اعتماد به نفس چیست و کمبود آن چه تاثیری بر زندگی می‌گذارد؟

اعتماد به نفس به معنی  ایمان به خود است. اعتقاد به اینكه فرد، توانایی مقابله با چالش‌های زندگی، موفقیت و تمایل به عملكرد طبق آن را دارد. اعتماد به نفس مستلزم درک واقع بینانه توانایی‌ها و احساس امنیت است.

این توانایی به افراد کمک می‌کند تا از اعتبار برخوردار شوند، اولین احساس قوی را ایجاد کنند، با فشارها کنار بیایند و با چالش‌های شخصی و شغلی مقابله کنند.

این ویژگی همچنین یک ویژگی جذاب است، زیرا اعتماد به نفس، به احساس راحتی افراد کمک می‌کند. در ادامه با ایده‌آل مگ همراه باشید تا درباره روانشناسی اعتماد به نفس و تفاوت آن با عزت نفس، علائم کمبود اعتماد به نفس و راه‌کار‌های افزایش و تقویت آن بیشتر بخوانید.

 اعتماد به نفس یا عزت نفس؟

روانشناسی اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یک منبع روانشناختی گران‌بها و به طور کلی یک عامل بسیار مثبت در زندگی است و با موفقیت، روابط خوب و رضایت ارتباط دارد. داشتن اعتماد کم به خود، می‌تواند افراد را به سمت افسردگی، کوتاه آمدن از توانایی‌های خود و یا تحمل روابط و موقعیت‌های بد سوق دهد.

از طرف دیگر، خودشیفتگی زیاد، منجر به احساس استحقاق و عدم توانایی در یادگیری از شکست‌ها می‌شود. همچنین می‌تواند نشانه خودشیفتگی بالینی باشد که در آن، افراد ممکن است رفتاری منفک و متکبر نشان دهد. شاید هیچ موضوع دیگری در زمینه خودیاری، به اندازه اعتماد بنفس، این همه توصیه و تئوری (اغلب متناقض) ایجاد نکرده باشد.

تفاوت دقیق بین عزت نفس و اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد به نفس چیست ؟

«اعتماد به نفس» از واژه لاتین fidere ، «اعتماد کردن» آمده است. اعتماد به نفس داشتن اعتماد به خود و به ویژه توانایی یا استعداد برای تعامل موفق، یا حداقل به اندازه کافی با جهان است.

یک فرد با خودباوری مناسب، آماده است تا در چالش‌های جدید قرار بگیرد، فرصت‌ها را غنیمت شمرده، با شرایط دشوار مقابله کند و مسئولیت‌های خود را در صورت نابسامانی و بهم ریختن، به عهده بگیرد.

همانطور که ایمان و اعتقاد به خود، منجر به تجربه موفق می‌شود، تجربه موفق نیز منجر به خودباوری می‌شود. هر تجربه موفقیت‌آمیز، به اعتماد به نفس کلی ما کمک می‌کند. البته ممکن است در یک زمینه مانند پخت و پز، اعتماد به نفس زیادی داشته باشیم و در زمینه دیگر، مانند ریاضیات یا سخنرانی عمومی، احساس اعتقاد به خود نداشته باشیم.

من نمی‌توانم در غواصی، برای پرش از ارتفاع ۱۰ متری اطمینان داشته باشم، مگر اینکه یک‌بار، شهامت پرش از ارتفاع ۱۰ متری را داشته باشم. شجاعت صفت نجیب‌تری نسبت به اعتماد به نفس است زیرا به قدرت بیشتری نیاز دارد و فردی شجاع، فردی با توانایی‌ها و امکانات بی حد و حصر است.

اعتماد به نفس و عزت نفس، همیشه با هم هم‌خوانی ندارند. به طور خاص، ممکن است خودباوری زیادی  داشته باشید، در حالی که از عزت نفس پایینی برخوردار باشید. به عنوان مثال، در بسیاری از مجریان و افراد مشهور، که می‌توانند در مقابل هزاران نفر برنامه اجرا کنند، اما سپس به خود با مواد مخدر آسیب می‌رسانند و حتی خودشان را می‌کشند.

عزت نفس چیست؟

«عزت» در لاتین به معنای «ارزیابی کردن، ارزش‌گذاری کردن، وزن کردن، برآورد کردن» است و عزت نفس ارزیابی شناختی و مهم‌تر از همه احساسات ما از ارزش خودمان است. بیش از آن، این چارچوبی است که ما از طریق آن فکر می‌کنیم، احساس می‌کنیم و عمل می‌کنیم و رابطه خود را با خود، دیگران و جهان منعکس و تعیین می‌کنیم.

افرادی که دارای عزت نفس سالم هستند نیازی نیست که خود را با چیزهای خارجی مانند درآمد، وضعیت یا بدنامی تطبیق دهند، یا به الکل، مواد مخدر یا رابطه جنسی تکیه کنند. برعکس، آنها با احترام با خود رفتار می‌کنند و از سلامتی، اجتماع و محیط خود مراقبت می‌کنند.

آنها قادر به سرمایه‌گذاری کامل خود در پروژه‌ها و افراد هستند زیرا از شکست یا طرد شدن نمی‌ترسند. مطمئنا آنها صدمه دیده و ناامید شده‌اند، اما عقب‌نشینی‌های آنها نه آسیب می‌زند و نه آنها را مایوس می‌کند. آنها به دلیل انعطاف‌پذیری خود، در معرض تجربه‌های رشد و روابط معنادار قرار دارند، در برابر خطر تحمل می‌کنند، سریع خوشحال می‌شوند و لذت می‌برند و خود و دیگران را می‌پذیرند و می‌بخشند.

نشانه‌های عزت نفس قوی

در اینجا نشانه‌هایی وجود دارد که نشان می‌دهد فرد عزت نفس مناسب دارد.

 • تفاوت بین اعتماد بنفس و استکبار را می‌داند.
 • از بازخورد نمی‌ترسد.
 • دنبال لطف یا تایید مردم نیست.
 • از درگیری نمی‌ترسد.
 • قادر به تعیین مرزها است.
 • قادر به ابراز نیازها و نظرات است.
 • رفتار فرد قاطعانه است، اما فشار‌آور نیست.
 • برده‌ی کمال‌طلبی نیست.
 • از عقب ‌ماندن نمی‌ترسد.
 • از شکست نمی‌ترسد.
 • احساس حقارت نمی‌کند.
 • خود را آنگونه که هست می‌پذیرد.

اعتماد به نفس بیش از حد و عدم اعتماد به نفس

اعتماد به نفس چیست

ارزیابی واقع‌بینانه توانایی‌های افراد، آن‌ها را قادر می‌سازد تا بین اعتماد بنفس بسیار کم و بیش از حد سالم تعادل برقرار کنند. اعتماد به نفس بالامی‌تواند از خطر و استفاده از فرصت‌ها – در مدرسه، محل کار یا زندگی اجتماعی – جلوگیری کند.

اعتماد به نفس بیش از حد می‌تواند به عنوان لوس شدن، خودبزرگ‌بینی یا خودشیفتگی خود را نشان دهد. بیش از حد ارزیابی کردن توانایی‌های فرد نیز ممکن است منجر به مشکلاتی از جمله عدم انجام به موقع پروژه‌ها شود.

چه تفاوتی بین اعتماد به نفس و خودشیفتگی وجود دارد؟

خودشیفتگی می‌تواند به دلیل ناامنی‌ها و مکانیسم‌های دفاعی باشد، در حالی که اعتماد به نفس ناشی از خودآگاهی و توانایی تحمل و تأمل در عدم امنیت فرد است. اعتماد بنفس احساس شخصی بودن از توانایی و صلاحیت را القا می‌کند، در حالی که خودشیفتگی احساس برتری نسبت به دیگران را در بر می‌گیرد.

دلایلی که ممکن است فردی اعتماد به نفس پایین داشته باشد 

برخی از موادی که میزان اعتماد به نفس فرد را تعیین می‌کنند شامل ژنتیک، خلق و خو، زمینه فرهنگی و تجارب اولیه زندگی مانند سبک فرزندپروری یا ضربه قبلی است. اگرچه این عناصر به طور کلی از کنترل ما خارج هستند، اما روش‌های زیادی برای کسب خودباوری در طول زندگی وجود دارد.

تبعات اعتماد به نفس کم 

عدم اعتماد به نفس می‌تواند مردم را به دلیل ترس از شکست یا خجالت، از فرصت‌های جدید – مانند موقعیت کاری یا رابطه عاشقانه جدید – دور کند. تأمل در مورد فرصت‌های مناسب و دامنه نتایج احتمالی می‌تواند اطمینان حاصل کند که عدم اعتماد بنفس مانع موفقیت افراد نمی‌شود.

علائم کمبود اعتماد به نفس

علائم کمبود اعتماد به نفس

مهمترین نکته‌ای که باید در مورد روانشناسی اعتماد به نفس پایین بدانید این است که پاببن بودن آن، تقصیر شما نیست. عواملی که به اعتماد به نفس پایین کمک می‌کنند، برای هر فرد متفاوت است.

ژن‌ها، پیشینه فرهنگی، تجربیات کودکی و سایر شرایط زندگی همه در این امر نقش دارند. اگرچه ما نمی‌توانیم تجربیات گذشته خود را که به ما شکل داده‌اند تغییر دهیم، اما کارهای زیادی وجود دارد که می‌توانیم افکار و انتظارات خود را تغییر دهیم تا به بالا بردن اعتماد بنفس خود کمک کنیم.

۱۰ نشانه اعتماد به نفس پایین

به دو هفته گذشته فکر کنید. آیا هر یک از موارد زیر را در رفتارهای خود تشخیص می‌دهید؟

۱- شما مردد هستید و یا قادر به پذیرفتن تعارف نیستید.

به جای گفتن یک «متشکرم» ساده (همانطور که به احتمال زیاد برای این تعارف سخت تلاش کرده‌اید و لیاقت آن را دارید) چیزی مانند «اوه، چیزی نیست، هر کسی می‌توانست این کار را انجام دهد» خواهید گفت و آن را نادیده می‌گیرید.

۲- شما در مورد آنچه دیگران فکر می‌کنند، نگران هستید.

علاوه بر این، شما نمی‌توانید خودتان باشید زیرا همیشه روی پوسته‌های تخم‌مرغ راه می روید و سعی می‌کنید همه اطرافیانتان از شما راضی باشند. افراد دارای اعتماد به نفس آنچه دیگران ممکن است درباره آنها فکر کنند را تأیید می‌کنند. اما آنها همانطور که پذیرفته‌اند، در سطح سالم به آن اهمیت می‌دهند و خود را همانگونه که هستند دوست دارند. آنها در صورت نیاز به نظرات دیگران توجه می‌کنند، و نظرات خود را به طور سازنده درگیر می‌کنند.

۳- به خود و قضاوت خود اعتماد ندارید.

نشانه دیگر اعتماد به نفس پایین این است که شما به طور مداوم نظر و قضاوت دیگران را به عنوان پشتوانه‌ای برای اطمینان از تصمیم صحیح خود درخواست می‌کنید.

همچنین، ممکن است برای تصمیم‌گیری درست تلاش کنید زیرا فکر می‌کنید دیگران بهتر از شما می‌دانند. اگرچه، فراموش نکنیم که در بعضی مواقع، همه ما اعتماد به قضاوت خود را از دست می‌دهیم. اعتماد بنفس یعنی بازگشت به موفقیت‌ها و توانایی‌های گذشته.

۴ – بهانه می‌گیرید یا دیگران را سرزنش می‌کنید.

به جای این که در اشتباهات خود تصرف کنید، دیگران را سرزنش می‌کنید یا بهانه می‌گیرید. پذیرش این واقعیت که اشتباه کرده‌اید ممکن است برای شما ضعف باشد.

۵- بازخورد سازنده را به عنوان انتقاد در نظر می‌گیرید.

افراد با اعتماد به نفس پایین به دلیل نداشتن تصویر واضح از نقاط قوت، هرگونه بازخورد منفی را شخصاً دریافت می‌کنند. این رفتار باعث می‌شود احساس بی‌انگیزگی و حتی اطمینان بیشتری نسبت به توانایی‌های خود داشته باشند.

۶- شما دوست ندارید مسئول شوید.

افرادی که از اعتماد بنفس کافی برخوردار نیستند از قرار گرفتن در موقعیت رهبری می‌ترسند زیرا بدون تأیید دیگران نمی‌توانند انتخاب کنند.

۷- قبول یا تسلیم سرزنش کردن.

شما اغلب احساس می‌کنید که باید مسئولیت هر اشتباهی را بپذیرید و این اتفاق به خاطر شما رخ داده باشد. اگر اعتماد به نفس پایینی دارید، تسلیم شدن و سرزنش آسان‌تر از این است که در مقابل خود بایستید.

۸- مقایسه خود با دیگران.

به جای تمرکز روی خود و اینکه چگونه می‌توانید به موفقیت برسید، همیشه در حال بررسی و بررسی چگونگی و چگونگی انجام و دستیابی افراد دیگر هستید. مقایسه خود و دیگران تا زمانی که بتوانیم آن را فرصتی ببینیم مشکلی ایجاد نمی‌کند و ما بدون احساس یک بازنده در مسابقات راهی بهتر برای پیشرفت پیدا می‌کنیم. در برخی از سطوح، همه ما خود را با دیگران مقایسه می‌کنیم.

۹- فقط برای جلب رضایت دیگران در یک بحث عقب‌نشینی می‌کنید.

ترجیح می دهید فقط برای این که از درگیری جلوگیری کنید و آرامش خود را حفظ کنید، نظر خود را حتی اگر می‌دانید حق با شماست، ابراز نکنید.

۱۰- خیلی زود تسلیم شدن.

ممکن است چیز جدیدی را امتحان کنید اما فورا آن را رها کنید زیرا فکر می‌کنید «هرگز برای من مفید نخواهد بود».

اگر بعد از خواندن این رفتارها، تازه متوجه شده‌اید که ممکن است خودباوری کافی نداشته باشید، شما باید بدانید که عوامل مختلفی در کاهش اعتماد به نفس نقش دارند: تجربیات بد، پیشینه فرهنگی و غیره. همچنین باید بدانید که این تقصیر شما نیست و می‌توانید اعتماد بنفس خود را دوباره ایجاد کنید. اگرچه گذشته شما قابل تغییر نیست، اما بالا بردن اعتماد بنفس ممکن است.

راهکارهای افزایش و تقویت اعتماد به نفس

اعتماد به نفس یک ویژگی ذاتی و ثابت نیست. این توانایی است که می‌تواند به مرور زمان به دست بیاید و بهبود یابد. اعتماد بنفس اجتماعی می‌تواند با تمرین در محیط‌های اجتماعی ایجاد شود.

افراد می‌توانند ساختار و جریان هر مکالمه‌ای را قبل از شروع به کار مشاهده کنند و می‌توانند سوالات یا موضوعاتی را برای گفتگو پیش از موعد آماده کنند. زمانی می‌توان به اضطراب مسلط شد که افراد به خودباوری برسند، بنابراین خود را درگیر کرده و به شرایط خاصی که می‌ترسند عادت دهند.

بالا بردن اعتماد به نفس

خارج از زمینه اجتماعی، می‌توان از موفقیت‌های شخصی و شغلی احساس اطمینان کرد. ادامه دادن به اهداف و تحقق اهداف می‌تواند این باور را ایجاد کند که فرد شایسته و توانمند است.

چگونه می‌توانم اعتماد به نفس خود را روزانه بهبود ببخشم؟

اعتماد به نفس به معنای دانستن این است که می‌توانید نتیجه عاطفی هر آنچه با آن روبرو می‌شوید را کنترل کنید. با تایید هر احساسی، از جمله احساسات دشوار، به جای اجتناب از آنها، آنها را شروع کنید. با خود صحبت کنید، انتقاد از خود و سایر استراتژی‌ها می‌تواند به تقویت قدرت و اعتماد بنفس عاطفی کمک کند.

چگونه اعتماد به نفس را در یک دامنه خاص ایجاد کنم؟

اعتماد بنفس همه جانبه نیست: شما می‌توانید در بعضی از مواقع اعتماد بنفس بالا و در بعضی دیگر اعتماد بنفس کم داشته باشید. در هر دامنه جدیدی که انتخاب می‌کنید، مهارت‌های خود را تقویت کرده و با تماشای دیگران، تمرین خود و مشاوره از متخصصان، مهارت خود را افزایش دهید.

چگونه می‌توانم قدرت ذهنی پیدا کنم؟

قدرت ذهنی می‌تواند به شما کمک کند تا از موانع رشد اعتماد به نفس عبور کنید. اهداف را تعیین کنید، تفکر منفی را به تفکر واقع‌بینانه تغییر دهید، روزانه خود را به چالش بکشید و یاد بگیرید که ناراحتی را تحمل کنید. این نکات و سایر موارد می‌تواند به تقویت تدریجی قدرت ذهنی کمک کند.

چگونه باید برای مصاحبه شغلی اعتماد به نفس ایجاد کنم؟

طبیعی است که هنگام ارزیابی توسط دیگران احساس عصبی یا ناامنی کنید، به ویژه در شرایط پرمخاطره. با انجام تحقیقات پیش از موعد و نشان دادن وظیفه شناسی و تامل در عیوب خود، می‌توانید آنچه را که آموخته‌اید به اشتراک بگذارید و گرمی، تعارف و اطمینان به خود را پایه و اساس یک مصاحبه موفق قرار دهید.

ممکن است شما دوست داشته باشید

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code