بررسی مناسب ترین محتوا و نگارش برای کتاب کودک

کتاب مناسب کودک


هر کتابی مناسب کودک نیست همچنانکه این موضوع برای بزرگترها هم صدق می کند یعنی بزرگسالان نیز نمی توانند هر کتابی را مطالعه کنند. در زمان حاضر کتاب های مختلفی در بازار کتاب وجود دارد اما بررسی مناسب ترین محتوا و نگارش کتاب کودک به زمان کافی و آگاهی نیازمند است. کتاب در واقع غذای روح انسان است و خیلی از افراد با مطالعه کتاب راه زندگی خود را انتخاب می کنند. شخصیت افراد در دوره کودکی شکل می گیرد و در این دوره هر آموزه و محتوایی که به آنان ارائه شود زندگی آینده شان نیز برپایه آن بنا می شود.

کودکان خلاف بزرگترها در سنی هستند که با خیلی از پدیده ها آشنا نیستند و به همین دلیل باید مراقبت های بیشتری از آنان به عمل آید. کتاب مناسب و نامناسب یکی از این پدیده هاست که می تواند در رشد و عدم رشد کودک موثر باشد. بنابراین کتاب همچنانکه می تواند در رشد فکری و خلاقیت کودک موثر باشد می تواند خلاف آن را نیز به همراه داشته باشد، یعنی کودک پس از ساعت ها مطالعه به آنچه که برای زندگی آینده او موثر و مفید باشد دست پیدا نکند.

کتاب مناسب چیست


کتاب مناسب کودکان، اثری است که آنان را خلاق، مبتکر و محقق تربیت کند تا بتوانند زندگی آرام و سعادتمندی داشته باشند. والدین باید با بهترین زمان تربیت کودک کتابخوان و راهکار آن آشنا شوند. کتاب مناسب می تواند انسان را به سرمنزل مقصود برساند اما کتاب های نامناسب می تواند فرد را از اهدافش دور کند. بسیاری از والدین با انتخاب کتاب مناسب وخوب، منشا پیشرفت فرزندان خود می شوند و کمتر با مشکلات خاص دوره کودکی و بزرگسالی بچه هایشان مواجه می گردند. به همین دلیل انتخاب غذای مناسب روح انسان، می تواند زندگی آینده فرزندانشان را تضمین کند.

همه والدین سعادت و خوشبختی فرزندان را آرزو می کنند و یکی از راه های آن پرورش و تربیت درست آنان در دوره کودکی است که مطالعه کتاب های مناسب یکی از مهم ترین این روش هاست.

کتاب و مهارت آموزی


کتاب منبع مهارت آموزی به افراد است. بسیاری از افراد به کمک کتاب مهارت های مختلف اجتماعی و زندگی را فرا می گیرند و آن را در زندگی خود بکار می گیرند.

کودکانی که با کتاب و کتابخوانی انس می گیرند به مهارت های بیشتری مجهز هستند. مهارت حل مساله، نه گفتن به دوستان ناباب، نه به هرگونه خشونت، دوری از آلودگی های محیطی و فاصله گرفتن از معضلات اجتماعی از جمله این موارد است. فرزندانی که به چنین مهارت هایی مجهز می شوند کمتر دچار آسیب می شوند و نگرانی و دغدغه والدین این دسته از کودکان نیز به مراتب کمتر از سایرین است.

کتاب-و-مهارت-آموزی در کودکان

ویژگی های کتاب مناسب کودک


کتاب مناسب کودکان، دارای ویژگی های خاص است که دانستن مهم ترین این خصوصیت ها می تواند در انتخاب این نوع کتاب ها به خانواده ها کمک کند.

  • شکل ظاهری کتاب کودک

یکی از مهم ترین ویژگی کتاب های کودکان، شکل ظاهری آن است. بچه ها به شکل و ظاهر پدیده ها و محصولاتی مانند کتاب اهمیت زیادی قائل می شوند و چنانچه مجذوب شکل ظاهری آن شوند تمایل دارند آن را داشته باشند.

شکل ظاهری کتاب های ویژه کودکان باید دارای چه ویژگی هایی باشد؟ هر کتابی که دارای رنگ آمیزی شاد باشد مورد پسند کودکان قرار می گیرد. بنابراین والدین وخانواده ها اگر کتابی را از نظر محتوا مناسب دیدند به شکل ظاهری کتاب نیز توجه کنند و این قبیل کتاب ها را برای فرزندان خود تهیه کنند.

کودکانی که در دوره ابتدایی تحصیل می کنند به رنگ های شادتر بیشتر اهمیت می دهند در حالی که هرچه سن آنان بیشتر شود و به دوره متوسطه وارد شوند این ویژگی در بین آنان کمرنگ تر می شود. تعداد صفحات کتاب های کودکان دوره ابتدایی معمولا کمتر از ۱۶ صفحه و کودکان بزرگتر بین ۲۵ تا ۳۵ صفحه است. کتاب بچه های کوچکتر باید با عکس های بیشتر و بزرگتر و همچنین نوشته های کمتر باشد در حالی که هرچه سن آنان بیشتر می شود باید مقدار نوشته ها و مکتوبات بیشتر شود و از تصاویر آن کاسته شود.

علائم کودکان مبتلا به اوتیسم

  • جنس و دوام کتاب

نکته دیگر در انتخاب کتاب های مناسب این دوره ها، با دوام بودن جنس و ظاهر آن است. انتخاب کتاب هایی با جلد پلاستیکی، مقوایی و پارچه ای برای کودکان مناسب تر است زیرا این نوع از جلدها به خاطر استفاده زیاد، کمتر در معرض آسیب ظاهری قرار می گیرند.

  • تفاوت محتوایی کتاب

اگر کودکان را به دو دسته دوره ابتدایی و متوسطه تقسیم کنیم جدا از متفاوت بودن شکل ظاهری کتاب ها برای این دو دسته، باید در انتخاب کتاب از نظر محتوایی نیز دقت کرد.

در حالی که کودکان دسته اول، بیشتر به ظاهر، رنگ آمیزی، جذابیت بصری و احساسی و شادابی کتاب توجه دارند این موضوع کمتر در کودکان دسته دوم دیده می شود و این بچه ها بیشتر به نوشته های اثرتوجه دارند.

در انتخاب کتاب های بچه های دسته دوم، باید بیشتر به جذابیت های فکری و کاربردی مفید توجه کرد و کتاب های مناسب محتوایی برای آنان تهیه کرد.

  • نگارش کتاب

کودکان در سنی هستند که آمادگی یادگیری فراوانی دارند و هرچه در این دوره بیاموزند معمولا تا دوره بزرگسالی در ذهن آنان ماندگار خواهد بود. بنابراین در این سنین باید سعی شود از بهترین و شایسته ترین آثار استفاده کنند تا مطالب ضعیف یا اشتباه در ذهن آنان باقی نماند.

شیوه نگارش کتاب از مهم ترین موضوعاتی است که باید هنگام تهیه کتاب به آن توجه کرد. برخی از کتاب های تالیفی و همچنین ترجمه از نظر نگارش با اشکالات فراوانی روبروست که چنانچه چنین کتاب هایی در اختیار کودکان قرار گیرد تاثیر منفی در درست نویسی و نگارش آنان ایجاد خواهد کرد.

باید کتاب هایی برای کودکان تهیه کرد که از سبک نگارش شیوا و وزین برخوردار باشد تا از همین حالا با درست نویسی آشنا شوند و در آینده این شیوه درست نویسی را در تهیه مطالب خود مدنظر قرار دهند.

  • پرسشگری

ایجاد پرسش و پرسشگری از ویژگی های دیگر کتاب های مناسب است که باید در تهیه این کتاب ها به آن توجه کرد. محتوای کتاب ها به ویژه کتاب های ویژه کودکان و نوجوانان باید در آنان پرسش ایجاد کند تا خلاقیت و نبوغ آنان پرورش یابد.

ایجاد پرسش در کودک باعث خواهد شد که او برای شناخت ناشناخته ها به جست و جو بپردازد و ازچرایی مسایل و پدیده ها آگاه شود تا از این طریق به دانش وعلم خود وسعت بخشد.

کودکانی که بیشتر سوال و پرسش مطرح می کنند لاجرم بیشتر و بهتر مطالب را یاد می گیرند و همین موضوع مهارت ها و دانش آنان را افزون تر می کند.

آداب معاشرت و تعامل کودکان

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.