فیبرز و فیبروکیستیک چیست؟

بسیاری از توده های پستان دچار فیبروز و یا کیست می شوند که تغییراتی در بافت پستان ایجاد می کند که این تغییرات فیبروزیستیک است که به نام فیبروکیستیک شناخته می شود.

فیبرو یا کیست ها در زنان در سن باروری رایج تر هست، اما می توانند زنان را در هر سنی تحت تاثیر قرار دهد. آنها ممکن است در نقاط مختلف پستان و در هر دو سینه به طورهم زمان یافت شود.

 

 

فیبروز

فیبروز به مقدار زیادی از بافت فیبری اشاره دارد، همان بافتی که در لیگامان و بافت اسکار ایجاد می شود. در این حالت بافت سینه در یک ناحیه تجمع می کند و می تواند منجر به سفت شدن آن قسمت شود. فیبروز را فاسد شدن بافت نیز ترجمه کرده اند.

 

فیبروز و پستان فیبروکیستیک

کیست ها

توده ای متحرک، که ممکن است با لمس کردن توسط دست احساس شود کیست نام دارد، کیست های مایع، کیسه های مدور یا بیضی داخل سینه ها اغلب در زنان در ۴۰ سالگی یافت می شوند. تغییرات هورمون های عادت ماهانه اغلب باعث افزایش کیست ها و درد شدید در ناحیه سینه قبل از دوران قاعدگی می شوند.

کیست ها زمانی شروع می شوند که مایع در داخل غدد پستان ایجاد می شود. میکروسیست ها (کیست های میکروسکوپی) برای لمس با دست خیلی کم و کوچک هستند و فقط در زیر میکروسکوپ پیدا می شود. اگر مایع ادامه یابد، ماکروسیست ها (کیست های بزرگ) می توانند شکل بگیرند. این کیست ها به راحتی احساس می شنود و می تواند به اندازه ۱ یا ۲ اینچ در سراسر پستان قرار گیرند.

نحوه تشخیص فیبرو یا فیبروکیستیک

از تغییراتی که نشان می دهد فرد دارای علائم فیبروکیستیک است می توان به توده، تورم، حساسیت یا درد در سینه اشاره کرد. این علائم معمولا قبل از شروع دوره قاعدگی شدت می یابد و ممکن است در طی مراحل مختلف چرخه قاعدگی تغییر کنند. گاهی اوقات نیز با ترشحات نوک پستان همراه است.

گاهی اوقات یکی از توده ها ممکن است قویتر یا دارای ویژگیهای دیگر باشد که منجر به نگرانی در مورد سرطان شود. وقتی این اتفاق می افتد، بهتر است یک سونوگرافی انجام شود تا ببیند آیا توده جامد است یا فقط مایع (کیست ساده) در سینه پر شده است. اگر سونوگرافی نشان داد  که توده جامد است یا اگر کیست دارای اجزای مایع و جامد (یک کیت پیچیده) باشد، ممکن است نمونه برداری لازم باشد.

توده سینه

 

چگونه فیبروز و کیست ساده باعث سرطان سینه می شوند؟

فیبروز و کیست ساده، خطر ابتلا به سرطان سینه را افزایش می دهد. کیست جامد بیشتر نگران کننده است و بستگی به نتیجه نمونه برداری دارد.

در واقع مایع درون کیست مضر نیست، مگر اینکه باعث ناراحتی شود. در این مواقع پزشک می تواند با قرار دادن یک سوزن نازک و توخالی در کیست آن را تخلیه کند؛ البته قبل از اینکار پزشک حتما باید از مایع بودن کیست مطمئن شود؛ چراکه انجام این کار با کیست جامد بسیار مضر است. از بین بردن مایع ممکن است برای مدتی فشار و درد را کاهش دهد.

کیست ها ممکن است در طول زمان برطرف شوند.

اما برخی کیست ها به عقب بر می گردند و علائم ایجاد می کنند. در این حالت می توان آن ها را با جراحی برداشت.

درمان کیست پستان

اکثر زنان مبتلا به تغییرات فیبروکیستیک و بدون علائم ناراحت کننده نیاز به درمان ندارند، اما ممکن است توده ها در سینه آن ها از نزدیک دیده شوند. اگر ناراحتی ملایم از فیبروز داشته باشید، بهتر است از لباس زیر مناسب، گرما و یا از داروهای ضد درد استفاده کنید.

اگر از کافئین و دیگر محرک های موجود در قهوه، چای، شکلات و بسیاری از نوشیدنی های جلوگیری شود کیست ها درمان می شوند. برخی از زنان به پزشک خود اعلام می کنند که علائم کیست ها در پستان آنها بهبود یافته، مطالعات نشان داده اند که این محرک ها باعث ایجاد این علائم می شوند.

از آنجا که تورم پستان در ابتدای چرخه قاعدگی برای برخی از زنان دردناک است، بعضی از پزشکان توصیه می کنند که از داروهای ضد درد مانند استامینوفن یا ایبوپروفن یا داروهای دیگر استفاده کنند.

پیشنهاد شده است که بعضی از انواع مکمل های ویتامین یا گیاهی ممکن است نشانه ها را از بین ببرند، اما تاکنون اثبات نشده که مفید باشد، و حتی برخی ممکن است عوارض جانبی در صورت مصرف در دوزهای بالا داشته باشند. هم‌چنین در برخی تحقیقات مشخص شده قارچ گانودرما می تواند در پیشگیری و درمان تومورهای سینه مؤثر باشد.

بعضی از پزشکان هورمون ها را قبل از مصرف  قرص های ضدبارداری آزمایش می کنند و تاموکسیفن و آندروژن را تجویز می کنند. اما اینها معمولا فقط به زنان مبتلا به علائم شدید داده می شود.

ممکن است شما دوست داشته باشید
guest
5 نظرات
قدیمی ترین
تازه‌ترین بیشترین واکنش نشان داده شده(آرا)
بازخورد (Feedback) های اینلاین
View all comments