سریع‌ترین روش درمان جوش صورت

جوش صورت شاید از منفورترین اتفاقتی باشد که برای یک شخص می‌افتد. این که یک برجستگی و زائده‌ی دوست‌نداشتنی صورتی یا قرمز رنگ که می‌تواند چرکی باشد یا نباشد بر روی پوست صاف و دوست‌داشتنی‌مان به وجود بیاید و نتوانیم از شر آن خلاص شویم، واقعا آزاردهنده است. هر کسی که جوش در روی صورت خود داشته‌باشد، تمایل دارد در سریع‌ترین زمان ممکن از آن رهایی پیدا کند.

اگر در دام یک جوش نامهربان و زشت افتادید، نگران نباشید، در این مطلب تمایل داریم شما را با راه حل‌هایی آشنا کنیم که از راه‌ آن‌ها بتوانید در سریع‌ترین زمان ممکن آن‌ها را درمان کنید و مجددا پوست صاف و زیبایی داشته‌باشید. این مطلب بسیار کاربردی و ضروری است و هر کسی باید با این روش‌ها آشنا باشد. با ما تا انتهای این مطلب همراه باشید.

انواع جوش صورت

جوش صورت یا آکنه انواع مختلفی دارد که در ادامه به معرفی آن‌ها می‌پردازیم.

جوش‌های سر سیاه

جوش‌های سر سیاه به نظر می‌رسند که در اثر تجمع آلودگی و گرد و خاک درون سوراخ‌های پوست ایجاد شده‌باشند. اما در واقع این جوش‌ها تجمع بافت مرده و چربی هستند. رنگ این جوش‌ها سیاه به نظر می‌رسد و به علت بازتاب نور است. در واقع درون این جوش‌ها، ماده‌ی سیاه‌رنگ وجود ندارد. معمولا رفتاری که هر شخصی با این جوش‌ها انجام می‌دهد، بازی کردن و تخلیه‌ی آن‌ها با دست‌ها و ناخن‌هاست. در ادامه به درمان این جوش‌ها می‌پردازیم.

جوش‌های سر سفید

جوش‌هایی که سر بسته‌ای دارند و پر از چربی و پوست مرده هستند، جوش‌های سر سفید هستند که معمولا بیشتر از همه‌ی جوش‌ها آزاردهنده هستند. این جوش‌ها می‌توانند دردناک و ناخوشایند تر از باقی جوش‌ها باشند.

پاپول

پاپول‌ها جوش‌های صورتی و یا قرمزی هستند که متورم می‌شوند و دردناک هستند.‌ این نوع از جوش‌ها ملتهب بوده و نیازمند درمانی متفاوت هستند.

پوسچول

پوسچول به جوش‌های چرکی گفته می‌شود. این جوش‌ها، جوش‌های سر سفیدی هستند که اطراف آن‌ها را هاله‌ی صورتی می‌پوشاند. در صورتی که این جوش‌ها را بکنید و یا خراش دهید، جایشان بر روی صورت شما باقی خواهندماند.

جوش قارچی

جوش‌های قارچی زمانی ایجاد می‌شوند که در جای رویش موهای صورت شما، قارچ نفوذ و رشد کند. هنگامی که این اتفاق می‌افتد، جای جوش قارچی خارش می‌گیرد و ملتهب می‌شود.

ندول

ندول‌ها جوش‌های سفت و بزرگی هستند که در زیر پوست شما ایجاد می‌شوند و معمولا بزرگ و دردناکند.

کیست

کیست‌ها جوش‌های پر از چرکی هستند که بزرگ‌اند و می‌توانند جای زشتی از خود بر پوست به جای بگذارند.

جوش‌های صورت به هر فرمی که باشند باعث کاهش اعتماد به نفس و ناراحتی شخص می‌شوند. اما نگران نباشید. این جوش‌ها درمان دارند و می‌توانید برای درمان آن‌ها به دکتر پوست و مو مراجعه کنید. همچنین برخی راهکارهای خانگی وجود دارند که می‌توانید با استفاده از آن‌ها از درمان سریع جوش‌های صورت بهرمند شوید.

انواع جوش های صورت

سریع‌ترین روش درمان جوش صورت

جوش‌ها معمولا در نامناسب‌ترین موقعیت‌ها بر روی صورت ما ظاهر می‌شوند و همین مسئله باعث می‌شود که بخواهیم در سریع‌ترین زمان ممکن آن‌ها را درمان کنیم. خوشبختانه لازم نیست که در تمام طول مدتی که جوش زده‌ایم، صبر کنیم تا به خودی خود برطرف شوند، بلکه با برخی از راهکار‌های سریع خانگی می‌توانیم برطرف شدن جوش‌ها را سرعت ببخشیم.

بر روی جوش یخ بگذارید

اولین قدمی که از بدتر شدن یک جوش زشت جلوگیری می‌کند، یخ گذاشتن بر روی آن است. هنگامی که پوست شما به تازگی جوش زده‌است، یک کیسه فریزر بردارید و درون آن چند قطعه یخ بریزید، سپس به دور کیسه یک حوله بپیچید و این کمپرس را بر روی پوست ملتهب خود فشار دهید. 3 تا 4 دقیقه آن را بر روی پوست خود نگه دارید و سپس آن را تکرار کنید. این کار را تکرار کنید تا التهاب پوست شما بخوابد و آرام بگیرد.

خمیری از آسپرین تهیه کنید

آسپیرین حاوی سالیسیلیک اسید است که برای از بین بردن چربی اضافی و بافت مرده بی‌نظیر عمل می‌کند. بنابراین یک یا دو قرص آسپیرین را بردارید و آن‌ها را با ته قاشق، له کنید. سپس چند قطره آب به آن‌ها اضافه کنید و یک خمیر کوچک آسپیرین تهیه کنید. این خمیر را بر روی جوش خود قرار دهید و 10 تا 15 دقیقه آن را بر روی پوست خود رها کنید. زمانی که آسپرین بر روی جوش قرار می‌گیرد، التهاب جوش را کم می‌کند و از درد آن نیز می‌کاهد. همچنین دوره‌ی جوش کوتاه‌تر می‌شود و در زمان سریع‌تری از بین می‌رود.

از ماسک صورت استفاده کنید

ماسک صورت می‌تواند یکی از بهترین و کمک‌کننده‌ترین راه‌ حل‌ها برای درمان جوش صورت باشد. از ماسک‌های طبیعی و صنعتی می‌توانید نهایت استفاده را ببرید و اوقات خوشی را برای خود و پوست خود سپری کنید.

کورتیزون

تزریق کورتیزون می‌تواند به سرعت شما را از شر جوش‌ها خلاص کند. مخصوصا اگر جوش شما بزرگ و کیستی باشد.

تخلیه جوش

در روش تخلیه جوش، پزشک کیست‌های بزرگی که در زیر پوست شکل‌گرفته‌اند را تخلیه می‌کند. پزشک مایعات، آلودگی، چرک و پوست مرده درون این کیست‌ها را تخلیه می‌کند تا درد و عفونت را کاهش دهد. این روش برای درمان جوش‌های زیر پوستی خیلی مؤثر است. ممکن است پزشک آنتی‌بیوتیک یا استروئید را به کیست تزریق کند تا روند بهبودی را تسریع بخشد و احتمال شکل‌گیری جای زخم را کاهش دهد.

سریع ترین روش درمان جوش های سر و صورت

جلوگیری از جوش زدن صورت

بهترین درمان، پیشگیری است. در صورتی که می‌خواهید از شر جوش‌ها در امان باشید، باید روشی را در پیش بگیرید که اصلا در معرض جوش زدن قرار نگیرید. البته جلوگیری از جوش زدن در زمانی که هورمون‌ها بالا و پایین می‌شوند تقریبا غیرممکن است، اما می‌توان حداقل در این راه تلاش کرد. برای جلوگیری از جوش‌زدن می‌توانید از روش‌های زیر استفاده کنید؛

  • صورت خود را به صورت روزانه با آب گرم و مواد شستشوی صورت بشویید.
  • به طور پیوسته از مرطوب کننده‌ی صورت استفاده کنید.
  • سعی کنید کم‌تر از لوازم آرایشی استفاده کنید. اگر نمی‌توانید استفاده از آن‌ها را کم کنید، در انتهای روز آن را بشویید و پاک کنید.
  • دستان خود را از روی صورت خود بردارید و با صورت خود بازی نکنید.

روش های جلوگیری از جوش زدن

روش‌های درمانی دکتر پوست برای جوش صورت

در صورتی که از آن دسته افرادی هستید که صورت شما زیاد جوش می‌زند و یا جوش‌های صورتتان با روش‌های درمانی سریع، برطرف نمی‌شود، برای درمان جوش به دکتر پوست و مو مراجعه کنید. درمان‌هایی که دکتر پوست و مو برای درمان جوش‌های صورت به کار می‌برد شامل موارد زیر هستند؛

  • روش‌های دارویی؛ در قدم اول دکتر پوست و مو سعی می‌کند جوش‌های صورت را با روش‌های دارویی درمان کند. مثلا یکی از قرص‌هایی که برای درمان جوش صورت درمان می‌شود، راکوتان است. به هر حال روش دارویی زمان‌بر است و نیاز به دوره‌ی خاصی دارد تا عمل کند.
  • روش درمان جوش صورت با لیزر؛ در صورتی که روش دارویی پاسخگو نباشد، دکتر پوست و مو از لیزر برای برطرف کردن جوش‌های صورت استفاده می‌کند. این روش به سرعت پاسخ می‌دهد و نسبت به سایر روش‌ها گران‌تر است.

جوانسازی پوست به مجموعه اقدامات درمانی برای جوانی و زیبایی پوست است که توسط متخصصان پوست برای افرادی که مشکلاتی از قبل کک های پوستی، چین و چروک و سایر موارد انجام می شود. جوانسازی پوست تکنیک های بسیار مختلف و گسترده ای دارد که هر کدام برای هدف خاصی مناسب است.به طور کلی جوانسازی پوست شامل روش های درمانی است که به هدف بهبود ظاهری پوست یا زیبایی پوست شما انجام می شوند. آسیب های پوستی موارد مختلفی مانند آفتاب سوختگی، اثرات جوش و آکنه، زخم ها و نشانه های طبیعی پیری و کهولت سن را شامل می شوند.

اگر از داشتن جوش‌ها بر روی صورت خود کلافه شده‌اید و می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان از شر آن‌ها خلاص شوید، از دکترتو اولین نوبت آنلاین و یا حضوری دکتر پوست و مو را بگیرید و خیال خود را راحت کنید.

سلب مسئولیت: ایده آل مگ صرفا نمایش‌دهنده این متن تبلیغاتی است و تحریریه، مسئولیتی درباره محتوای آن ندارد.
3 | (2)
ممکن است شما دوست داشته باشید
اشتراک در
اطلاع از
guest

3 نظرات
تازه‌ترین
قدیمی‌ترین بیشترین رأی
بازخورد (Feedback) های اینلاین
مشاهده همه دیدگاه ها
3
0
افکار شما را دوست داریم، لطفا نظر دهید.x