تست Anti Cardiolipin IgM در برگه آزمایش خون چیست؟

سندرم آنتی فسفولیپید (APS)، یک اختلال خود ایمنی است که باعث لخته شدن غیرطبیعی خون در عروق می‌شود. به این بیماری، سندرم آنتی بادی آنتی فسفولیپید یا سندرم هیوز (Hughes) هم گفته می‌شود. سیستم ایمنی در مبتلایان به APS، مقدار زیاد آنتی بادی غیرطبیعی تولید می‌کند. یکی از این آنتی بادی‌ها، Anti Cardiolipin IgM است.

این آنتی بادی به کاردیولیپین که در فرآیند انعقاد خون نقش دارد، حمله می‌کند؛ در نتیجه، خون در اندام‌های مختلف بدن لخته شده و شخص به مشکلاتی مثل سقط جنین، سکته مغزی و آمبولی ریه دچار می‌شود.

APS درمان قطعی ندارد؛ اما داروها می‌توانند تا حد زیادی از بروز عوارض آن پیشگیری کنند. بیشتر افراد مبتلا به این سندرم که تحت درمان قرار می‌گیرند، زندگی سالم و طبیعی دارند؛ اما به ندرت افرادی هم دیده می‌شوند که به درمان پاسخ نمی‌دهند.

این مقاله از ایده آل مگ به Anti Cardiolipin IgM و بیماری‌های مرتبط با آن، اختصاص داده شده است. با ما همراه باشید تا در این زمینه اطلاعات بیشتری کسب کنید.

Anti Cardiolipin چیست؟

سیستم ایمنی به کمک آنتی بادی‌هایی که تولید می‌کند، ویروس‌ها و باکتری‌ها را از بین می‌برد. گاهی اوقات، آنتی بادی‌ها به اشتباه به سلول‌های سالم بدن حمله کرده و باعث بیماری خود ایمنی می‌شوند. به این آنتی بادی‌های غیرطبیعی، اتوآنتی بادی گفته می‌شود.

از این اتوآنتی بادی‌ها می‌توان به Anti Cardiolipin یا آنتی بادی ضد کاردیولیپین اشاره کرد. این اتوآنتی بادی به کاردیولیپین که یک فسفولیپید موثر در انعقاد خون است حمله کرده و باعث تشکیل لخته در عروق می‌شود. در هنگام بروز جراحت، لخته شدن خون مفید بوده و از خونریزی جلوگیری می‌کند؛ اما اگر بدون دلیل خون در عروق لخته شود، خطرناک است.

به افزایش آنتی بادی Anti Cardiolipin، سندرم آنتی فسفولیپید گفته می‌شود. عوامل ژنتیکی در بروز این سندرم نقش دارند؛ با این حال، بعضی بیماری‌ها مثل لوپوس هم می‌توانند احتمال ابتلا به آن را افزایش دهند؛ به همین دلیل، معمولا در تشخیص آزمایشگاهی بیماری لوپوس میزان این آنتی بادی اندازه‌گیری می‌شود.

تعریف Anti Cardiolipin

راه‌های تشخیص سندرم آنتی فسفولیپید

این سندرم در زنان باردار باعث سقط جنین و در سایر افراد باعث ترومبوز می‌شود. به وضعیتی که خون در داخل عروق به شکل لخته درمی‌آید و جریان خون را کم می‌کند، ترومبوز می‌گویند.

اگر بیمار تجربه ترومبوز یا سقط جنین داشته باشد، پزشک آزمایش‌های لازم برای تشخیص سندرم آنتی فسفولیپید را انجام می‌دهد. اگر هر دو معیار زیر در بیمار مشاهده شود، ابتلای او به این سندرم تائید می‌شود:

  • به فاصله ۱۲ هفته دو بار آزمایش انجام شود و در هر دو آزمایش میزان Anti Cardiolipin بالا باشد
  • یکی از علائم بالینی این سندرم در بیمار مشاهده شود مثل سقط‌ جنین

درمان سندرم آنتی فسفولیپید

پزشک برای رقیق شدن خون داروهایی تجویز می‌کند که معمولا بیمار باید آن‌ها را تا پایان عمر مصرف کند. آسپرین، وارفارین، کومارین و هپارین، داروهایی هستند که به درمان این سندرم کمک می‌کنند.

در دوران بارداری از آسپرین و هپارین استفاده می‌شود. اگر تا سه ماهه سوم بارداری مشکلی پیش نیاید، ممکن است مصرف هپارین قطع شود. اما احتمالا درمان با آسپرین تا انتهای بارداری ادامه پیدا می‌کند. وارفارین می‌تواند موجب نقایص مادرزادی شود؛ به همین دلیل، در دوران بارداری تجویز نمی‌شود.

تست Anti Cardiolipin IgM برای تشخیص چه بیماری‌هایی استفاده می‌شود؟

اتوآنتی بادی Anti Cardiolipin دارای انواع مختلفی است که یکی از آن‌ها Anti Cardiolipin IgM است. معمولا در بیشتر بیماری‌هایی که با ترومبوز همراه هستند، میزان این اتوآنتی بادی اندازه‌گیری می‌شود. در ادامه به بررسی بعضی از این بیماری‌ها می‌پردازیم:

عوارض بارداری

در حالت عادی، بسیاری از زنان مبتلا به سندرم آنتی فسفولیپید هیچ علامتی ندارند؛ اما در دوران بارداری، این افراد با مشکلاتی مثل سقط‌های مکرر و پره‌اکلامپسی (فشارخون بالا در زمان بارداری) روبرو می‌شوند.

در مواردی که علت خاصی برای سقط جنین وجود ندارد، ممکن است پزشک به سندرم آنتی فسفولیپید مشکوک شده و Anti Cardiolipin IgM را اندازه‌گیری کند؛ چون لخته‌های خونی که در اثر افزایش این اتوآنتی بادی تشکیل می‌شوند می‌توانند خون‌رسانی به جفت را مختل کنند.

سقط جنین و Anti Cardiolipin IgM

ترومبوز ورید عمقی (DVT)

به لخته شدن خون در وریدهای بزرگ بدن که معمولا در پاها قرار دارند، DVT گفته می‌شود. در این بیماری، لخته خون عروق را مسدود کرده و در نتیجه جریان خون را کاهش می‌دهد. همچنین ممکن است این لخته‌ها از طریق گردش خون به سایر نقاط بدن رفته و موجب آمبولی شوند. از علائم DVT می‌توان به تورم و درد اشاره کرد.

آمبولی ریه

لخته خونی که در یک قسمت بدن تشکیل شده می‌تواند با گردش خون به سایر اندام‌ها رفته و موجب انسداد عروق آن‌ها شود. اگر این انسداد در عروق تغذیه‌کننده ریه رخ دهد، شخص به آمبولی ریه مبتلا می‌شود.

آمبولی ریه موجب افت اکسیژن در خون و آسیب ریه می‌شود. در مبتلایان به این بیماری علائمی مثل تنگی نفس و درد قفسه سینه مشاهده می‌شود.‌

سکته مغزی ایسکمیک

سکته مغزی انواع مختلفی دارد که ۷۵ درصد آن‌ها از نوع سکته مغزی ایسکمیک هستند. این بیماری زمانی ایجاد می‌شود که عروق مغز توسط لخته‌های خون مسدود می‌شوند؛ در نتیجه، خون و اکسیژن کافی به مغز نرسیده و سلول‌های آن از بین می‌روند. ضعف یا فلج اندام‌ها، اختلال در بینایی و سردرد شدید از علائم سکته مغزی هستند.

ترومبوسیتوپنی

ترومبوسیتوپنی یا کاهش پلاکت‌های خون، یکی از مشکلاتی است که به دلیل افزایش Anti Cardiolipin IgM رخ می‌دهد. پلاکت‌ها، سلول‌های خونی هستند که به لخته شدن خون کمک می‌کنند. کاهش این سلول‌ها باعث مشکلاتی مثل خونریزی بینی یا لثه می‌شود. در بعضی افراد، ترومبوسیتوپنی به خونریزی زیر پوست و ایجاد لکه‌های کوچک قرمز منجر می‌شود.

لوپوس

معمولا برای تشخیص بیماری‌های روماتیسمی به ویژه لوپوس، میزان Anti Cardiolipin IgM اندازه‌گیری می‌شود؛ چون افزایش این آنتی بادی در ۵۰ درصد بیماران مبتلا به لوپوس مشاهده شده است.

لوپوس، یک بیماری خود ایمنی مزمن است که باعث بروز التهاب در اندام‌های مختلف بدن می‌شود. در این بیماری، مفاصل، پوست، کلیه‌ها، قلب و ریه آسیب می‌بینند.

لوپوس و تست Anti Cardiolipin IgM

برای انجام تست Anti Cardiolipin IgM چه آمادگی‌هایی لازم است؟

تست Anti Cardiolipin IgM روی نمونه خون انجام می‌شود. در این روش، از ورید بازو مقداری خون گرفته می‌شود. این تست به آمادگی خاصی نیاز ندارد؛ بنابراین، لازم نیست قبل از آزمایش ناشتا باشید یا از رژیم غذایی خاصی پیروی کنید.

تفسیر نتایج تست Anti Cardiolipin IgM چیست؟

نتایج این تست به عوامل زیادی مثل سن، جنس، وضعیت سلامتی و روش انجام آزمایش بستگی دارد. ممکن است نتایج تست در آزمایشگاه‌های مختلف کمی متفاوت باشد؛ با این حال، در بسیاری از آزمایشگاه‌ها، Anti Cardiolipin IgM کمتر از ۱۰ منفی در نظر گرفته می‌شود. منفی بودن این تست بیانگر سالم بودن شما است.

دلایل افزایش Anti Cardiolipin IgM در خون

در صورتیکه آنتی بادی کمتر از ۱۰ منفی در نظر گرفته شود، سایر مقادیر به صورت زیر تفسیر می‌شوند:

  • بین ۱۰ تا ۲۰: حد مرز
  • بیشتر از ۲۰: مثبت

اگر نتیجه تست مثبت باشد، ممکن است به سندرم آنتی فسفولیپید مبتلا باشید. معمولا پزشک دستور آزمایش مجدد می‌دهد تا از نتیجه مطمئن شود. بین هر دوره آزمایش ۱۲ هفته فاصله در نظر گرفته می‌شود.

با توجه به اینکه عوامل زیادی روی نتیجه تست اثر دارند، بهتر است همیشه از پزشک بخواهید که نتایج آزمایش را برای شما توضیح دهد.

چه عواملی باعث نتایج مثبت و منفی کاذب این تست می‌شوند؟

مصرف داروهای کلرپرومازین، پروکائین‌آمید، فنی‌توئین، پنی‌سیلین، هیدرالازین و کینیدین می‌تواند به نتیجه مثبت کاذب منجر شود. همچنین احتمال مشاهده نتیجه مثبت کاذب در افرادی که در حال حاضر یا در گذشته به سیفلیس مبتلا بوده‌اند، وجود دارد.

نتیجه مثبت کاذب در تست تست Anti Cardiolipin

سخن آخر

سیستم ایمنی با تولید آنتی بادی‌های غیرطبیعی روی نحوه لخته شدن خون اثر می‌گذارد؛ در نتیجه، در اندام‌های مختلف بدن لخته‌هایی ایجاد می‌شوند که برای سلامتی خطرناک هستند.

روش‌های مختلفی برای بررسی عملکرد سیستم ایمنی وجود دارد که یکی از آن‌ها اندازه‌گیری Anti Cardiolipin IgM است. افزایش این آنتی بادی در خون، اختلال در عملکرد سیستم ایمنی را نشان می‌دهد.

شما می‌توانید سوالات خود را در مورد این آنتی بادی و روش اندازه‌گیری آن با ما در ایده آل مگ در میان بگذارید.

سوالات متداول

چه زمانی باید برای بررسی ابتلا به سندرم آنتی فسفولیپید به پزشک مراجعه شود؟

در صورت مشاهده خونریزی غیرطبیعی از بینی یا لثه، خونریزی زیاد در دوران قاعدگی، استفراغ خونی و وجود خون در مدفوع یا مدفوع سیاه رنگ با پزشک مشورت کنید. همچنین با بروز علائم زیر باید بلافاصله به اورژانس مراجعه کنید:

  • علائم سکته مغزی مثل بی‌حسی، ضعف یا فلج در صورت، بازو یا پا، اختلال در بینایی یا تکلم و سردرد شدید
  • علائم آمبولی ریه مثل تنگی نفس ناگهانی و درد قفسه سینه
  • علائم ترومبوز ورید عمقی مثل تورم، قرمزی یا درد در پا یا بازو
در چه افرادی احتمال ابتلا به لوپوس بیشتر است؟

این بیماری بیشتر در زنان، افراد ۱۵ تا ۴۵ سال و افراد دارای سابقه خانوادگی ابتلا به لوپوس مشاهده می‌شود. افراد سیگاری هم بیش از دیگران در معرض ابتلا به لوپوس قرار دارند.

در زمان مصرف وارفارین باید به چه نکاتی توجه شود؟

بعضی غذاها و داروها روی عملکرد وارفارین تاثیر دارند. ویتامین K اثربخشی این دارو را کاهش می‌دهد؛ به همین دلیل، باید از مصرف زیاد غذاهای حاوی این ویتامین مثل آووکادو، کلم بروکلی و سبزیجات برگ‌دار خودداری شود. بهتر است میزان ویتامین K در رژیم این بیماران همیشه ثابت باشد.
بعضی داروها، مکمل‌های غذایی یا گیاهی با وارفارین تداخل دارند. از این موارد می‌توان به داروهای مسکن، داروهای سرماخوردگی و محصولات حاوی سیر، جینکو و چای سبز اشاره کرد.

چگونه می‌توان از لخته شدن غیرطبیعی خون جلوگیری کرد؟

به مبتلایان به APS توصیه می‌شود از سیگار کشیدن خودداری کرده و وزن خود را در محدوده طبیعی حفظ کنند. رعایت این نکات از تشکیل لخته خون جلوگیری می‌کند.

امتیاز شما به این پست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code