زیباترین گیاهان آپارتمانی که هر خانه‌ای نیاز دارد

شاید زمانی که صحبت از زیباترین گیاهان آپارتمانی می‌شود همه ناخودآگاه در ذهن خود یک گیاه با گل‌های زیبا را تصور کنند. اما باید بدانید که یک گیاه با برگ‌های سبز درخشان که نگهداری از آن زیاد کار سختی نیست هم می‌توان به اندازه گیاهان گل‌دار زیبا باشد.

ما در این مقاله از ایده آل مگ قصد داریم تا یک مجموعه ده‌تایی از گیاهان آپارتمانی را به شما معرفی کنیم که علاوه بر زیبایی، ماندگاری زیادی دارند و به شرایط محیطی چندان حساس نیستند.

اگر به دنبال ایجاد تغییر در دکوراسیون خانه خود هستید و نمی‌خواهید هزینه زیادی نیز صرف کنید، خرید یک یا چند تا از این گیاهان می‌تواند حال و هوای آپارتمان شما را عوض کند. در ادامه با ما همراه باشید.

ارکیده

در ابتدای کار به سراغ گل ارکیده می‌رویم. ارکیده یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی است که خاص مناطق گرمسیری است که گونه‌های متنوعی دارد. گل‌های این گیاه به رنگ‌های سفید، صورتی، بنفش و ارغوانی هستند. اگر شرایط رشد برای این گیاه محیا باشد معمولا گل‌ها عمر چند هفته‌ای دارند.

ارکیده با گل‌های رنگارنگ
گل ارکیده از زیباترین گیاهان آپارتمانی

از جمله مهم‌ترین گونه‌های ارکیده که در ایران پرورش داده می‌شوند باید به ارقام فالانوپسیس، کاتاستوم و ارکیده کاتلیا اشاره نمود. ارکیده یک گیاه نوردوست است و دمای بهینه آن 12 تا 28 درجه سانتی‌گراد است.

ارکیده فالانوپسیس
گل ارکیده سفید

بونسای‌ها

بعد از ارکیده به سراغ درختچه‌های بونسای می‌رویم. بونسای جز گیاهان آپارتمانی لوکس است. اگر قصد دارید برای یکی از دوستان یا آشنایان خود یک گلدان زیبا هدیه ببرید، بونسای یک انتخاب عالی است.

درختچه‌های بونسای به دو نوع خزان‌کننده و همیشه سبز تقسیم می‌شوند. بسیاری درختچه‌های خزان کننده در فصل بهار پر از شکوفه می‌شوند. از این رو طرفداران زیادی دارند. بونسای آزالیا و درختان میوه‌ای چون سیب و گیلاس و پرتغال از جمله این درختچه‌ها هستند.

بونسای گیلاس
بونسای گیلاس پر از شکوفه

اما بونساهای همیشه سبز هم ویژگی‌های خاص خود را دارند. این درختچه‌ها، برگ‌های زیبا و درخشانی دارند و در تمام طول سال سبز هستند. بونسای فیکوس و شفلرا دو مورد از این درختچه‌ها هستند.

بونسای
بونسای فیکوس

گیاه غوره‌ای

گیاه غوره‌ای جز گیاهان گوشتی یا ساکولنت است. این گیاهان آب را در برگ‌های تغییر شکل‌یافته خود ذخیره می‌کنند و به همین دلیل به خشکی مقاوم هستند. گیاه غوره‌ای جزو انواع گلهای آویز آپارتمانی است که شباهت زیادی به موهای فر دارد و از این رو اگر آن را در گلدا‌ن‌هایی به شکل صورت بکارید، جلوه زیبایی خواهد داشت.

گیاه غوره‌ای
کاشت گیاه غوره‌ای در گلدانی شبیه صورت زن

این گیاه باید در دمای 13 تا 27 درجه سانتی‌گراد نگهداری شود. خاک گلدان این گیاه باید زهکشی خوبی داشته باشد پس بهتر است برای خاک آن از مخلوط کوکوپیت، پرلیت و خاک باغبانی با نسبت‌های برابر استفاده کنید. گل‌های این گیاه سفید رنگ و کوچک هستند و بویی شبیه به دارچین دارند.

گل گیاه غوره‌ای
گل‌های زیبای گیاه غوره‌ای

آنتوریوم

دومین گیاه زیبای آپارتمانی که گل‌های بادوامی دارد، آنتوریوم است. گل‌های این گیاه در رنگ‌های سفید، زرد، قرمز و ارغوانی وجود دارند. این گیاه برای رشد به نور غیرمستقیم نیاز دارد و نور شدید باعث سوختگی برگ‌های آن می‌شود.

زیباترین گل های آپارتمانی
آنتوریوم از زیباترین گل‌های آپارتمانی

آنتوریوم به سرما و آب با املاح زیاد حساس است. بهتر است برای آبیاری گلدان آن از آب جوشیده هم‌دمای محیط استفاده کنید. دمای مناسب این گلدان زیبا هم 21 تا 32 درجه سانتی گراد است.

آنتوریوم برای رشد بهینه خود به رطوبت 70 تا 90 درصد نیاز دارد. بهترین خاک برای این گیاه آپارتمانی زیبا خاکی است سبک که از ترکیب نسبت‌های مساوی از کوکوپیت، پرلیت و خاک باغچه حاصل شده است.

آنتوریوم زرد
گلدان آنتوریوم زرد

زاموفیلیا

بعد از آنتوریوم زیبا، به سراغ زاموفیلیا می‌رویم. یک گیاه زیبا با برگ‌های سبز درخشان که نگهداری از آن نیز بسیار ساده است. این گیاه به خشکی مقاوم است اما در صورت تحمل دروه‌های خشکی طولانی ممکن است خزان کند.

زاموفیلیا
گیاه زیبای زاموفیلیا

دمای بهینه برای نگهداری از زاموفیلیا 15 تا 30 درجه است. برای آبیاری گلدان گیاه باید بگذارید که خاک خشک شود چون آبیاری زیاد باعث پوسیدگی‌های ریشه این گیاه می‌شود.

زیباترین گیاهان آپارتمانی
زاموفیلیا از زیباترین گیاهان آپارتمانی

شفلرا

شفلرا هم یک درختچه همیشه سبز است. این گیاه آپارتمانی زیبا هم شرایط نگهداری خیلی خاص ندارد و تنها کافیست در یک مکان با نور مناسب قرار گیرد.

شفلرا
درختچه شفلرا

درمای مناسب برای این گیاه 18 تا 27 درجه سانتی‌گراد است. در آب بیاری این گیاه باید دقت زیادی به خرج دهید چون آبیاری بیش از حد باعث زرد شدن و ریختن برگ‌های آن می‌شود. سعی کنید تنها زمانی که خاک سطحی گلدان خشک شده‌است، آبیاری را انجام دهید.

پوتوس

در این‌جای مقاله نوبت به پوتوس می‌رسد. یک گیاه آپارتمانی محبوب با برگ‌های سبز و گاهی ابلق که چندان گرانقیمت نیست اما بسیار زیباست.

گیاه آپارتمانی پوتوس

پوتوس در شرایط نوری متوسط تا کم رشد مناسبی دارد. ساقه‌های این گیاه رشد سریعی دارند و بسیار بلند می‌شوند به گونه‌ای که می‌توان آن‌ها را آویزان کرد. شاید بسیاری از شما شاخه‌های آویزان پوتوس که به در رو دیوار وصل شده‌اند را در خانه‌های پدربزرگ و مادربزرگ خود دیده‌باشید.

برگ‌های پوتوس کمی سمی هستند و خوردن آن‌ها می‌تواند باعث ایجاد اسهال و استفراق شود. اگر در خانه کودک بازیگوش دارید بهتر است این گیاه را از درسترس او دور نگهدارید.

پوتوس در دمای اتاق به خوبی رشد می‌کند و به خاکی با زهکشی خوب نیاز دارد. زرد شدن برگ‌های گیاه نشان‌دهنده آبیاری بیش از حد و قهوه‌ای شدن آن‌ها نشانه‌ای از کم‌آبی است. برای پیشگیری از این موارد تنها زمانی گیاه را آبیاری کنید که خاک سطی خشک شده است.

زیباترین گیاهان آپارتمانی

تیلاندسیا

در این جا می‌خواهیم یک گیاه آپارتمانی خاص و زیبا را به شما معرفی کنیم. یک گیاه هوازی زیبا با انعطاف‌پذیری زیاد که باعث شده کاربردهای زیادی در دکوراسیون داخلی داشته باشد.

زیباترین گیاهان آپارتمانی
گیاهان آپارتمانی هوازی

گیاهان هوازی به خاک نیاز ندارند و از ریشه خود تنها برای چسبیدن به سطوحی مثل گلدان، سنگ و خزه استفاده می‌کنند. این گیاهان آب و مواد مغذی خود را از راه برگ‌ها جذب می‌کنند.

تیلاندسیا یکی از این گیاهان است. آیا تاکنون گیاهانی را دیده‌اید که در داخل صدف‌های دریایی کاشته شده‌اند و از سقف آویزان باشند؟ این گیاهان همان تیلاندسیا هستند.

تیلاندسیا
تیلاندسیا

این گیاهان به دمای 15 تا 30 درجه سانتی‌گراد نیاز دارند. برای آبیاری این گیاهان کافی است هفته‌ای دو بار مقداری آب روی آن‌های اسپری کنید. البته می‌توان هفته‌ای یک‌بار هم آن‌ها را یک ربع در آب قرار داد و سپس خارج کرد. دقت کنید بعد از خارج کردن از آب مدتی آن‌ها را وارونه نگه‌دارید تا آب اضافی خارج شود.

گیاهان آپارتمانی هوازی
گیاه هوازی تیلاندسیا

اسپاتی فیلوم

یکی دیگر از زیباترین گیاهان آپارتمانی لیست ما، اسپاتی فیلوم است. این گیاه سایه‌دوست است و برای آپارتمان‌های کم‌نور گیاهی مناسب است.

زیباترین گیاهان آپارتمانی
اسپاتی فیلوم

خاک گلدان این گل زیبا باید زهکشی خوبی داشته باشد، به همین دلیل مخلوطی با نسبت‌های مساوی از خاک‌برگ، پرلیت و کوکوپیت برای آن مناسب است.

دمای بهینه برای رشد این گیاه 13 تا 30 درجه سانتی‌گراد است. بهتر است تنها زمانی گلدان اسپاتی فیلوم را آبیاری کنید که خاکی سطحی آن خشک شده است. برای زیباتر شدن برگ‌ها سعی کنید هفته‌ای دوبار مقدار آب روی گیاه اسپری کنید.

اگزالیس

و اما آخرین گیاه در لیست ما اگزالیس است. اگر شما از دوستداران گیاهانی چون حسن یوسف و قلب ارغوان هستید، حتما به اگزالیس هم علاقه‌مند خواهید شد.

زیباترین گیاهان آپارتمانی

اگزالیس در واقع گونه‌ای از شبدر است که به خاطر رنگ ارغوانی برگ‌هایش در بین زیباترین گیاهان آپارتمانی ما جای گرفته است. این گیاه نیز مانند حسن یوسف آفتاب‌دوست است. دمای بهینه رشد این گیاه بین 16 تا 24 درجه است.

اگزالیس پیاز دارد و به همین دلیل نباید زیاد به گلدان آن آب بدهید. بهتر است آبیاری هفته‌ای یک‌بار انجام شود و در بین دو آبیاری خاک سطحی گلدان خشک شود.

گیاه اگزالیس
زیباترین گیاهان آپارتمانی

سخن پایانی

در این مقاله با 10 گیاه آپارتمانی زیبا که می‌توانید در خانه خود به راحتی نگهداری کنید، آشنا شدید. اگر قصد دارید تا یکی از این گیاهان یا درختچه‌ها را بخرید حتما خرید خود را از فروشگاه‌های معتبر انجام دهید.

هنگام انتخاب گیاه به این نکته توجه کنید که بر‌گ‌های گیاه زرد یا قهوه‌ای نباشد. اثری از آفات بر روی ساقه و برگ‌‌های گیاه دیده نشود و سطح خاک نیز سفیدک نداشته باشد.

اگر درباره خرید یا نگهداری از گل‌ها و گیاهان آپارتمانی سوالی دارید می‌توانید آن را از ایده آل مگ بپرسید.

سوالات متداول

قهوه‌ای شدن نوک برگ‌های گیاهان آپارتمانی به چه معناست؟

اگر نوک برگ‌های گیاهان آپارتمانی قهوه‌ای و خشک شود، نشان‌دهنده کم‌آبی یا مصرف بیش از حد کودهاست.

کدام گیاهان آپارتمانی به صورت 24 ساعته اکسیژن آزاد می‌کنند؟

آلوئه‌ورا گیاهی است که بر خلاف بقیه گیاهان که فقط در روز و در حضور نور اکسیژن تولید می‌کنند، در تمام طول شبانه‌روز این گاز حیاتی را در هوا آزاد می‌کند. اگر قصد دارید در اتاق خواب خود گلدان نگهداری کنید بهتر است در آن آلوئه‌ورا بکارید.

چگونه بفهمم به گیاه زیاد آب داده‌ام؟

یکی از نشانه‌های آبیاری زیاد گیاه، پژمردگی عمومی آن است. در این حالت برگ‌های گیاه زرد می‌شود و ساقه‌ها حالت خمیدگی می‌گیرند.

آیا باید برگ‌های قهوه‌ای گیاهان آپارتمانی را جدا کرد؟

بله، برگ‌هایی از گیاه که بیش از 50 درصد از آن قهوه‌ای شده را باید از گیاه جدا کرد. جداکردن برگ‌های قهوه‌ای باعث می‌شود که مواد مغذی بیشتری به سایر برگ‌های گیاه برسد.

2.5 | (2)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x