دیه تصادف چیست و قانون پرداخت دیه در تصادفات رانندگی چگونه است؟

دیه تصادفات از آنجایی حائز اهمیت است که بدانیم ایران از نظر حوادث رانندگی، در میان ۱۹۰ کشور جهان، در رده ۱۸۹ قرار دارد! همین موضوع نشان می‌دهد که سالانه چندین هزار نفر در کشورمان، درگیر دیه تصادف‌های جاده‌ای می‌شوند و به دنبال قوانین مربوط به آن هستند.

در این مقاله از مجله اینترنتی ایده آل مگ قصد داریم به صورت کامل، تمامی قوانین مربوط به محاسبه و پرداخت دیه تصادفات را بررسی کنیم. لطفا تا پایان با ما همراه باشید.

دیه تصادف چیست؟

هرگاه در یکی از تصادفات رانندگی، آسیب جانی یا جسمی به شخص ثالث وارد شود، دارنده وسیله نقلیه، موظف به جبران خسارت مالی است.

دیه تصادف چیست ؟

در قانون دیه تصادفات آمده است:

“کلیه دارندگان وسایل نقلیه موتوری زمینی و انواع یدک و تریلر متصل به وسایل مزبور و قطارهای راه آهن اعم از اینکه اشخاص حقیقی یا حقوقی باشند مسؤول جبران خسارات بدنی و مالی هستند که در اثر حوادث وسایل نقلیه مزبور یا محمولات آن‌ها به اشخاص ثالث وارد شود و مکلفند مسئولیت خود را از این جهت…بیمه نمایند”

پرداخت دیه تصادفات بر عهده شرکت‌های بیمه خواهد بود. بر این اساس و طبق قراردادی که میان بیمه‌گر و بیمه کننده منعقد می‌شود، پس از بررسی‌های لازم و اظهار نظر کارشناسان و در نهایت بر اساس حکم دادگاه، شرکت بیمه موظف است دیه تصادف را به شخص ثالث بپردازد.

توجه: در صورتی که وسیله نقلیه بیمه نشده یا راننده از محل وقوع تصادف، متواری شده باشد، پرداخت دیه تصادفات بر عهده صندوق تامین خسارت‌های بدنی خواهد بود.

دیه تصادف به چه مواردی تعلق می‎‌گیرد؟

هرگونه آسیب جانی یا جسمی که در حین تصادف به شخص ثالث وارد شود، مشمول پرداخت دیه تصادفات خواهد بود. به عنوان مثال، در صورتی که تصادف منجر به قطع دست فرد مجروح شده باشد، بر اساس قانون دیه در مجازات‌های اسلامی، مبلغ دیه برآورده شده و پرداخت می‌گردد.

قانون پرداخت دیه در تصادفات

همانطور که گفته شد، پرداخت دیه تصادفات بر عهده شرکت‌های بیمه یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی خواهد بود. در ماده ۱۶ قانون اصلاح بیمه اجباری مسئولیت مدنی دارندگان وسایل نقلیه آمده است:

در تصادفات رانندگی که منجر به فوت نشده باشند، شرکت‌های بیمه یا صندوق تامین خسارت‌های بدنی، موظف است بعد از دریافت گزارش پلیس راهنمایی و رانندگی و در صورت نیاز، سایر دستگاه‌های ذی‌صلاح، حداقل ۵۰ درصد از مبلغ دیه را پرداخت نموده و برای باقیمانده، منتظر رای قطعی دادگاه بماند.

قانون دیه در تصادفات

همچنین در صورتی که تصادف منجر به فوت شده باشد، شرکت‌های بیمه می‌توانند بدون نیاز به رای دادگاه و با گرفتن رضایت اولیای دم مقتول، کل مبلغ دیه را پرداخت کنند.

تذکر: تصادفات رانندگی منجر به فوت، در ردیف قتل غیر عمد قرار گرفته و دیه آن‌ها بر اساس دیه کامل انسان محاسبه می‌شود. برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه، می‌توانید به مقاله دیه کامل انسان در سال ۱۴۰۰ مراجعه نمایید.

در حکم دادگاه، باید مبلغ کامل پرداختی دیه ذکر شده باشد؛ در غیر این‌صورت، شرکت‌های دیه می‌توانند از پرداخت آن، امتناع کنند.

نحوه محاسبه دیه تصادف رانندگی

محاسبه دیه در تصادفات رانندگی، تفاوتی با سایر انواع دیه ندارد. به عبارتی ساده‌تر، تصادف چه منجر به فوت شده باشد و چه آسیب جسمی وارد کرده باشد، نرخ دیه آن بر اساس قانون مجازات‌های اسلامی محاسبه می‌شود.

فرض کنید در یک تصادف، دندان شخصی دچار شکستگی شده باشد. دیه این مورد، دقیقا همانند دیه شکستگی دندان در شرایط دیگر محاسبه و پرداخت می‌شود.

یادآوری: در قانون مجازات‌های اسلامی، برای قتل نفس غیر عمد مرد مسلمان، دیه کامل در نظر گرفته شده و سایر انواع آن، بر اساس درصدی از دیه کامل، محاسبه می‌شوند.

یک درصد دیه کامل سال ۱۴۰۰ چقدر است؟
بخوانید

دیه تصادف منجر به مرگ چقدر است؟

در صورتی که یک تصادف رانندگی، منجر به فوت شخص ثالث شود، برابر با قانون مجازات‌های اسلامی، دارنده وسیله نقلیه، موظف به پرداخت دیه کامل انسان است.

دیه تصادف منجر به مرگ

دیه کامل انسان در سال ۱۳۴۰۰ برابر با ۴۸۰ میلیون تومان است. این مبلغ در ابتدای هر سال و توسط ریاست قوه قضاییه جمهوری اسلامی ایران اعلام می‌شود.

یادآوری: مبلغ دیه کامل انسان بر اساس قیمت ۱۰۰ شتر سالم محاسبه می‌شود. البته نرخ تورمی که هر ساله و توسط ریاست بانک مرکزی اعلام می‌شود نیز در برآورد مبلغ دیه کامل، تاثیرگذار است.

دیه تصادف در ماه های حرام چقدر است؟

همانطور که در مقاله چرا دیه در ماه حرام با ماه‌های غیر حرام تفاوت دارد؟ اشاره شد، در ماه‌های حرام (محرم، رجب، ذی‌القعده و ذی‌الحجه) دیه قتل نفس غیر عمد، افزایش یافته و ثلث دیه کامل به آن اضافه می‌شود. به این قانون، تغلیظ دیه گفته می‌شود.

قانون تغلیظ تنها برای قتل نفس اعمال می‌شود و سایر انواع دیه، در ماه‌های حرام، تفاوتی با ماه‌های دیگر سال ندارند. در تصادفات رانندگی نیز، در صورتی که حادثه در یکی از ماه‌های حرام رخ داده و منجر به فوت شده باشد، برابر با قانون تغلیظ دیه، یک سوم دیه کامل به مبلغ نهایی اضافه خواهد شد.

در صورتی که تصادف، تنها منجر به آسیب‌های جسمی شده باشد، مقدار دیه آن در ماه‌های حرام و سایر ماه‌های سال، یکسان است.

هر آنچه باید درباره دیه بخیه بدانید
بخوانید

کلام پایانی

امیدواریم با احتیاط بیشتر در رانندگی، کمتر به تصادفات جاده‌ای دچار شده و متحمل خسارت‌های احتمالی نیز نشوید. فراموش نکنید که بیشترین آمار مرگ و میر در کشورمان به همین تصادفات رانندگی باز می‌گردد.

در صورتی که در ارتباط با دیه تصادفات و یا سایر انواع دیه، سوال یا ابهامی دارید، لطفا در بخش نظرات همین مقاله مطرح نمایید تا در اولین فرصت، پاسخگوی شما عزیزان باشیم.

سوالات متداول در ارتباط با دیه تصادف

دیه تصادف در ماه های حرام چقدر است؟

در صورتی که تصادف منجر به فوت شخص ثالث شود، یک سوم از کل مبلغ دیه به دیه کامل انسان اضافه می‌شود؛ در غیر این‌صورت، دیه تصادف در ماه‌های حرام تفاوتی با سایر ماه‌های سال ندارد.

دیه تصادف منجر به فوت بدون گواهینامه چقدر است؟

در صورتی که راننده گواهینامه نداشته باشد، مبلغ دیه افزایش پیدا نمی‌کند و برابر با همان دیه کامل انسان خواهد بود. البته در این شرایط، برخی از مجازات‌های اضافی از قبیل حبس، برای راننده خاطی در نظر گرفته خواهد شد.

دیه تصادف موتور با ماشین چقدر است؟

هم موتور سیکلت و هم ماشین، هر دو از وسایل حمل و نقل موتوری محسوب می‌شوند. به همین دلیل، تفاوتی در دیه تصادف این دو وسیله، وجود ندارد.

دیه شکستگی بینی در تصادف چقدر است؟

در صورتی که بینی به صورت کامل از بین رفته باشد، دیه آن برابر با دیه کامل انسان خواهد بود. اما اگر تنها شکستگی رخ داده باشد، برای آن، ارش تعیین و پرداخت می‌شود

ممکن است شما دوست داشته باشید
12 نظرات
 1. محمدرضا می گوید

  نظر شمابا سلام
  من ب پزشک قانونی رفتم و معاینه انجام شد و جاهایی که جرح داشت توسط دکتر بر روی برگه نوشته شد و مهر تایید پزشکی قانونی و دادگاه رو برگه خورد؛
  وقتی که به بیمه مراجعه کردم کارشناس مربوطه با نگاه ب همون برگه دیه رو مشخص کرد و ۷ درصد زد و درصدی ۳میلیون و سیصد محاسبه کرد ،ماه حرام رو هم در نظر نگرفت.
  میخوام ببینم این روش محاسبه درسته یا مبلغ دیه رو طبق نظر پزشک قانونی دادگاه باید تعیین و توسط بیمه پرداخت بشه؟؟؟؟
  نظریه پزشکی قانونی با مهر و سربرگ دادگاه:
  ۱.کبودی بند انتهایی انگشت شست پای چپ ۲.خراشیدگی حارصه ساعد راست و زانوی چپ و ساق چپ هرکدام یک مورد و ساعد چپ دو مورد و زانوی راست چهار مورد(جمعاً نه مورد)۳.خراشیدگی حارصه بینی یک مورد ک شامل یک مورد تبصره۴ ماده ۷۰۹ ق.م.ا (علاوه بر دیه یک مورد حارصه)میباشد ۴.خراشیدگی حارصه قفسه سینه یک مورد که ارش آن به میزان نیم درصد(۰/۵٪) دیه کامل انسان تعیین میگردد./
  میشه لطف کنید و راهنماییم کنید ک مبلغ چقدر میشه؟؟؟
  ممنون از لطف و زحماتتون

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز مقدار دیه در ماه های حرام تنها برای قتل نفس تغییر می‌کنه. در مورد مقدار مبلغ تعیین شده هم توصیه می‌کنیم به صورت حضوری به یک کارشناس حقوقی مراجعه کرده و با او مشورت کنید.

 2. محمد می گوید

  سلام من ۳ ماه پیش تصادف کردم و استخان رانم شکست و الان پای من پلاتین هست بعد موتورم هم کاملا نابود شده و سه ماه نمیتونم برم سرکار دیه من چقدر میشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شکستگی استخوان شما معادل تقریبا ۳۸ میلیون تومان خواهد بود. خسارت موتور شما رو هم باید شرکت بیمه برآورد کنه

 3. شهاب دایی چی می گوید

  سلام من برج۲ سال ۱۴۰۰ یه ماشین بهم زد ۸تا زخم دست و پا حارصه سرخی ابرو جراحت روی بینی. شکستگی جمجمه. خونریزی سخت شامه ای که ۳درصد براش تایین شده و حس بویاییم از دست دادم حدودا چقدر بیمه باید پرداخت کنه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز پرونده شما نیاز به رای دقیق پزشکی قانونی داره. باید نوع جراحت دست، نوع شکستگی جمجمه مشخص بشه

 4. شاهين می گوید

  سلام وقت بخير. ببخشيد ديه ى قطع عضو پنجه ى پا و شكستگى ساق پا چقدر ميشه

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز دیه شکستگی ساق پا اگه بدون پلاتین خوب بشه معادل ۳۸ تومن و اگر پین و پلاتین لازم باشه ۴۸ میلیون خواهد بود. قسمت اول رو متوجه نشدم منظورتون این بود که پاتون از پنجه قطع شده؟

 5. سعید نادری می گوید

  سلام ، برادر من تصادف کرده پزشکی قانونی دیه رو زده سه درصد خونریزی داخلی سر ، یک درصد جراحت پا ، نیم درصد حراحت صورت و نیم درصد حراحت گوش من متوجه نمیشم این درصد هارو بر چه مبنایی محاصبه میکنن . بنظر شما حدودا چقدر میشه مبلغ دیه ؟ ضمن اینکه ۱۰ روز بیمارستان بود و ۵ ماه هم برای درمان از کارو زندگی افتاده موتورش هم داغون شد و کلی هم هزینه های پزشکی و دارو … داده میشه یه راهنمایی بفرمایید لطفا

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز این درصدها رو بر مبنای دیه کامل انسان محاسبه میکنن. دیه کامل امسال معادل ۴۸۰ میلیون تومان است

 6. سعید آذرمینا می گوید

  راننده ماشین سنگین در شرکتی بودم که بدلیل نقص فنی دچار واژگونی ماشین شدم ودر نتیجه دچار شکستگی استخوان دست راست شدم.از دو ناحیه.یکی از قسمت ترقوه ودیگر از قسمت ساعد دستم بین مچ دست وارنج.ضمنا روی سرم هم دچار اسیب شدیدوعمقی گردیده وحدود ۲۰تا بخیه زده شده
  لطفا راهنمایی بفرمایید دیه چقدر تعلق میگیره.

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز هر کدام از شکستگی‌های شما معادل ۳۸ یا ۴۸ میلیون تومان دیه خواهند داشت. و برای آسیب دیدگی سر شما هم باید پزشکی قانونی شدت جراحت رو تعیین کنه

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code

sister cheating.xxx2
fapfapfaphub.com