کراتیت یا التهاب قرنیه چیست؟

کراتیت

کراتیت التهاب دردناک قرنیه است که همراه با پوشش روشنی در قسمت رنگی چشم شما ایجاد می شود. پزشکان گاهی از واژه “زخم قرنیه” استفاده می کنند. این بیماری معمولا ناشی از آسیب یا عفونت است. در صورتی که شما دچاراین علائم در چشم خود شدید بلافاصله به پزشک خود مراجعه کنید. کراتیت می تواند به سرعت جدی شود.

کراتیت یا التهاب قرنیه چیست؟

التهاب قرنیه یا کراتیت به التهاب لایهٔ سطحی چشم،قرنیه، می گویند. این حالت معمولاً همراه با درد و اختلال در دید است. تشخیص زودهنگام این بیماری بسیار مهم است، این بیماری گاهی با التهاب ملتحمه اشتباه گرفته می‌شود.

علائم کراتیت چیست؟

اولین نشانه کراتیت در افراد معمولا درد چشم و قرمزی است. چشم شما ممکن است دچارسوزش شود یا از وجود شی ء خارجی در چشم رنج ببرید به صورتی که قادر به باز کردن چشم خود نباشید.

در این نوع بیماری چشم شما نباید در معرض مستقیم نور قرار گیرد و علائمی که در برخورد با آن نشان داده می شود شامل موارد زیر است:

  • تاری دید
  • اشک و ترشحات
  • تورم

کراتیت یا التهاب قرنیه چیست؟

علل کراتیت

چندین چیز می تواند منجر به کراتیت در چشم شما شود:

آسیب

ممکن است شما با دست خود چشم هایتان را بخارانید و باعث ایجاد خط و ورود باکتری به آن شوید. عوامل زیادی وجود دارد که باعث عفونت چشم های شما می شود از جمله: لنز نامناسب، قارچ، عفونت و…

کراتیت یا التهاب قرنیه چیست؟

عفونت ویروسی

 این عفونت ها معمولا از طریق عارضه تبخال ، ویروس سرماخوردگی وارد چشم می شوند اگر شما دچار این بیماری ها هستید، مراقب لمس چشمهای خود باشید و دستهای خود را تمیز نگه دارید.

عفونت باکتری

 باکتری، معمولا از طریق تماس با لنزهایی که استاندارد نیستند و یا به طور صحیح تمیز نمی شوند وارد چشم می شود. عفونت همچنین می تواند از قطرات چشم آلوده یا محلول های تاریخ گذشته ایجاد شود و یا می تواند پس از جراحی چشم رخ دهد.

کراتیت یا التهاب قرنیه چیست؟

انگل

 Acanthamoeba یک میکروارگانیسم است که در همه جا زندگی می کند و معمولا در هوا، خاک و حتی در آب شیرین نیز یافت می شود. بیشتر وقتها بی ضرر است اما می تواند باعث عفونت چشم شود و درمان آن بسیار سخت است.

قارچ

عفونت قارچی در چشم شما بسیار نادر است. این عفونت از طریق برخورد یک شاخه درخت یا گیاه در چشم ایجاد می شود.

علل دیگرکراتیت

کمبود  ویتامین A، برخی بیماری هایی که شامل مشکل سیستم ایمنی بدن شما هستند و بیماری هایی که باعث خشکی چشم می شوند.

بهترین درمان برای کراتیت بستگی به نوع بیماری دارد.

درمان کراتیت چگونه است؟

اگر کراتیت شما ناشی از آسیب باشد، معمولا یک پماد آنتی بیوتیک برای کمک به علائم و جلوگیری از عفونت تجویز می شود.

عفونت های چشمی با قطره چشم تجویز شده و گاهی آنتی بیوتیک یا داروهای ضد ویروسی درمان می شوند.

معمولا درمان کراتیت سریع و آسان است. اما اگر عفونت عمیق تر از سطح قرنیه شما باشد، می تواند زخم هایی را ایجاد کند که به بینایی شما آسیب برساند یا حتی باعث نابینایی شود.

اگر فرد کراتیت باکتریایی خفیف داشته باشد، پزشک ممکن است توصیه کند که از قطره های ضد باکتریایی چشم استفاده کند.

کراتیت یا التهاب قرنیه چیست؟

در موارد جدی تر، فرد ممکن است نیاز به آنتی بیوتیک داشته باشد. اگر کراتیت شدید باشد، قطره چشم استروئید می تواند التهاب را کاهش دهد.

افراد مبتلا به کراتیت قارچی باید چند ماه از داروهای ضد قارچ استفاده کنندو اگر درمان نشوند ممکن است جراحی در موارد شدید برای آن ها  ضروری باشد.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.