قرص یاسمین – طریقه مصرف و اثرات آن بر بدن

یکی از مهم‌ترین بحث‌هایی که در زمینه سلامت بانوان مطرح است؛ مربوط به دوران حاملگی و زایمان آن‌ها می‌باشد. اما بعضی وقت‌ها و بنا به دلایل مشخصی ممکن است هر بانویی تصمیم بگیرد به عدم بارداری در یک دوره‌ی خاص فکر کند و درباره‌ی آن تصمیم بگیرد. باردار شدن و تولد یک نوزاد دوست داشتنی همیشه هم شیرین و لذت بخش نیست. ممکن است بنا به دلایل مختلف، یکی از زوجین یا هر دوی آن‌ها در یک بازه زمانی خاص، تمایلی به بچه‌دار شدن نداشته باشند. در این مواقع بهترین راه‌کار استفاده از قرص‌هایی می‌باشد که از بارداری جلوگیری کنند. قرص جلوگیری از بارداری یاسمین یکی از بهترین نمونه‌ها در زمینه جلوگیری از بارداری در بانوان است.

قرص ضد بارداری یاسمین

قرص یاسمین و بارداری

این قرص ترکیبی از دو هورمون استروژن و پروژسترون است. طبق تحقیقات انجام شده یاسمین تا ۹۹ درصد مؤثر تشخیص داده شده است. یعنی از هر ۱۰۰ نفری که از این قرص استفاده کرده اند؛ تنها ۱ نفر به طور ناخواسته باردار شده است . امروز و در مجله اینترنتی ایده آل مگ به معرفی کامل این قرص و عوارض استفاده از آن پرداخته ایم؛ تا پایان این مطلب با ما همراه باشید.

یاسمین برای جلوگیری از بارداری از سه روش همزمان استفاده می‌کند:

 • مانع آزاد شدن تخمک در طول چرخه قاعدگی می‌شود.
 • با غلیظ کردن مایع واژن حرکت اسپرم به سمت تخمدان را سخت تر می‌کند.
 • دیواره رحم را ضخیم تر می‌کند تا اگر دو روش قبل عمل نکردند و تخمک و اسپرم به هم رسیدند و لقاح انجام شد، نتوانند خود را به دیواره رحم بچسبانند. در این صورت، تخمک بارور شده از بدن خارج خواهد شد.

توجه داشته باشید که قرص یاسمین و کلیه قرص‌های پیشگیری از بارداری باید قبل از آمیزش مصرف شوند؛ اما در صورت بروز یک رابطه محافظت نشده اثر ندارند. در این مواقع باید از قرص اورژانسی استفاده کرد.

اثرات و عوارض قرص یاسمین بر بدن

عوارض قرص یاسمین

این دارو هم مانند تمام داروی‌های صنعتی و شیمیایی دیگر، در کنار مفید بودن برای درمان یک عارضه خاص، ممکن است عوارضی هم به همراه داشته باشد. البته در کنار عوارض ایجاد شده، یاسمین اثرات مفید زیادی را در بانوانی که آن را مصرف می‌کنند بر جای می‌گذارد. در ادامه و به طور خلاصه به مهم‌ترین اثرات و عارضه‌های قرص یاسمین پرداخته ایم:

قرص یاسمین برای تنظیم قاعدگی

به طور کلی قرص‌های جلوگیری از بارداری پریود را منظم می‌کنند و خونریزی و درد پریود را کاهش می‌دهند. به علاوه این قرص در کاهش علائم PMS یا سندروم پیش از قاعدگی نیز مؤثر تشخیص داده شده است.

قرص یاسمین برای کیست تخمدان

کیست تخمدان

 

این قرص نیز مانند سایر قرص‌های جلوگیری از بارداری احتمال بروز کیست‌های تخمدان را کم می‌کند و در صورت وجود کیست، می‌تواند آن‌ها را از بین ببرد. کیست بر اثر اختلالات هورمونی به وجود می‌آید و قرص‌های جلوگیری از بارداری حاوی هورمون هستند و هورمون‌ها را تنظیم می‌کنند. در نتیجه بر نظم قاعدگی و کیست تخمدان نیز اثر مثبت می‌گذارند. طبق تحقیقات به عمل آمده، احتمال اینکه قرص یاسمین اثر بهتری نسبت به سایر قرص‌های ضدبارداری بر کیست تخمدان داشته باشد؛ بسیار بیشتر است. البته پزشک متخصص با توجه به شرایط هر بیمار قرص مناسب را انتخاب می‌کند.

قرص یاسمین و لاغری

تاثیر یاسمین بر لاغری

طبق گفته‌های سازنده این قرص، برخلاف سایر قرص‌های جلوگیری از بارداری که عمدتا باعث افزایش وزن، بروز سردرد و تغییرات خلقی می‌شوند؛ یاسمین نه تنها تأثیری بر این موارد ندارد بلکه حتی بعد از یک سال مصرف، باعث کاهش وزن نیز خواهد شد. البته در مواردی افزایش وزن بسیار اندکی در سه ماهه اول مصرف گزارش شده است؛ اما در طولانی مدت اثر معکوسی دارد.

عوارض قرص یاسمین روی پوست

معمولا قرص‌های پیشگیری از بارداری بر روی رفع آکنه اثر مثبت دارند؛ اما باید به عنوان مکمل و بعد از شروع درمان با کرم‌های موضعی و آنتی بیوتیک استفاده شوند. البته در این زمینه بین پزشکان اختلاف نظر وجود دارد. برخی بروز تیرگی، لک‌های پوستی و یا فرسایش پوست را احتمال داده اند؛ به همین دلیل اکیدا توصیه می‌شود از مصرف خودسرانه این قرص برای رفع آکنه بپرهیزید و حتما به پزشک مراجعه کنید.

ارتباط مصرف قرص یاسمین و سکته

در بروشور یاسمین احتمال بروز لخته‌های خونی و سکته به عنوان یکی از عوارض احتمالی مصرف قرص ذکر شده است. برای پیشگیری از این اتفاق، در صورت مشاهده ترومبوز (لخته خون) در عروق یا آمبولی وریدی، مصرف قرص را سریعا متوقف کنید. احتمال بروز چنین مواردی در افراد سیگاری، چاق و یا افرادی با سابقه فشار خون و مشکلات عروقی، افزایش پیدا می‌کند؛ لذا توصیه می‌شود این افراد از قرص‌های هورمونی برای پیشگیری از بارداری استفاده نکنند. البته نباید این نکته را نادیده گرفت که تمام قرص‌های ضد بارداری احتمال بروز لخته‌های خونی را افزایش می‌دهند؛ اما این احتمال در استفاده از قرص یاسمین اندکی بیشتر از قرص‌هایی مانند لوونورژسترل است که در آن‌ها فقط از هورمون پروژسترون استفاده شده است.

یاسمین و افسردگی

یاسمین و افسردگی

جالب است بدانید گزارش‌های ضد و نقیضی در مورد اثر این قرص بر روی سندرم پیش از قاعدگی (PMS)، سردردهای میگرنی، افسردگی و تغییرات خلقی به دست آمده است. در آزمایش‌های کلینیکی سندروم پیش از قاعدگی (PMS)، سردردهای میگرنی، تهوع، افسردگی، درد ققسه سینه، آمبولی ریه، لیومیوم رحمی (نوعی تومور خوش خیم) و دردهای شکمی مشاهده شده که البته به دلیل کلینیکی بودن شرایط قابل تعمیم به جامعه نیستند و نیاز به انجام تحقیقات بیشتری در این زمینه می‌باشد. به عبارتی دیگر، ممکن است بروز این علائم ربطی به مصرف یاسمین نداشته باشند و همه این‌ها در حالی است که شرکت سازنده از مزایای این قرص نسبت به سایر قرص‌های ضدبارداری به عدم بروز سردرد، افسردگی و تغییرات خلقی یا PMS اشاره کرده است.

عوارض قرص یاسمین روی اعصاب

مهم‌ترین تاثیری که قرص یاسمین می‌تواند بر روی شرایط عصبی ایجاد نماید؛ استرس و تغییر در خلق و خو می‌باشد. برخی از محققان این شرایط را ناشی از تاثیر هورمون‌های موجود در یاسمین و به طور کلی قرص‌های ضد بارداری بر انتقال دهنده‌های عصبی می‌دانند. در حالی که گروهی دیگر بر این اعتقاد هستند که این تاثیرات فقط بخاطر تلقین بیش از حد ایجاد می‌شوند. به عبارتی دیگر ترس از عوارض جانبی، بزرگنمایی دیگران و هشدارهای بیش از حد در ارتباط با عوارض قرص‌های یاسمین، باعث ایجاد استرس شدید در فرد مصرف کننده و تغییر خلق و خوی وی می‌شود.

قرص یاسمین و درد معده

تاثیر قرص یاسمین بر روی معده معمولا نادر است و به ندرت رخ می‌دهد. با این حال اگر بعد از مصرف این قرص احساس درد در ناحیه معده و شکم به شما دست داد؛ بهتر است بدون فوت وقت با پزشک مشورت نمایید. بروز درد معده بعد از مصرف یاسمین، ممکن است نشانه یک حساسیت الرژیک باشد.

قرص یاسمین و اسپیرونولاکتون

در صورتی که مشغول مصرف داروی اسپیرونولاکتون می‌باشید؛ به هیچ عنوان نباید قرص یاسمین را مصرف نمایید. تداخل اثر این دو دارو در بدن می‌تواند منجر به عوارض خطرناکی شود. اسپیررونولاکتون برای درمان مواردی همچون فشار خون بالا، درمان جوش‌های صورت و نارسایی شدید قلبی کاربرد دارد.

سایر عوارض جانبی

بیماری‌های کبدی، خونریزی‌های نامنظم رحمی، افزایش فشار خون، حالت تهوع و حساسیت پستان نیز در موارد کمی به عنوان عوارض جانبی این قرص نام برده شده‌اند. اما به طور کلی، یاسمین از نظر خطر ابتلا به کیست، خراب شدن پوست و افسردگی نسبت به سایر قرص‌های پیشگیری از بارداری اثرات مضر کمتری دارد. این قرص برای کسانی که با استفاده از سایر قرص‌های حاوی پروژسترون دچار عوارض شده‌اند؛ می‌تواند جایگزین مناسبی باشد. توصیه می‌شود افرادی که سابقه بیماری‌های افسردگی، میگرن یا سرطان پستان و رحم دارند از مصرف این قرص اجتناب کنند.

طریقه مصرف قرص یاسمین

نحوه مصرف یاسمین

اگر تاکنون سابقه مصرق این قرص رت نداشته‌اید؛ برای شروع باید از اولین روز پریودتان، مصرف قرص را شروع کنید. روزی یک قرص و هر روز در یک زمان مشخص مصرف کنید. استفاده از قرص در زمان مشخص باعث افزایش اثر آن خواهد شد. در ضمن برای جلوگیری از آسیب به معده، بهتر است بعد از غذا یا قبل از خواب استفاده شود. روی هر قرص ایام هفته با یک فلش به سمت جلو مشخص شده تا هیچ روزی فراموش نشود. هر جلد حاوی ۲۱ قرص فعال (قرص حاوی هورمون) زرد رنگ است. بنابراین شما باید تا ۲۱ روز پشت سر هم قرص ها را مصرف کنید. سپس برای ۷ روز مصرف قرص را قطع کنید. معمولا سه روز بعد از قطع قرص باید پریود شوید. دقیقا بعد از ۷ روز که مصرف قرص را قطع کردید؛ دوباره شروع به مصرف قرص کنید (حتی اگر هنوز پریود بودید).

بعضی از بسته‌های قرص برای این مدت، ۷ روز ۷ قرص اضافی غیرفعال (بدون هورمون و بی اثر) به رنگ سفید دارند، صرفا برای اینکه مصرف کننده بعد از طی شدن ۷ روز مصرف قرص را فراموش نکند و تاریخ شروع دوره بعدی را بداند.

اولین دوره مصرف یاسمین

در اولین دوره مصرف باید همزمان با قرص، از یک روش جلوگیری دیگر نیز استفاده کنید. زیرا قرص در دوره اول هنوز کنترل فعالیت‌های بدن را به خوبی به دست نگرفته و نمی‌تواند مانع از بارداری شود. اما در دوره بعدی، قرص یاسمین به تنهایی مانع از بارداری خواهد شد.

تغییر روش جلوگیری از بارداری

اگر در حال حاضر از یک قرص هورمونی برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کنید و قصد دارید قرص خود را به قرص یاسمین تغییر دهید؛ مصرف یاسمین را از روزی که باید مصرف دوره جدید قرص قبلی را شروع می‌کردید؛ شروع کنید. همین طور اگر از آمپول برای جلوگیری از بارداری استفاده می‌کردید؛ مصرف قرص باید از زمان تزریق بعدی شروع گردد. به این صورت که این بار به جای تزریق، از قرص استفاده کنید. چنانچه دستگاه IUD دارید بعد از برداشتن دستگاه مصرف قرص را شروع نمایید.

بعد از زایمان، سقط و هر عمل جراحی

بعد از زایمان

خانم‌هایی که زایمان داشته و به فرزند خود شیر نمی‌دهند و یا افرادی که شش ماه از سقط آن‌ها گذشته است؛ نباید مصرف قرص یاسمین را زودتر از یک ماه بعد از زایمانشان شروع نمایند. در کل قبل و بعد از هر نوع عمل جراحی باید مصرف قرص را کنترل کرد. در این مورد حتما به پزشک خود اطلاع دهید که از قرص‌های پیشگیری از بارداری استفاده می‌کنید تا تصمیم مناسب اتخاذ کردد.

نکته مهم : در صورت تهوع طی ۳-۴ ساعت بعد از مصرف قرص، هنوز جذب به خوبی تکمیل نشده و لذا شما باید فرض را بر این بگذارید که یک وعده قرص را نخورده اید.

آیا شما از قرص یاسمین استفاده کرده اید ؟ نتایج استفاده از این دارو به چه صورتی بوده است ؟ آیا در جلوگیری از بارداری شما مفید واقع شده است ؟ تجربیات خود را در زمینه استفاده از این دارو برای ما بنویسید .

۳.۳/۵ - (۹ امتیاز)
منبع YASMIN Birth Control for Acne Yasmin
7 نظرات
 1. مريم محمدي می گوید

  خيلي قيمتش بالا است ، ولي فوق العاده است ، مخصوصا براي كساني كه يكم اضافه وزن دارن .

 2. محبوبه رفيعي می گوید

  چون خارجيه خيلي گرونه ، همون ld يا hd ايراني مصرف كنيد بهتره .

 3. فاطمه می گوید

  سلام من کیست دارم دکترم قرص یاسمین تجویز کرده و روش نوشته بود بسته اول از روز اول پردیودی و بسته دوم سوم از روز سوم و پنجم پریودی
  من یک بسته گرفم که ۲۱ داشت من از روز اول پریودیم خوردم ۷ تاشو و نمیدونستم چجوریه و چندروزی هست که تخوردمش تا روز اخر پریودیم خوردم امروز رفم پیش دکتر گفتن که اشتباه خوردی و اون قرصی ک گرفتم هیچی شد
  میشه دوباره از امروز شروع کنم چون واقعا گرونه من نمیتونم دوباره ۴ تا بسته دیگه بگیرم میشه یک میلونو دویست
  لطفا جواب بدید میشه همونو از امروز شروع کنم و اثر کنه

  1. زواره زادگان می گوید

   سلام و عرض ادب، همه قرص‌های موجود در بسته ۲۱ تایی یاسمین از نظر محتویات یکسان هستند. در صورتی که در بسته قبلی بیش از ۱۴ قرص باقیمانده می‌توانید برای شروع، از روز اول پریودی دوباره مصرف کنید. این موضوع فقط در مورد قرص یاسمین صادق است و قرص‌های دیگری مثل دروسبلا چنین خاصیتی ندارند. باید بدانید که برای اطمینان بیشتر بهتر است با پزشک خود هم مشورت کنید.

 4. Sara می گوید

  قرص یاسمین چند ساعت در بدن اثرش می ماند؟

  1. خسروی می گوید

   دوست عزیز یاسمین قرص ضد بارداریه که باید در یک دوره یک ماهه هر روز مصرف بشه

 5. مریم می گوید

  ببخشید این قرص رو میشه از روز ششم پریودی خورد..من تازه این قرص بدستم رسیده..ممنون

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code