بهترین گل های آپارتمانی برای نگهداری

وجود گل ها و گیاهان در محیط خانه و  آپارتمان علاوه بر بهبود کیفیت هوا، باعث افزایش حس شادی و نشاط در ما می‌شوند. نگاه کردن به این گیاهان، روحیه را بهبود می‌دهد و افکار مثبت را تقویت می‌کند. با این تاثیرات مثبت، شاید این سوال در ذهن شما ایجاد شود که بهترین گل های آپارتمانی برای نگهداری کدامند؟

یا شاید هم با خود فکر کنید که چون مهارت کافی در نگهداری گیاهان آپارتمانی را ندارید بهتر است از گل و گیاهان مصنوعی برای آپارتمان خود استفاده کنید.

در این مقاله از ایده آل مگ به شما ۱۰ گیاه زیبای آپارتمانی را معرفی می‌کنیم که نه تنها نگهداری از آن‌ها سخت نیست بلکه به تصفیه هوای خانه شما هم کمک می‌کنند، این گیاهان همیشه سبز هستند و معمولا در محیط‌های کم نور آپارتمان رشد خوبی دارند.

اگر به گیاهان آپارتمانی علاقه دارید تا پایان این مقاله همراه ما باشید.

پوتوس

اولین گیاه در لیست گل های آپارتمانی تصفیه کننده هوا پوتوس است. پوتوس یک گیاه محبوب است که می‌توان آن را در خانه اکثر افرادی که به گل و گیاه علاقه دارند، دید.

پوتوس از بهترین گل های آپارتمانی

پوتوس هم جذاب است و هم مقاوم. به همین دلیل یک گیاه مناسب برای افراد مبتدی و پر مشغله است. این گیاه می‌تواند در شرایط نوری مختلف و مکان‌های کم نور زنده بماند. اگر آپارتمان شما نور کمی دارد بهتر است یک پوتوس ابلق بخرید چون این نوع پوتوس برای آپارتمان شما مناسب‌تر است.

خاکی که پوتوس در آن کاشته می‌شود باید سبک باشد. مخلوطی از خاک برگ و کوکوپیت برای این گیاه بسیار مناسب است. پوتوس یک گیاه گرمسیری است بنابراین در دمای اتاق بهترین رشد را دارد البته نباید آن را نزدیک وسایل سرمایشی مثل کولر یا چیلر قرار دارد. اگر در مناطق سردسیر زندگی می‌کنید بهتر است آن را در بالکن یا نزدیک پنجره هم قرار ندهید.

برای آبیاری پتوس باید اجازه دهید که خاک رویی کمی خشک شود. سپس گلدان را تا جایی آبیاری کنید که مقداری آب از ته گلدان خارج شود.

به این نکته توجه کنید که برگ‌های پوتوس کمی سمی هستند، خوردن آن‌ها ممکن است باعث حالت تهوع و اسهال شود. پس اگر در خانه کودک یا حیوان خانگی دارید، پوتوس را جایی قرار دهید که در دسترس آن‌ها نباشد.
پوتوس می‌تواند سمومی مانند فرمالدئید، بنزن، زایلن و تری‌کلرواتیلن هوا را تصفیه کند.

اسپاتی فیلوم

دومین مورد از بهترین گل های آپارتمانی زیبا و تصفیه‌کننده ها اسپاتی فیلوم است. این گیاه بسیار مقاوم است و نگهداری از آن چندان سخت نیست. اسپاتی فیلوم یک گیاه سایه‌دوست است. این گیاه معمولا سالی دوبار گل می‌‌دهد اما زیبایی آن تنها به خاطر گل‌هایش نیست. برگ‌های نوک تیز آن که رنگ سبز براقی دارند هم به تنهایی زیبا و چشم‌نواز هستند.

اسپاتی فیلوم

اسپاتی فیلوم به خاک با زهکشی خوب نیاز دارد به همین دلیل بهتر است آن را در مخلوطی از خاک برگ و پیت‌ماس بکارید. این گیاه آپارتمانی زیبا به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و تنها کافیست هفته‌ای یک‌بار به آن آب بدهید.

برگ‌های اسپاتی فیلوم هم مثل پتوس کمی سمی است، پس آن را دور از دسترس کودکان نگهداری کنید.

این گیاه زیبا و مقاوم می‌تواند سمومی مثل مونوکسیدکربن، بنزن، تری‌کلرواتیلن، فرمالدئید و زایلن هوا را تصفیه کند.

گندمی یا سنجاقی

یک گیاه کاملا مقاوم است که در شرایط مختلفی زنده می‌ماند. این گیاه هم محیط‌های کم نور را به خوبی تحمل می‌کند و می‌تواند تا دمای ۲ درجه سانتی‌گراد زنده بماند. خاک مناسب برای این گیاه مخلوطی از خاک باغچه و ماسه است.

گل گندمی

گندمی به آبیاری زیادی احتیاج ندارد و کافی است هفته‌ای یک بار آن را آب بدهید. هنگام آبیاری دقت کنید که آب به ساقه اصلی گیاه برخورد نکند. بهتر است برای آبیاری گندمی از یک آبپاش کوچک استفاده کنید و آب را در کنار دیواره‌های گلدان پخش کنید. اگر در آبیاری، آب به ساقه گیاه برخورد کند، پس از مدتی ساقه گیاه می‌پوسد و از بین می‌رود.

 

این گیاه زیبا هم سمومی چون فرمالدئید و زایلن را تصفیه می‌کند.

فیکوس الاستیکا

فیکوس الاستیکا یک درختچه زینتی است. نگهداری از این درختچه بسیار راحت است اما در آپارتمان‌های کم نور زنده نمی‌ماند. خاکی که این گونه فیکوس را در آن می‌کارید باید زهکشی مناسبی داشته باشد بنابراین ترکیبی از خاک باغچه و خاک برگی برای این گیاه مناسب است.

درختچه فیکوس

فیکوس به آبیاری زیادی احتیاج ندارد، در تابستان‌ها هفته‌ای یک بار و در زمستان‌های دو هفته یک بار گلدان فیکوس خود را آبیاری کنید.

اگر برگ‌های پایینی این درختچه بریزد یعنی نور کافی برای آن تامین نمی‌شود پس باید آن را به مکان پرنورتری منتقل کنید. به این نکته دقت کنید که نور مستقیم خورشید برگ‌های فیکوس الاستیکا را می‌سوزاند.

برگ‌های فیکوس الاستیکا هم سمی هستند پس مراقب باشید که کودکان آن‌ها را نخورند.

این درختچه زیبا می‌تواند سمومی مانند زایلن، بنزن، فرمالدئید و تری‌کلرواتیلن را از هوا جذب و تصفیه کند.

سرخس بوستون

این گیاه زیبای آپارتمانی به رطوبت زیاد و مکان‌های پر نور نیاز دارد. برای شاداب ماندن این گیاه باید در فصل تابستان و پاییز دو روز یک بار و در زمستان هفته‌ای دو بار آن را آبیاری کنید.

سرخس بوستون از بهترین گل های آپارتمانی

اگر هوای خانه شما زیاد مرطوب نیست بهتر است برای جبران رطوبت مورد نیاز سرخس هر روز مقداری آب روی برگ‌های آن غبارپاشی کنید.

یکی از انواع گلهای آویز آپارتمانی همین سرخس بوستون است. اگر شما شرایط رشد بهینه این گیاه را به خوبی فراهم کنید، آویز کردن آن می‌تواند زیبایی زیادی به خانه شما بدهد؛ البته به این نکته دقت کنید که نباید این گیاه را زیاد به سقف نزدیک کنید چون به گردش هوا حساس است.

سرخس بوستون سموم فرمالدئید و زایلن را از هوا تصفیه می‌کند.

نخل اریکا

این گیاه با برگ‌های سبز رنگ بزرگ یکی از بهترین گل های آپارتمانی است که می‌تواند یک انتخاب خوب برای زیبایی خانه و حتی ادارات باشد. البته نخل اریکا نوردوست است و برای رشد بهینه به نور زیادی نیاز دارد. اگر یک گلدان نخل اریکا دارید آن را نزدیک یک پنجره جنوبی نگهداری کنید.

نخل اریکا

برای آبیاری این درختچه ابتدا خاک سطحی آن را لمس کنید و اگر خشک بود به گلدان آب بدهید. برای آبیاری نخل اریکا باید از آب مقطری که چند قطره آب لیمو به آن اضافه شده استفاده کنید.

بنزن، مونوکسیدکربن، فرمالدئید، تری‌کلرواتیلن و زایلن سمومی هستند که توسط نخل اریکا تصفیه و پاکسازی می‌شوند.

سانسوریا

سانسوریا یک گیاه همیشه سبز، مقاوم و یکی از بهترین گیاهان آپارتمانی برای تصفیه هوا است. شما در هر جایی از خانه می‌توانید از سانسوریا مراقبت کنید. برخلاف سایر گیاهان آپارتمانی، سانسوریا به خاک نسبتا سنگینی برای رشد بهینه خود نیاز دارد. مخلوطی از خاک باغچه، خاک رس و خاک‌برگ می‌تواند نیازهای این گیاه را تامین کند.

بهترین گل های آپارتمانی

سانسوریا نیاز آبی کمی دارد. در فصول گرم هفته ای یک بار و در فصول سرد ۱۰ تا ۱۴ روز یکبار گلدان این گیاه را آبیاری کنید.

فرمالدئید، زایلن، بنزن و تری‌کلرواتیلن سمومی هستند که این گیاهان از هوا تصفیه می‌کنند.

 آنتوریوم

آنتوریوم یکی از زیباترین گیاهان آپارتمانی است. دمای مناسب برای رشد این گیاه ۱۵ تا ۲۸ درجه سانتی‌گراد است. اگر از این گیاه به خوبی نگهداری کنید در تمام طول سال گل خواهد داشت.

آنتوریوم صورتی

نیاز آبی آنتوریوم زیاد است. آبیاری گلدان این گیاه در تابستان باید کاملا مرتب باشد. خاک گلدان را بررسی کنید و زمانی که هنوز کاملا خشک نشده آن را آبیاری کنید. در فصول سرد بهتر است اجازه دهید خاک سطحی گلدان کاملا خشک شود، سپس آن را آبیاری کنید.

این گل زیبا به رطوبت نیاز دارد پس بهتر است هر روز مقداری آب روی برگ‌های آن غبارپاشی کنید.

این گیاه آپارتمانی هم سمومی مانند فرمالدئید، آمونیاک، زایلن و تولوئن را از هوا جذب می کند.

 آگلونما

یک گیاه همیشه سبز با رنگ برگ‌های خاص است که در دمای ۱۸ تا ۲۹ درجه رشد بهینه‌ای دارد. این گیاه هم برای نگهداری در آپارتمان‌های کم نور مناسب است.

انواع گونه های آگلونما

زمانی این گیاه را آبیاری کنید که خاک رویی آن خشک شده است. آبیاری زیاد باعث پوسیدگی ریشه آگلونما می‌شود. خاک مناسب این گیاه همیشه سبز مخلوطی از خاک باغچه، خاک برگ و ماسه است.

این گیاه فرمالدئید و زایلن را از هوا پاک می‌کند.

آلوئه ورا

دهمین مورد در لیست بهترین گل های آپارتمانی آلوئه وراست. دمای بهینه برای نگهداری این گیاه ۱۷ تا ۲۴ درجه سانتی‌گراد است. البته این گیاه نور دوست است اما در محیط‌های کم نور هم زنده می‌ماند.

بهترین گل های آپارتمانی

خاک گلدان آلوئه ورا باید زهکشی خیلی خوبی داشته باشد. مخلوطی از ماسه و شن ریز بهترین خاک برای این گیاه است.

آلوئه ورا نیاز آبی زیادی ندارد، کافیست هر ۱۲ تا ۱۴ روز یک بار آن را آبیاری کنید. آبیاری باید به گونه‌ای باشد که مقداری آب از ته گلدان خارج شود.

این گیاه هم فرمالدئید محیط را جذب می‌کند.

سخن پایانی

در این مقاله با ۱۰ تا از گیاهان مقاوم با شرایط نگهداری آسان که البته هوای محیط خانه شما را هم تصفیه می‌کنند، آشنا شدید.

اگر قصد خرید گیاه جدیدی را دارید، در هنگام خرید دقت کنید که برگ‌های گیاه آپارتمانی سالم باشند. گیاهان دارای برگ‌های زرد یا قهوه‌ای را نخرید.

در ضمن به برگ‌ها و ساقه‌ها هم دقت کنید که بدون آفت و شته باشند. سعی کنید گیاه خود را از فروشگاه‌های معتبر و شناخته شده بخرید.

اگر درباره بهترین گل های آپارتمانی و نحوه نگهداری آن‌ها سوالی دارید می‌توانید آن را از  ایده آل مگ بپرسید.

سوالات متداول

فقط تعداد محدودی از گیاهان می‌توانند سموم هوا را تصفیه کنند؟

خیر، همه گیاهان می‌توانند سموم هوا را تصفیه کنند اما قدرت پاکسازی آن‌ها متفاوت است. گیاهانی مانند پوتوس و گندمی قدرت بیشتری برای تصفیه هوا دارند.

آیا می‌‎توانیم خودمان در خانه گیاهان آپارتمانی را تکثیر کنیم؟

بله، فقط کافیست روش درست تکثیر گیاهان را بدانید. برخی به غلط تصور می‌کنند که همه گیاهان با استفاده از قلمه تکثیر می‌شوند. این باور غلطی است. برای شناخت روش‌های تکثیر گیاهان آپارتمانی می‌توانید مقاله «آشنایی با روش های تکثیر و تولید مثل گلهای آپارتمانی» را بخوانید.

از کجا بفهمیم آبیاری گیاه به موقع و درست است؟

برای تعیین زمان آبیاری اکثر گیاهان آپارتمانی باید به خاک سطحی گلدان توجه کنید. هنگامی که خاک سطحی خشک شد زمان مناسب برای آبیاری است. اگر برگ‌های گیاه شما زرد شده یعنی آبیاری انجام شده برای گیاه بیش از حد بوده پس دفعات آبیاری را کم کنید. اگر نوک برگ‌های گیاه قهوه‌ای و خشک است یعنی نیاز آبی گیاه کاملا برطرف نمی‌شود پس گیاه را بیشتر آبیاری کنید.

بهترین گل های آپارتمانی برای نگهداری در اتاق خواب کدامند؟

چون گیاهان در زمان شب به جای اکسیژن، دی اکسید کربن تولید می‌کنند بهتر است آن‌ها را در اتاق خواب و نزدیک تخت قرار ندهید. تنها گیاهی که می‌توان از آن در اتاق خواب استفاده نمود آلوئه ورا است. این گیاه در تمام ساعات شبانه‌روز اکسیژن تولید می‌کند.

منبع bhg
ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code