جاذبه های گردشگری تالش ؛ همسایه دریا و جنگل

تالش یا همان طوالش یکی از جذاب ترین و دیدنی ترین شهرستان های استان گیلان به شمار می رود. این منطقه علاوه بر برخورداری از دیدنی های تاریخی و طبیعی، از نظر فرهنگی و حفظ آداب و رسوم ، یکی از بکرترین مناطق کشور است. هر چند این دیار در گذر زمان با تغییرات زیادی روبرو شده است اما از نظر حفظ فرهنگ، زبان، آداب و رسوم و همچنین مراقبت از طبیعت خود بسیار موفق عمل کرده است.این شهر دارای ظرفیت های مختلف گردشگری است و شمار جاذبه های گرشگری تالش را می توان در حدود ۳۰ عدد برآورد کرد .

سرزمین تالش

سرزمین تالش

منطقه تالش در گذشته سرزمین های وسیعی را در بر می گرفت . به طوری که از شمال قفقاز تا شرق دریای خزر و از طرف دیگر از منطقه غرب تا نیزدشت، اردبیل و سراب را شامل می شد. از شرق نیز به تپه مارلیک می رسید. شهر تالش را با نام هشتپر هم می شناسند که پس از رشت، بزرگترین شهر استان گیلان محسوب می شود. امروزه تالش از سمت شمال به آستارا، از جنوب به رودبار، از شرق به دریای خزر و انزلی و از غرب به استان اردبیل مرزبندی شده است.

تالشی ها معمولا قبیله ای زندگی می کنند و گروه های قبیله ای مردم تالش هم اکنون در کشور آذربایجان و بخش هایی از روسیه هم حضور دارند. زبان تالشی یکی از قدیمی ترین زبان های ایران (برگرفته از زبان پهلوی قدیم) است که تا به امروز دوام آورده است و البته لهجه های آن هم معروف هستند .

تاریخ تالش

منطقه تالش از تاریخی کهن برخوردار است . به گونه ای که با کاوش های انجام شده ، گوردخمه های بسیاری به نام گورکان در این منطقه پیدا شده است. دخمه یا تومولوس ها از جاذبه های گردشگری تالش به شمار می روند که بسیاری از آنها به خاطر دستبرد و عدم مراقبت نابود شده اند . هر چند منطقه تالش تماما بخشی از ایران محسوب می شد اما معاهده گلستان در سال ۱۸۱۳ بخشی از آن را به روسیه واگذار کرد.

جاذبه های کشاورزی

جاذبه های کشاورزی

معیشت مردم این منطقه بیشتر از راه دامداری و کشاورزی گذران دراد و یکی از جاذبه های گردشگری این منطقه نیز وجود مزارع سرسبز کشاورزی در کنار دیدنی های دامداری این منطقه است. این نواحی پر از دشت ها و چراگاه های سرسبز می باشد و همچنین مناظر کوهستانی و جلگه ای این منطقه مملو از جاذبه های طبیعی بوده که سالانه میزبان گردشگران زیادی می باشد.

کوه ها، تپه ها و قله های پوشیده از گونه های مختلف درخت و گیاه این منطقه را به بهشت روی زمین تبدیل کرده است. قله ها از دیدنی های دیگر این منطقه می باشند . بلندترین قله این منطقه، کوه آق داغ با ارتفاع ۳۲۰۰ متر از سطح دریاست که رودخانه سفیدرود در نزدیکی آن قرار گرفته است. همچنین کوهستان باغرو با داشتن قله هایی بالاتر از ۳۰۰۰ متر، همیشه مقصدی ایده آل برای کوهنوردان حرفه ای بوده است.

 پوشش گیاهی و جانوری

 پوشش گیاهی و جانوری

منطقه تالش به خاطر موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی خود، زادگاه انواع درختان و گیاهان بوده و هنوز هم هست . انار، انجیر، آلو، ازگیل، زردآلو، گلابی، گیلاس، سیب و فندق از انواع مختلف این درختان می باشند می باشد. پوشش جانوری این منطقه نیز بسیار متنوع است و هم اکنون در این اقلیم آهو، ببر، خرس قهوه ای ، شغال، راسو، روباه، بز کوهی و پلنگ زیست می کنند. درختان دشتی و جنگلی مانند توسکا، یالان قوز، بلوط‌های شاه بلوطی برگ، درخت آهن، شاه بلوط شرقی، افرا و ممرز هم در این جنگل ها رویش دارند و  همگی این ها از جاذبه های گردشگری تالش به شمار می روند . دیدنی های این منطقه به همین جا ختم نمی شوند بلکه جاذبه‌هایی مانند آبشار ورزان، دریاچه سراگاه، غار سوباتان، رودخانه کرگان رود ، پارک جنگی گیسوم و ییلاق دو خاله کوه از جمله نقاطی هستند که دیدن آن های خالی از لطف نیست .

پارک جنگلی سیاه داران

پارک جنگلی سیاه داران

این پارک بدون شک از زیباترین مناطق تالش به شمار می رود . هر چند که بنا به روایاتی ، در گذشته های دور مردم محلی از ورود به آن وحشت داشتند. داستان این است که جنگل سیاه داران پر از درخت های بلوط سیاه سربه فلک کشیده می باشد و همین موضوع این جنگل را  تاریک تر و سیاه تر از جنگل های دیگر نشان می دهد و به همین خاطر کمتر کسی در آن زمان به درون این جنگل راه می یافت. سیاه داران به خاطر تاریک بودن فضای آن، به این اسم معروف شده است. امروزه پارک جنگلی سیاه داران از جمله جاذبه های گردشگری تالش محسوب می شود و سالانه گردشگران زیادی به قصد دیدن آن عازم تالش می شوند.

در جنوب غربی شهر تالش نیز جنگلی وجود دارد که گردشگران می توانند گونه های مختلف حیوانات از جمله آهو و غزال وحشی را  در آن ملاقات کنند . در میان دامنه های تپه و جنگل سیاه داران امکاناتی مانند رستوران، آلاچیق، امکانات رفاهی و حتی سورتمه ریلی جنگلی وجود دارد که لحظات هیجان انگیزی برای گردشگران فراهم می کند.

منطقه ییلاقی دو خاله کوه تالش

منطقه ییلاقی دو خاله کوه تالش

تالش پر از مناطق ییلاقی و خوش آب و هواست. ییلاق دو خاله کوه یکی از همین مناطق است که مردم تالش تنها برای ییلاق و فصل های گرم سال از آن استفاده می کنند.  دوخاله کوه از جاذبه های گرشگری تالش به شمار می رود که در فصول پر بارش و برفی خالی از سکنه می شود.

غار سوباتان

غار سوباتان

در منطقه تالش و در میان کوه ها و دشت های پوشیده از درخت و گیاه، غارهای شگفت انگیزی وجود دارند هر کدام از زیبایی های منحصر به فرد خود برخوردارند.  غار سوتابان دقیقا یکی از همین غارهای زیبا می باشد که نباید فرصت دیدن ان را از دست داد. یکی از شگفتی های این غار این است که هنوز به طور کامل کشف نشده و دسترسی به داخل آن نیز سخت است. این غار با چنین مشخصه ای، بیشتر مورد توجه غارنوردان حرفه ای است و گردشگران عادی کمتر به سمت آن کشیده می شوند. مردم محلی نام غار را گنج خانه گذاشته اند و بدون راهنما نمی توانید آن را پیدا کنید.

مردم محلی بر این باورند که اگر کسی وارد گنج خانه شود، طلسم شده و صدمه می بیند. در نتیجه هنوز کسی از جمله گروه های حرفه ای غارنوردی و اکتشاف وارد این غار نشده اند.

دریاچه سراگاه

دریاچه سراگاه

یکی دیگر از جاذبه های گردشگری تالش ، دریاچه سراگاه می باشد . این دریاچه سالانه میزبان خیلی از گردشگران  و مسافران عادی می باشد. آب این دریاچه از نوع آب های شیرین می باشد و مکانی ایده آل برای پرورش ماهی محسوب می شود.سراگاه در ۱۰ کیلومتری بخش مرکزی تالش واقع شده است. اطراف دریاچه را شالیزارهای برنج و مزارع کیوی دربرگرفته است .  در همین منطقه پرواز مرغان دریایی چشم اندازهای جذابی برای گردشگران ایجاد می کند.

رودخانه کرگان رود

رودخانه کرگان رود

این رودخانه جزو بزرگترین رودهای ناحیه غربی استان گیلان به شمار می رود. کرگان رود یک محل ایده آل برای ماهیگیری است . بنابراین توصیه ما به شما این است که بدون بساط ماهیگیری عازم این رودخانه نشوید . سرشاخه های آن این رود از ارتفاعات ۳۰۰۰ متری از کوه های تالش سرچشمه می گیرند. رودها و شاخه های بسیاری از جمله رود آق اولر، وزنه سر و رزه چای در طول حرکت این رودخانه به آن می پیوندند.


سایر شهرهای توریستی استان گیلان : 

مناطق گردشگری آمل ؛ شهری مملو از زیبایی
شهر کلاچای ؛ شهر بازارهای دیدنی
جاهای دیدنی رضوانشهر ؛ اینجا قطعه ای از بهشت است

 

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code