معرفی چند جاذبه دیدنی و گردشگری استان خوزستان

خوزستان استانی در جنوب کشور با موقعیت آب و هوایی خشک و گرم است که در تابستان ها درجه حرارت آن به بیش از ۵۰ درجه هم می رسد اما این موضوع هرگز گردشگران را از دیدن آثار تاریخی و طبیعی این منطقه منصرف نکرده است.

این استان با تمدن ۹ هزار ساله ، دارای آثار تاریخی و فرهنگی زیادی است که سالانه شمار فراوانی از گردشگران داخلی و خارجی را به خود جذب می کند. درختان این دیار به خاطر گرمسیری، بیشتر نخل خرماست که منبع درآمد بخش زیادی از مردم و ساکنان این استان است.

معمولا به دلیل گرمای زیاد این منطقه، گردشگران کمتر فصل تابستان را برای مسافرت به این منطقه  انتخاب می کنند. اما فصول بهار و پاییز که اندکی از گرمای منطقه کاسته می شود استان با خیل بیشتری از گردشگران روبرو می گردد.

هوای استان خوزستان در فصول بهار و پاییز خنک و مطبوع است هرچند شب ها درجه حرارت هوا به شدت کاهش می یابد اما به هر حال در فصول یاد شده می توان یک گردشگری دلپذیر و جذابی در این استان تجربه کرد.

پل معلق

اهواز را شهر پل ها می نامند و اینجا شما می توانید با پل های مختلف که معمولا هرکدام طراحی  ویژه خود را دارد، مواجه شوید.

پل سفید اهواز یکی از این پل هاست که مورد توجه بسیاری از گردشگران می باشد. این پل رانماد شهر اهواز می دانند. پل سیاه، قدیمی ترین پل اهواز است وبعداز آن شما با پل های کابلی مواجه می شوید که کم کم جای خودرا در شهر باز می کند.

یکی از مهم ترین پل های این منطقه پل سفیر است که بر روی رودخانه کارون احداث شده است. این پل یکی از هشت پل بر روی این رودخانه است که چهارمین پل معلق دنیا نیز می باشد.

پل کارون را کمتر کسی است که تصاویر آن را در کتاب های درسی یا رسانه ها ندیده باشد. این پل در طول جنگ هشت ساله عراق علیه ایران همواره محل عبور رزمندگان و تجهیزات نظامی بوده است.

پل-معلق-خوزستان

زیگورات چغازنبیل

زیگورات چغازنبیل از جمله آثار تاریخی ارزشمند استان خوزستان است که سالانه گردشگران زیادی به خود جذب می کند.

این اثر سمبل هنر و معماری ایلامی است که شخصی به نام براون در سال ۱۹۳۳ کشف گردید و سپس در خلال سال های ۱۹۵۱ تا ۶۲ از خاک بیرون کشیده شد.

این بنای مربعی، ۱٫۵ متر طول و عرض و ۵۲ متر ارتفاع دارد که اونتش-نپیریشه شاه ایلام در قرن سیزده پیش از میلاد آن را احداث کرد. این بنای آجری دارای نوشته های زیادی به خط ایلامی است.

زنجان و جاذبه های گردشگری این استان

آبشار شوی

آبشار شوی دزفول از آثار طبیعی این شهر محسوب می شود که در مرز استان های خوزستان و لرستان قراردارد. این آبشار ۸۵ متر ارتفاع و ۷۰ متر عرض دارد که به دلیل موقعیت جغرافیایی دسترسی به آن دشوار است. این مساله باعث شد که همچنان این منطقه بکر و دست نخورده باقی بماند.

در دامنه کوه آبشار، غاری وجود دارد که می گویند کیلومترها طول دارد و کمتر کسی نیز آن را دیده است. در بدنه این آبشار خروجی های زیادی وجود دارد که آب با فشار از آن ها خارج می شود.

شیرهای سنگی

خوزستان و چهار محال و بختیاری را باید استان های شیرسنگی دانست زیرا اینجا این نوع شیرها فراوان دیده می شود. در مورد شیرهای سنگی داستان های مختلفی وجود دارد، برای مثال شیرهای سنگی نمادی از قوم بختیاری محسوب می شود که آن را روی قبر افراد شجاع و دلیر قرار می دادند.

اصولا از نظر بختیاری ها شیر نماد رشادت، شجاعت، فروتنی و مردانگی است به همین دلیل این آثار در این مناطق بیشتر به چشم می خورد. شیرسنگی در این استان ها به صورت پراکنده وجود دارد و در حفظ و رسیدگی به آنها نیز مراقبت لازم انجام نمی گیرد.

شیرسنگی-خوزستان

سازه های آبی شوشتر

شیوه و نحوه آبیاری در مناطق مختلف کشور همواره یکی از دیدنی ها و جذابیت های هرمنطقه ای محسوب می شود. در خوزستان این شیوه آبیاری در همه ادوار این منطقه وجود داشته و همواره یکی از جاذبه ها بوده است.

سیستم آبیاری ادوار مختلف استان خوزستان به میزانی متنوع و منحصر به فرد است که حتی در فهرست جهانی میراث یونسکو به ثبت رسیده است.

قدمت سیستم آبیاری در خوزستان به دوران داریوش بزرگ و سده ۵ پیش از میلاد باز می گردد. مردم در زمان هخامنشیان تا ساسانیان با استفاده از طرحی هوشمندانه مجموعه ‌ای به هم پیوسته از پل ها، بندها، آسیاب ‌ها، آبشارها، کانال‌ ها و تونل‌ های بزرگ جهت دهی به آب را ساختند تا نهایت بهره را از آب ببرند.

این سیستم آبیاری در گذر زمان رو به فراموشی گذاشته شد و تنها بخشی از آن باقی مانده است. ریزش آب حاصل از پساب آسیاب ها در این سیستم، آبشارهای مصنوعی ایجاد کرده که با هدایت در حوضچه ای، منظره ای زیبایی شکل می دهد.

مسجد رنگونی ها

ایران مانند هر کشور دیگری مهاجرانی نیز داشته و در مدت اقامت نیز بناهایی نیز در نقاط مختلف از خودبه یادگار گذاشته اند. یکی از این آثار مسجد رنگونی هاست که مهاجرانی هندی ، پاکستانی  و رانگونی های اهل برمه (میانمار) ساخته شده است.

مسجد رانگونی ها، نامی است که آبادانی ها بر روی این مسجد گذاشته اند. مهاجران یا شده پس از پیدایش نفت و تاسیس پالایشگاه به این نقطه از کشور ایران آمده بودند.

مسجد-رنگونی-خوزستان

دریاچه سد دز

 دریاچه از جمله دیدنی های استان خوزستان را تشکیل می دهد. دریاچه سد دز یکی از این مکان های طبیعی می باشد که از جذابیت خاصی برخوردار است. این دریاچه را یکی از زیباترین دریاچه ‌های ایران می دانند که در شمال غربی دزفول قرار دارد.

دریاچه سد دز یکی از جاذبه های خوزستان و منطقه شهیون است که در این دریاچه انواع و اقسام ورزش های آبی انجام می شود. آب دریاچه از ارتفاعات اراک و الیگودرز سرچشمه می‌گیرد و بعد از گذر از کوه‌های زاگرس و دریافت ریز‌آبه‌های بسیار به این دریاچه وارد می‌شود.

سد-دز-خوزستان

آرامگاه دانیال نبی

استان خوزستان در طول قدمت خود شخصیت ها و افراد مهمی به خود دیده است که در همین منطقه زندگی کردند و پس از سال ها زندگی، در همین محل نیز آرمیدند.

دانیال نبی یکی از این شخصیت ها بوده است که پس از مرگ، آرامگاهش در همین نقطه احداث شد. این آرامگاه در ساحل شرقی رودخانه شاوور و روبروی تپه ارگ ساخته شده است.این آرامگاه  دارای گنبدی ارچین است که در قدیمی ‌ترین شهر جهان (شوش) احداث شده است.

دانیال-نبی-خوزستان

موزه جنگ

موزه جنگ از آثار تاریخی استان خوزستان است که در سال ۱۳۰۹ ساخته شد و تا پایان جنگ به عنوان بخش اداری شرکت نفت مورد استفاده قرار می گرفت. در هشت سال جنگ عراق علیه ایران این ساختمان به عنوان محل دیدبانی نیروهای عراقی مورد استفاده قرار گرفت.

هورالعظیم

هورالعظیم از تالاب های بزرگ این استان است که در جریان جنگ عراق علیه ایران بیش از پیش مورد توجه قرار گرفت. تالاب در مرز ایران و عراق قرار گرفته و حدود یک سوم این تالاب در ایران و دوسوم دیگرش در کشور عراق است. هورالعظیم آب خود را از رودخانه های کرخه، نیسان، سابله و نهرهای انشعابی تامین می کند.

سفری متفاوت به مشهد

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code