دروازه‌ای به سوی جهنم یا کشف دنیایی جدید؟

اگر از سفر به دور دنیا لذت می‌برید و عاشق یافتن مکان‌های جذاب و عجیب هستید، بهتر است در اولین تعطیلات چمدان‌هایتان را ببندید و یک بلیط هواپیما به مقصد ترکمنستان رزرو کنید؛ ورودی جهنم در ترکمنستان منتظر شماست! با مجله ایده آل همراه باشیدتا دروازه جهنم را معرفی کنیم:

در میانه‌ی صحرای قره‌قوم و با فاصله‌ی ۲۶۰ کیلومتری از شهر عشق‌آباد، گودالی عظیم به قطر ۷۰ و عمق ۲۰ متر قرار دارد. به دلیل آتشی که از ۴۰ سال پیش تا‌کنون درون این گودال در‌حال سوختن بوده، این منطقه به یکی از بزرگ‌ترین مناطق گازی جهان تبدیل شده است.

شایعه‌های مختلفی درباره‌ی دلیل به وجود آمدن این گودال سوزان وجود دارد، گرچه هیچ‌کدام منبع موثقی ندارند ولی به بهانه‌ی جذابی برای توریست‌های کنجکاو و تشنه‌ی ماجراجویی تبدیل شده‌اند.

اولین صدای ضبط شده از جهنم

معروف‌ترین شایعه مربوط به فایل صوتی مرموزی است که با ادعای جنجالی ضبط صدای ناله‌ی انسان‌های محکوم به دوزخ در یوتیوب منتشر شد، ولی تنها بعد از مدت کمی مشخص شد که آن فایل صوتی کذایی، مربوط به فیلمی هالیوودی است!

حقیقت دروازه جهنم

در سال ۱۹۷۱ میلادی، محققان روسی در پی فعالیت‌های مربوط به اکتشاف نفت، میدان گازی را در محدوده‌ی ذکر شده کشف کردند. بعد از کلید خوردن عملیات، زمین در مجاورت دکل حفاری ریزش کرد و  مقدار زیادی گاز و به ویژه گاز متان در هوا پخش شد. از آن‌جایی که متان، گاز خطرناکی است، محققان تصمیم به سوزاندن گازهای سمی گرفتند؛ زیرا کنترل نشت گاز در چنین مواردی غیرممکن و پرهزینه است. با وجود این‌که این تصمیم از نظر مالی بهینه بود اما برخلاف تصورات محققان، هنوز بعد از ۴۰ سال گازهای موجود در گودال نسوخته‌اند و آتش همچنان زنده است.

دروازه جهنم

شهرت جهانی دروازه جهنم

تا مدت ها بعد از این حادثه، رئیس ‌جمهور وقت ترکمنستان از ترس بد‌نام شدن منطقه، از پخش خبرهای مربوط به دروازه‌ی جهنم جلوگیری می‌کرد، اما امروزه کاملا مشخص است که برخلاف تصورات رئیس‌ جمهور، شایعه ها ترکمنستان را در آغوش شهرتی جهانی انداخته‌اند؛ زیرا تجربه‌ی گذراندن شبی پرستاره در وسط بیابانی وسیع و در مجاورت گودالی مملو از آتش گداخته، ذهن کنجکاو هر توریستی را جذب می‌کند.

اگر طرفدار فیلم های ترسناک هستید، احتمالا از ایستادن لبه ی گودال دروازه جهنم و حس کردن این حرارت روی گونه‌هایتان هیجان‌زده خواهید شد و حتی ممکن است این فکر به سرتان بزند که چرخی هم درون گودال بزنید! چنین کاری دشوار است ولی غیر ممکن، نیست!

گشت و گذار در جهنم

در طی ۴۰ سالی که از پیدایش دروازه جهنم می‌گذرد، تنها یک نفر شجاعت گشت‌و‌گذار در قعر این گودال را داشته است. جورج کورونیس، محقق کانادایی بعد از ۱۸ ماه بررسی و تحقیق، با استفاده از لباس مخصوص و دستگاه‌های تنفسی، وارد حفره شد.

کورونیس در بخشی از مصاحبه اش با روزنامه‌ی گاردین می‌گوید: «زمانی که لبه‌ی حفره  می‌ایستید، مجبور  می‌شوید به‌‌ خاطر حرارت صورتتان را بپوشانید. اینجا بود که به سرم زد شاید کمی، فقط کمی بیشتر نیاز به فکر‌کردن درباره‌ی انجام این کار دارم.»

استادیوم آتشین

کورونیس تجربه‌اش را با قدم گذاشتن روی سیاره‌ای ناشناخته مقایسه و دروازه‌ی جهنم را مانند استادیومی آتشین توصیف می‌کند که از هزاران شعله‌ی کوچک ساخته شده و هم‌سرایی آن‌ها با یک‌دیگر صدای هولناکی مانند موتور جت ایجاد می‌کند.

به گفته‌ی کورونیس: «در جایی مانند آن حفره، شما احساس می‌کنید خیلی خیلی کوچک و به‌‌شدت آسیب‌پذیر هستید.»

دروازه جهنم

سفر کورونیس به درون حفره‌ی جهنمی، از جهاتی سفری علمی محسوب می‌شد و نتایج تحقیقات این سفر، او و همکارانش را بسیار خوشنود ساخت. آن‌ها معتقدند این تحقیقات ممکن است به کشف حیات در سیارات دیگر کمک کند. کورونیس درباره ی کشف خود می‌گوید: «آن پایین ما باکتری‌هایی را پیدا کردیم که به‌راحتی در دمای بالا زندگی می‌کردند. مهم‌ترین بخش ماجرا این است که ما در اطراف گودال هیچ‌یک از این باکتری‌ها را پیدا نکردیم. خارج از منظومه‌ی شمسی ما، سیاراتی وجود دارند که شرایطی شبیه به این گودال دارند و دانستن این موضوع به ما کمک می‌کند تعداد مکان‌هایی را که می‌توانیم با اطمینان در آن‌ها به ‌دنبال حیات بگردیم، گسترش دهیم.‌»

با وجود این‌که ترکمنستان یکی از کشورهای کم‌نظیر جهان محسوب می‌شود، صنعت گردشگری آن نوظهور است و امید زیادی به حفره‌ی چهل‌ساله‌ی خود بسته و با خوشبینی روی دروازه‌ی جهنم سرمایه‎گذاری می‌کند. دولت ترکمنستان با این‌که از خطرات پیش‌بینی شده اطلاع دارد، هیچ حصاری دور حفره نکشیده و بازدیدکنندگان می‌توانند به‌راحتی لبه‌ی گودال بایستند و رقص مواد ‌مذاب را تماشا کنند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.