هوش تصمیم گیری چیست

تعریف هوش

هوش توانایی یادگیری، درک کردن، دانش عاطفی، برنامه ریزی، خلاقیت، استدلال یا مقابله با موقعیت ها و چالش های جدید تعریف می شود.

انواع هوش

تقسیم بندی های متنوعی برای اقسام هوش وجود دارد که ما در این مطلب به آن اشاره می کنیم تا بتوانیم در انتها به تعریفی علمی و درست از اینکه هوش تصمیم گیری چیست دست پیدا کنیم.

بسیاری از روانشناسان هوش را در دسته های گوناگونی تقسیم بندی می کنند دو نفر از این روانشناسان دانا زوهال و یان مارشال هستند که تقسیم بندی هوش سه گانه را ارائه داده اند.

  • هوش عقلانی (IQ)
  • هوش معنوی (SQ)
  • هوش هیجانی (EQ)

هوش عقلانی (IQ)

این نوع هوش با مهارت های زبان شناسی و منطقی مرتبط می باشد و در اغلب موارد به عنوان معیار موفقیت در آموزش شناخته می شود. این هوش برای حل مسائل منطقی و به ویژه حل مسائل ریاضی کاربر دارد.

هوش معنوی (SQ)

این نوع هوش به درک ارتباط بین جهان هستی، معنای زندگی و ارتباط میان انسان و جهان می پردازد. همچنین حالات معنوی انسان نیز به این هوش بر می گردند.

هوش هیجانی (EQ)


هوش هیجانی موجب شناخت احساسات و شیوه بروز مطلوب آن ها در شرایط مختلف می پردازد. علاوه بر این از این نوع هوش برای کنترل و مدیریت بر عواطف خود و دیگران می توان بهره برد که منجر به موفقیت های شخصی و حرفه ای خواهد گردید.

انواع هوش

هوش تصمیم گیری نیز ترکیبی از هوش های فوق را در بر می گیرد.

تصمیم گیری

تصمیم گرفتن در زندگی هر انسانی نقش اساسی دارد در واقع ما با تصمیم گیری خود تلاش می کنیم بر خود و دنیای پیرامون خود تاثیر بگذاریم.

تعریف هوش تصمیم گیری


هوش تصمیم گیری به توانایی‌ای گفته می شود که با تمام ابعاد انتخاب بین گزینه های مختلف سروکار دارد. این هوش مجموعه ای از داده های کاربردی، علوم مدیریتی و اجتماعی را در زمینه ای مشترک گردآوری می کند تا به افراد در بهبود بخشیدن به زندگی، شغل و دنیای پیرامون‌شان یاری رساند.

در پاسخ به این سوال که هوش تصمیم گیری چیست؟ می توان گفت هوش تصمیم گیری مفهومی است برای تجزیه و تحلیل زنجیرهای علت و معلول و نمونه های تصمیم گیری نیز زبان تصویری است که نمایندگی آن زنجیره ها را برعهده دارد. شاید بتوان آن را نوعی مهندسی در تصمیم گیری نیز به حساب آورد، علاوه بر این فرآیندهای تصمیم گیری را نیز بهبود می بخشد.

این نوع هوش بر این حقیقت مبتنی است که اگر سازمان های از رویکردهای ساختاری تر بهره ببرند می توانند از هوش تصمیم گیری در جهت بهبود فرایندهای تصمیم گیری سازمانی نیز استفاده کنند.

تست روانشناسی شخصیت با تصویر

تعریف هوش تصمیم گیری

انواع هوش تصمیم‌گیری


هوش تصمیم گیری را می توان به روش سنتی به دو دسته بخش کمی (در تشابه با علم داده های کاربردی) و بخش کیفی (در زمینه های علوم مدیریتی و اجتماعی توسعه یافت) تقسیم بندی نمود.

بخش کیفی یا علوم تصمیم گیری


قوانین و دستورالعمل هایی که بخش کیفی را شامل می شوند بر طبق تقسیم بندی سنتی از آن ها با عنوان علوم تصمیم گیری یاد می شود. این علوم با مفاهیمی در ارتباط هستند. این مفاهیم عبارتند از:

  • چگونگی طراحی و تشخیص معیارهای تصمیم گیری
  • سازگار بودن معیارهای تصمیم گیری با انگیزه ها
  • کیفیت تصمیم گیری
  • شیوه تاثیر گذاری عوامل شناختی همچون احساسات، تمایل ها و یافته ها بر فرآیند تصمیم گیری
  • تاثیر معیارهای بیولوژیکی مانند سطح کورتیزول بر نحوه تصمیم گیری
  • چگونگی دگرگونی در ارائه دادن اطلاعات و تاثیر آن بر رفتار انتخابی
  • تبعات تصمیم گیری متوجه چه کسانی خواهد بود؟

برای کامل شدن این لیست قوانین و مفاهیم متنوع دیگری هم وجود دارند. برای پی بردن به تنوع آن ها به پیچیدگی‌شان در ذهن انسان فکر کنید. در علوم تصمیم گیری به خاطر داشته باشید که در نحوه گرفتن این تصمیم ها کمال‌گرا باشیم. کمالگرایی منجر به رسیدن به حد نهایی در بهینه سازی تصمیمات می شود.

با ممارست و تمرین فراوان در علوم تصمیم گیری شما قادر خواهید بود تصمیم های سخت را که به تجزیه و تحلیل نیاز دارند با تلاش کمتری به نتیجه مطلوب برسانید. در این تصمیم گیری ما به قدرت وجود داده ها پی خواهیم برد.

اینک در این قسمت از مقاله به مهندسی اطلاعات و یا در واقع به جمع آوری اطلاعات اشاره ای مختصر خواهیم داشت تا نقش آن را در علوم تصمیم گیری مشخص سازیم تا بتوانیم برای این سوال که هوش تصمیم گیری چیست جوابی قانع کننده بیابیم.

گردآوری اطلاعات یا مهندسی اطلاعات


ما در دنیای واقعی زندگی می کنیم و به واقعیت ها و داده های واقعی نیز نیاز مبرم داریم. اگر واقعیت ها در دست بودند دیگر کاری برای انجام دادن نداشتیم. ولی ما برای به دست آوردن اطلاعات باید تلاش کنیم.

مهندسی اطلاعات در حقیقت از قوانین و اصول سطح بالا برای دست یافتن به اطلاعات قابل اتکا در مقیاس های گوناگون ناشی می شود.

مهندسی اطلاعات اساس هوش تصمیم گیری را تشکیل می دهد و در واقع بدون داشتن اطلاعات ما قادر به گرفتن تصمیمات مختلف نیستیم. علوم تصمیم‌گیری مبتنی بر گردآوری، طراحی و نگهداری اطلاعات کسب شده می باشد.

گردآوری اطلاعات یا مهندسی اطلاعات

بخش کمی یا علوم داده در تصمیم‌گیری


وقتی که چارچوب تصمیم خودمان را مشخص کردیم و با بهره‌گیری از موتورهای جستجو به دنبال اطلاعات و داده های مورد نیاز خود گشتیم، در این مرحله تنها کاری که ما باید بکنیم این است که تصمیم نهایی خود را گرفته و کار را به اتمام رسانیم. ممکن است اطلاعاتی که به دست می آوریم جامع و کامل نباشند.

شما می توانید از این اطلاعات جزئی، راهکار خوبی را مشکل حل شدنی اتوماسیون استفاده کنید تا خودتان مجبور نشوید آن مشکل را حل نمایید. در واقع به این روش یادگیری ماشینی یا همان هوش مصنوعی در پاسخ به پرسش هوش مصنوعی چیست هم می تواند کاربرد داشته باشد. از طرف دیگر می توانید از این اطلاعات برای رویارویی با تصمیمات مهم خود در آینده بهره بگیرید که به علم تجزیه و تحلیل منتهی می گردد. پس می توان داده ها را در زمینه های مختلف به کار برد تا باعث حل مسئله ای گردند.

کاربردهای هوش تصمیم‌گیری


با استفاده از هوش تصمیم گیری می توان به این نکته پی برد که بسیاری از جوانب تصمیم گیری ها بر عناصر نامشهود و نا محسوس استوار است. از جمله این عناصر می توان: هزینه های فرصت، سرمایه های فکری، روحیه کارمندان یا کارکنان، شناختن برندهای تجاری و دیگر شکل های ارزش تجاری که در مدل های سنتی گرفتار نمی آیند.

هوش تصمیم گیری در پی آن است که بر آستانه یا سقف پیچیدگی ها در تصمیم‌گیری ها غلبه نماید که بیشتر در پیچیدگی های شیوه تصمیم گیری و همچنین پیچیدگی در موقعیت های تصمیم گیری به چشم می آید. این به معنای کاربرد هوش تصمیم گیری در حیطه سیستم های پیچیده را بیان می کند که به سازمان ها در شرایط پیچیده کمک می کند. به این توانایی هوش تصمیم گیری زبان بصری برای استدلال درباره سیستم های پیچیده گفته می شود.

پرسش هوش تصمیم گیری چیست ما را به بیان این نکته وا می دارد که در واقع هوش تصمیم گیری را می توان همچون چارچوبی دانست که تکنیک های یادگیری ماشینی و تحلیلی را به صورتی پیشرفته به تصمیم گیرنده ها ارائه می دهد.

امتیاز شما به این پست
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code