روانشناسی اجتماعی چیست؟

روانشناسی اجتماعی

روانشناسی اجتماعی درباره درک رفتار فردی در یک زمینه اجتماعی است.

بر طبق نظر روانشناس بزرگ گوردون آلورت، روانشناسی اجتماعی رشته ای است که از روش های علمی استفاده می کند “برای فهم و توضیح دادن اینکه چگونه افکار، احساسات و رفتار افراد تحت تأثیر افراد دیگر قرار می گیرند.” اساسا، روانشناسی اجتماعی همه چیز در مورد درک رفتار فردی هر یک ازانسان ها در  محیط های اجتماعی است.

راه های روانشناسی اجتماعی

شما احتمالا قبلا متوجه شده اید که افراد می توانند تاثیری چشمگیر در نحوه رفتار و انتخاب شما ایجاد کنند.

 برای لحظه ای فکر کنید که چگونه شما رفتار می کنید. آیا رفتار شما تغییر می کند وقتی که شما در کنار دوستان خود هستید؟ زمانی که استاد یا رئیس خود را می بینند چگونه رفتار شما تغییر می کند ؟

روانشناسی اجتماعی بررسی می کند که چگونه مردم در چارچوب جامعه عمل می کنند، فکر می کنند و احساس می کنند.

به طور مثال  فکر اینکه شخصی شما را دوست نداشته باشد باعث رفتاری متفاوت در شما می شود ، و خشم در شما به وجود می آید .

همچنین می توان گفت  روانشناسی اجتماعی بسیاری از زمینه ها را پوشش می دهد!

انسان شناسی مطالعه فرهنگ بشری است. انسان شناسان باور و سنت جامعه را مطالعه می کنند. تمرکز آنها بر جامعه به طور کلی است، در حالی که روانشناسان اجتماعی می خواهند به مطالعه نحوه تأثیر جامعه بر اندیشه ها، احساسات و رفتار افراد بپردازند.

انسان شناسان ممکن است سنت های مذهبی خاص، مانند روش کلیساهای مختلف مسیحی درجشن عید پاک را مطالعه کنند. اما روانشناسان اجتماعی علاقه مند به تعامل افراد با جامعه هستند، به طوری که آنها ممکن است مطالعه کنند که چگونه افراد مذهبی در موقعیت های خاص متفاوت از افراد غیر مذهبی رفتار می کنند.

این چیزی است که نگرش ما را شکل می دهد؟ چرا برخی از مردم رهبران بزرگی هستند؟ چگونه تعرفه پیشرفت می کند و چگونه می توانیم بر آن غلبه کنیم؟ اینها فقط چند سوال بزرگ در زمینه روانشناسی اجتماعی هستند.

و حتی تصمیماتی که می گیرید و رفتارهایی که نشان می دهید ممکن است بستگی به تعداد افرادی داشته باشد که شما در طول زندگی خود با آنها در حال معاشرت هستید .

رفتار هر فرد وابسته  به شرایط جوی ، می تواند متغیر باشد.به طور مثال : هنگامی که شما در اطراف یک گروه از دوستان نزدیک خود هستید، احتمالا خیلی متفاوت رفتار خواهید کرد،تا  اینکه در  یک گروه از همکاران یا مدیران در محل کار خود هستید.

روانشناسی اجتماعی به طیف وسیعی از موضوعات اجتماعی نگاه می کند، از جمله:

  •     رفتار گروهی
  •     ادراک اجتماعی
  •     رهبری
  •     رفتار غیر کلامی
  •     مطابقت
  •     تجاوز
  •     تعصب

یکی دیگر از عوامل تاثیر گذار بر رفتارهای اجتماعی ، این است که دیگران ما و رفتار هایمان را می بینند.

رفتار گروهی چیست ؟

به طور مثال : برای لحظه ای فکر کنید که چگونه گاهی اوقات در یک محیط عمومی به طور متفاوتی عمل می کنید نسبت به زمان هایی که خودتان در خانه هستید .

مثلا در خانه شما ممکن است با صدای بلند و پر سر و صدا،  صحبت کنید ،در حالی که در عموم، شما ممکن است خیلی معذب وخجالتی رفتار کنید.

مردم در اطراف ما اندیشه ها، احساسات، روحیه ها، نگرش ها و ادراکات ما را شکل می دهند.

تحقیقات و تاثیر آن ها بر زندگی

تحقیقاتی که روانشناسان اجتماعی انجام میدهند میتوانند تأثیری قدرتمند بر روی درک ما از جنبه های  مختلف سلامت روان و روح داشته باشند.

برای مثال، استنلی میلگرام، روانشناس اجتماعی، توانست نشان دهد که چقدر افراد مایل هستند که از شخصیت های قدرتمند اطاعت کنند.

روانشناسی اجتماعی در طول قرن بیستم همچنان رشد کرده است، تحقیقات الهام بخش است که به درک ما از تجربه و رفتار اجتماعی کمک کرده است. دنیای اجتماعی ما چنین بخش بزرگی از زندگی ما را تشکیل می دهد، بنابراین جای تعجب نیست که این موضوع برای بسیاری ازما جذاب است.

چه چیزی باعث می شود روانشناسی اجتماعی چنین موضوع مهمی باشد؟

نگاهی سریع به اخبار روزانه نشان می دهد که چطور مشکلات اجتماعی عمیق می تواند بر زندگی مردم تأثیر بگذارد. با درک بهتر از این مسائل ، روانشناسان می توانند راه هایی برای جلوگیری، شناسایی و مقابله با چنین مشکلات را بیابند.

اهمیت روانشناسی اجتماعی

روانشناسان اجتماعی بر نگرانی های اجتماعی تأثیر می گذارند که نفوذ قدرتمندی بر سلامت فرد و نیز سلامت جامعه به طور کلی دارد، از جمله مواردی مانند مصرف مواد، جرم و جنایت، تعصب، سوء استفاده خانگی، سلامت عمومی، قلدری و تجاوز.

داشتن دانش مذاکره ، تفکر سیستمی ، مدیریت ارتباط با مشتری و نیز مدیریت رفتار مصرف کننده ، مدیریت تعارض و نیز کار تیمی از جمله حوزه هایی هستند که روانشناسی اجتماعی در آنها نقشی کلیدی ایفا می کند .

ممکن است شما دوست داشته باشید
ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

*

code