قرص باکلوفن چیست؟

باکلوفن چیست؟

باکلوفن عملکرد بر روی اعصاب نخاعی دارد و تعداد و شدت اسپاسم عضلانی ناشی از بیماری های مولتیپل اسکلروز یا نخاعی را کاهش می دهد. همچنین باعث تسکین درد و فعالیت های ماهیچه می شود.

این دارو گاهی برای استفاده های دیگر تجویز می شود؛ از دکتر و یا داروساز خود برای اطلاعات بیشتر بپرسید.

این دارو چگونه باید استفاده شود؟

این دارو معمولا سه بار در روز در ساعات مختلف زمانی باید مصرف شود.دستورالعمل های مربوط به برچسب تجویزی را با دقت بخوانید و از پزشک یا داروساز بخواهید که هر بخشی را که نمی دانید توضیح دهد. این دارو برای درمان دردهای جدی عضلانی در بیماری های عصبی،باید چند هفته به صورت مداوم مصرف شود تا اثرات مطلوب آن مشاهده شود در نتیجه مصرف این دارو را بدون نظر پزشک تجویزکننده ی آن نباید قطع کرد.خصوصاً اگر دارو به مقدار زیاد و برای مدت طولانی تجویز شده باشد. پزشک شما احتمالا می خواهد دوز خود را به تدریج کاهش دهد.

قبل از مصرف باکلوفن چه اقداماتی باید انجام دهیم؟

 تمامی داروها و مکمل هایی که مصرف می کند را به پزشک خود اطلاع دهید.  اگر شما دارو های آرامبخش، قرص های خواب آور استفاده می کنید حتما پزشک را در جریان قرار دهید.

اگر دچار بیماری کلیوی، صرع، زخم، سکته مغزی، بیماری روماتیسمی، فلج مغزی، بیماری پارکینسون یا وضعیت روانپزشکی شده اید، به پزشک خود اطلاع دهید.

اگر باردار هستید، قصد باردار شدن یا شیردهی دارید، به پزشک خود اطلاع دهید.

باکلوفن و زمان بارداری

 

 شما باید بدانید که این دارو ممکن است شما را خواب آلود کند پس بعد از مصرف این داروبا ماشین رانندگی نکنید.

این نکته را به یاد داشته باشد که مصرف الکل همراه این دارو می تواند عارضه خواب آلودگی را بیشتر کند.

این دارومی تواند چه عوارض جانبی داشته باشد؟

باکلوفن ممکن است عوارض جانبی ایجاد کند. این عوارض:

  • خواب آلودگی
  • سرگیجه
  • ضعف
  • گیجی
  • ناراحتی معده

 

باکلوفن و عوارض جانبی

اگر یک یا دو مورد از علائم زیر را تجربه کنید، بلافاصله با پزشک خود تماس بگیرید:

  • اشکال در تنفس
  • تشنج

قرص باکلوفن چیست؟

مصرف باکلوفن در اطفال و سالمندان به چه صورت است؟

این دارو در کودکان معمولا استفاده نمی شود و در افراد مسن عواملی همچون خواب الودگی گیجی و توهم را ایجاد می کند.

قرص باکلوفن چیست؟

آیا قرص باکلوفن، مورفین دارد؟

قرص باکلوفن مورفین ندارد ولی در برخی موارد مشاهده می‌شود که در کنار باکلوفن، مورفین هم استفاده می‌شود. به این صورت که سندرم‌های پیچیده درد به دلیل اسپاسم کم‌تحرکی در فرونشاندن درد ناکام هستند، مورفین هم با قرص باکلوفن تجویز کرده تا دردهای عضلانی را سرکوب کند. این ترکیب در افرادی که دارای درد شدید نوروپاتیک (neuropathic) و به بیماری ED مبتلا بودند استفاده شده که نتایج خوبی را به‌همراه داشته است.

تزریق مداوم باکلوفن داخل رحمی باعث می‌شود که که یک بیمار مبتلا به ED به مدت ۲۰ ماه هیچ دردی را حس نکند. در کل بیماران اسپاسمی که تحت درمان ترکیب داروهای مورفین و باکلوفن قرار گرفتند به‌طور میانگین به مدت ۲۰ سال بدون درد بودند.

مصرف بیش از حد باکلوفن

مصرف بیشتر از ۸۰ میلی گرم این دارو می تواند عوارض مسمومیت را در افرا ایجاد کند.در صورت مصرف بیش از حد درمانی، امکان مشکلات تنفسی شدید وجود دارد.

هشدار باکلوفن

در افرادی که دچار دیابت هستند مصرف باکلوفن می تواند منجر به افزایش قندخون شود.در افرادی که سابقه ی سکته ی مغزی و سایر بیماری های مغزی دارند،احتمال بروز عوارض دارویی باکلوفن بیشتر می باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.