بیماری لوپوس و علائم آن

لوپوس چیست؟

لوپوس یک بیماری خود ایمنی است که باعث تورم (التهاب) و انواع مختلفی از علائم در بیمار می شود. بعضی از افراد در مواجه شدن با این بیماری فقط چند مورد از علائم خفیف را دارند و برخی دیگر علائم شدیدتری دارند.

نام دیگر این بیماری لوپوس اريتماتیک سیستمیک است.به طور معمول، لوپوس سیستم ایمنی بدن را از عفونت محافظت می کند اما در لوپوس، سیستم ایمنی به طور نامناسب به بافت ها در بخش های مختلف بدن حمله می کند. این فعالیت غیرطبیعی منجر به آسیب و بیماری در بافت میشود.

علائم لوپوس چیست؟

علائم لوپوس از یک فرد به دیگر متفاوت است. بعضی افراد فقط چند نشانه دارند، در حالی که فرد دیگر می تواند دارای نشانه های زیادی باشد و این بیماری می تواند بر هر قسمت از بدن تأثیر بگذارد. برخی از علائم رایج عبارتند از:

 • مفاصل درد (درد مفاصل)
 • تب با علت ناشناخته بیش از ۱۰۰ F
 • تورم مفاصل (آرتریت)
 • خستگی طولانی مدت یا شدید
 • جوش های پوستی
 • تورم مچ پا و تجمع مایع
 • درد در قفسه سینه در هنگام تنفس عمیق (پلورزی)
 • بثورات پروانه ای در بین گونه ها و بینی
 • ریزش مو
 • حساسیت به خورشید و / یا نور دیگر
 • تشنج
 • زخم دهان یا بینی
 •  حالت سرد در انگشتان دست و پا (پدیده رینود)

 مشکل افراد مبتلا به لوپوس

بسیاری از افراد مبتلا به لوپوس فعال، به طور کلی احساس ناراحتی می کنند و از تب، کاهش وزن و خستگی شکایت دارند. افراد مبتلا به لوپوس همچنین مشکلات خاصی را ایجاد می کنند زمانی که سیستم ایمنی به یک عضو یا منطقه خاص بدن حمله می کند زمینه های زیر بدن نیز تحت تاثیر لوپوس قرار می گیرد:

پوست

 مشکلات پوستی یک ویژگی مشترک در افرادی است که به بیماری لوپوس مبتلاهستند. بعضی از افراد مبتلا به لوپوس دارای یک لک قرمزبر روی گونه ها بینی هستند به نام پروانه یا بثورات مالار. ریزش مو و زخم دهان نیز در این بیماری شایع است. یک نوع خاص لوپوس که به طور کلی بر روی پوست تاثیر می گذارد، “لوپوس دیسودوئید” نامیده می شود. با این نوع لوپوس، مشکلات پوستی شامل بثورات بزرگ قرمز و دایره ای است که ممکن است باعث زخم شوند بر روی پوست ایجاد می شوند. بثورات پوست معمولا توسط نور خورشید تشدید می شود. یک لوپوس معمولی که به صورت خفیف است لوپوس اریتماتوزاست که اغلب پس از قرار گرفتن در معرض آفتاب، بدتر می شود. این نوع بثورات می تواند بر سینه ها، پاها و تنه تاثیر بگذارد. یک شکل غیر معمول، اما جدی از بروز لوپوس، موجب ایجاد لکه های بزرگ می شود و یک لوپوس Bullous نامیده می شود.

بیماری لوپوس چیست

آرتروز

آرتروز در افراد مبتلا به لوپوس بسیار رایج است. درد ممکن است با یا بدون تورم باشد. درد ممکن است به خصوص در صبح ظاهر شود. آرتریت ممکن است فقط چند روز یا چند هفته طول بکشد، یا ممکن است یک ویژگی دائمی از بیماری باشد. خوشبختانه، آرتریت ناشی در این بیماری معمولا فلج کننده نیست.

لوپوس و آرتروز دست

کلیه ها

مشکلات کلیه در افراد مبتلا به لوپوس می تواند تهدید کننده زندگی باشد و ممکن است در حدود نیمی از افراد مبتلا به لوپوس رخ دهد. مشکلات کلیوی بیشتر شایع است.

لوپوس و درد کلیه ها

خون

افراد مبتلا به لوپوس ممکن است کاهش خطرناکی در تعداد گلبول های قرمز، گلبول های سفید خون یا پلاکت ها (ذراتی که باعث خونریزی لخته شده) شوند.

گاهی اوقات تغییرات در تعداد خون (کم خونی) ممکن است باعث خستگی، عفونت های شدید (کم شدن تعداد سلول های سفید) و یا خونریزی شود. بسیاری از بیماران علائمی از تعداد کم خون را ندارند، بنابراین برای افرادی که مبتلا به لوپوس هستند، باید آزمایش خون دوره ای برای تشخیص هر گونه مشکل انجام شود.

لوپوس و خونریزی

لخته خون

لخته های خون در افراد مبتلا به لوپوس شایع تر است. التهاب اغلب در پاها (به نام ترومبوز وریدی عمقی یا (DVT) و ریه ها (به نام آمبولی ریوی یا(PE)  و گاهی در مغز (سکته مغزی) رخ می دهد. لخته های خون که در بیماران لوپوس ایجاد می شود ممکن است با تولید آنتیبادی های ضد فسفولیپیدها(APL) همراه باشد. این آنتیبادیها پروتئین های غیر طبیعی هستند که ممکن است تمایل خون به لخته شدن را افزایش دهد. خون می تواند برای این آنتیبادی ها آزمایش شود.

مغز و نخاع

ایجاد مشکل در مغز و نخاع ، یک مشکل نادر در افراد مبتلا به لوپوس است. در صورت وجود، ممکن است باعث سردرگمی، افسردگی، تشنج و به ندرت سکته مغزی شود. دخالت نخاع (میلویت عرضی) می تواند باعث بیحسی و ضعف در فرد شود.

تاثیر بیماری لوپوس بر روی مغز و نخاع

قلب و ریه ها

مشکلات به وجود آمده در قلب و ریه اغلب ناشی از التهاب قلب (پریکارد) و ریه (پلورا) است. وقتی این ساختارها ملتهب می شوند، بیماران ممکن است درد قفسه سینه، ضربان قلب نامنظم و انباشت مایع در اطراف ریه ها (پلوریت یا پلوری) و قلب (پریکاردیت) ایجاد کنند. دریچه های قلب و ریه نیز می تواند تحت تاثیر لوپوس قرار بگیرد و منجر به تنگی نفس شود.

 

چه چیزی باعث لوپوس می شود؟

علت لوپوس ناشناخته است. با این حال، به نظر می رسد چیزی است که باعث می شود سیستم ایمنی برای حمله به مناطق مختلف بدن است. به همین دلیل است که سرکوب سیستم ایمنی یکی از انواع اصلی درمان است.

عواملي كه ممكن است به توسعه لوپوس كمك كنند عبارتند از: ويروس ها، مواد شيميايي زيست محيطي و ژنتيك شخصي.

اعتقاد بر این که هورمونهای زن نقش مهمی در توسعه لوپوس دارند، چرا که زنان خیلی بیشتر از مردان مبتلا به لوپوس هستند. به ویژه در زنان در طول سال های باروری، زمانی که سطح هورمون ها بالاتر است.

لوپوس پس از استفاده از برخی داروهای تجویزی (مانند هیدرازین و پروکاریامین) رخ می دهد. این علائم معمولا پس از قطع مصرف دارو بهبود می یابند.

چگونه لوپوس تشخیص داده می شود؟

لوپوس زمانی تشخیص داده می شود که فرد دارای ویژگی های متعددی از بیماری است. یک فرد باید حداقل چهار مورد از ۱۱ معیار زیر را داشته باشد. این معیارها عبارتند از:

 • راش ملار، یک بثور “پروانه” است که بر روی گونه ها ظاهر می شود.
 • بثورات دیسکوئیدی، قرمز و تکه های پوستی روی پوست که باعث بروز زخم ها می شوند.
 • حساسیت به نور، واکنش پوست یا حساسیت به نور خورشید.
 • زخم های دهانی
 • آرتریت، درد، التهاب یا تورم مفاصل.
 • اختلال کلیه، یا پروتئین اضافی در ادرار (پروتئینوری) یا گلبول قرمز در ادرار.
 • اختلال عصبی، تشنج، یا روان درمانی.
 • التهاب پوشش در اطراف ریه ها (پلوریت) یا پوشش در اطراف قلب (پریکاردیت)
 • اختلال خون، تعداد گلبولهای قرمز کم (کم خونی)، تعداد گلبولهای سفید خون (لکوپنی)، کاهش لنفوسیتها (لنفوپنی) یا کاهش پلاکت خون (ترومبوسیتوپنی).
 • اختلالات ایمونولوژیک، از جمله وجود برخی سلولها یا آنتیبادیهای خودکار، یا نتیجه آزمایش مثبت برای سیفلیس.
 • آزمایش خون غیرطبیعی، آنتی بادی ضد انسدادی مثبت

علائم لوپوس

آزمایش آنتی بادی ضد هسته چیست؟

آزمایش آنتی بادی ضد انسدادی (ANA) یک ابزار غربالگری حساس برای تشخیص بیماری های خودایمنی، از جمله لوپوس است. آنتیبادی های ضد انسداد ( ANAs) آنتی بادی هایی هستند که بر علیه ساختارهای خاصی درون هسته سلول (بنابراین آنتی بادی ضد انسدادی) هدایت می شوند. ANA ها در الگوهای خاصی در افراد مبتلا به بیماری های خودایمنی یافت می شوند (کسانی که در آن سیستم ایمنی بدن علیه بدن خود عمل می کند).

آزمون ANA بر روی یک نمونه از خون فرد انجام می شود.این آزمون، قدرت آنتی بادی ها را اندازه گیری می کند، اندازه گیری می کند که چند بار خون انسان باید رقیق شود تا نمونه ای از آنتی بادی ها آزاد شود.

چگونه لوپوس درمان می شود؟

نوع درمان لوپوس تجویز شده بستگی به عوامل متعددی از قبیل سن، نوع مصرف دارو، سلامت کلی، تاریخچه پزشکی، و موقعیت و شدت بیماری دارد.

از آنجایی که لوپوس شرایطی است که با گذشت زمان تغییر می کند و همیشه قابل پیش بینی نیست، بخش مهمی از مراقبت های خوب شامل بازدیدهای دوره ای با یک متخصص شناخته شده و قابل دسترس مانند یک روماتولوژیست می شود.

برخی از افراد مبتلا به بیماری های خفیف به درمان نیاز ندارند، در حالی که افراد مبتلا به عوارض جدی مانند عوارض کلیوی ممکن است نیاز به داروهای قوی داشته باشند.

داروهای مورد استفاده برای درمان لوپوس

استروئیدها

استفاده از کرم ها یا قرص های استروئید در دوزهای پایین می تواند برای ویژگی های متوسط لوپوس مؤثر باشد. استروئید ها همچنین می توانند در هنگام استفاده از دوزهای بالاتر که اندام های داخلی را تهدید می کنند استفاده شود. متاسفانه، دوزهای بالا نیز احتمالا عوارض جانبی ایجاد می کنند.

Plaquenil (hydroxychloroquine)

این دارومعمولا برای کمک به حفظ مشکلات ناشی از لوپوس خفیف، مانند بیماری پوستی و مفصلی، تحت کنترل است. این دارو همچنین در جلوگیری از عود لوپوس موثر است.

سایتوکسان (سیکلوفسفامید)

 داروهای شیمی درمانی که اثرات بسیار مهمی در کاهش فعالیت سیستم ایمنی بدن دارد. برای درمان انواع شدید لوپوس، مانند کسانی که لوپوس بر روی کلیه یا مغز آن ها اثر می گذارند، استفاده می شود.

ایموران (آزاتیوپرین)

 یک دارو برای جلوگیری از ردشدن پیوند عضو. این دارو معمولا برای درمان ویژگی های جدی لوپوس استفاده می شود.

رامتین (متوترکسات)

 یکی دیگر از داروهای شیمی درمانی برای سرکوب سیستم ایمنی بدن استفاده می شود.

بنلیست (belimumab)

این دارو با هدف قرار دادن یک پروتئین است که ممکن است سلول های غیر طبیعی B که به لوپوس کمک می کنند را کاهش دهد.

(CellCept مایکوفنولات مفتیل)

 دارویی که سیستم ایمنی را سرکوب می کند و همچنین برای جلوگیری از رد پیوند اعضای بدن استفاده می شود. این مورد برای درمان ویژگی های جدی لوپوس، به ویژه آنهایی که قبلا توسط Cytoxan درمان شده اند، استفاده می شود.

Rituxan (rituximab)

عامل بیولوژیکی که برای درمان لنفوم و آرتریت روماتوئید استفاده می شود. این روش برای درمان جدی ترین ویژگی های لوپوس مورد استفاده قرار می گیرد، زمانی که درمان های دیگر موثر نیستند.

داروی Rituxan

چه چیزی می تواند برای بهبود کیفیت زندگی با لوپوس انجام شود؟

هیچ درمانی برای لوپوس وجود ندارد، اما گام هایی وجود دارد که شما می توانید برای بهبود کیفیت زندگی آن ها را انجام دهید.از جمله:

ورزش

تمرینات کم اثر مانند پیاده روی، شنا و دوچرخه سواری می توانند به جلوگیری از عود کردن این بیماری کمک کند.

 

تغذیه مناسب

افراد مبتلا به لوپوس باید رژیم غذایی مغذی و متعادل داشته باشند.

 

اجتناب از الکل

 الکل می تواند با داروهای شما ارتباط برقرار کند تا موجب معضلات معده یا روده ای، از جمله زخم شود.

سیگار نکشید

سیگار کشیدن می تواند باعث کاهش گردش خون و علائم شدید در افراد مبتلا به لوپوس شود. دود سیگار همچنین اثرات منفی روی قلب، ریه ها و معده شما دارد.

جلوگیری از ارتباط مستقیم با خورشید

 افراد مبتلا به لوپوس ممکن است هنگامی که در معرض آفتاب قرار می گیرند، دچارایجاد خارش یا بیماری شوند. همه بیماران لوپوس باید خود را از خورشید محافظت کنند بویژه از ساعت ۱۰ صبح تا ۲ بعد از ظهر ، از عینک آفتابی، کلاه و کرم های ضد آفتاب درهنگام برخورد با خورشید استفاده کنند.

تب را درمان کنید

 به سرعت در مقابل تب و عفونت مراقبت کنید. تب ممکن است یک عفونت یا یک خلط لوپوس را نشان دهد.

امتیاز شما به این پست
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

0 نظرات
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x