تأثیر گیاهان آپارتمانی بر روی جسم و روح انسان

آیا از تاثیر گیاهان آپارتمانی بر روی  جسم و روح انسان خبر دارید؟ آیا می‌دانید که با نگهداری از گیاهان آپارتمانی در منزل خود، می‌توانید در شرایط بحرانی آلودگی هوا، سلامت جسم و روح خود را تضمین کنید؟ ببیشتر افرادی که گیاهان آپارتمانی را در خانه خود نگه می‌دارند، می‌خواهند از زیبایی آن‌ها استفاده کنند. این گیاهان می‌توانند بر روی دکوراسیون منزل شما تأثیر بسیار زیادی بگذارد، در نتیجه باید در انتخاب آن‌ها دقت کنید. اما بهتر است بدانید که گیاهان آپارتمانی علاوه بر جنبه ظاهری‌شان که بسیار زیبا هستند، مزایای زیادی دارند که از جمله آن‌ها افزایش اکسیژن، نشاط و شادی،مبارزه با آنفولانزا، مبارزه با سرماخوردگی و…است.

در ادامه مطلب همراه ایده آل مگ باشید تا از تاثیر گیاهان آپارتمانی بر روی جسم و روح انسان بیشتر برای شما بگوید.

تأثیر گیاهان آپارتمانی بر روی جسم و روح انسان

از زمانی که انسان‌ها پا به زمین گذاشته‌اند، گیاهان برای ادامه بقا و زندگی آن‌ها بسیار مهم و از ارزش بسیار بالایی برخوردار بوده‌اند. تمام گیاهانی که در طبیعت وجود دارند برای استفاده در ساخت مصالح ساختمانی، سوخت، مواد غذایی، فیبر و دارو بکار برده می‌شوند، که هم انسان‌ها و هم حیوانات می‌توانند از آن‌ها استفاده کنند. همچنین انسان‌ها، از برخی از گل‌ها و گیاهان در مراسم‌های شادی و عروسی و مراسم‌های تشیع جنازه استفاده می‌کنند. از زمان‌های قدیم تا به امروز از گل‌ها و گیاهان به عنوان وسیله‌ای تزئینی در منازل استفاده شده است، که نمی‌توان از آن صرف نظر کرد. هیچ کسی نمی‌تواند منکر تأثیر گیاهان آپارتمانی بر روی جسم و روح انسان شود، زیرا سرسبزی و رنگ‌های متنوع و شادی‌آوری که گل‌ها و گیاهان دارند، می‌توانند بر روی روحیه افراد تأثیر مثبتی بر جای بگذارند.

مزایای استفاده از گیاهان آپارتمانی

تمام گیاهان از جمله گیاهان آپارتمانی بر روی جسم و روح انسان‌ها می‌توانند تأثیرات مثبتی بر جابگذارند، به همین دلیل به تمام افراد توصیه می‌شود که از این گیاهان در منزل خود نگهداری کنند. همچنین برخی افراد به پرورش اینگونه گیاهان می‌پردازند، تا مردم بتوانند از آن‌ها در منازل خود استفاده کنند. گیاهان آپارتمانی به جزء ظاهر زیبایی که می‌توانند به خانه‌های شما بدهند، دارای مزایای بی‌شمار دیگری نیز می‌باشند. در ادامه به توضیح این مزایا می‌پردازیم، پس با ما همراه باشید.

تاثیرات مثبت گیاهان آپارتمانی بر زندگی انسان

مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی

همان‌طور که می‌دانید عامل اصلی سرماخوردگی ویروس‌هایی هستند، که از طریق هوا وارد بدن انسان‌ها می‌شوند. با تحقیقاتی که کارشناسان بر روی گیاهان انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند، که می‌توانید با کمک آن‌ها به مبارزه با آنفولانزا و سرماخوردگی بروید. گیاهان آپارتمانی می‌توانند هوای منزلتان را تصفیه کنند و خطر ابتلا به این دسته از بیماری‌ها را تا ۳۰ درصد کاهش دهند. همچنین گیاهان آپارتمانی این قدرت را دارند که VOCs که یکی از آلاینده‌های مضر در هوا است را تصفیه ‌کنند، این آلاینده جزو ترکیب‌های ارگانیک فرار است که باعث ایجاد حالت‌های سردرد، تهوع و مشکلات تنفسی می‌شود.

افزایش اکسیژن هوا

یکی از بیماری‌هایی که امروزه برخی از مردم به آن دچار هستند کمبود اکسیژن است. این بیماری باعث می‌شود مغز به اندازه کافی اکسیژن دریافت نکند و همین امر باعث علائمی همچون سردرد می‌شود که در فعالیت روزانه فرد اختلال ایجاد می‌کند. گیاهان آپارتمانی با عمل فتوسنتزی که انجام می‌دهند، می‌توانند هوای داخل منزل را تصفیه کنند و این عمل به تولید اکسیژن ختم می‌شود و در نهایت کمبود اکسیژن را جبران می‌کند.

تصفیه کننده هوا

اگر در محیطی کار می‌کنید که دارای مواد سمی است، حتماً در آن فضا از گل‌ها و گیاهان استفاده کنید، زیرا گل‌ها و گیاهان می‌توانند بیشتر مواد سمی موجود در هوا را تصفیه کنند و در نهایت هوایی تمیز و پاکیزه را تحویل شما دهند. به طور کلی می‌توان گفت که بارزترین ویژگی و مزیت استفاده از گیاهان آپارتمانی تصفیه هوا و افزایش اکسیژن هوا است، که همین ویژگی‌ها و مزایا می‌توانند دلیلی بر بررسی تاثیر گیاهان آپارتمانی بر روی جسم و روح انسان باشند.

تصفیه هوا با گیاهان آپارتمانی

ایجاد حس شادی و آرامش در فرد

تمام گیاهان دارای رنگ‌های جذاب و چشم نوازی هستند، که هر شخصی با دیدن آن‌ها بی اختیار به حسی سرشار از آرامش و شادی دست پیدا می‌کند. محققان با مطالعاتی که بر روی بیماران انجام داده‌اند به این نتیجه رسیده‌اند، که اگر در فضای بیمارستان از گیاهان استفاده کنند بهبودی در آن‌ها با سرعت بیشتری انجام می‌شود.

بهبود سلامت روان

افرادی که در منازل خود از گیاهان آپارتمانی نگهداری می‌کنند، نسبت به دیگران از روحیه شاداب تری برخوردار هستند. این افراد هرگز به بیماری‌های روحی و افسردگی مبتلا نمی‌شوند، زیرا گیاهان در آن‌ها حس شادی و طراوت ایجاد و به زندگی امیدوارتر می‌کند.

مهم‌ترین تأثیری که گیاهان آپارتمانی می‌توانند بر روی افراد بگذارند، حفط سلامت ذهن افراد است. در خاک گیاهان میکروب‌هایی وجود دارد که باعث ایجاد واکنش‌های شیمیایی و آزاد شدن اندورفین می‌شود. اندورفین تولیدی حس شادی و خوشحالی را در فرد ایجاد می‌کند که مانع بیماری افسردگی می‌شود. همچنین گیاهان آپارتمانی به تمام کسانی که وارد منزل شما می‌شوند، حس آرامش و شادی می‌دهند و استرس و اضطراب را از آن‌ها دور می‌کنند.

تقویت حافظه و تمرکز 

از جمله تأثیر گیاهان آپارتمانی بر روی جسم و روح انسان تقویت حافظه و تمرکز است؛ وجود گیاهان آپارتمانی در خانه فضایی مشابه طبیعت را برای افراد تداعی می‌کند، در نتیجه باعث تقویت حافظه و تمرکز در آن‌ها می‌شود. اگر در محل کار خود به‌اندازه‌ی کافی دارای تمرکز حواس نیستید، می‌توانید از گیاهان آپارتمانی استفاده کنید. با این کار عملکرد شناختی خود را افزایش می‌دهید و همچنین مانع از پرش افکارتان می‌شوید.

تاثیرات مثبت گیاهان آپارتمانی

کاهش فشار خون

با استفاده از گیاهان آپارتمانی در خانه خود می‌توانید از میزان استرس و اضطراب موجود در خود را بکاهید، که در نتیجه این عمل باعث کاهش فشار خون می‌شود. فشار خون بالا به دلیل استرس و اضطراب در افراد ایجاد می‌شود، که نتیجه‌ی آن بیماری‌های قلبی می‌باشد. در نهایت برای مراقبت از سلامت جسم و روح خود، می‌توانید از گیاهان آپارتمانی در منزل و یا محل کار خود استفاده کنید.

کاهش دی اکسید کربن

همان‌طور که می‌دانید انسان با دریافت اکسیژن، به هوا دی اکسید کربن باز می‌گرداند. اگر در محیط اطراف انسان‌ها دی اکسید کربن افزایش یابد باعث ایجاد بیماری‌های مختلفی در آن‌ها می‌شود، که با ورود گل‌ها و گیاهان به منازل خود، می‌توانید این خطرات را از بین ببرید. گیاهان می‌توانند با انجام عمل فتوسنتز، دی اکسید کربن موجود در هوا را کاهش دهند و اکسیژن را افزایش دهند.

تسکین درد

اگر می‌خواهید علاوه بر استفاده از جنبه های ظاهری گل‌ها و گیاهان، از خاصیت دارویی و درمانی آن‌ها نیز  بهره‌مند شوید، می‌توانید به نگهداری و پرورش گیاهان دارویی پرخاصیتی مانند آلوئه ورا در منزل خود بپردازید. این گیاه دارای خواصی همچون کاهش درد و التهاب می‌باشد و بیشتر مردم برای شادابی پوست خود نیز از آن استفاده می‌کنند.

پیشگیری از آلرژی

اگر بدن در معرض ماده آلرژن قرار گیرد، باعث ایجاد اختلال در سیستم ایمنی بدن می‌شود، که نتیجه آن می‌تواند در بدن افراد باعث ایجاد آلرژی شود. در نهایت برخی از افراد به خصوص کودکان در برخورد با گرده برخی از گیاهان دچار حساسیت می‌شوند، در نتیجه باید در انتخاب گیاهان تزئینی دقت کنید که دچار مشکل نشوید. اگر می‌خواهید کودکانتان در آینده از مبتلا شدن به  بیماری‌هایی همچون آلرژی در امان باشند، بهتر است از گیاهان آپارتمانی در منزل خود استفاده کنید.

گیاهان آپارتمانی و آلرژی

و در آخر…

در این مقاله به بررسی تاثیر گیاهان آپارتمانی بر روی جسم و روح انسان پرداختیم، تا به این واسطه شما عزیزان همیشه همراه را از تاثیرات مثبت استفاده از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی آگاه سازیم.  اینطور نیست که شما برای داشتن گیاهان آپارتمانی فقط به خرید آن‌ها اقدام کنید و در گوشه‌ای از منزل خود قرار دهید. گیاهان آپارتمانی برای دوام و همچنین تاثیرگذاری بیشتر نیاز به مراقبت از سوی شما دارند که چندان کار سخت و وقت‌گیری نیست.

از اینکه تا پایان مطلب همراه ایده آل مگ بودید، نهایت تشکر را داریم، امیدوارم که این مقاله شما را کمکی کرده باشد تا برای حفظ سلامت روح و جسم خود از ساده‌ترین و موثرترین روش، یعنی خرید گیاهان آپارتمانی و نگهداری آن‌ها در منزل و یا محل کار خود، استفاده کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code