علائم بیماری ام اس ؛ با مهم‌ترین دلایل و علائم ام اس آشنا شوید

بیماری ام اس یا همان ” Multiple sclerosis ” نوعی اختلال است که باعث ناتوانی مغز و نخاع در بدن انسان می‌شود. در این بیماری سلامت فرد به شدت تهدید می‌شود و سیستم عصبی بدن به غلاف‌های محافظ‌ که فیبر‌های عصبی را پوشانده‌اند؛ حمله می‌کند. در نتیجه این حمله‌، ارتباط مغز با سایر قسمت‌های بدن دچار مشکل می‌شود. این بیماری در نهایت باع آسیب وخیم سیستم عصبی می‌شود. علائم بیماری ام‌ اس بسیار متفاوت هستند. این علائم و نشانه‌ها بستگی به میزان آسیب سیستم عصبی و اینکه کدام عصب تحت تاثیر قرار گرفته است؛ دارند.در برخی افراد مبتلا به ام اس، توانایی پیاده روی به طور مستقل و بدون نیاز به کمک از بین می‌رود.

بیماری ام اس چیست

متاسفانه تاکنون هیچ درمانی برای بیماری ام اس کشف نشده است. اما این به معنی از دست رفتن امید نیست. درمان‌هایی برای کاهش حملات عضبی، اصلاح روند بیماری و مدیریت علائم وجود دارند. بنابراین اگر به این بیماری دچار شده‌اید؛ لطفا آن را به عنوان پایان زندگی قلمداد نکنید. قبل از هرچیزی به خداوند توکل داشته باشید و بعد از آن، روند درمانی خود را به طور مداوم دنبال کنید. ام اس پایان دنیا نیست شما هم مانند هر فرد دیگری می‎توانید از زندگی خود لذت ببرید. طلوع هر روز خورشید، دیدن عزیزان، تجربه یک باران بهاری، نگاه و لبخند پر از محبت دوستان و هزاران دلیل دیگر وجود دارد که شما حتی با این بیماری، باز هم از زندگی خود لذت ببرید. هرگز نا امید نشوید.

امروز در ایده‌آل مگ، به بررسی علائم بیماری ام اس خواهیم پرداخت؛ با ما همراه باشید.

معرفی اجمالی بیماری ام اس

معرفی اجمالی ام اس

ام اس، یک بیماری طولانی مدت است که می تواند روی مغز ، نخاع و اعصاب نوری موجود در چشم شما تأثیر بگذارد. این بیماری می تواند باعث ایجاد مشکل در بینایی، تعادل، کنترل عضلات و سایر عملکردهای اساسی بدن شود. البته این عوارض در افرادی مبتلا؛ متفاوت می‌باشند. برخی از افراد علائم خفیفی دارند که نیازی به درمان ندارند. در حالی که دیگران برای راه رفتن و انجام کارهای روزمره، دچار مشکل خواهند شد. همانطور که در ابتدای مقاله گفته شد؛ MS زمانی اتفاق می افتد که سیستم ایمنی بدن شما به ماده ای چرب بنام myelin حمله کند. این ماده الیاف عصبی شما را می پوشاند تا از آنها محافظت کند.

زمانی که یک فرد به بیماری ام اس مبتلا می‌شود، سیستم عصبی بدن وی نمی‌تواند به درستی سیگنال‌ها را ارسال و دریافت کند. در نتیجه مغز نمی‌تواند در مواردی مانند راه رفتن و یا حس‌های پنج‌گانه، کمکی به بدن بکند. اولین علائم این بیماری در بین سنین ۲۰ تا ۴۰ سالگی خود را نشان می‌دهند. وقتی بیماری تشدید پیدا کند بسیاری از افراد دچار حمله‌های عصبی می‌شوند که به این مرحله عود کردن بیماری نیز گفته می‌شود. خوشبختانه در سال‌های اخیر پیشرفت‌های زیادی در زمینه درمان این بیماری صورت گرفته است. نتیجه این پیشرفت‎ها در نهایت منجر به این شده است که امروزه روند عود کردن و تشدید بیماری کندتر شده است.

عوامل بیماری ام اس

عوامل ام اس

پزشکان هنوز نوانسته‌اند به طور دقیق دلیل ایجاد این بیماری را تشخیص دهند. با این وحود دلایل بسیاری می‌توانند این بیماری را تشدید کنند. وجود یک مجموعه از ژن‌های خاص در بدن می‌توانند در ابتلا به ام اس تاثیر گذار باشند. همچنین سیگار کشیدن نیز به عنوان یکی از عوامل بیماری ام اس مطرح شده است که ممکن است خطر ابتلا به آن را افزایش دهد. گاهی اوقات ابتلا به یک عفونت ویروسی باعث ابتلا به ام اس می‌شود. در نتیجه این عفونت‌ها ممکن است سیستم ایمنی بدن کار خود را متوقف کند و زمینه شکل گیری ام اس ایجاد شود. دانشمندان در سال‌های اخیر بر روی ارتباط میان ویروس‌ها و ام اس، تحقیقات زیادی را انجام داده‌اند. البته هنوز به نتایج مشخصی نرسده‌اند.

تحقیقان نشان داده است یکی از عواملی که خطر ابتلا به بیماری ام اس را کاهش می‎دهد؛ ویتامین D است که ما از نور خورشید دریافت می‌کنیم. این نتایج باعث شده تا افرادی که مستعد ابتلا به این بیماری هستند؛ مرتب خود را در معرض نور آفتاب قرار دهند. آن‌ها به این صورت خود را در مقابل این بیماری مهلک محافظت می‌کنند. اما همانطور که گفته شد؛ هنوز هیچ علت و همچنین درمانی برای ام اس کشف نشده است.

علائم بیماری ام اس

علائم بیماری ام اس

نشانه‌های بیماری ام اس در افراد مختلف کاملا متفاوت هستند. بسته به اینکه کدام فیبر یا فیبرهای عصبی آسیب دیده‌اند و این آسیب‌دیدگی تا چه اندازه است؛ علائم بیماری ام اس متفاوت می‌باشند. تعدادی از این علائم حرکتی می‌توانند شامل موارد زیر باشند:

 •  ضعف در یک یا چند اندام که به طور معمول در یک طرف از بدن شما اتفاق می افتد، به طور مثال در پاها 
 • احساس برق گرفتگی که با حرکات خاصی در گردن ایجاد می شود ، به خصوص خم شدن گردن به سمت جلو (علامت لرمیت)
 • لرزش بدن، عدم هماهنگی و یا راه رفتن ناپایدار

فرد مبتلا معمولا در بینایی نیز دچار مشکلاتی می‌شود. مواردی از قببل:

 • از بین رفتن بخشی یا کل بینایی در یک چشم، در اغلب موارد با درد هنگام حرکت چشم همراه است.
 • دو بینی
 • تار شدن بینایی

همچین علائم دیگری نیز ممکن است در طول بیماری ظهور کنند. مواردی مانند:

 • لکنت زبان
 • خستگی
 • سرگیجه
 • مشکلا عملکرد جنسی
 • مشکلات روده و مثانه
 • درد در قسمت‌هایی از بدن
 • افسردگی
 • مشکلات حافظه

تشخیص بیماری ام اس

تشخیص بیماری ام اس

تشخیص ام اس بسیار دشوار است. زیرا علائم آن می توانند مانند بسیاری از اختلالات عصبی دیگر باشند. اگر شما مشکوک به بیماری ام اس باشید؛ پزشکان از شما می‌خواهند که به یک متخصص مغز و اعصاب مراجعه کنید. متخصص از شما درباره سابقه بیماری‌ها و حمله‌های عصبی که در گذشته به آن‌ها دچار شده‌اید؛ خواهد پرسید. هیچ تست و آزمایشی برای تشخیص این بیماری وجود ندارد. پزشکان با استفاده از بررسی چند مورد مختلف، به شما خواهند گفت آیا به ام اس مبتلا شده‌ید یا خیر. برخی از این موارد عبارتند از:

 • آزمایش خون برای رد بیماری‌هایی که باعث ایجاد علائم مشابه می شوند؛ مانند بیماری ایدز.
 • تعادل، هماهنگی و بینایی شما برای بررسی وضعیت کار کردن اعصاب، بررسی می‌شوند.
 • استفاده از آزمایش MRI
 • تجزیه و تحلیل مایع نخاعی به نام CSF .  افراد مبتلا به ام اسم معمولا یک پروتئین خاص در این مایع دارند.
 • بررسی فعالیت‌های الکتریکی مغز

راه‌های درمان و کنترل ام اس

درمان ام اس

در حال حاضر درمانی برای بیماری ام اس وجود ندارد ، اما تعدادی از درمان ها می توانند باعث بهبودی در احساس و بهبود عملکرد بدن شوند. پزشکان می‎توانند داروهایی تجویز کنند که روند پیشرفت بیماری شما را کند کنند، از بروز حملات عصبی جلوگیری کنند و در مدیریت استرس ناشی از بیماری به بیمار کمک کنند. مهم‎ترین داروهایی که می‎توانند در کنترل بیماری ام اس مفید باشند شامل موارد زیر می‌باشند:

 • کلادریبین ( Cladribrine )
 • دالفامپریدین ( Dalfampridine )
 • دی متیل فورمات ( Dimethyl fumarate )
 • گلاتیرامر (Glatiramer )
 • میتوکسانترون ( Mitoxantrone )
 • ناتالیزوماب ( Natalizumab )
 • اوکرلیزوماب ( Ocrelizumab )
 • سیپونیمود ( Siponimod )
 • تيريفلونوميد ( Teriflunomide )

لطفا تحت هیچ شرایطی بدون مشورت با پزشک، هیچ‌کدام از داروهای بالا را مصرف نکنید. سعی کنید در تمام طول درمان خود کاملا تحت نظر متخصص باشید و فقط با هماهنگ با وی، اقدام به تهیه و مصرف دارو نمایید. فییوتراپی یکی از کارهای مفیدی است که می‎توانید برای کنترل درد در طول دوران بیماری خود انجام دهید. همچنین یک متخصص کاردرمانی می‌تواند روش‌های جدیدی را برای انجام برخی کارها به شما بیاموزد تا کار را راحت‌تر انجام دهید و بهتر از خود مراقبت کنید. اگر در راه رفتن دچار مشکل هستید؛ عصا، واکر و بریس را فراموش نکنید.

چشم‌انداز ام اس چیست؟

خوشبختانه تحقیقات صورت گرفته در سال‌های اخیر، راه‌های درمانی بیشتری را دراختیار پزشکان قرار داده است. یافتن علل شکل‌گیری بیماری و همچنین تشخیص سریع آن در آینده‌ای نزدیک میسر خواهد شد. سلول‌های بنیادی و تحقیقات ژنتیکی ممکن است به زودی به پزشکان در ترمیم اعصاب آسیب دیده و یا جلوگیری از ابتلا به این بیماری کمک کنند. پس به هیچ وجه امید خود را از دست ندهید. به درمان خود ادامه دهید  و مطمئن باشید که به زودی خبر‌های خوبی از راه خواهند رسید.

برخی از افراد مشهور مبتلا به ام اس

افراد مشهور مبتلا به ام اس

این قسمت فقط به این دلیل در این مطلب گنجانده شده است؛ که بدانیم ام اس به هیچ عنوان پایان زندگی نیست. با این بیماری هم می‌توان زندگی کرد، شاد بود، عاشق شد و از لحظه‌ها لذت برد.


خواندن مطالب زیر هم می‌توانند برای شما مفید باشند :

راه های تشخیص ایدز ؛ HIV چگونه منتقل می شود ؟

علائم افسردگی ؛ آیا من دچار افسردگی شده‌ام ؟


منابع : 
What Is Multiple Sclerosis?
Understanding Multiple Sclerosis (MS)

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
1 نظر
 1. علي مزيناني می گوید

  خيلي جامع و كامل بود ، انشاالله اين علائم در هيچ كسي ديده نشود .

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code