سردرد های میگرنی و دلایل آن

سردرد های میگرنی

همانطور که در مقالات قبل ذکر شد، سردرد ها انواع مختلفی دارند و هر کدام از آنها به دلایل گوناگونی رخ می دهند.
ایده آل مگ در این مقاله قصد دارد به نوع خاصی از سردرد که در بین افراد جامعه شایع است بپردازد.
یکی از انواع سردرد ها که اغلب افراد دچار آن هستند میگرن است. میگرن به نسبت دیگر سردرد ها کمتر اتفاق می افتد اما به مراتب شدید تر و ناراحت کننده تر از بقیه ی آنها است. این نوع سردرد در بین زنان شایع تر از مردان است به نوعی که در میان خانم ها حدود دو برابر بیشتر از آقایان رخ می دهد. البته کم بودن درصد میگرن در میان آقایان که در حدود ۸ درصد را شامل می شود دلیل بر بی خطر بودن و یا کم خطر بودن میگرن در مردان نیست و تحقیقات بر روی بیش از ۲۰۰۰۰ نفر از مردان نشان داده که ابتلا به میگرن در آقایان تا ۴۲ درصد ابتلا به حمله های قلبی را افزایش می دهد. پس اگر شما جزو افرادی هستید که دچار میگرن هستند لازم است این مشکل را جدی بگیرید.
از نظر محققان و روانشناسان میگرن دلیل ژنتیکی دارد و تحقیقات نشان داده بیش از ۷۰ درصد افرادی که میگرن دارند، یکی از بستگان درجه یک آنها نیز دچار میگرن هستند. همچنین محققان معتقدند میگرن به دلیل تغییراتی در جریان خون در مغز و اختلالات عصبی در این ناحیه اتفاق می افتد.

عوامل تحریک میگرن

در اکثر موارد میگرن ها به صورت اتفاقی رخ می دهد و زمان بروز این مشکل از قبل مشخص نیست، اما در برخی موارد دلایل و محرک های بیرونی باعث ایجاد میگرن در افراد می شود مانند، تغییرات آب و هوایی، تغییرات و نا هنجاری های محیطی و مشکلات تغذیه ای که از اصلی ترین محرک های میگرنی هستند اما عوامل دیگری نیز در ایجاد این معضل دخیل هستند، از جمله می توان کم خوابی، خستگی بیش از حد، فشار های روحی و روانی و عصبی، نورهای شدید و صداهای نا هنجار، مصرف الکل و…

علائم میگرن

شروع میگرن زمان مشخص ندارد اما معمولا این مشکل در ساعاتی از شب و یا در هنگام خواب رخ می دهد و در بعضی موارد تا ساعت ها به طول می انجامد. حدود ۳۰ درصد از میگرن ها با کم بینی و یا تار بینی چشم و احساس دیدن نور و جرقه های نوری در چشم شروع می شود. همچنین در برخی موارد با بی حسی و یا مورمور شدن دست یا صورت و یا یک طرف بدن میتوان احتمال بروز میگرن را تشخیص داد. به این علائم و نشانه های بوجود آمده “آورا” گفته می شود.
البته این علائم فقط در بخشی از میگران ها نشان داده می شود و در اکثر میگرن ها شروع میگرن با درد کم از شقیقه ها و یا اطراف چشم و سر شروع و به پشت سر منتقل می شود. بیماران مبتلا به میگرن گاهی دچار ریزش اشک از چشم و یا حالت تهوع می شوند و بهتر است برای رفع این حالت ها و بهبود مشکلات میگرنی به پزشکان متخصص مراجعه شود چراکه در غیر این صورت درد تا ساعت ها طول میکشد و تحمل این درد شدیداً عذاب آور است.

درمان میگرن

اگر میگرن را در ساعتهای اولیه آن تشخیص دهید میتوانید با مصرف قرص ها و مسکن هایی مانند ایبوپروفن، استامینوفن، ناپروکسن و آسپرین از تشدید و طولانی شد درد میگرن جلوگیری کنید.


در بیشتر موارد مصرف تریپتان ها تا مدت زمان کوتاهی میگرن را دچار بهبودی موقت می کند. این داره هر چه زودتر مصرف شود موثر تر است. البته مصرف تریپتان ها در افراد دچار بیماری ها و مشکلات قلبی و عروقی توصیه نمی شود.
در پایان توصیه می شود در صورت بروز هر یک از علائم و یا احتمال ابتلا به میگرن به هیچ وجه تجویز خودسرانه نداشته باشید و برای مصرف هر یک از دارو هایی که نام برده شد حتما به پزشک متخصص مراجعه کنید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code