معرفی چند مکان دیدنی و گردشگری آذربایجان غربی

جاذبه های استان آذربایجان غربی


آذربایجان را سرزمین گنجینه های رمزآلود می خوانند و شاید یکی از دلایل اطلاق این صفت به استان آذربایجان غربی همین تمدن ۸ هزار ساله این منطقه باشد که رازهای زیادی درخود دارد.

ارومیه به عنوان مرکز آذربایجان غربی بیش از سه هزار سال قدمت دارد و یکی از قدیمی ترین شهرهای منطقه شمال غرب ایران محسوب می شود.

استان و شهری با چنین تمدنی، به طور طبیعی تحولات و رخدادهای زیادی به خود دیده است. یکی از دیدنی ها و جاذبه های این استان، دریاچه ارومیه است. هر چند در دهه ها و سال های اخیر این دریاچه با معضل کم آبی و بعضا بی آبی مواجه شده اما تاریخ این سرزمین نشان می دهد که دریاچه ارومیه همواره پرآب بوده و این موضوع در اقلیم این منطقه نیز تاثیر زیادی گذاشته است.

ارومیه قدیمی ترین شهر در منطقه شمال غرب ایران است و استان آذربایجان غربی دارای ۱۷ شهرستان از جمله ماکو، مهاباد، تکاب، چالدران و سردشت است.

اهمیت آثار تاریخی و گردشگری آذربایجان غربی به میزانی است که حتی آوازه آن  از مرزهای کشور فراتر رفته و در فهرست میرات جهانی یونسکو به ثبت رسیده است.

قره کلیسا، کلیسای زور زور و مجموعه تخت سلیمان از جمله آثار تاریخی و گردشگری استان آذربایجان غربی را تشکیل می دهد که در فهرست یونسکو جای گرفته است.

  • دومین دریاچه آب شور جهان

دریاچه ارومیه به عنوان بزرگترین دریاچه داخلی ایران و دومین دریاچه آب شور جهان شناخته می شود. شاید به همین دلیل است که تصاویر موجود از این دریاچه خلاف آب نیلگون سایردریاها و دریاچه ها ،بیشتر به رنگ سرخ و نارنجی است.

 تغییر رنگ معمولا در اثر فعالیت موجودات خیلی کوچک که از طریق میکروسکوپ قابل رویت است در داخل این دریاچه پدید می آید.

این موجودات با کم شدن آب دریاچه و افزایش غلظت نمک، بیشتر می شوند که این حضور بیشتر باعث تغییر رنگ دریاچه می شود.

دریاچه-ارومیه

  • رازهایی از تخت سلیمان

آذربایجان را سرزمین رازها و رمزها می خوانند. به طور طبیعی سرزمینی که ۸ هزار سال قدمت دارد به طور طبیعی می تواند از چنین خصوصیتی برخوردار باشد. یکی از رازهای آذربایجان غربی همین تخت سلیمان است.

تحت سلیمان نام مکانی است که رازها و افسانه های زیادی در خود نهفته دارد. واقعی و غیرواقعی بودن هیچ یک از این افسانه ها، هنوز ثابت نشده است. با اینحال انگشتر حضرت سلیمان شاید یکی از مهم ترین این افسانه ها باشد.

از دوران خیلی گذشته افسانه هایی وجود دارد که شیطان انگشتر سلیمان را برداشته و آن را در دریاچه رها کرده تا بتواند بر تخت سلیمان بنشیند. این انگشتر همچنان در این دریاچه مدفون است و تاکنون پیدا نشده است.

تخت-سلیمان در آذربایجان غربی

  • مکان خارق العاده

سنگ های سفید و سیاه در دل کوه هر کسی را به طرف خود می کشاند. اینجا منظره بسیار دیدنی  بوجود آمده و مسافران و گردشگران کنجکاوند که ببینند موضوع چیست؟ اینجا یک کلیسای معروف بنا نهاده شده است.

قره کلیسا یا کلیسای تادئوس مقدس و یا کلیسا طاطائوس در این مکان قرار گرفته است. براساس اسناد تاریخی،این کلیسا نخستین کلیسای جامع جهان مسیحیت شناخته می شود.

این مکان در طول قدمت خود مسایل و تحولات زیادی به خود دیده است که قتل عام پادشاه سانتروک تا مرگ تاتائوس از این جمله تحولات بوده است.

تور ترکیبی طبیعت گردی روستاهای اردبیل

  • کوه زندان دیو

زندان سلیمان یا کوه زندان دیو یک مکان اسرار آمیز در منطقه آذربایجان غربی است که خیلی از گردشگران و مسافران مشتاق هستند آن را از نزدیک مشاهده کنند.

این زندان در دامنه یک کوه بنا شده و مخروطی بودن این کوه از جمله ویژگی های این زندان است.

این کوه توخالی بوده و این تهی بودن کوه هزاران سال پیش براثر آتشفشان ایجاد شده است. افسانه ها و داستان های زیادی از این کوه و زندان روایت شده که یکی از آن ها این است، حضرت سلیمان دیوهایی که از فرمان او سرپیچی می کردند را در این منطقه زندانی می کرده است.

کوه-زندان-دیو آذربایجان غربی

  • جزیره شناور

تا حالا جزیره شناور را شنیده اید. این جزیره در ۱۵ کیلومتری شهر تکاب آذربایجان غربی واقع شده است.

 چملی گول در واقع اسم جزیره شناوری است که در این منطقه وجود دارد. چملی گول برکه یا دریاچه کوچک است که وسط آن جزیره پر از چمن می باشد.

جاذبه های گردشگری و طبیعت بکر لرستان

  • آبشار پرخروش

آبشار شلماش در ۱۵ کیلومتری جنوبی شهرستان سردشت آذربایجان غربی واقع شده است. این آبشار را می توان یکی از پرخروش ترین آبشارهای ایران زمین دانست. مهم ترین ویژگی این آبشار این است که در سه طبقه و به موازات یکدیگر قرار گرفته است.

  • رنگ بندی چشمه گراوان

چشمه ها هرکدام دارای خاصیت و ویژگی منحصر به فردی است. برخی از همین چشمه ها خاصیت درمانی دارد و افراد به این منظوربه این چشمه ها روی می آورند.

اما چشمه آب معدنی گراوان که در کنار روستایی به نام کانی گویز در ۱۲ کیلومتری شمال شرقی شهرستان سردشت واقع است اثری شگفت انگیز دیگری دارد.

علاوه بر اینکه از آب این چشمه استفاده می شود این چشمه رنگ بندی های بسیار خارق العاده ای دار که روح هر مسافر و گردشگری را نوازش می دهد. این خاصیت باعث می شود که مسافر با روحیه و حال تازه ای به زندگی ادامه دهد.

چشمه-کانی-گراوان-در-آذربایجان

  • دومین غار آبی بزرگ ایران

دومین غار آبی بزرگ ایران در ۲۵ کیلومتری شهر بوکان در استان آذربایجان غربی واقع است. سهولان نام این غار است و تقریبا این غار شبیه علیصدر همدان است.

مناظر و طبیعت سهولان تقریبا شما را به یاد غار علیصدر می اندازد. بیشترین عمق سهولان ۵۲ متر و میانگین عمق آن ۲۰ متر است.

غار شیب تندی دارد و در انتهای آن تونلی واقع است که می گویند راهی مخفی برای رسیدن به قلعه بالای کوه تعبیه شده است.

دومین-غار-آبی-بزرگ-ایران

  • آثار دیگر آذربایجان غربی

دریاچه‌ی مارمیشو و زور زور ماکو از دیگر آثار و جاذبه های گردشگری استان آذربایجان غربی است. مارمیشو یک دریاچه کوچک است که در ۴۵ کیلومتری غرب ارومیه واقع شده است.

در این دریاچه گونه های فراوان جانوری چون ماهی قزل‌آلا، ماهی سفید، خرس، روباه، گرگ، خرگوش دیده می شوند.

زور زور ماکو نیز نام کلیسایی است که در فهرست آثار ملی کشور به ثبت رسیده است. این اثر همچنین در فهرست میراث جهانی یونسکو نیز ثبت شده است که باعث آشنایی بیشتر گردشگران خارجی شده است.

تاریخ فرهنگ و غذای چینی

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code