گیاه آپارتمانی اسپیرالیس یا چرخونکی؛ نحوه نگهداری و پرورش

اگر به دنبال گیاهانی با ظاهر متفاوت و جدید برای آپارتمان خود هستید، گیاه اسپیرالیس که به نام چرخونکی نیز شناخته می‌شود، باید یکی از انتخاب‌های شما باشد. این گیاه زیبا،گونه‌ای از گیاهان بومی ژاپن بوده و به خاطر نحوه عجیب رشد ساقه‌هایش از معروفیت و محبوبیت بالایی در میان بقیه گیاهان آپارتمانی برخوردار شده است.

رشد ساقه‌های آن در ابتدا به‌صورت حلقه‌ای بوده و سپس ساقه‌ها از هم جدا گشته و هرکدام به جهت دلخواه رشد می‌کند. این گیاه از گونه گیاهان آپارتمانی مقاوم، همیشه سبز و چندساله بوده که این ویژگی‌هایش باعث می‌شود به نگهداری و توجه زیادی نیاز نداشته باشد. گیاه آپارتمانی اسپیرالیس از گونه گیاهانی است که هر بار چشمتان به آن بیفتد از زیبایی و رشد بی‌نظیرش لبخند رضایت خواهید زد.

هنگامی که کوچک است، ساقه‌های آن جوان، بدون برگ و به رنگ سبز دیده می‌شوند؛ سپس در دو جهت افقی و عمودی رشد کرده و ظاهری شلخته و پرپشت به گیاه می‌دهد. ظاهر سبز و پررنگ تا زمستان حفظ شده و درصورتی‌که نگهداری صحیح انجام نشود، ساقه‌ها به رنگ زرد، قهوه‌ای یا برنزه در می‌آیند. گیاه آپارتمانی اسپیرالیس برخلاف بسیاری از گیاهان دیگر به توجه و حساسیت زیاد نیاز نداشته و نگهداری از آن کار بسیار لذت‌بخش و بی‌زحمتی است. در ادامه شرایط نگهداری از این گیاه را به‌طور کامل آموزش داده‌ایم، پس با ما همراه باشید.

صفر تا صد نگهداری از گیاه آپارتمانی اسپیرالیس

شرایط نگهداری از گیاه آپارتمانی اسپیرالیس یا چرخونکی

  • آب مورد نیاز گیاه آپارتمانی اسپیرالیس

برای حفظ سلامتی و شکوفایی این گیاه آپارتمانی، رطوبت دائمی خاک مورد نیاز است. زیرا این گیاه بومی مناطق مردابی است ازین رو خاک‌های سنگین و مرطوب را ترجیح می‌دهد. هرگز اجازه ندهید خاک خشک شود؛ در غیر از این صورت ساقه‌های اسپیرالیس ابتدا زرد و در صورت ادامه یافتن قهوه‌ای می‌شوند. برخلاف بقیه‌ی گیاهان که نیاز به لایه‌ی زهکشی قوی و سوراخ‌های انتهای گلدان برای تخلیه‌ آب اضافی دارند، گیاه آپارتمانی اسپیرالیس در گلدان فاقد خاصیت زهکشی رشد بهتری خواهد داشت.

  • نور مورد نیاز گیاه آپارتمانی اسپیرالیس 

گیاه اسپیرالیس بسیار نور دوست بوده و بهترین رشد خود را در رو به روی نورگیرترین پنجره‌ی خانه‌تان خواهد داشت. این گیاه با نور مستقیم خورشید مشکلی ندارد و حتی می‌توانید در فصل تابستان و یا بهار آن را برای رشد بهتر در بیرون از خانه قرار دهید. نور دوست بودن این گیاه به معنای این نیست که در نور کم از بین می‌رود. همان‌طور که گفته شد چرخونکی بسیار مقاوم بوده و در نور کم هم زنده مِیماند اما سرعت رشد آن به‌شدت کاهش میابد. اگر فکر می‌کنید نور کافی برای پرورش این گیاه آپارتمانی را ندارید می‌توانید از نورهای مصنوعی استفاده کنید.

 نور مصنوعی: در حالی که نور خورشید طبیعی برای گیاه آپارتمانی اسپیرالیس بهترین گزینه است، اما مقدار آن در همه خانه‌ها کافی و یکسان نیست. چراغ‌های رشد مصنوعی می‌توانند طیف کاملی از رنگ موردنیاز گیاهان را برای رشد فراهم کنند. امروزه گزینه‌های متنوعی از نورهای مصنوعی برای خانه‌های کم‌نور وجود دارد. یکی از مناسب‌ترین نورهای مصنوعی برای گیاهان اسپیرالیس أل ای دی است. ال ای دی از چندین لحاظ مناسب‌ترین نور برای نه تنها اسپیرالیس بلکه تمامی گیاهان آپارتمانی است. از جمله این دلایل می‌توان به مصرف انرژی پایین، سرعت رشد بسیار بالا، ایجاد طیف‌های مفید فتوسنتز در اندازه یک نانومتر، عدم تولید گرما، حداکثر توان نوری، طول عمر بالا و عدم افت نوری اشاره کرد.

  • تعویض گلدان گیاه آپارتمانی اسپیرالیس

گیاه آپارتمانی اسپیرالیس سرعت رشد بالایی دارد چه در ریشه‌ها و چه ساقه‌های گسترده آن. با پرورش گیاه، گلدان برای گیاه کوچک می‌شود و نیاز است که آن را عوض کنید تا فضای کافی برای ادامه رشد گیاه چرخونکی فراهم شود. فصل بهار برای تعویض گلدان فصل مناسبی است. اگرچه این گیاه در ظاهر بسیار ظریف به نظر می‌رسد اما با گذشت زمان و رشد بیشتر ریشه‌هایی محکم، گسترده و عمیق در زیر خاک خواهد داشت که فضای زیادی می‌گیرند و باعث افزایش ساقه‌ها می‌شوند. اگر نمی‌خواهید که گیاهتان بسیار بزرگ و مرتفع شود می‌توانید آن را در گلدانی کم‌عمق‌تر بگذارید که فضای زیادی برای رشد ریشه‌هایش نباشد.

  • کود مناسب گیاه آپارتمانی اسپیرالیس(چرخونکی)

فصل بهار شروع فصل کوددهی به گیاه آپارتمانی اسپیرالیس است. از فصل بهار تا پاییز ماهی یک‌بار گیاه باید کوددهی شود. برای این کار می‌توان از کودهای جامد، مایع، صنعتی و یا خانگی استفاده کرد. این چرخه حدود ۶ ماه ادامه داشته و برای بسیاری هزینه تهیه کودهای مناسب صنعتی بسیار طاقت‌فرسا است. خبر خوب این است که کود خانگی روی گیاه آپارتمانی اسپیرالیس به‌اندازه ی کودهای صنعتی خوب و حتی درمواردی بهتر عمل می‌کند. از کودهای خانگی محبوب می‌توان به پوست تخم‌مرغ، بوست موز، پوست لیمو، تفاله چای و قهوه اشاره کرد.

  • تکثیر گیاه آپارتمانی اسپیرالیس(چرخونکی)

بهترین فصل برای تکثیر گیاه آپارتمانی اسپیرالیس فصل بهار است. در این فصل کوددهی آغاز شده و گیاه رشد سریعی خواهد داشت. در این هنگام می‌توانید با تقسیم بوته و کاشتن هرکدام در گلدان‌های جداگانه، گیاه خود را تکثیر کنید.

  • آفت‌های گیاه آپارتمانی اسپیرالیس

گیاه آپارتمانی اسپیرالیس (چرخونکی) اگر در شرایط مناسب نگهداری شود، از گزند حشرات و بیماری‌ها کاملاً در امان خواهد بود. به طور کلی این گیاه در مقابل حشرات و بیماری‌ها به‌شدت مقاوم بوده و بی‌دلیل از بین نخواهد رفت. اگر این گیاه آپارتمانی در زمستان از بین برود، با جدا کردن ساقه‌های قدیمی و مرده، فضای رشد سریع ساقه‌های جدید و شاداب را فراهم کنید.

نکات نگهداری از گیاه آپارتمانی اسپیرالیس

همه چیز درباره گیاه آپارتمانی اسپیرالیس

ارتفاع:  در صورت فراهم کردن شرایط مناسب در آپارتمان قابلیت رشد تا ارتفاع ٩٠ سانتی‌متر را دارد اما معمولاً ۶٠ سانتی‌متر است.

نور: هرچقدر می‌توانید برای گیاه چرخونکی نور فراهم کنید.

آب: نیازمند رطوبت دائمی

رطوبت: سعی کنید رطوبت نسبی ۴٠٪ را در فضای خانه حفظ کنید. از روش‌های آسان و بی‌دردسر برای افزایش رطوبت هوای اطراف گیاه خود کمک بگیرید.

دما: گیاه آپارتمانی اسپیرالیس بهترین رشد خود را در دمای ١٨ تا ٢٧ خواهد داشت. برای نورگیری بهتر می‌توان آن را در بالکن یا حیاط قرار داد اما این تنها در صورتی است که هوای بیرون مناسب باشد. این گیاه گرمای زیاد و مخصوصاً سرمای زیاد دوام نمی‌آورد.

خاک: مخلوط گلدان بر پایه زغال‌سنگ نارس، مانند مخلوط بنفشه آفریقایی

کود: گیاه چرخونکی را ماهی یک‌بار از بهار تا پاییز با کود مایع، کود جامد قابل‌حل در آب (مانند ۱۰-۱۰-۱۰) و یا کودهای خانگی استفاده تغذیه کنید.

انواع متنوعی از گیاهان رایج و آسان آپارتمانی برای پرورش در خانه وجود دارند اما امروزه تعداد علاقه مندان به گیاهانی که ظاهر متنوع و عجیب دارند رو به افزایش است که یکی از این گیاهان، گیاه آپارتمانی اسپیرالیس است. این گیاه علاوه بر ظاهر بی نظیر خود  ازجمله گیاهانی است که با رعایت چند نکته ساده که در این مقاله ذکر شد می‌تواند رشد قابل توجهی در تمامی خانه‌ها داشته و فضایی دل‌نشین برای منزلتان بسازد.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code