گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن

گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن

گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن
گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن

با گرم شدن هوا و فرا رسیدن فصل تابستان ممکن است بسیاری از افراد دچار گرمازدگی شوند. اما واقعا برای جلوگیری از بروز گرمازدگی چه کارهایی میتوان انجام داد. زمانیکه فردی دچار گرمازدگی میشود بدن او قادر به دفع گرمای اضافی نخواهد بود و دمای بدن به صورت غیرطبیعی بالا خواهد رفت. که این بالا رفتن غیرطبیعی دمای بدن میتواند منجر به تخریب اندامهای اصلی و به خطر افتادن سلامت انسان شود. در حقیقت گرمازدگی حالتی است که بدلیل قرار گرفتن در معرض هوای گرم ، بدن دچار اختلال در سیستم تنظیم کننده دما خواهد شد. با ما همراه باشید تا گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن را بیان کنیم.

اثرات گرمازدگی

درست است که در بیشتر موارد ممکن است گرمازدگی حالت کشنده ای نداشته باشد و در صورت دریافت درمان به موقع خطر زیادی فرد را تهدید نکند، اما در مواردی هم ممکن است گرمازدگی منجر به عواقب خطرناک و یا حتی مرگ شود. در حقیقت از کار افتادن مکانیسم خنک کننده بدن به مدت نیم ساعت و یا حتی کمتر، ممکن است باعث مرگ شود. در این حالت دمای مرکزی بدن به حدی افزایش پیدا میکند که میتواند باعث اختلال در عملکرد اندامهای اصلی بدن شود. در موارد شدید گرمازدگی میتواند باعث تخریب اندامهای بدن شود. حتی ممکن است در برخی از افراد منجر به نارسایی قلبی یا کلیوی شده و یا باعث آسیب رسیدن به بافت کبد شود. در بعضی از موارد بروز چنین اختلالاتی حتی میتواند منجر به مرگ شود.

راههای جلوگیری از گرمازدگی

آب بیشتری بنوشید

در فصل تابستان به دلیل تعریق بالای بدن باید آب بیشتری در طول روز استفاده شود. اگر در طول روز مجبور هستید که زمان زیادی را در معرض آفتاب و گرما قرار بگیرید و یا ورزش میکنید قطعا تعریق زیاد باعث از دست رفتن آب زیادی از بدن شما خواهد شد. شما باید قبل از آنکه احساس تشنگی کنید آب بنوشید و باید این نکته را هم در نظر گرفت که لزوما رفع احساس تشنگی به معنی جبران آب از دست رفته بدن نیست. شما باید در طول روز بصورت مداوم آب بنوشید. سعی کنید که در روزهای تابستانی هنگام ظهر و بعدازظهر که هوا به شدت گرم میشود در معرض آفتاب و گرما قرار نگیرید. یکی دیگر از علل بروز حالت گرمازدگی، عادت نداشتن بدن به گرما است. شما باید پیش از آنکه در معرض آفتاب و یا گرمای زیاد قرار بگیرید بدن خود را به چنین وضعیتی عادت دهید. زمانی که بدن شما عادت به گرما و قرار گرفتن در معرض تابش آفتاب داشته باشد، احتمال بروز حالت گرمازدگی هم کاهش پیدا خواهد کرد.

گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن
گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن

اگر ورزشکار هستید و یا قصد شرکت در مسابقه در روزهای گرم تابستان را دارید  حتما باید درطول تمرینات آب زیادی نوشیده و بدن خود را به گرما عادت دهید. این کار باعث خواهد شد که احتمال کمتری برای بروز حالت گرمازدگی در شما وجود داشته باشد.

از کلاه برای جلوگیری از گرما زدگی استفاده کنید

سر، حساسترین نقطه نسبت به گرما در بدن است. شما باید برای جلوگیری از تابش مستقیم آفتاب به سر و صورت از کلاههای لبه دار استفاده کنید. استفاده از این کلاهها باعث میشود که روی صورت شما سایه بیفتد. این کار باعث جلوگیری از بروز گرمازدگی خواهد شد.

در معرض تابش نور مستقیم خورشید قرار نگیرید

سعی کنید که کمتر در معرض تابش مستقیم خورشید قرار بگیرید. قرار گرفتن در معرض تابش نور خورشید از دلایل اصلی بروز گرمازدگی محسوب میشود.

از فعالیت شدید فیزیکی بپرهیزید و وعده های غذایی را سبک مصرف کنید

سعی کنید که در فصل تابستان از وعده های غذایی سبک و کم استفاده کنید. اگر به هوای گرم عادت نکرده اید سعی کنید که در هوای گرم و مرطوب از انجام فعالیتهای شدید پرهیز کنید. چون فعالیت شدید در چنین وضعیتی ممکن است منجر به حالت گرمازدگی شود.

لباس خنک و گشاد بپوشید

بهتر است در روزهای گرم از لباسهای روشن، نازک و گشاد استفاده کنید. بهترین جنس لباسی که مناسب روزهای گرم سال هم باشد لباس کتانی است. پوشیدن چنین لباسی بدلیل اینکه عبور هوا در آن به آسانی انجام میشود، باعث خشک شدن عرق بدن خواهد شد که همین امر باعث خنک شدن بدن میشود. چنانچه شما از دارویی استفاده میکنید که در تنظیم دمای بدن شما مداخله میکند حتما باید در طول روز اب و مایعات کافی بنوشید و از انجام فعالیتهای شدید خودداری کنید.

علایم گرمازدگی را بشناسید

گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن
گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن

اگاه بودن از علایم گرمازدگی باعث جلوگیری از رسیدن به مراحل حاد خواهد شد. شما هر زمانی که علایم را مشاهده کردید باید سریعا به پزشک مراجعه نمایید و یا با نوشیدن اب و قرار گرفتن در محلی خنک سعی کنید که دمای بدن خود را کاهش دهید.

اگر شما مجبور هستید که در هوای گرم هم ورزش کنید برای جلوگیری از بروز گرمازدگی به نکات زیر توجه کنید.

  • سعی کنید که ابتدا تمرینات را در مدت زمان کوتاهی انجام داده و در طول دو هفته، به تدریج مدت زمان تمرینات را افزایش دهید. تمرینات شدید باید زمانی انجام شوند که هوا خنکتر شده باشد و از انجام این تمرینات در ظهر یا بعدازظهر که هوا به شدت گرم است خودداری کنید.
  • پس از گذشت هر نیم ساعت از آغاز تمرین باید به مدت ۵ الی ۱۰ دقیقه در سایه استراحت کنید. در صورتیکه ورزش در گرما باعث خستگی شما میشود باید سرعت تمرینات خود را کاهش دهید.

راههای درمان گرمازدگی

اکنون سوالی که مطرح میشود این است که برای درمان گرمازدگی چه کاری باید انجام دهیم. در مواردی که گرمازدگی حالتی خفیفی داشته و نیاز به مراجعه به پزشک نیست شما میتوانید با یکسری از درمانهای خانگی مشکل گرمازدگی را برطرف کنید.گرمازدگی و راههای پیشگیری از آن

  • اولین راه حل برای درمان گرمازدگی کاهش دمای بدن است.. یکی از مواردی که میتواند برای رفع حالت گرمازدگی مفید باشد مصرف ماست همراه با اب است. شما میتوانید با حل کردن دو قاشق ماست با مقدار کمی پودر زیره و نمک در آب دوغ درست کنید. مصرف دوغ میتواند از بروز گرمازدگی جلوگیری کند.
  • همچنین مصرف خود ماست بدلیل دارا بودن اب باعث سرد شدن و طراوت بدن خواهد شد. علاوه بر اینکه ماست قادر به تامین ویتامینها، مواد معدنی، پروتیینها و پروبیوتیکهای مورد نیاز بدن است.
  • یکی از اقدامات فوری برای از بین بردن حالت گرمازدگی دوش آب سرد است. تماس اب خنک با سطح پوست میتواند دمای کلی بدن را کاهش دهد. اما حتما باید توجه داشته باشید که ابی که قرار است با ان دوش بگیرید نباید بیش از حد سرد باشد. همین که اب کمی خنک باشد کافیست. دوش گرفتن با اب خیلی سرد علاوه بر اینکه ممکن است باعث شوک شود، برای بدن نیز مضر است.
  • حتما دقت داشته باشید که پس از دوش گرفتن با اب خنک نباید بصورت مستقیم جلوی باد کولر یا پنکه قرار بگیرید چون این کار میتواند منجر به عفونتهای تنفسی شود.
  • استفاده از میوه های تابستانی مانند البالو، هندوانه و خیار میتواند از بروز گرمازدگی جلوگیری کند. حتما توجه داشته باشید که در هنگام بروز گرمازدگی نباید به یکباره اب زیادی نوشید بلکه بهتر است این کار بصورت اهسته و مداوم انجام شود.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.