا مقصر دانسته وکروکی مرا اشتباه کشیده وچون من اشنایی نداشتم باکروکی نسبت به کشیدن کروکی اعتراض نکردم ایا حالا که قاضی محترم رای داده میشه من اعتراض کنم که دوربین رامجددا چک کنند تا مقصر حادثه مشخص بشه.باتشکر از جنابعالی

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز متاسفانه در جایگاهی نیستیم که بتونیم در این مورد به شما راهنمایی مفید ارائه بدیم… توصیه می‌کنم حتما در اولین فرصت با یک کارشناس حقوقی به صورت حضوری مشورت کنید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.