درد زیر شکم به چه دلیل است؟

درد زیر شکم دلایل مختلفی می تواند داشته باشد. مانند وجود بیماری های گوارشی، فرارسیدن زمان قاعدگی و یا مشکلات رحمی در خانم ها.

معمولا این درد که در قسمت کوچکی از زیر شکم رخ می دهد، بیشتر در زنان اتفاق می افتد و بسیاری از آنها طبیعی و کاملا بی خطر هستند.

دلایل مختلف درد زیر شکم در زنان

در زنان، در زیر شکم جایگاه واژن یا همان رحم است و در بسیاری موارد درد زیر شکم را می توان به مشکلاتی در رحم نسبت داد. در واقع این درد رحم است که در زیر شکم احساس می شود و میتواند ناشی از مسائل زیر باشد:

تخمک گذاری

در اواسط دوره چرخه عادت ماهیانه خانم ها، تخمک گذاری اتفاق می افتد. در برخی از خانم ها این تخمک گذاری همراه با درد می باشد.

توجه داشته باشید که زمان تخمک گذاری با زمان پریود متفاوت است. در واقع یک چرخه عادت ماهانه شامل آزاد شدن یک تخمک در رحم و پس از آن، نابودی و تخریب تخمک -در صورت بارور نشدن- می شود. نابودی تخمک با تخریب و ریزش دیواره رحم همراه است که موجب خونریزی و پریود می شود. اما چنانچه تخمک آزاد شده بارور شود بارداری رخ می دهد و به پریود منجر نخواهد شد.

در طول چرخه عادت ماهانه تناسب هورمون های بدن تغییر می کند که البته در این بحث نمی گنجد.

در زمان تخمک گذاری، مایعی به داخل رحم آزاد می شود که باعث ایجاد درد زیر شکم می شود. این درد با اینکه آزار دهنده است، مشکل خاصی برای فرد ایجاد نمی کند و ظرف چند ساعت فروکش خواهد کرد.

درد زیر شکم

سندروم پیش از قاعدگی (PMS)

بسیاری از دختران و زنان حدود ۱۰ روز قبل از قاعدگی علائمی مانند حساسیت پستان ها به لمس، تغییرات خلق و خو (کج خلقی و خوشحال نبودن)، تنش و اضطراب، حساس شدن، سردرد، مشکل در به خواب رفتن، نفخ، یبوست، دلپیچه و … را تجربه می کنند. در PMS این علائم به حدی شدید هستند که برای زندگی فرد مشکلاتی به وجود می آورند.

برخی از این علائم مانند نفخ کردن و حساس شدن پستان ها در نزدیکی قاعدگی تا حدی طبیعی است؛ اما چنانچه از حد طبیعی فراتر روند، برحسب نوع مشکل باید به روانپزشک یا پزشک مربوطه مراجعه کرد.

در افرادی با سابقه خانوادگی افسردگی، افراد مضطرب یا کسانی که کافئین بالایی مصرف می کنند احتمال بروز سندرم پیش از قاعدگی (PMS) بیشتر است.

عادت ماهانه

درد عادت ماهانه در خانم ها معمولا چند ساعت قبل از شروع عادت ماهانه آغاز می شود و در برخی موارد کمر و پاها را نیز درگیر می کند اما با شروع عادت ماهانه، هورمونی در رحم ترشح می شود که باعث از بین رفتن این درد می شود. اگر درد عادت ماهانه شدید بود می توان با مصرف مسکن آنرا کاهش داد.

 

درد زیر شکم

دردهای عفونی

برخی از خانم ها ممکن است به عفونت های لگنی مبتلا شوند که گاهاً همراه با تب است. عفونت لگنی می تواند همرا با درد در ناحیه لگن و زیر شکم باشد. یکی از راه های معمول ابتلا به این نوع عفونت ها، ارتباط جنسی است. همچنین خانم هایی که دچار عفونت واژنی مداوم و طولانی مدت هستند، ممکن است دچار زخم در ناحیه سیروکس شوند. زخم های سیروکس می تواند باعث درد رحم شوند.

ارتباط جنسی
در مواقعی که درد و یا زخمی در ناحیه واژن خانم ها وجود داشته باشد، برقراری رابطه جنسی ممکن است همراه با درد باشد. از دیگر دلایل درد در رابطه جنسی، خشکی واژن است که می تواند منجر به درد زیر شکمی بعد از برقراری رابطه زناشویی شود. خشکی واژن بیشتر در سنین بالا پیش می آید و برای درمان آن باید به متخصص زنان مراجعه کرد.

درد زیر شکم

در نظر داشته باشید، مواردی که ذکر شد تنها چند دلیل شایع درد زیر شکم است و دلایل دیگری هم هستند که میتوانند باعث ایجاد درد در زیر شکم شوند. مواردی مانند یبوست، افتادگی رحم و واژن، سنگ کلیه، بارداری و یا سزارین و بسیاری از دلایل دیگر…

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code